Kde všude se najde motor TATRA

Každý ma nejaký ten príbeh so svojou Tatrou a záleží len na ňom, či sa o neho podelí...
Užívateľov profilový obrázok
bazilisak
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 897
Dátum registrácie: 09 Jan 2008, 00:25
Kontaktovať užívateľa:

Re: Kde všude se najde motor TATRA

Príspevok od užívateľa bazilisak » 09 Máj 2008, 23:04

ivkej napísal:
IRONCLAD napísal:Tak lepší je v takovém použití :lol:
to je t-929?
Jen Tě trochu Ivkeji nechápu - proč se ptáš, když to všechno víš ??? :lol: :lol: :mrgreen:

Užívateľov profilový obrázok
IRONCLAD
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 319
Dátum registrácie: 10 Feb 2008, 23:36
Tatry, ktoré vlastním: dle nálady
Bydlisko: Bohumín
Kontaktovať užívateľa:

Re: Kde všude se najde motor TATRA

Príspevok od užívateľa IRONCLAD » 10 Máj 2008, 19:37

chlapci to jsou souboje :lol: :lol: Docela mě to pobavilo. A jde to i bez vulgarity :D Tak nějak by to mělo vypadat i v ostatních vláknech :D

Užívateľov profilový obrázok
ivkej
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 346
Dátum registrácie: 19 Sep 2007, 15:58
Kontaktovať užívateľa:

Re: Kde všude se najde motor TATRA

Príspevok od užívateľa ivkej » 11 Máj 2008, 11:33

IRONCLAD napísal:chlapci to jsou souboje :lol: :lol: Docela mě to pobavilo. A jde to i bez vulgarity :D Tak nějak by to mělo vypadat i v ostatních vláknech :D
budem sa snažiť

Užívateľov profilový obrázok
bazilisak
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 897
Dátum registrácie: 09 Jan 2008, 00:25
Kontaktovať užívateľa:

Re: Kde všude se najde motor TATRA

Príspevok od užívateľa bazilisak » 11 Máj 2008, 14:39

bazilisak napísal:
ivkej napísal:
bazilisak napísal:A přitom, je to tak jednoduché !!! :lol: :lol: 928 - 8 válec
929 - 10 válec
930- 12 válec :mrgreen:
toto všetko viem to je brnkačka ale neviem prečo si sa spýtal že: No , a víš, co je T-948 ? :mrgreen:
to že T-928 je osemvales používaný v T-148,138,180a,OT810,a bohvie čo ešte a aj v nových momentálne vyrábaných autách značky tatra
a že T-929 je desať valec používaný hlavne v T-815 sklápačoch a v menších verziách okrem ťahačov iné ma nenapáda...a t-930 je dvanásť valec používaný v t-813,815(ťahač) a ďalej ma už nenapáda....to viem....ale asi si sa sekol.....t-928 som dal aj na tej fotke....zasa taký tupý nie som neboj sa......
Naprosto přesně jsem věděl, jak budeš reagovat :lol: ! Otázka na Tebe - co je to T-948 - jaký motor ????
Já že som sa sekol, a Ty toto všetko vieš- to je brnkačka ??!! :mrgreen:
Nesekol jsem sa . Odpověz mi prosím Ivkeji , co je to T-948 - jaký motor (stačí stručný technický popis . Za tvou odpověd Ti předem děkuji .

Užívateľov profilový obrázok
ivkej
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 346
Dátum registrácie: 19 Sep 2007, 15:58
Kontaktovať užívateľa:

Re: Kde všude se najde motor TATRA

Príspevok od užívateľa ivkej » 11 Máj 2008, 20:30

moja stručná odpoveď je že neviem......to číslo motoru som počul prvý krát keď si ho napísal

Užívateľov profilový obrázok
bazilisak
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 897
Dátum registrácie: 09 Jan 2008, 00:25
Kontaktovať užívateľa:

Re: Kde všude se najde motor TATRA

Príspevok od užívateľa bazilisak » 11 Máj 2008, 20:41

ivkej napísal:moja stručná odpoveď je že neviem......to číslo motoru som počul prvý krát keď si ho napísal
Prozradím, že motor T-948 má 4ventily /válec ! :shock: (2 sací, 2 výfukové)

Užívateľov profilový obrázok
ivkej
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 346
Dátum registrácie: 19 Sep 2007, 15:58
Kontaktovať užívateľa:

Re: Kde všude se najde motor TATRA

Príspevok od užívateľa ivkej » 11 Máj 2008, 21:53

bazilisak napísal:
ivkej napísal:moja stručná odpoveď je že neviem......to číslo motoru som počul prvý krát keď si ho napísal
Prozradím, že motor T-948 má 4ventily /válec ! :shock: (2 sací, 2 výfukové)
no to si ma dostal neviem...síce som nikdy o tom nič nehľadal neviem........ tipnem: nebolo to z toho (ako dneska Ján Slota hovoril stále)"údajne" jediný tatra motocykel?alebo čo potom?inák sa už fakt vzdávam :)

Užívateľov profilový obrázok
bazilisak
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 897
Dátum registrácie: 09 Jan 2008, 00:25
Kontaktovať užívateľa:

Re: Kde všude se najde motor TATRA

Príspevok od užívateľa bazilisak » 13 Máj 2008, 15:15

Motor T-948 byl určen do nákladního vozidla. Má 4 ventily na válec ( celkem 32 ventilů ) . Už o tom něco víš ?

Užívateľov profilový obrázok
ivkej
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 346
Dátum registrácie: 19 Sep 2007, 15:58
Kontaktovať užívateľa:

Re: Kde všude se najde motor TATRA

Príspevok od užívateľa ivkej » 13 Máj 2008, 19:08

myslíš nové 8 valcové motory montované do tatier ako Terrn°1 atď... ????

Užívateľov profilový obrázok
bazilisak
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 897
Dátum registrácie: 09 Jan 2008, 00:25
Kontaktovať užívateľa:

Re: Kde všude se najde motor TATRA

Príspevok od užívateľa bazilisak » 13 Máj 2008, 20:05

ivkej napísal:myslíš nové 8 valcové motory montované do tatier ako Terrn°1 atď... ????
Nemyslím, motor T-948 není v dnešních vozidlech. Dnešní motor nemá 4 ventilovou techniku- a jak to vypadá, tak zatím mít ani nebude.

Užívateľov profilový obrázok
ivkej
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 346
Dátum registrácie: 19 Sep 2007, 15:58
Kontaktovať užívateľa:

Re: Kde všude se najde motor TATRA

Príspevok od užívateľa ivkej » 13 Máj 2008, 22:16

tož, potom sa fakt vzdávam....povedz odpoveď :)

Hynek
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 111
Dátum registrácie: 30 Jan 2007, 12:18
Tatry, ktoré vlastním: T613-3 1990 (Hasičský útvar Praha)
Bydlisko: Odolena Voda
Kontaktovať užívateľa:

Re: Kde všude se najde motor TATRA

Príspevok od užívateľa Hynek » 15 Máj 2008, 23:16

bazilisak: Není to náhodou tzv.motor "T5", který byl určen (a pokud SE NEPLETU i v jednom exempláři zastavěn) do prototypu T162??

Matyjas
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 207
Dátum registrácie: 22 Jan 2005, 18:37
Tatry, ktoré vlastním: Nemám Tatru/nechcem uviesť, akú Tatru mám
Bydlisko: Šumperk
Kontaktovať užívateľa:

Re: Kde všude se najde motor TATRA

Príspevok od užívateľa Matyjas » 16 Máj 2008, 11:40

Motor 948
Prílohy
DSC01549.JPG
DSC01548.JPG

Matyjas
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 207
Dátum registrácie: 22 Jan 2005, 18:37
Tatry, ktoré vlastním: Nemám Tatru/nechcem uviesť, akú Tatru mám
Bydlisko: Šumperk
Kontaktovať užívateľa:

Re: Kde všude se najde motor TATRA

Príspevok od užívateľa Matyjas » 16 Máj 2008, 11:41

Zapoměl jsem uvést zdroj: Stanislav Monsport,100 let automobilů Tatra

Užívateľov profilový obrázok
bazilisak
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 897
Dátum registrácie: 09 Jan 2008, 00:25
Kontaktovať užívateľa:

Re: Kde všude se najde motor TATRA

Príspevok od užívateľa bazilisak » 16 Máj 2008, 22:59

Hynek napísal:bazilisak: Není to náhodou tzv.motor "T5", který byl určen (a pokud SE NEPLETU i v jednom exempláři zastavěn) do prototypu T162??
Tak jak vidíš, tak se pleteš, není to motor T-5, jinak ve všech T 162 je motor T-5 . :wink:
Matyjas - díky, i když to mohlo ještě počkat... :lol:

Užívateľov profilový obrázok
bazilisak
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 897
Dátum registrácie: 09 Jan 2008, 00:25
Kontaktovať užívateľa:

Re: Kde všude se najde motor TATRA

Príspevok od užívateľa bazilisak » 16 Máj 2008, 23:04

Jinak NEJEN ten motor T-948, si myslím dobře dokazuje, čeho by byla automobilka TATRA dosáhnout.... :shock: :shock: :shock: Kdyby konstrukce a vývoj neměli svázané ruce :evil:

Matyjas
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 207
Dátum registrácie: 22 Jan 2005, 18:37
Tatry, ktoré vlastním: Nemám Tatru/nechcem uviesť, akú Tatru mám
Bydlisko: Šumperk
Kontaktovať užívateľa:

Re: Kde všude se najde motor TATRA

Príspevok od užívateľa Matyjas » 17 Máj 2008, 18:53

bazilisak: O motoru 948 nevím víc než napsal pan Monsport ,ale i z krátkého článku je jasné,že vývoj motoru 948 byl ukončen z jiného důvodu než by byl příkaz z "vrchu". T948 jednoduše řečeno neprokázal svoji životaschopnost a to i přes zdánlivě modernější a smělejší konstrukci než byl T928. Tohle jsou běžné konce prototypů nad kterými pak lidé v muzeiích po letech vzdychají a pronášejí slova ve smyslu "proč se zrovna tohle nevyrábělo" apod. Nic proti,zkrátka, odvážně a pokrokově navržená konstrukce co neskončí v sériové výrobě bývá vděčným exponátem všech muzeí. Stejný osud postihl i projekty motorů T3 a T4 a díky zvěřejnění emisních limitů v.r.1990 platící od r.1993 pak i konec motoru T5,kde nebylo v silách podniku je začít vyrábět do tří let. Zelenou tehdy dostala modernizace T928 a je vidět ,že to bylo dobře.Vzduchem chlazený motor EURO5 !!! je toho jasným důkazem.Když už jsem takhle odbočil tak připomenu slova Ing.Petra Hrdličky CSc. v knize V soukolí okřídleného šípu, (Jan Králík, 2008) na několika místech zpochybňuje oprávněnost vzduchem chlazeného motoru a v 80tých letech předpovídá konec těchto motorů s příchodem turba.Mýlil se. Pěčlivý a dloudobý vývoj ,zkoušky a mnoho let sbírání zkušeností z provozu dokáží někdy vyvráti letité a zažité teorie.

Matyjas
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 207
Dátum registrácie: 22 Jan 2005, 18:37
Tatry, ktoré vlastním: Nemám Tatru/nechcem uviesť, akú Tatru mám
Bydlisko: Šumperk
Kontaktovať užívateľa:

Re: Kde všude se najde motor TATRA

Príspevok od užívateľa Matyjas » 17 Máj 2008, 20:00

V poslední větě jsem nasekal chyby :oops: : Pečlivý a dlouhodobý vývoj....

Užívateľov profilový obrázok
bazilisak
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 897
Dátum registrácie: 09 Jan 2008, 00:25
Kontaktovať užívateľa:

Re: Kde všude se najde motor TATRA

Príspevok od užívateľa bazilisak » 17 Máj 2008, 21:11

Matyjas napísal:bazilisak: O motoru 948 nevím víc než napsal pan Monsport ,ale i z krátkého článku je jasné,že vývoj motoru 948 byl ukončen z jiného důvodu než by byl příkaz z "vrchu". T948 jednoduše řečeno neprokázal svoji životaschopnost a to i přes zdánlivě modernější a smělejší konstrukci než byl T928. Tohle jsou běžné konce prototypů nad kterými pak lidé v muzeiích po letech vzdychají a pronášejí slova ve smyslu "proč se zrovna tohle nevyrábělo" apod. Nic proti,zkrátka, odvážně a pokrokově navržená konstrukce co neskončí v sériové výrobě bývá vděčným exponátem všech muzeí. Stejný osud postihl i projekty motorů T3 a T4 a díky zvěřejnění emisních limitů v.r.1990 platící od r.1993 pak i konec motoru T5,kde nebylo v silách podniku je začít vyrábět do tří let. Zelenou tehdy dostala modernizace T928 a je vidět ,že to bylo dobře.Vzduchem chlazený motor EURO5 !!! je toho jasným důkazem.Když už jsem takhle odbočil tak připomenu slova Ing.Petra Hrdličky CSc. v knize V soukolí okřídleného šípu, (Jan Králík, 2008) na několika místech zpochybňuje oprávněnost vzduchem chlazeného motoru a v 80tých letech předpovídá konec těchto motorů s příchodem turba.Mýlil se. Pěčlivý a dloudobý vývoj ,zkoušky a mnoho let sbírání zkušeností z provozu dokáží někdy vyvráti letité a zažité teorie.
No a právě proto, že vím DOST , A NEJEN o motoru T-948 , tak proto vím , že byly práce na těchto prototypech ukončeny příkazem "zhora" . Ne proto, že by byl problém s životností , nebo, že by se něco nestihlo. Problém byl vždy v tom ,že se potřebovalo šetřit , a že všechno nové přidělávalo problémy a starosti. Co se týče emisí - tak ty nejsou problém ani u T-5 , ani T-948 -ani T-928, to vše jde naladit a vyřešit. Naopak , ted již klasika, 928 dál nestačí- je třeba si uvědomit, že motor T-928 s obsahem 12,5 l měl v r.1982 170kw a dnes má se stejným obsahem tabulkově 325kw !!! A začínají s tím být problémy. A ten zázrak, že se potají pracovalo na E3 i E4- a nakonec nedostatek cizích motorů zapřičinil legalizaci snažení týmu vývojářů motorů jen dokazuje , že všechno je jinak, než se píše v novinách....

Matyjas
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 207
Dátum registrácie: 22 Jan 2005, 18:37
Tatry, ktoré vlastním: Nemám Tatru/nechcem uviesť, akú Tatru mám
Bydlisko: Šumperk
Kontaktovať užívateľa:

Re: Kde všude se najde motor TATRA

Príspevok od užívateľa Matyjas » 18 Máj 2008, 10:50

bazilisak: Další informace z vývoje tatrováckých motorů bych uvítal. Pokud máš chuť se o své znalosti na zdejším foru podělit ,tak bych byl moc vděčný.
Ještě se vrátím ke své domněnce neživotaschopnosti T948. Ve Tvém příspěvku je řečeno,že se muselo šetřit a že další nové věci přidávaly problémy a starosti.Také otázka finanční,možnost využití stávajícího výrobního zařízení,návratnost ve výrobě a další ekonomické důvody bývají hrobníky zajímavých projektů. Podle mě je sériový výrobek jakýsi kompromis mezi schopností konstruktérů a momentální možností továrny.
O plnění současné emisní normy s motorem T948 nebo T5 (samozřejmě po úpravách) si netroufnu polemizovat,ale od roku 1970 (T948) nebo 1990(T5) se na motorech provedlo neskutečně mnoho práce a dnešní prametry T928 byly v.r.1970 z říše snů a v.r.1990 mírně řečeno nedosažitelné. Tohle jsou pouze moje úvahy a jak jsem již výše uvedl velmi rád bych přivítal další ověřené informace. Jaké problémy přináší motor E5? Pokud chceš, rozepiš se. Předem díky.

Napísať odpoveď

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 37 neregistrovaných