UV KSC na cestach

Každý ma nejaký ten príbeh so svojou Tatrou a záleží len na ňom, či sa o neho podelí...
michal olejko

Príspevok od užívateľa michal olejko » 17 Júl 2006, 09:25

Ondro jj rus se vzdy vozil v domovském,pravda, pravda, však mužem udělat někdy kolonu vyrvu nanuka jako doprovod.At se něco děje než zas bude zima :lol:

Užívateľov profilový obrázok
ondrej
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 3867
Dátum registrácie: 29 Máj 2004, 11:05
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa ondrej » 17 Júl 2006, 10:01

ty máš "nanuka"? to som rád, akosi úplne vymizli - a to som preveroval aj medzi viacerími zberateľmi motocyklov .. :cry:
ja na motorky vôbec nie som, ale tento stroj som sa snažil zohnať , keď dom dostal tip, že ho ktosi má - chcel som ho ako exponát do múzea dopravy - neúspešne..
aspoň že u teba sa zachoval...

michal olejko

Príspevok od užívateľa michal olejko » 17 Júl 2006, 10:30

8) jj mám modrý Mauricius... dle zjištění počty originálu NE replik sou tak male že by na počítaní nebyly potřeba ani všechny prsty jedné ruky...

Užívateľov profilový obrázok
ondrej
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 3867
Dátum registrácie: 29 Máj 2004, 11:05
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa ondrej » 17 Júl 2006, 10:42

nemáš to náhodou nafotené? pošli nejaké obrázky...

michal olejko

Príspevok od užívateľa michal olejko » 17 Júl 2006, 11:10

máš to poslaný.. ten bílej S co je na trhu to je ten Tvůj????

D.A.

Príspevok od užívateľa D.A. » 17 Júl 2006, 11:59

Ta DDR vlajka by se šikla i jako šablóna a/nebo samolepka do velikosti max 1000x1000mm :-). Třeba na střechu...

Užívateľov profilový obrázok
ondrej
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 3867
Dátum registrácie: 29 Máj 2004, 11:05
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa ondrej » 17 Júl 2006, 12:24

michal olejko napísal:máš to poslaný.. ten bílej S co je na trhu to je ten Tvůj????
ďakujem, došlo...
nie, môj S by mal byť zakrátko už zase čierny, ako sa na správny S patrí - klampiarina je prakticky hotová :)

Užívateľov profilový obrázok
čadík
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 357
Dátum registrácie: 17 Júl 2006, 09:33
Tatry, ktoré vlastním: mám černočernou T613
hledám barevnou T613VB
Bydlisko: matka měst
Kontaktovať užívateľa:

UV KSČ na cestách

Príspevok od užívateľa čadík » 17 Júl 2006, 12:49

ondrej napísal:[

Auto je to pekné a na Speciál vlajky patria, s tým nič nenarobíme. Českoslovesnké vlajky sa na Speciáloch "nosili" :?: :shock: , to je v poriadku, tie tam plne patria Akosi mi tam však dobovo nepasuje tá z CCCP - nespomínam si, že by niekedy Speciál viezol nejakého zástupcu tej krajiny. Pokiaľ k nám aj nejaký prišiel, tak sa viezol spravidla v Čajke, alebo v Zile, T613 a T603 vytvárali spolu so stíhacími motocyklami iba suitu takej kolóny. Takže sovietska vlajka na Speciál veľmi nie...

:idea:
chlapci: našel by někdo alespoň jednu dobovou fotografii (tj z let 1980-1990) z provozu T613 (nejlépe samosebou Speciál), na které by Tatra nosila nějakou státní vlajku? Jak hledám kde hledám, na žádnou jsem nepřišel. Pravda, neprocházel jsem fotoarchív ČTK, ale pamatuji si jen jednu s vlajkama, asi originál tovární (obě vlajky ČSSR) v zahradách (?) Pražského hradu.

Jinak vlajky hosta i hostitele jsou pouze na dopravním prostředku vezoucím hosta, doprovodná již žádné vlajky nemají. Host na nejvyšší úrovni má vozidlo navíc obklopeno čestným oddílem - jízdou na koni, v posledních desetiletích motocykly. Co si pamatuji, tak host byl vždy vezen nějakou z Čajek (předlouho typ 13, až koncem 80let typem 14), T613 a ostatní byly vždy jen pro doprovod. T613 Speciál prý nikdy (alespoň ne oficiálně) nesloužil žádnému z hostů. A pouze pro generální tajemníky byl určen Zil. A hosté ze SSSR, USA a Vatikánu se tradičně vozí pouze ve svých vlastních vozidlech, které si vždy vozí s sebou.
Pominu teď vozy diplomatických zastoupení a misí, kdy při oficiálních příležitostech je zpravidla na pravé straně vozidla umístěna vlajka toho kterého státu. Obdobně naše ambasády v zahraničí umísťují naši státní vlajku na vozidlo velvyslance. V těchto případech bylo možno i na T613 vidět naši vlajku nebo možná vlála na T613 ve vlastnictví cizí ambasády jejich vlajka. Ale o Speciálech 613 v diplomatických službách nevím.

Potom (sorry - především!) byly T613 Speciál určeny pro vybrané členy vedení UV KSČ, které bylo možno spatřit - rozeznav člověk včas v koloně běžných aut Speciála s poznávací značkou s dvojitým A - na jeho pravém zadním sedadle skrze nazelenalé determální sklo konspirativně ukryté za rozevřeným maxiformátovým Rudým Právem (pamatuje si někdo?). Ale s vlajkou jsem je nikdy taky neviděl...

Takže kolem a kolem, přestože Speciál ná standardně držáky na vlajky, poprvé jsem je vztyčené s vlajkami viděl až na nějakém srazu Tater v 90 letech. Mám dojem že budujeme další mýtus. Ale krásný. :wink:

P.S. Může někdo doplnit na portálu uvedený přehled počtu vyrobených Speciálů o údaj komu byly prvotně určeny a skutečně dodány (prodány) - zda ÚV KSČ či FMV ČSSR nebo úplně jinak? Ví někdo o podrobnostech přidělování jejich SPZ - některá vozidla mají "běžné" pražské třípísmenové SPZ, jiná pouze dvoje písmena "AA" přidělovaná prý v Praze, ale prý také v Bratislavě???

Jajcaj

Príspevok od užívateľa Jajcaj » 17 Júl 2006, 14:17

Ondrej: No, ale napriklad na 1. maja vsade byvali vlajky CSSR+ZSSR ...

Užívateľov profilový obrázok
ondrej
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 3867
Dátum registrácie: 29 Máj 2004, 11:05
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa ondrej » 17 Júl 2006, 14:34

Čo si ja pamätám, tak Speciály jazdiace v Bratislave mali vždy značku začínajúcu AA-...
A stretnúť ich na ceste len tak v premávke nebolo vôbec bežné.
V dobe komunistickej totality si však asi predstavitelia spriatelených "demokratických" krajín asi sotva vozili svoje limuzíny so sebou. Videl som niekoľko kolón, vezúcich takýchto čelných predstaviteľov z letiska. Najviac mi však v pamäti utkvela Brežnevova kolóna, aj keď do detailov si ju žiaľ nepamätám. Jednak je to už dosť rokov, jednak to bol iba okamih, keď okolo mňa prefrčala pomerne vysokou rýchlosťou, a bola preč... Kolóny vazerali asi takto:
Na začiatku išlo niekoľko stíhacích motocyklov v dvojstupoch (asi 8 ks), pôvodne boli modro-biele, neskôr už žlto-biele Jawa, alebo nakoniec iba čierne BMW, potom vozidlo VB (myslím, že vtedy to bola najčastejšie žlto-biela Tatra 603, prípadne neskôr T613), potom niekoľko čiernych T613 (4-6 ks), nasledovala Čajka (Zil? - tak často som ich nevídal, aby som ich spoľahlivo rozlíšil za tých pár sekúnd, hlavne keď som sa snažil skôr preniknúť pohľadom dovnútra..) a za nimi zvyšné T613, počet ktorých závisel od vážnosti prepravovaného súdruha. U Brežneva ich bolo najmenej 10, skôr by som veril, že aj 15. Konvoj uzatvárala niekedy špeciálna sanitka (keď mal prepravovaný súdruh zdravotné problémy). či kolónu uzatváralo vozidlo VB, si už nie som celkom istý, ale je to dosť možné.
Celá kolóna sa pohybovala pomerne veľkou rýchlosťou - odhadujem minimálne 80 km/h, pričom vozidlá v tele kolóny dodržiavali nebezpečne malé rozostupy.
Vlajky bývali spravidla iba na vozidle hosťa (Castro, Brežnev, Husák, Honecker...). Rád by som si takú kolónu pozrel ešte raz a všimol si mnohé detaily, ktoré som si nestihol všimnúť vtedy, už to ale nie je možné, iba ak by sa niečo našlo na archívnych záberoch.

Užívateľov profilový obrázok
ondrej
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 3867
Dátum registrácie: 29 Máj 2004, 11:05
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa ondrej » 17 Júl 2006, 14:36

Jajcaj napísal:Ondrej: No, ale napriklad na 1. maja vsade byvali vlajky CSSR+ZSSR ...
"všade" áno, veď to nikto nezpochybňoval!
ale na Speciáli ju mal prvý asi až Etienne...

etienne
Správca diskusného systému
Príspevky: 4117
Dátum registrácie: 09 Feb 2004, 18:51
Bydlisko: Bratislava
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa etienne » 17 Júl 2006, 15:48

Ondrej: Nechce sa mi verit, ze v obdobi komunizmu nikdy Speciala nemala aj vlajku sovietskeho zvazu. Prvych majov bolo habadej a neverim ze nebola sucastou nejakej exkurzie - dobre ta moja urcite nie nakolko je z roku 1989, ale verim, ze ine specialky urcite mali takuto prilezitost...

Užívateľov profilový obrázok
Stevo
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 1180
Dátum registrácie: 10 Feb 2004, 09:41
Tatry, ktoré vlastním: taka bordova
Bydlisko: Garáž
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Stevo » 17 Júl 2006, 17:18

Bezne boli vypisovane na prveho maja exkurzie po vladnych limuzinach

Užívateľov profilový obrázok
čadík
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 357
Dátum registrácie: 17 Júl 2006, 09:33
Tatry, ktoré vlastním: mám černočernou T613
hledám barevnou T613VB
Bydlisko: matka měst
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa čadík » 17 Júl 2006, 17:41

to etienne: Nejenom sovětskou vlajku - ale vůbec nějakou! Ani na prvního máje vlajky na autech nepamatuju, doby, kdy čelní představitelé s vlajkami na autech přijížděli mezi lidem pod tribunu - známé záběry se Škodou VOS a Gottwaldem či Zápotockým - se koncem sedmdesátých let už nenosily. Ani prezidenskou vlajku jsem na Husákově Zilu 114 a později na 115 nikdy neviděl, poprvé jsem ji uviděl až na prvním bílém prezidentském BMW V. Havla. Pokud by v prvomájovém průvodu nebyla Speciála za alegorický vůz - pak by tam bylo vlajek!!

to ondrej: své limuzíny si sebou vždy vozí jen představitelé výše vyjmenovaných států: na fotografiích ČTK z přijezdu Michaila Gorbačova v roce 1985 jsou v záběru 4, možná i pět Zilů 115, kde by se tu jinak vzaly? Když Husák měl jeden Zil115 (+možná 1 náhradní), ale premiér jen Zil 117 (kratší a starší provedení) a ostatní jen Tatry a Tatry.

Vždy jsem se rád díval na projíždějící kolonu, k čemuž bývá v Praze celkem příležitost a ono se to její uspořádání v čase a přes politické změny příliš nemění. Vždy na začátku a na konci je policejní vozidlo a rád jsem vídával chromky 613 s červeným a modrým majákem a se širokým nápisem STOP. Ten blýskavej chrom a zář barevných světel působil nějak svátečněji a impozantněji než dnešní BMW či AUDI v podobných pozicích. Dokonce prý při nějakém sjezdu, kdy Prahou křižovalo několik různých kolon s hosty bylo zkoušeno u zadního vozu červený maják vyměnit za zelený, aby bylo všem jasné, kterým vozidlem kolona začíná a končí. Ono se v Praze dařilo nejen taxikářům "nalepit se" na konec kolony a usnadnit si tak průjezd části Prahy, byť se to nesmí.
V každé významnější koloně byla předposledním vozidlem sanita, svého času v Praze T613 SV - paradoxně v té době již kolonu tvořily převážně vozy BMW a Mercedes. A v době Tater v kolonách býval sanitou samozřejmě MB.

Palo
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 1006
Dátum registrácie: 16 Dec 2004, 17:46
Tatry, ktoré vlastním: ---
Bydlisko: Bratislava
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Palo » 17 Júl 2006, 18:08

Ja si pamätám ako na 1.mája bola povinná výzdoba vlajkami ČSSR+ZSSR napr.na utobusoch,električkách a trolejbusoch.Takisto to mali aj žel. lokomotívy.Tak moc by som sa nedivil keby to mali aj súdruhovia z vloády zvlášť ked tento den mali velký zhon.Ale ako to v skutočnosti bolo mi je v podstate jedno...

etienne
Správca diskusného systému
Príspevky: 4117
Dátum registrácie: 09 Feb 2004, 18:51
Bydlisko: Bratislava
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa etienne » 17 Júl 2006, 19:21

Ja sa priznam ze mam rovnaky nazor - specialku niekedy urcite vyzdobim aj vlajkami Emiratov, alebo Afganistanu :-) Konieckoncov nech si kazdy majitel da na auto to, co uzna on :-)

Sedo
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 1429
Dátum registrácie: 02 Júl 2004, 16:11

Príspevok od užívateľa Sedo » 17 Júl 2006, 22:20

Z hladiska historickeho (doboveho) nepripustne!
Z hladiska kazdeho cloveka - co len chce aj holu ...

etienne
Správca diskusného systému
Príspevky: 4117
Dátum registrácie: 09 Feb 2004, 18:51
Bydlisko: Bratislava
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa etienne » 17 Júl 2006, 22:31

Z hladiska historickeho by tak 95% existujucich tatier nepreslo kontrolou :-)

Užívateľov profilový obrázok
ondrej
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 3867
Dátum registrácie: 29 Máj 2004, 11:05
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa ondrej » 18 Júl 2006, 07:31

čadík napísal:
to ondrej: své limuzíny si sebou vždy vozí jen představitelé výše vyjmenovaných států: na fotografiích ČTK z přijezdu Michaila Gorbačova v roce 1985 jsou v záběru 4, možná i pět Zilů 115, kde by se tu jinak vzaly? Když Husák měl jeden Zil115 (+možná 1 náhradní), ale premiér jen Zil 117 (kratší a starší provedení) a ostatní jen Tatry a Tatry.
Tie spomínané fotografie ČTK by som rád videl.
Je možné, že Gorbačov si už nechal autá posielať pred sebou, ale ZIL-ov bolo v ČSSR určite viac, o Čajkách 14, ktoré sa s nimi na prvý pohľad veľmi ľahko zamenia, ani nehovorím.

Užívateľov profilový obrázok
čadík
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 357
Dátum registrácie: 17 Júl 2006, 09:33
Tatry, ktoré vlastním: mám černočernou T613
hledám barevnou T613VB
Bydlisko: matka měst
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa čadík » 18 Júl 2006, 14:25

Pokusil jsem se najít tu obrazovou knihu ČTK, kde je ta fotografie, ale nevím, kam se mi poděla. Snad příště. Samostatné foto v archivu nemám, ale našel jsem výstřižek z deníku EXPRES informující o skončené aukci vládních vozů - nevím který to byl rok (1995??):
na prodej bylo celkem 17 vládních vozů (T613K, Zill 114, 2x Zil 115 a 13x Gaz 14 Čajka) a na aukci se prodali jen 4 vozy (neznámý kupec 1xZil 115 za 1,29mil korun a dále tehdejší majitel POLDI Kladno V.Stehlík: 1xT613K za 2mil.korun a 2x Čajka po 690tis korun).
Pokud je mi známo T613K (bílá, ex Poldi?) je na lounsku (viz Lubošova fotogalerie z Lešan 2003), druhá v depozitáři NTM společně s jedním Zilem 115 a třetí Tatra je snad v dopravnom múzeu v Bratislavě. Zda je Bratislavě uchován nějaký Zil nevím. Prototyp 613K v Kopřivnici a víc jich asi nebylo. A počítám-li 2 ks Zilů 115 na prodej, pak v ČSSR byly celkem jen tři . Ostatní starší Zily a Čajky byly průběžne vyřazovány a asi jich bylo tak malo, že případný prodej byl rovnou do rukou některého z movitých sběratelů. Nebo máte nějaká ex federální vozidla zachovaná?

Napísať odpoveď

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 49 neregistrovaných