Problém s řazením 2. u T 2-603

Technické problémy s našimi tatrovkami

Ruda
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 93
Dátum registrácie: 21 Feb 2014, 16:33
Tatry, ktoré vlastním: T2-603 r.v. 1971 (+/-, ale v interiéru spíš +/+ let)
Bydlisko: Stredocesko
Kontaktovať užívateľa:

Problém s řazením 2. u T 2-603

Príspevok od užívateľa Ruda » 09 Apr 2014, 12:00

Dobrý den vážení, moc prosím o radu. Mám Tařinku 603 rok 1971 (+/- jak to bývá). Je to zlatíčko, ale od samého počátku, co ji mám, mám problém s řazením 2. převodového stupně. Koukal jsem tady na fóru a moc jsem toho o tomto problému nenašel. Když řadím z 1. na 2. tak to chce chviličku, než se rychlost zasune, to je v pohodě, to je normál - někdy je tam hned, jindy potřebuje chviličku než zapadne. Ale když zpomaluji a řadím z 3. na 2., tak ne a ne a ne a když tam 2. zapadne, tak to jako bouchne a cukne. Převodovku rozhodně nenásilním a že bych tam rval kvalty silou, to už vůbec ne. Jel jsem s více 603 a pokaždé se to chovalo trochu jinak, ale vždycky to byl spíš hladký pohyb, u mě to prostě i s vyčlápnutou spojkou škubne - nemáte nápad kde by mohl být problém? Vím, je to těžké takto řešit, koukal na to můj známý, který opravuje trošku jiná starší auta a říkal, že to je normální, není to novej stroj, ale stejně - jak Vám jde zařadit 2. při podřazování z 3.? Vlastně mě napadá, že je to podobné i se zpátečkou, také když tam zapadne, jako to cukne a klepne.

Moc děkuji za nápady, kde by mohl být zakopaný nějaký problém.

Zdraví
Ruda

csuhy_
Diskutujúci
Príspevky: 28
Dátum registrácie: 26 Jún 2012, 18:22
Kontaktovať užívateľa:

Re: Problém s řazením 2. u T 2-603

Príspevok od užívateľa csuhy_ » 09 Apr 2014, 19:25

Ja mam podobny problem. Chce to radenie s medziplynom a vela trpezlivosti. Je to aj v prirucke vodica uvedene ze sa 2 stupen radi tazsie. A co som sa pytal ostatnych Tatrovakov - je to podobne. Ta dvojka je nestastne skonstruovana.

Užívateľov profilový obrázok
sqad
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 166
Dátum registrácie: 18 Feb 2006, 16:42
Tatry, ktoré vlastním: T603 r.v. 75
Bydlisko: Bratislava
Kontaktovať užívateľa:

Re: Problém s řazením 2. u T 2-603

Príspevok od užívateľa sqad » 09 Apr 2014, 22:45

Neviem presne ako myslíš to buchnutie a cuknutie (u mojej som to nespozoroval), ale ťažšie podraďovanie do 2. stupňa je asi vlastnosť väčšiny T603.
Myslím si, že je to tým, že jednak je dvojka dosť dopomala sprevodovaná, a má spoločnú synchronizáciu s 1. stupňom. Jediná možnosť riešenia, ako mi bolo povedané, je zabezpečenie správnej funkcie synchronizačných krúžkov 1. a 2. stupňa, ktoré pravdepodobne majú malú vôľu (vtedy aj radenie môže ísť ťažšie pri studenej prevodovke).

Vzhľadom na to, že spomínané zabezpečenie správnej funkcie synchronizácie je dosť náročná oprava, ja tiež podraďujem z 3. na 2. stupeň s medziplynom (ako mi bolo radené na zraze - neboj sa dať väčší medziplyn, aby motor až ,,zařval").
Nejako som si už na to zvykol, a už nemám problém s tým, že by tam rýchlosť nešla zaradiť.

Užívateľov profilový obrázok
Jerry
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 1607
Dátum registrácie: 17 Aug 2006, 07:29
Tatry, ktoré vlastním: Tatra 613-3 r.v. 1988
Tatra 805 r.v. 1957
Bydlisko: Rožmitál pod Třemšínem
Kontaktovať užívateľa:

Re: Problém s řazením 2. u T 2-603

Príspevok od užívateľa Jerry » 10 Apr 2014, 06:20

Už jsem se setkal se zatuhlym, nebo zrezlym ložiskem uvnitř setrváku, tim by se dalo vysvětlit to škubnutí při řazení nízkých převodových stupňů, pokud vezmu, že spojka vystavuje bezproblémů.

Ruda
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 93
Dátum registrácie: 21 Feb 2014, 16:33
Tatry, ktoré vlastním: T2-603 r.v. 1971 (+/-, ale v interiéru spíš +/+ let)
Bydlisko: Stredocesko
Kontaktovať užívateľa:

Re: Problém s řazením 2. u T 2-603

Príspevok od užívateľa Ruda » 10 Apr 2014, 09:10

Zdravím všechny, moc děkuji za rady. Pročítal jsem si příručku a toto jsem předtím nějak přeskočil :oops: Podřazování s meziplynem mi moc nepomáhalo, dával jsem asi fakt málo, no jakmile bude venku na výlet, tak to zkusím jí trošku víc protočit. Co se možnosti přidřených ložisek týček - tam by mělo být vše v pořádku. Ono auto jako cukne jakmile tam ten kvalt zapadne, ne když sepnu spojku, tak to bude fakt ta synchronizace. Včera jsem byl u souseda, ten má Pobědu a říká, že to samé mu dělá trojka, ale to je maličko off topic...

Vím že je to bolístka ne-li všech, tak většiny 603, ale jak jsem psal, u každé se to projevuje trošku jinak (tedy u každé, které jsem řídil a zase tak moc jich taky nebylo).

Takže podřazovat s meziplynem a s citem a v klidu - normálka :)

Moc díky

Ruda
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 93
Dátum registrácie: 21 Feb 2014, 16:33
Tatry, ktoré vlastním: T2-603 r.v. 1971 (+/-, ale v interiéru spíš +/+ let)
Bydlisko: Stredocesko
Kontaktovať užívateľa:

Re: Problém s řazením 2. u T 2-603

Príspevok od užívateľa Ruda » 10 Apr 2014, 09:13

Ještě jedna reakce: co se podřazování na nižší stupeň týče, tak posledně jsem dával z dvojky jedničku, když jsem ještě ne uplně stál a to bylo absolutně v pohodě a hladké a skoro jsem měl pocit, že si tam ten kvalt holka hodila sama :) Pardon, to jen tak k tomu podřazování, jednička je úplně OK.

Užívateľov profilový obrázok
koušák
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 570
Dátum registrácie: 14 Dec 2004, 04:12
Tatry, ktoré vlastním: Tatra 2-603, Tatra 613-4, Tatra 148 AD20
Kontaktovať užívateľa:

Re: Problém s řazením 2. u T 2-603

Príspevok od užívateľa koušák » 18 Apr 2014, 01:54

Tipoval bych to na vuli v diferencialu. Trha ti to i pri jinych rychlostech?

Ruda
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 93
Dátum registrácie: 21 Feb 2014, 16:33
Tatry, ktoré vlastním: T2-603 r.v. 1971 (+/-, ale v interiéru spíš +/+ let)
Bydlisko: Stredocesko
Kontaktovať užívateľa:

Re: Problém s řazením 2. u T 2-603

Príspevok od užívateľa Ruda » 24 Apr 2014, 14:33

Ahoj, ne, jde přesně jen o moment při podřazování. O víkendu ji jdu proluftit holku, ať mi v garáži neztloustne :-) Teda pokud bude čas, je toho teď nějak hodně... Všechny ostatní rychlosti jdou hladce, když řadím nahoru, mám pocit, jako by si tam ty kvalty holka dávala sama, ze 4 na 3 pohoda, jen to ze 3 na 2 je problém, ale asi to bude fakt tou konstrukcí jak se tu řešilo... Včera jsem ji jen tak pro potěchu natočil. Boha to je paráda :-) Krásně si brumlá a zavřená garáž ten zvuk tak krásně umocní :-) (jen se pak hůř dýchá....) No dost, zase denní snění.

Fakt je to jenom při podřazování z 3 na 2 a nebo i když stojím na místě a chci tam dát dvojku, tak se jí prostě moc nechce. U náklaďáku by to mohlo bejt špatnejma tlakama v převodovce a posilovači řazení, ale to jinde jsme.... navíc s náklaďákem nemám mnoho zkušeností....

Uvidíme až vyjedu, zkusím jí přidat na tom meziplynu, nešetřit a nemučit.

Ruda
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 93
Dátum registrácie: 21 Feb 2014, 16:33
Tatry, ktoré vlastním: T2-603 r.v. 1971 (+/-, ale v interiéru spíš +/+ let)
Bydlisko: Stredocesko
Kontaktovať užívateľa:

Re: Problém s řazením 2. u T 2-603

Príspevok od užívateľa Ruda » 28 Apr 2014, 17:21

Tak jsem ji v sobotu trošku provětral faldy, už to taky holka potřebovala (a Tatra taky :-D ) Takže když jsem jel a podřazoval jsem z 3 na 2 v nízké rychlosti - skoro krokem, dal jsem fakt hodně plynu (meziplynu) a dvojka tak docela šla. V trochu vyšší rychlosti - cca 30 km/h (+/-) tak ne a ne a když jsem fakt zkusil dát plnej kotel a vytočit motor jako tchyni, tak to šlo, ale to mi připadalo jako trápení a to dělat nebudu, to tam radši nechám trojku, ona si to přebere, nebo to maličko podržím na spojce - přece jen je levnější udělat spojku než vyrachtanou převodovku - takže díky všem za názory, více meziplynu dost pomohlo a aspoň vím, že je to běžnější věc, původně jsem se bál, že jsem Tatřince nějak ublížil, ale jak sed zdá, vydrží víc, než si myslím :-)

Užívateľov profilový obrázok
tatrawerke
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 299
Dátum registrácie: 16 Nov 2008, 17:42
Kontaktovať užívateľa:

Re: Problém s řazením 2. u T 2-603

Príspevok od užívateľa tatrawerke » 25 Máj 2014, 21:09

Přijeď, já to řazení sešteluju.Musí to tam jít jako po másle. Chyba bude v mechanice pod volantem.Většinou tam leze zpátečkodvojka. Čáslav - 603507327

Ruda
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 93
Dátum registrácie: 21 Feb 2014, 16:33
Tatry, ktoré vlastním: T2-603 r.v. 1971 (+/-, ale v interiéru spíš +/+ let)
Bydlisko: Stredocesko
Kontaktovať užívateľa:

Re: Problém s řazením 2. u T 2-603

Príspevok od užívateľa Ruda » 30 Máj 2014, 08:57

Ahoj, moc díky za nabídku. Zkusil jsem promáznout táhla a zdá se, že problém byl tam. Bylo to všechno úplně suchý - jak kloub řadící páky, tak veškerá táhla - moc se v tom nechci teď hrabat, nemám na to bohužel moc času, ale tady jsem se zkusil kouknout. Rozhodně se vše hýbe neporovnatelně lépe. Včera jsem jen udělal kolečko kolem baráku a obce a zdá se, že to fest pomohlo. Ale asi budu potřebovat jinou pomoc, ale to napíšu jinam, pokud nenajdu již existující vlákno - budu potřebovat vyměnit zámky.

Díky moc, vážím si nabídky a nejspíš ji i využiji ;-)
Dík
R

Ruda
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 93
Dátum registrácie: 21 Feb 2014, 16:33
Tatry, ktoré vlastním: T2-603 r.v. 1971 (+/-, ale v interiéru spíš +/+ let)
Bydlisko: Stredocesko
Kontaktovať užívateľa:

Re: Problém s řazením 2. u T 2-603

Príspevok od užívateľa Ruda » 19 Jún 2014, 14:31

Dlouho jsem to tu neaktualizoval. Minulý víkend jsem se byl povozit a zdá se, že se to trošku víc probralo. Dávám meziplyn, ale ne tak moc jak jsem zkoušel - to už bylo fakt asi moc a lidi se otáčeli :oops: TeĎ jen při podřazení přidám a z trojky tam dvojka jde docela dobře. Ale ne při vyšší rychlosti, to nechám trojku, dvojka je fakt do pomala do popojíždění na přehlídce ideální :)
Je to zlatíčko to auto.

No nic, jdu zas něco dělat....
R

Napísať odpoveď

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 18 neregistrovaných