Čo sú to "bastle"... ?

Každý ma nejaký ten príbeh so svojou Tatrou a záleží len na ňom, či sa o neho podelí...
Užívateľov profilový obrázok
ondrej
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 3867
Dátum registrácie: 29 Máj 2004, 11:05
Kontaktovať užívateľa:

Čo sú to "bastle"... ?

Príspevok od užívateľa ondrej » 06 Sep 2009, 07:45

S pohŕdlivo vysloveným slovíčkom "bastl" sa dnes pri označovaní rôznych áut môžeme stretnúť pomerne často - každý ho už určite pri ohodnocovaní nejakého auta použil. Mnohokrát som však mal dojem, že pritom ide skôr o vyjadrenie nesympatií k majiteľovi, ako k samotnému vozidlu - a to rozhodne nie je dobré!
Vieme teda nejako presnejšie zadefinovať, čo to ten "bastl" vlastne je? Často som sa totiž stretol s použitím tohoto pomenovania na autá, ktoré by som sa ja rozpakoval takto označiť. Niekedy je hranica medzi tým, čo "bastl" je, alebo nie je, skutočne veľmi úzka...
Čo teda pod "bastlom" rozumiete vy? Vopred ďakujem za všetky konštruktívne názory pridané do tohoto vlákna.
(ako zvyčajne, keď vyzývam k rozdiskutovaniu podobného problému, rád by som si nechal čas na vyjadrenie môjho názoru na neskôr, aby som neovplyvnil názory ostatných, ktoré očakávam)
???

Vladimiro
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 83
Dátum registrácie: 21 Aug 2008, 17:38
Tatry, ktoré vlastním: Tatra 613-4
Bydlisko: Košice
Kontaktovať užívateľa:

Re: Čo sú to "bastle"... ?

Príspevok od užívateľa Vladimiro » 06 Sep 2009, 08:44

ja o tom viem asi tolko: je to slovo ktore sa pouziva ked chces vyjadrit ze niejaky clovek urobil niejaku upravu oproti originalu alebo pouzil niejaky inu neobvyklu metodu pri vytvarani niecoho. Stretol som sa s tym vyrazom od auto po PC techniku pricom je podstatne ze to slovo nema vyjadrovat postoj ci sa nam to paci alebo nie.
Tento vyznam poznam ja ak sa mylim tak kludne ma opravte.

Užívateľov profilový obrázok
ondrej
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 3867
Dátum registrácie: 29 Máj 2004, 11:05
Kontaktovať užívateľa:

Re: Čo sú to "bastle"... ?

Príspevok od užívateľa ondrej » 06 Sep 2009, 09:39

Vďaka za prvý názor...
A ešte doplnenie k pôvodnej otázke - vidíte nejaký rozdiel medzi "bastlovaním" a tuningom?

Užívateľov profilový obrázok
D.A.
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 1859
Dátum registrácie: 09 Jan 2007, 09:35
Tatry, ktoré vlastním: Nemám Tatru/nechcem uviesť, akú Tatru mám
Bydlisko: CZ

Re: Čo sú to "bastle"... ?

Príspevok od užívateľa D.A. » 06 Sep 2009, 11:05

Všechny osobní tatry od roku 1975 jsou bastly, protože ani jediná není postavená ve shodě s přesnou výrobní dokumentací (v podstatě neexistující). Kus od kusu více či méně improvizací vzniklé, odladěné a udržované vozidlo.

Záleží jenom na kapacitě ega (IQ, obecného rozhledu, sociability atd.) majitele, zda si to plně připustí, nebo začne vyrábět a mediálně nafukovat báchorky o vzácnosti svého kusu, podložené tím, kdo prděl do jeho sedaček, naboural ho, v jakém klipu nebo snímku účinkoval či kdo ho jak slavně překarosoval, přečalounil, vyladil pohonné ústrojí atd.

Příjemné procitání, pánové a dámy. 8)

Užívateľov profilový obrázok
Mojžo
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 4098
Dátum registrácie: 09 Feb 2004, 21:46
Bydlisko: mám
Kontaktovať užívateľa:

Re: Čo sú to "bastle"... ?

Príspevok od užívateľa Mojžo » 06 Sep 2009, 12:23

Keď je niečo "dobastlené" tak sám pred sebou si to vysvetľujem nasledovne (dúfam že to dobre napíšem čo si myslím):

Bastl - úprava ktorá je:
nie celkom remeselne zvládnutá, alebo úplne nezvládnutá - ("je to hnusné, čo si normálny more?!!")
jej význam a skutočný prínos je otázny ak nie zbytočný - ("na chuja si tam dával ten spojler z novšieho modelu, strašne na chuja to teraz vyzerá", alebo "S tým modernizovaným predkom nasilu natrepaným na tvoje staré auto to vyzerá jak kočkopes")

Tuning je u mňa:
úprava automobilu s cieľom objektívneho (merateľného) zlepšenia jeho jazdných / úžitkových vlasností. To, že sa automobil ďalej špecializuje (rozumieme tým napríklad sníženie a pritvrdenie podvozku kvôli závodom na okruhoch) - nie je na závadu.
určite tieto úpravy musia byť remeselne, myšlienkovo a profesne zvládnuté - čiže naozaj prinášajú objektívny a merateľný prínos

Užívateľov profilový obrázok
D.A.
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 1859
Dátum registrácie: 09 Jan 2007, 09:35
Tatry, ktoré vlastním: Nemám Tatru/nechcem uviesť, akú Tatru mám
Bydlisko: CZ

Re: Čo sú to "bastle"... ?

Príspevok od užívateľa D.A. » 06 Sep 2009, 12:33

Příklad otuněné Tatry podle Mojžovy definice?

vasa26
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 1827
Dátum registrácie: 08 Jún 2006, 22:23

Re: Čo sú to "bastle"... ?

Príspevok od užívateľa vasa26 » 06 Sep 2009, 14:07

bastl--to je věc každého člověka, jak ohodnotí konkrétní věc. co nazvu zbastleninou se netajim protože to je čistě můj názor a moje věc.

Užívateľov profilový obrázok
tatrawerke
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 299
Dátum registrácie: 16 Nov 2008, 17:42
Kontaktovať užívateľa:

Re: Čo sú to "bastle"... ?

Príspevok od užívateľa tatrawerke » 06 Sep 2009, 15:52

No, bastle bude asi z německého slova BASTLER - to znamená , řemeslník -amatér, neodborník.
Zbytek si každý domyslí. S tuningem to opravdu nemá nic společnýho :D :D :D

Užívateľov profilový obrázok
juro 613 NM
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 92
Dátum registrácie: 26 Nov 2008, 17:34
Tatry, ktoré vlastním: TATRA 613-4 r.v. 1992 stav auta riešim
613-3 zachranný systém slovakia
613-3
Bydlisko: pri NMnV
Kontaktovať užívateľa:

Re: Čo sú to "bastle"... ?

Príspevok od užívateľa juro 613 NM » 06 Sep 2009, 16:00

bastl ? ...nezvladnuty tuning :lol:

Užívateľov profilový obrázok
D.A.
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 1859
Dátum registrácie: 09 Jan 2007, 09:35
Tatry, ktoré vlastním: Nemám Tatru/nechcem uviesť, akú Tatru mám
Bydlisko: CZ

Re: Čo sú to "bastle"... ?

Príspevok od užívateľa D.A. » 06 Sep 2009, 17:04

Zeptám se znova - jedna konkrétní tatrovka podle Mojžovy definice? Speciály Hajdušků, Ecorry a spol. tím nemyslím, ty byly takto postaveny. Něco ze "série"?

vasa26
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 1827
Dátum registrácie: 08 Jún 2006, 22:23

Re: Čo sú to "bastle"... ?

Príspevok od užívateľa vasa26 » 06 Sep 2009, 17:58

Jo a bastl je člověk co napíše podobnou větu :lol: :lol: ať si chodí kam chce, ale věř mi, že všude, kde se bude takhle chovat, dostane přes rypák. to je slovo Zbastleniny živé :idea:

Vladimiro
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 83
Dátum registrácie: 21 Aug 2008, 17:38
Tatry, ktoré vlastním: Tatra 613-4
Bydlisko: Košice
Kontaktovať užívateľa:

Re: Čo sú to "bastle"... ?

Príspevok od užívateľa Vladimiro » 07 Sep 2009, 07:45

Ondrej: no uz tu viacej ludi dalo svoj nazor takze ako to vnimas ty ?

Užívateľov profilový obrázok
Mojžo
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 4098
Dátum registrácie: 09 Feb 2004, 21:46
Bydlisko: mám
Kontaktovať užívateľa:

Re: Čo sú to "bastle"... ?

Príspevok od užívateľa Mojžo » 07 Sep 2009, 08:18

Tuning neberiem ako niečo negatívne.

Hajdušek Tatra je tuning v mojich očiach - všestranne pozitívny, funkčný tuning

bastl... hmm napríklad dajaká chromka s chromkovým čelom a nárazníkmi T613-4, chrómovanými rámami zatretými načierno. napríklad

Užívateľov profilový obrázok
D.A.
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 1859
Dátum registrácie: 09 Jan 2007, 09:35
Tatry, ktoré vlastním: Nemám Tatru/nechcem uviesť, akú Tatru mám
Bydlisko: CZ

Re: Čo sú to "bastle"... ?

Príspevok od užívateľa D.A. » 07 Sep 2009, 09:52

OK, Mojžo, to beru. Takže z toho vyplývá, že na "sériovce" Tatra do provozu dosud nebyl tuning úspěšně dokončen a všechno jsou bastly :wink: .

Užívateľov profilový obrázok
team613
Diskutujúci
Príspevky: 35
Dátum registrácie: 26 Aug 2009, 19:06
Tatry, ktoré vlastním: tatra 613-1 1977
Bydlisko: Brno
Kontaktovať užívateľa:

Re: Čo sú to "bastle"... ?

Príspevok od užívateľa team613 » 07 Sep 2009, 11:07

tatra ecorra V8 bratří Hajdůšků není žádný tuning ,ale je to auto speciálně
upravené na závody na okruhu .... to by pak všechny závodní auta všech značek upravená
na závody na okruhu byla tuning ...... včetně formulí jedna :x :x

Užívateľov profilový obrázok
Mojžo
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 4098
Dátum registrácie: 09 Feb 2004, 21:46
Bydlisko: mám
Kontaktovať užívateľa:

Re: Čo sú to "bastle"... ?

Príspevok od užívateľa Mojžo » 07 Sep 2009, 12:28

Je to stále vozidlo odvodené z iného, je to veľmi rozsiahlo upravená a vyladená cestná Tatra, z ktorej korene tohoto vozu sú.

Vozidlá seriálu formuly 1 sú ale od začiatku vývoja stavané presne pre tento účel, nie sú z ničoho odvodené.

Ja si ale aj tak myslím že táto diskusia je skôr odľahčeného rázu, nie je dôvod tu hneď hádzať nahnevané smajlíky. Ani netvrdím že mám pravdu, je to len to, čo si myslím

Užívateľov profilový obrázok
radek
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 1971
Dátum registrácie: 29 Okt 2004, 08:24
Tatry, ktoré vlastním: .........................
Tatra 613 "all in one"
Tatra 613-4 CH
Kontaktovať užívateľa:

Re: Čo sú to "bastle"... ?

Príspevok od užívateľa radek » 07 Sep 2009, 13:05

Mojžo bohužel, Ecorra není vytuněná T613, ale profesionální závodní stroj, který z tatry obsahuje cca 65% dílů motoru a diferenciál. Toť vše. Zbytek, včetně rámu, karoserie, náprav, brzd, elektroniky, převodovky, závěsů kol, palivového systému atd. jsou věci nemající s Tatrou pranic společného. Koneckonců právě díky tomu Ecorra opravdu jede, opravdu zatáčí a opravdu brzdí :mrgreen: . V době koupě to byla věc s karoserií, nápravami, brzdami a motorem s převodovkou Tatra, kterou nebylo možné udržet na silnici, nedejbože po ní chtít exaktně zatáčet nebo brzdit. Byla to T613 s drobet jinak pobouchanou karoserií. Koupi tehdá provázela krásná věta - "je to parádní auto, stvořené pro jízdu přímým směrem napříč prázdnou letištní plochou". Dnes je z něj díky soukromému vývoji, nezdolnému nadšení a mnoha a mnoha hromad oběživa vůz, držící se v první půli závodního pole za moderními mercedesy DTM, Zondou a podobnými vysokorozpočtovými speciály. Psát tu něco ve smyslu že Ecorra je "tunning tatry" je hodně, ale hodně mimo mísu :wink:

Užívateľov profilový obrázok
Mojžo
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 4098
Dátum registrácie: 09 Feb 2004, 21:46
Bydlisko: mám
Kontaktovať užívateľa:

Re: Čo sú to "bastle"... ?

Príspevok od užívateľa Mojžo » 07 Sep 2009, 13:17

som človek neznalý týchto faktov, s tým, že to auto poznám na vlastné oči a ohmat ešte z čias českého rýchlostného rekordu a tak som to aj bral.

nakoľko rozdielna je teraz, som netušil

Užívateľov profilový obrázok
sqad
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 166
Dátum registrácie: 18 Feb 2006, 16:42
Tatry, ktoré vlastním: T603 r.v. 75
Bydlisko: Bratislava
Kontaktovať užívateľa:

Re: Čo sú to "bastle"... ?

Príspevok od užívateľa sqad » 07 Sep 2009, 14:52

radek:
Nič v zlom, ale aj z tvojich predošlých príspevkov mi to pripadá tak, že tatru vnímaš ako tvoje celoživotné prekliatie... Ja si myslím, že ak by jednoducho tatra nemala svoju kvalitu, tak by v eccore nebolo ani tých 65% z motora. A čo sa týka rámu, karoserie, náprav atď. možno tam predsalen z tatry niečo je - ak už nič iné tak azda nápad tatrováckych konštruktérov buď na výkresoch, alebo použitý v sériových autách, ako niečo vyriešiť/vylepšiť?
Myslím že ,,mimo mísu" je porovnávať tieto veci napr. s tou supermodernou Zondou alebo Mercedesom DTM.

A k téme ako to vnímam ja:
bastl: jednoducho ,,dodrbanina" (s prepáčením)
treba však rozlišovať od slova bastlíř - človek (napr. elektrotechnik), ktorého dokáže veľakrát naštvať kvalita prevedenia ,,nových" výrobkov a podnieti k tomu, aby si sám pre seba zariadenie navrhol, vyvinul a vyrobil (pričom vo veľkej väčšine prípadov kvalitnejšie a lacnejšie a celkovo lepšie ako u ,,profesionálnych" výrobkov)
tuning: pokus majiteľa škody 120 o jej ,,zhustnutie", aby bol ,,in" pred svojimi hip-hoperskými kamarátmi

Užívateľov profilový obrázok
Mojžo
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 4098
Dátum registrácie: 09 Feb 2004, 21:46
Bydlisko: mám
Kontaktovať užívateľa:

Re: Čo sú to "bastle"... ?

Príspevok od užívateľa Mojžo » 07 Sep 2009, 15:11

sqad: Tuning sa u nás dosť nesprávne používa aj na Tebou popisovaný úkaz.

úprava vozu z pohľadu jeho optického výzoru je "styling".
Čiže: motoru vyleštím sanie, vyvážim kľukový mechanizmus, nahodím lepšie výfukové zvody... - merateľne zlepším jeho parametre => to je tuning.
styling - to sú spojlere, kolesá, polepy na karosériu, zasprejované svetlá... a tak ďalej a tak ďalej. - tu to nie je merateľné, ale tiež sa dá výzor vozu aj pokaziť, aj mu polepšiť.
ale to vlastne aj u "tuningu" :)

Napísať odpoveď

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 14 neregistrovaných