Tatra 57 "Čistá"

Diskusia o histórii továrne Tatra, jej produktov a súvislostiach
Užívateľov profilový obrázok
Karel
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 1265
Dátum registrácie: 28 Feb 2006, 22:16

Re: Tatra 57 "Čistá"

Príspevok od užívateľa Karel » 20 Sep 2008, 20:09

Dufám že máš ten karburátor osazen na patřičný obsah motoru (B), nikoliv na jeho původní typ (A). Musíš si také uvědomit že při 80km/hod se motor točí v maximálních otáčkách, a tomu odpovídá i zvýšená spotřeba. Rovněž časté jízdy po městě zvyšují spotřebu, ale to snad nemusím zdůrazňovat.

Užívateľov profilový obrázok
ondrej
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 3867
Dátum registrácie: 29 Máj 2004, 11:05
Kontaktovať užívateľa:

Re: Tatra 57 "Čistá"

Príspevok od užívateľa ondrej » 20 Sep 2008, 20:37

Karel - tie články zo "Zpravodajov" mi pripadajú troška také.. no - diletantské..
neviem napr. o tom, že by mal Special vyššiu výhrevnosť, ako Normal, ani o tom, že by mal horieť "pomalšie".
Ak by všetky tam napísané závery platili, tak problémy by už mali nastať už pri prechode na 80-oktánový Normal (ešte si ho pamätám..hm..), veď v dobe výroby T-57 mali benzíny OČ výrazne nižšie.
Taktiež liehobenzínová zmes mala nižšiu výhrevnosť ako benzín, inú hustotu a vďaka podielu liehu aj pomalšiu dobu horenia. Prispôsobenie motora na čistý benzín muselo vyžadovať omnoho citeľnejší zásah do osadenia karburátora, ako aj do nastavenia predzápalu.
A to už nehovorím o použití úplne iných typov karburátorov často inej konštrukcie a s inými difúzormi. Toto potom správne otryskovať už bol problém. Príčinu podpálených ventilov v minulosti by som skôr hľadal v týchto súvislostiach...

Užívateľov profilový obrázok
Karel
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 1265
Dátum registrácie: 28 Feb 2006, 22:16

Re: Tatra 57 "Čistá"

Príspevok od užívateľa Karel » 20 Sep 2008, 21:13

Odvolávají se tam na spolupráci s pracovníky n. p. Benzina a katedry motorových vozidel VAAZ Brno.
Benzín Speciál byl vyvinut právě proto aby snesl bez samozápalů větší kompresi a při nižší kompresy tedy nemá ty správné podmínky pro které byl vyvinut. Nejsem odborník a zas tak podrobně jsem to nezkoumal, ale při použití nízkooktanového leteckého benzínu jela Tatra jak z praku. Rovněž při naředění Speciálu naftou lépe táhla v nižších otáčkách, ale nešla zase do tak vysokých otáček jako s čistým Speciálem (dost často se to tak s úspěchem míchalo do pomaluběžných Pragovek). Jak jsem již psal motor je dost choulostivý i na vlhkost vzduchu a tak přesné údaje by se daly získat jen na brzdě a za naprosto stejných podmínek.
Zajisté máš pravdu že část poruch motorů měly na svědomí i různé samodomo úpravy. Jak jsem již psal Jikov dává jinou směs a Palácké rozdělovače mají pomalejší nástup odstředivého regulátoru.
Jen pro zajímavost s tím lihobenzínem to tehdy také nebylo tak jednoduché. Míchat líh do benzínu bylo nařízení vlády (či nějakého ministerstva), nikoliv výsledek nějakého vylepšujícího vývoje. Auta s tím měla dost problémy, podpalovaly se ventily a tak se i tehdy provádělo přetryskování karburátorů a změna předstihu. Původní majitel mého vozu s tím (a zvětšenou spotřebou) bojoval už na novém voze (dle zápisků z jeho diáře na rok 1938).

Užívateľov profilový obrázok
Karel
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 1265
Dátum registrácie: 28 Feb 2006, 22:16

Re: Tatra 57 "Čistá"

Príspevok od užívateľa Karel » 20 Sep 2008, 21:42

Tohle jsem našel v jedné staré knize.
Prílohy
Oktan. číslo II.jpg
oktan. číslo.jpg
odstř.regul..jpg

Užívateľov profilový obrázok
Ergo_sum
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 587
Dátum registrácie: 05 Jan 2008, 15:15
Bydlisko: Bratislava
Kontaktovať užívateľa:

Re: Tatra 57 "Čistá"

Príspevok od užívateľa Ergo_sum » 20 Sep 2008, 21:43

Poznam cloveka co to dokaze raz a navzdy vyriesit. Ma na to hi-tech zariadenie, do vyfukoveho systemu navrta male otvory kde zasunie specialne extremne rychle Lamda sondy (dokazu merat aj teplotu). Zapoji prevodniky na notebook a pocas jazdy robi v realnom case analyzu, hodnoty zaroven sa aj nahravaju hodnoty otacok, teploty a uhlu skrtiacej klapky a predstihu (celkovo moze snimat 24 parametrov). Je to uplne dokonale na testovanie roznych variant nastavenie, dokaze to poznat aj stav ventilov a sviecky.

P.S. Ten nitrobenzen skutocne funguje, vyrazne zrychluje horenie benzinu ktore je pri vysokom oktanovom cisle pomalsie.

Užívateľov profilový obrázok
Ergo_sum
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 587
Dátum registrácie: 05 Jan 2008, 15:15
Bydlisko: Bratislava
Kontaktovať užívateľa:

Re: Tatra 57 "Čistá"

Príspevok od užívateľa Ergo_sum » 20 Sep 2008, 21:45

Karel napísal:Mám natočen výjezd na jeden ,,lahůdkový,, kopec s 12% stoupáním.
To by som velmi rad pozrel a verim ze je nas viac. Skuste to poslat na youtube.com a dat sem odkaz.

Užívateľov profilový obrázok
Karel
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 1265
Dátum registrácie: 28 Feb 2006, 22:16

Re: Tatra 57 "Čistá"

Príspevok od užívateľa Karel » 20 Sep 2008, 21:54

U toho grafu,,Vliv oktanového čísla na předstih,, jsem dost zmatený, ale jelikož se jedná o ,,sovětský vůz Poběda,, tak tam je všechno možné :lol:

Užívateľov profilový obrázok
ondrej
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 3867
Dátum registrácie: 29 Máj 2004, 11:05
Kontaktovať užívateľa:

Re: Tatra 57 "Čistá"

Príspevok od užívateľa ondrej » 20 Sep 2008, 21:56

veduci utvaru "rizeni jakosti" asi nie je ten najspravnejsi clovek na zodpovedanie technickych dotazov..
no s tym pridavanim liehu do benzinu mas myslim pravdu - bolo treba setrit benzin, tak sa hladali alternativy,
pridaval sa napr. aj benzen, ale ten sa zislaval z uhlia, co tiez bolo cez vojnu problematicke..

Užívateľov profilový obrázok
Karel
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 1265
Dátum registrácie: 28 Feb 2006, 22:16

Re: Tatra 57 "Čistá"

Príspevok od užívateľa Karel » 20 Sep 2008, 22:03

Ergo_sum napísal:
Karel napísal:Mám natočen výjezd na jeden ,,lahůdkový,, kopec s 12% stoupáním.
To by som velmi rad pozrel a verim ze je nas viac. Skuste to poslat na youtube.com a dat sem odkaz.
Bohužel vzhledem k W-98 které dosud používám v PC a k připojení 64kbps k internetu je to prakticky nemožné :evil: (Už jsem se o to i pokoušel, ale protože jsme ve škole měli jen ruštinu nechápu co po mě na youtube vlastně všechno chtějí :cry: )

Užívateľov profilový obrázok
Ergo_sum
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 587
Dátum registrácie: 05 Jan 2008, 15:15
Bydlisko: Bratislava
Kontaktovať užívateľa:

Re: Tatra 57 "Čistá"

Príspevok od užívateľa Ergo_sum » 20 Sep 2008, 22:39

Karel: s tou rustinou to poznam sme rovnaky rocnik :-) Skoda ze tu v Bratislave budem mat na zmeranie a vyskusanie Tatru 57 az na buduci rok, kamarat jednu kupil ale cakaju ju na jar uplna renovacia.

ladis
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 1113
Dátum registrácie: 02 Aug 2006, 18:00
Kontaktovať užívateľa:

Re: Tatra 57 "Čistá"

Príspevok od užívateľa ladis » 20 Sep 2008, 22:40

Jestli je na té kazetě, co jsi mi posílal k digitalizaci, tak už v čísílkové podobě existuje. Akorát jsem se k ničemu dalšímu nedostal, ovšem linka je tlustá dost, jestli mi tedy dáš svolení ke zveřejnění.

(předstih a oktanové číslo už se tu řešilo mnohokrát - fórum si to pamatuje...)

Užívateľov profilový obrázok
Karel
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 1265
Dátum registrácie: 28 Feb 2006, 22:16

Re: Tatra 57 "Čistá"

Príspevok od užívateľa Karel » 20 Sep 2008, 22:57

Ladis
mé svolení samozřejmě máš. Budeš to ale muset vystřihnout. Celá ta okružní jízda má 30 min. Začíná to výjezdem z příkopu vyfrézovaného silničáři (v pátek, aby si na tom v sobotu a neděli co nejvíc řidičů vymlátilo tlumiče)

Richard
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 147
Dátum registrácie: 08 Mar 2007, 18:43
Tatry, ktoré vlastním: T 57A 1938
Bydlisko: Jablonec n.N.
Kontaktovať užívateľa:

Re: Tatra 57 "Čistá"

Príspevok od užívateľa Richard » 21 Sep 2008, 09:26

Karel napísal:Dufám že máš ten karburátor osazen na patřičný obsah motoru (B), nikoliv na jeho původní typ (A). Musíš si také uvědomit že při 80km/hod se motor točí v maximálních otáčkách, a tomu odpovídá i zvýšená spotřeba. Rovněž časté jízdy po městě zvyšují spotřebu, ale to snad nemusím zdůrazňovat.
Osazení trysek byla první věc, kterou jsem při zjištění spotřeby kontroloval, a hle hlavní tryska byla 110 místo požadovaných 115, po výměně se sice spotřeba nezměnila, ale aspoň Tatra zvládne mírné stoupání na čtyřku, což předtím nešlo :wink:
80 km/h samozřejmě nejezdím, jde jen o velmi krátkodobé zkoušky. Spíš si vychutnávám jízdu 55 km/h, kdy jede klidně a bez vibrací. Ale tady v okolí je to většinou z kopce do kopce, rovina výjimečně, tak to asi taky bude mít vliv na spotřebu - zřejmě jízda s kopce nevykompenzuje velkou spotřebu do kopce...

Užívateľov profilový obrázok
JiF
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 111
Dátum registrácie: 07 Mar 2006, 17:33
Tatry, ktoré vlastním: Tatra 57A
Tatra 97
Bydlisko: Ceske Budejovice, CZ
Kontaktovať užívateľa:

Re: Tatra 57 "Čistá"

Príspevok od užívateľa JiF » 21 Sep 2008, 12:59

Pro benzín s vyšším oktanovým číslem je potřeba zvětšit předstih. Záleží i na tom, jaké vrtání má motor po třeba několika výbrusech.

Užívateľov profilový obrázok
Veterantatra
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 50
Dátum registrácie: 16 Aug 2008, 23:10
Tatry, ktoré vlastním: T12 čtyřdveřová limusina
T57 čistá - falešný kabriolet
Kontaktovať užívateľa:

Re: Tatra 57 "Čistá"

Príspevok od užívateľa Veterantatra » 22 Sep 2008, 23:25

Michael napísal:Veterantatra: Jak vypadá falešný cabriolet T-57 čistá ??? :shock:
Tuto variantu T-57 jsem ještě neviděl...........
Možná máme každý jinou představu, jak takovéto auto ( karosářská verze ) vypadá...
Michaeli, falešný kabriolet je verze s pevnou střechou, ale potaženou koženkou. Vnitřní strukturu tvoří překřížené pružné tenké lišty, na ně je nakladena čalounická výplň (asi africká tráva) a pak je přetažena koženka. Zkrátka nejde o verzi se střechou potaženou plechem. Tohle označení jsem často slýchal, říkal to i bývalý majitel, tak jsem to převzal.

Začal jsem tuhle diskusi dotazem na olovnatý benzin a vyšší okatanové číslo benzinů, které jsou nyní na trhu. Když to shrnu - tak jsem dozvěděl, že všechny benziny, které se prodávají (předpokládám, že nejenom na Slovensku) jsou bezolovnaté, že totiž mazací schopnost olova je nyní nahrazena jinými přísadami. Nicméně tohle se týká jen asi jen benzinů s označením Speciál. Jakmile ty u čerpadel skončí, pojedeme na Natural 91 a dolévat ho budeme přísadou k mazání ventilů? Dále to vypadá, že vyšší okatanové číslo by nemělo vadit, pokud se zvýší předstih, případně budeme srážet oktanové číslo opět nějakými přísadami - typu denaturovaný líh?, letecký benzin ?, nafta - brrr! ?? Vašek
:P

Užívateľov profilový obrázok
Karel
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 1265
Dátum registrácie: 28 Feb 2006, 22:16

Re: Tatra 57 "Čistá"

Príspevok od užívateľa Karel » 23 Sep 2008, 14:24

Denaturovaný líh v žádném případě NE ! Jednou jsem to vyzkoušel a v benzínu se vytvořila jakási emulze která neustále ucpávala trysky. Na tu mix/naftu jsem jel jen jednou (strašně to kouřilo :oops: ). Ten letecký benzín už asi dneska také jen tak neseženeš. Budeme muset jezdit na Natural a přidávat náhradu olova. S tím předstihem opatrně. Jak jsem již psal záleží na spoustě dalších faktorů (typ a osazení karburátoru, typ rozdělovače a stav pružinek jeho odstř. regul.). Problém je v tom že každá Tatra je díky pozdějším různým opravám a úpravám trochu jiná, a co vyhovuje jedné nemusí až tak úplně sednout té druhé.

Užívateľov profilový obrázok
Karel
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 1265
Dátum registrácie: 28 Feb 2006, 22:16

Re: Tatra 57 "Čistá"

Príspevok od užívateľa Karel » 25 Sep 2008, 15:22

Jen tak pro úplnost bych chtěl připomenout že vlivem opotřebení vačky přerušovače se dost často stává že má každý válec jiný předstih. Doporučuji proto při seřizování předstihu zkontrolovat tento na všech válcích a případně zvolit nějaký kompromis.
:!: Rozhodně nespoléhejte na to že když nastavíte předstih na prvním válci že bude takový i na ostatních válcích. :!:

Užívateľov profilový obrázok
Krieg
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 162
Dátum registrácie: 21 Mar 2008, 10:02
Tatry, ktoré vlastním: 613, 600, 603-2, 805, 57b, 75
Kontaktovať užívateľa:

Re: Tatra 57 "Čistá"

Príspevok od užívateľa Krieg » 25 Sep 2008, 18:46

Veterantatra, cena leteckého benzínu je nějakých 53 kč za litr, takže by to po finanční stránce nemuselo být zrovna příjemné.

Co takhle technický benzín? Otec s tím projezdil (Volhou 24) Evropu, jen musel upravit předstih a občas poklepat na karbec, jelikož se zanášel.

Neregistrovaný

Re: Tatra 57 "Čistá"

Príspevok od užívateľa Neregistrovaný » 26 Sep 2008, 09:50

Kolegové,
s Tatrou jezdím teprve asi rok (75 cab. 1934), takže zde spíše rozumy čerpám, než bych je mohl rozdávat, ale nějakou zkušenost už jsem získal a osvědčilo se mi na 10 l naturalu 95 přidat 1 l technického benzínu. Zdá se mi, že motor má měkčí chod. Náhradu olova nepřidávám, protože ve 30. letech v benzínu také žádné olovo nebylo.

Užívateľov profilový obrázok
Karel
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 1265
Dátum registrácie: 28 Feb 2006, 22:16

Re: Tatra 57 "Čistá"

Príspevok od užívateľa Karel » 26 Sep 2008, 19:01

To ředění tech. benzínem je tuším i v tom článku ze Zpravodaje TVCC. Tech. benzín je ale pro maloodběratele většinou dražší než Speciál a navíc nevím jestli by se mi chtělo někde u benzínky laborovat s kanystrem a přidávat do nádrže ještě tech. benzín.
Ve 30tých letech se opravdu olovo (tetraetylolova) nepřidávalo, ale díky tomu se musely velmi často zabrušovat ventily, neboť se vytloukala ventilová sedla. Tento problém vyřešilo právě to olovo, které vytváří na ventilech a ventilových sedlech povlak, který je chrání proti vytloukání. Nová auta mohou jezdit na bezolovo jen díky tomu že mají tvrdší ventilová sedla. Při GO našich motorů by tedy neměl být problém nechat si do válců (hlav válců) vložit tvrdší ventilová sedla. Stejně jsou po těch letech většinou v dezolátním stavu.

Napísať odpoveď

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 17 neregistrovaných