Tzv. "Zimní výbava"

Každý ma nejaký ten príbeh so svojou Tatrou a záleží len na ňom, či sa o neho podelí...
Užívateľov profilový obrázok
D.A.
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 1859
Dátum registrácie: 09 Jan 2007, 09:35
Tatry, ktoré vlastním: Nemám Tatru/nechcem uviesť, akú Tatru mám
Bydlisko: CZ

Tzv. "Zimní výbava"

Príspevok od užívateľa D.A. » 11 Nov 2008, 12:02

Mám dotaz stran aplikace nové kočkopsí dopravní značky. Píšu ho do "zážitků", protože vhodnější kastlík nevidím...

Předesílám, že si o legislativní slátanině myslím své, člověk by měl se zimními gumami povinně jet, když je vozovka namrzlá, nebo zasněžená, popřípadě okamžitá venkovní teplota je tak pod +3 stupně, jinak je to zhovadilost... Jak současná podoba, tak paušální nařízení pro roční období nebo vybraná území.

Ale zpět k jádru kokršpaněla: V denním tisku jsem opakovaně narazil na zmínku, že <podle představitalů regionální dopr. policie> "by před novou DZ měl být prostor pro otočení, nebo nasazení sněhových řetězů na LETNÍ pneumatiky". Jak si to mám proboha vyložit? Stačí jezdit na "celoročních" pneu a v kufru vozit odpovídající řetězy? V případě vjetí do označeného úseku v "zimním" období řetězy nasadit: a) je-li vozovka pokryta souvislou sněhovou vrstvou, nebo b) vždy?
Má snad přítomnost vhodných řetězů v autě nahradit přezutí na zimní gumy?

Byl bych vděčný, kdyby někdo uveřejnil prováděcí předpis, podobně jako to před časem udělal Ladis s podmínkami pro tahání přívěsů >750 kg. Domněnky nepotřebuju, těch mám dost vlastních ;-). Předem díky!

Užívateľov profilový obrázok
Tatřík
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 180
Dátum registrácie: 27 Máj 2007, 20:19
Tatry, ktoré vlastním: T613/3 , r.v. 1989
Bydlisko: Chrudimsko
Kontaktovať užívateľa:

Re: Tzv. "Zimní výbava"

Príspevok od užívateľa Tatřík » 11 Nov 2008, 19:01

Mám strach, že prováděcí předpis zatím není, ale podívám se...

Užívateľov profilový obrázok
Tatřík
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 180
Dátum registrácie: 27 Máj 2007, 20:19
Tatry, ktoré vlastním: T613/3 , r.v. 1989
Bydlisko: Chrudimsko
Kontaktovať užívateľa:

Re: Tzv. "Zimní výbava"

Príspevok od užívateľa Tatřík » 11 Nov 2008, 21:12

Tak předpisy jsem nehledal. Nemám teď nějak čas, ale tohle :
http://www.mdcr.cz/cs/Silnicni_doprava/Zimni+vybava.htm
je na stránce ministerstva dopravy. Snad to bude v praxi platné.

Užívateľov profilový obrázok
Tatřík
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 180
Dátum registrácie: 27 Máj 2007, 20:19
Tatry, ktoré vlastním: T613/3 , r.v. 1989
Bydlisko: Chrudimsko
Kontaktovať užívateľa:

Re: Tzv. "Zimní výbava"

Príspevok od užívateľa Tatřík » 11 Nov 2008, 21:20

Tak jsem ještě chvilku hledal: http://www.sagit.cz/pages/sbirkatxt.asp ... d=76&typ=r

Prováděcí předpis sem nenašel- pochybuju, že k vyhlášce nějaký další bude. Myslím, že text ustanovení hovoří jasně. Novelizace se zatím nekoná.

Neregistrovaný

Re: Tzv. "Zimní výbava"

Príspevok od užívateľa Neregistrovaný » 11 Nov 2008, 23:14

Co je to zimní pneumatika?

Za zimní pneumatiku je považována pneumatika na jejíž bočnici je vyznačeno označení M+S nebo M.S nebo M/S nebo MS či terénní pneumatiky.


takze to znamena ze kdys si na pneu napises M+S tak mas zimni pneu :lol: :lol: :lol:

Užívateľov profilový obrázok
D.A.
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 1859
Dátum registrácie: 09 Jan 2007, 09:35
Tatry, ktoré vlastním: Nemám Tatru/nechcem uviesť, akú Tatru mám
Bydlisko: CZ

Re: Tzv. "Zimní výbava"

Príspevok od užívateľa D.A. » 11 Nov 2008, 23:17

Díky moc.

Cituji:
"...pokračovat v jízdě jen za použití zimních pneumatik9), a to u motorových vozidel o maximální přípustné hmotnosti nepřevyšující 3 500 kg s hloubkou dezénu hlavních dezénových drážek nebo zářezů nejméně 4 mm na všech kolech a u motorových vozidel o maximální přípustné hmotnosti převyšující 3 500 kg s hloubkou dezénu hlavních dezénových drážek nebo zářezů nejméně 6 mm na všech hnacích kolech; použití zimních pneumatik může být nahrazeno použitím sněhových řetězů"

Takže pro mne z toho vyplývá, že musím dokoupit ještě jeden pár řetězů, protože dosud vlastním vždy jen jedno balení (pouze pro hnací kola) a od 1. 11. do 31. 4. drkotat po asfaltu i při 20 stupních nad nulou... :-D

Toto skutečně vymyslel imbecil.

(Abych to trošku osvětlil, na všechna auta, kterými celoročně jezdíme, samozřejmě M+S mám a přezouvám zásadně podle rozumu, ne podle kreténů z Prahe, tedy letos ještě ani omylem. Ale jsou v zimě okamžiky, kdy dostanu chuť nějaký odložený kousek vyvětrat, např. když je dlouhodobě nad 10 stupňů, sůl dávno spláchnutá, svítí sluníčko. A klidně můžu zamířit do oblastí vybavených genitální značkou... Takže v té situaci nebudou řetězy připravené v kufru dostačující.)

Užívateľov profilový obrázok
Tatřík
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 180
Dátum registrácie: 27 Máj 2007, 20:19
Tatry, ktoré vlastním: T613/3 , r.v. 1989
Bydlisko: Chrudimsko
Kontaktovať užívateľa:

Re: Tzv. "Zimní výbava"

Príspevok od užívateľa Tatřík » 11 Nov 2008, 23:28

Mám pocit, že v zákoně je použití řetězů upraveno jen pro případ, že je souvislá vrstva sněhu či ledu, takže tahle vyhláška semusí podřídit, tudíž ty řetězy asi jen při sněhu a ledu. Po asfaltu si asi nezakodrcáš. :) A když, tak možná ještě s další pokutou.. :mrgreen:

Ale nevím tutově, nehledal jsem, domýšlím se.

Užívateľov profilový obrázok
Luboš
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 6491
Dátum registrácie: 27 Máj 2004, 11:30
Tatry, ktoré vlastním: :::::::::::::::::::::::::
1953 - T805
1975 - T2-603
1977 - T613
1981 - T613-2
1982 - T613-2
1987 - T613-3
1991 - T613-3
1991 - T613-4
Bydlisko: ČR
Kontaktovať užívateľa:

Re: Tzv. "Zimní výbava"

Príspevok od užívateľa Luboš » 12 Nov 2008, 00:10

Řětězy na tatru nemám a zřejmě by se ani nevešly mezi kolo a blatník, tak to není řešení. V dvacetistupňových vedrech odmítám přezouvat každou sezónně provozovanou tatru na nějaké, v těchto podmínkách vysloveně nebezpečné SNĚHOVÉ pneumatiky. To je úplná blbost!

Řetězy je samozřejmě možné použít jen při souvislé vrstvě sněhu, která v těchto letních podmínkách nikdy nebude, tak já žádnou změnu nepociťuju. Ať tam ta značka je nebo není, používám klasické odzkoušené bezpečné silniční pneumatiky, nebudu přece ani sebe, ani nikoho jiného ohrožovat nevhodným obutím a zákon mě do toho ani tak strikně nenutí.

Užívateľov profilový obrázok
Tatřík
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 180
Dátum registrácie: 27 Máj 2007, 20:19
Tatry, ktoré vlastním: T613/3 , r.v. 1989
Bydlisko: Chrudimsko
Kontaktovať užívateľa:

Re: Tzv. "Zimní výbava"

Príspevok od užívateľa Tatřík » 12 Nov 2008, 00:25

Jsem nenapravitelný optimista a doufám, že naše policie prohlédne a nebude tam prudit v patnáctistupňovém teple, ale opravdu jen v případě, že budou opravdu zimní podmínky.

ladis
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 1113
Dátum registrácie: 02 Aug 2006, 18:00
Kontaktovať užívateľa:

Re: Tzv. "Zimní výbava"

Príspevok od užívateľa ladis » 12 Nov 2008, 00:39

D.A.: Když jsem se ve vlákně Zimní gumy ptal co s autobusem, myslel jsem to vážně (tamtéž je také uveden odkaz, který našel Tatřík). Tuto značku budu totiž porušovat několikrát denně neboť autobus jaksi žádné M+S pneumatiky nemá a tentýž zákon mi zakazuje použití sněhových řetězů na asfaltu. Jedinné zákonné řešení je tedy cestující před značkou vysadit a obrátit se. Pokud máš pocit, že je to jaksi nedořešené, věz, že nejsi sám a podle hodné paní z ministerstva dopravy "se s tím bude něco dělat". Na školení řidičů nám prozradili, že policie nad tím také kroutí hlavou a že nás za tento přestupek nebude buzerovat. Nakonec telefon na Leoše, máš ne? Zkus se zeptat. ;-)

A ještě praktický závěr pro Tebe. Letní pneumatiky a řetězy nahrazují "zimní výbavu" pouze při souvislé sněhové pokrývce. Značka totiž přikazuje zimní výbavu použít. Za ní tedy řetězy musí být na kolech, ne v kufru.

Užívateľov profilový obrázok
Luboš
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 6491
Dátum registrácie: 27 Máj 2004, 11:30
Tatry, ktoré vlastním: :::::::::::::::::::::::::
1953 - T805
1975 - T2-603
1977 - T613
1981 - T613-2
1982 - T613-2
1987 - T613-3
1991 - T613-3
1991 - T613-4
Bydlisko: ČR
Kontaktovať užívateľa:

Re: Tzv. "Zimní výbava"

Príspevok od užívateľa Luboš » 12 Nov 2008, 09:04

Podle mne nemusí být ani v kufru, pokud není souvislá sněhová pokrývka, tak je použít nesmím a zákon mi nikde nenařizuje, vozit je s sebou.

Užívateľov profilový obrázok
D.A.
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 1859
Dátum registrácie: 09 Jan 2007, 09:35
Tatry, ktoré vlastním: Nemám Tatru/nechcem uviesť, akú Tatru mám
Bydlisko: CZ

Re: Tzv. "Zimní výbava"

Príspevok od užívateľa D.A. » 14 Nov 2008, 00:12

Hle, jakýsi Jihočech to vidí stejně jako já:
http://www.dfens-cz.com/view.php?cisloclanku=2008111201

jack
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 1505
Dátum registrácie: 26 Jún 2006, 08:26
Tatry, ktoré vlastním: Šestsettrojky
Bydlisko: Karwin
Kontaktovať užívateľa:

Re: Tzv. "Zimní výbava"

Príspevok od užívateľa jack » 14 Nov 2008, 22:38

Tož synci já už přezul na zimní mantle, takže nějaké značky s minimálním zimním vzorkem 4 mm, mě nemůžou zastavit.. :mrgreen:
Prílohy
zimní.jpg

Užívateľov profilový obrázok
ziza
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 426
Dátum registrácie: 12 Máj 2007, 10:56
Kontaktovať užívateľa:

Re: Tzv. "Zimní výbava"

Príspevok od užívateľa ziza » 15 Nov 2008, 09:03

D.A. napísal:Hle, jakýsi Jihočech to vidí stejně jako já:
http://www.dfens-cz.com/view.php?cisloclanku=2008111201
"Jakýsi" jihomoravák :wink: to vidí ještě hůře. :evil:

Ale proti ziskuchtivé mafii vulkanizérů a autoobuvníků se nedá vůbec nic zmoct. :cry:
To zase bude v álejích vymáznutých "řidičů", kteří věří na úžasný adhesní koeficient M+S na podchlazených :?: :roll: resp. namrzlých silnicích jak na trojjedinost Boží.

Správnou a zásadní otázku k diskusi zde IMHO vznesl akorát ten HOSŤ : Co to vlastně je ta ZIMNÍ pneumatika? Závidím, že si dokázal odpovědět sám.
Já jsem za 48 sezón mého zimního ježdění odpověď dosud nenalezl. :( :cry:

Užívateľov profilový obrázok
Mirek
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 554
Dátum registrácie: 23 Okt 2007, 22:14
Tatry, ktoré vlastním: T603 M68
T603 M69
T613-3 OTS EX
T613-4M
Bydlisko: střední Čechy
Kontaktovať užívateľa:

Re: Tzv. "Zimní výbava"

Príspevok od užívateľa Mirek » 16 Nov 2008, 00:32

Samozřejmě, asfalt je prostě v zimně zásadně příjemně teplej a nejlepší jsou na něj co nejtvrdší gumy, pokud možno tak ještě s minimem vzorku, že?

Zízo, debata rozvíjející se tímhle směrem nevedla nikam už loni, myslíš, že to teď bude lepší?

Nový značky jsou paskvil, s tím souhlasím, ale pro povinné zimáky jsem (při úpravě je sníh = bez zimáků buď doma)

vasa26nereg...

Re: Tzv. "Zimní výbava"

Príspevok od užívateľa vasa26nereg... » 16 Nov 2008, 01:19

Teď je to debata na urovni.....jede ve starých sněhových a vyjetých kolejích....
nač "zimáky" když jsou místa v CZ kde minimálně sněží a stačí solit?buď doma sám :lol:
Máš tatru tak si udělej školu smyku...protože když se utrhne tak to nestovnáš ani na suchu za překrásného počasí a teplého asfaltu s maximálním vzorkem.... :idea:

Napísať odpoveď

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 52 neregistrovaných