Z bohaté servisní praxe 613, aneb "hrubý štýl"....

Každý ma nejaký ten príbeh so svojou Tatrou a záleží len na ňom, či sa o neho podelí...
Užívateľov profilový obrázok
radek
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 1971
Dátum registrácie: 29 Okt 2004, 08:24
Tatry, ktoré vlastním: .........................
Tatra 613 "all in one"
Tatra 613-4 CH
Kontaktovať užívateľa:

Z bohaté servisní praxe 613, aneb "hrubý štýl"....

Príspevok od užívateľa radek » 06 Júl 2006, 22:26

... dovolím si užít Matějovo oblíbené rčení. Protože občas se (při reorganizaci archivu kupříkladu) najde z technického hlediska zajímavá věc a když se řádně zdokumentuje, náhodnému čtenáři třeba pomůže při rozhodování, jestli si domů pořídit to "jedinečné" přibližovadlo z nejmenovaného kombinátu, nabité dle mínění některých lidí přímo vesmírnými technologiemi......asi je fakt nabité, když se ty technologie derou ven i v místech, kde by to člověk absolutně nepředpokládal...... :D
Prílohy
P7060845_sml.jpg
P7060843_sml.jpg
P7060840_sml.jpg
P7060838_sml.jpg
P7060836_sml.jpg

Zdenek

Príspevok od užívateľa Zdenek » 07 Júl 2006, 19:02

Pozoruhodné fotky.... :shock:
Jenom Radku taktéž by bylo pěkné tyto fotografie upřesnit, protože mi není jasné, jestli se jedná o např. únavové lomy po cca 0,5 mil. km proběhu ( teda mimo foto č. 1, tam je to jasné :wink: ) nabo jestli se jedná o špatný matroš, nadměrné opotřebení z provozu, chybu povrchové úpravy nebo třeba špatné řešení konstrukčního celku. V každém případě je to síla.
Takže můžeš k tomu napsat něco více :?:

Užívateľov profilový obrázok
hammer
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 60
Dátum registrácie: 03 Okt 2005, 21:38
Tatry, ktoré vlastním: Nemám Tatru/nechcem uviesť, akú Tatru mám
Bydlisko: Teplička nad Váhom
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa hammer » 08 Júl 2006, 13:41

Aj ja som už zažil niečo podobné a bola to viac menej korózia. Všimol som si to na zmene geometrie /odklonu/ kolesa a následná kontrola odhalila niečo podobné ale na inom mieste. Stretol som sa už aj s tým / nie na vlastnej / , že pružina prebehla cez tú hornú časť ramena / aj na tej fotke je vidieť už pokročilé štádium.

Užívateľov profilový obrázok
Luboš
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 6491
Dátum registrácie: 27 Máj 2004, 11:30
Tatry, ktoré vlastním: :::::::::::::::::::::::::
1953 - T805
1975 - T2-603
1977 - T613
1981 - T613-2
1982 - T613-2
1987 - T613-3
1991 - T613-3
1991 - T613-4
Bydlisko: ČR
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Luboš » 08 Júl 2006, 16:35

A fakt to nešlo povolit?

Užívateľov profilový obrázok
Eda
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 989
Dátum registrácie: 30 Máj 2004, 00:41
Tatry, ktoré vlastním: T613 Elektronic ´93
Bydlisko: Moravská Ostrava
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Eda » 08 Júl 2006, 23:06

Luboši, narážíš na to, že to uřezali že? Mně se toto elegantní řešení také nelíbí :-D

Užívateľov profilový obrázok
radek
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 1971
Dátum registrácie: 29 Okt 2004, 08:24
Tatry, ktoré vlastním: .........................
Tatra 613 "all in one"
Tatra 613-4 CH
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa radek » 09 Júl 2006, 17:28

Mno, studiem provedení ramen zadní nápravy za dobu produkce T613 lze rozumně usoudit, že prapůvodním projevem této "závady" je "ojebání" konstrukce (pardon za ten termín, ale ve spojení s kombinátem mě trefnější nenapadá). Nevím jestli jste někdo studoval zadní ramena nějak blíže, pokud ano víte to, pokud ne, vězte, že ramena provedení "A" použitá u max T613-2 se konstrukčně liší od ramen "B" užívaných dále.

Ramena "A" - pro zjednodušení označíme "chromková" (ačkoli vím o "chromkách", která je montována nemají) - obsahují ve své konstrukci jeden významný prvek - nasvislo provařenou silnostěnnou trubku, vedoucí skrze rameno od lemu pro dosednutí pružiny na "dno" ramene. U těchto ramen je tato provařená trubka viditelná zepodu - od vozovky. Svařenec této svislé trubky s horní a dolní půlkou ramene + jeho následné provaření trubkou vodorovně loženou (ve které se točí vnější kloub poloosy, a odkud je přístup k upevňovacím maticím kolové části) tvoří celé rameno coby velmi tuhý komplex.

Oproti tomu ramena "B" - následovníci ramen "A" (zřejmě konec výroby chromek a pokračující výroba plastových mutací) - jsou čistě obvodově svařena jen z horní a dolní půlky + vorovné trubky. Poznat to lze jednoduše - opět zespodu - od vozovky - "dno" ramene je celistvé a je v něm kruhový prolis jako místní vyztužení plochy, avšak po "studiu" provedení ramen se kloním spíše k tomu, že je to pozůstatek místa, kde se měl ve spodní části ramene udělat otvor pro jeho svaření se svislou vloženou trubkou. Rameno "B" tedy neobsahuje vůbec nosný element mezi jeho horní a spodní půlkou právě v místě, kde je to potřeba, tedy kde se opírá pružina a působí drtivá většina sil.

Prvotní akcí vyfoceného ramena bylo fyzické prasknutí vrchní poloviny výlisku ramene, a to v oblasti od přivařeného držáku brzdových hadic směrem k místu přibodování misky pro uložení pružiny. Následně se prasklina rozšířila po obvodě misky pro uložení pružiny směrem "dozadu" - k motoru a zastavila u sváru patky pro tlumič. Následný provoz vozidla už jen zaručil ( vzhledem k nevhodnému tvaru ramene, kdy na jeho horní straně, a to nejvíce právě mezi držákem brzdových hadic a uložením pružiny, zůstává veškerý sajrajt cestou nabraný - bláto, voda, sníh, posypové materiály, zbytky asfaltu - a který přitom nejde běžným mytím vozidla prakticky odstranit) postupné korozní působení v místě prasklin až do konečného stadia. No a to prvotní prasknutí bych viděl na souhru dvou základních dějů - zvýšené namáhání horní plochy ramene působením sil zde uložené pružiny, která nemá po obvodě jejího uložení stabilní výztuhu jako v případě výše zmíněných ramen "A" + oslabení plechu místní bodovou korozí, podpořenou značně omezeným "samočistícím" účinkem nápravy za provozu vozidla.

Ano Luboši, fakt to nešlo povolit, raději ce celý gumový silentblok protočil v oku ramene, čímž zhatil další pokusy o povolení excentru. Navíc obecně vzato, určitě by nebylo příliš produktivní snažit se X hodin rozhýbávat přímo na úrovni molekul :D srostlý excentr se silentblokem u ramene, které se stejně vyhodí, praktičtější a vůči zákazníkově peněžence je vhodnější v co v relativně nejkratším čase prostě tu věc vysochat ven a hotovo.

Užívateľov profilový obrázok
Eda
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 989
Dátum registrácie: 30 Máj 2004, 00:41
Tatry, ktoré vlastním: T613 Elektronic ´93
Bydlisko: Moravská Ostrava
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Eda » 09 Júl 2006, 21:54

Zbývá si však položit otázku, proč rameno "chromkové" vzpěrnou tyč má a proč "plasťákové" ne. . . o -ojeb- si myslím nikomu v tatře nešlo. Jinak od doby co jsem majitelem škodné rapid z roku 89´ musím poznamenat že Tatra je na tom - alespoň co se tlouštky plechů týče - na špici o.a. made in Varšavská smlouva.

Lze bezbolestně onu "chromkovou" trubku popř. jiný suport na ramena aplikovat? totéž by si zasloužila podle mně nápravnice v místě uchycení excentrů a spodní části celho kolmého dílu.

Užívateľov profilový obrázok
Luboš
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 6491
Dátum registrácie: 27 Máj 2004, 11:30
Tatry, ktoré vlastním: :::::::::::::::::::::::::
1953 - T805
1975 - T2-603
1977 - T613
1981 - T613-2
1982 - T613-2
1987 - T613-3
1991 - T613-3
1991 - T613-4
Bydlisko: ČR
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Luboš » 09 Júl 2006, 23:36

A jak je to vlastně staré auto?

*radek*

Príspevok od užívateľa *radek* » 10 Júl 2006, 07:36

safra, nepřihlášen, no nic,... 1992

Užívateľov profilový obrázok
MarekK
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 1912
Dátum registrácie: 23 Jún 2005, 21:48
Tatry, ktoré vlastním: Tatra 613-4 (1993)
Bydlisko: Olomouc
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa MarekK » 10 Júl 2006, 17:39

....Ja som mal prerazený(velké prepruženie?), a potom odhrdzavený ten "prevrátený hrnec" čo je na náprave,a čo je v nom umiestnená pružina!!!!...

a na toto čo vravíte? hm?
Prílohy
IMGA0195.JPG

Užívateľov profilový obrázok
Eda
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 989
Dátum registrácie: 30 Máj 2004, 00:41
Tatry, ktoré vlastním: T613 Elektronic ´93
Bydlisko: Moravská Ostrava
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Eda » 10 Júl 2006, 19:34

Poctivé Fe

Palo
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 1006
Dátum registrácie: 16 Dec 2004, 17:46
Tatry, ktoré vlastním: ---
Bydlisko: Bratislava
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Palo » 10 Júl 2006, 19:50

čo je to čapy dverí?

Užívateľov profilový obrázok
MarekK
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 1912
Dátum registrácie: 23 Jún 2005, 21:48
Tatry, ktoré vlastním: Tatra 613-4 (1993)
Bydlisko: Olomouc
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa MarekK » 10 Júl 2006, 20:10

ano, zaujmavé je, že len šoférové dvere boli tak "vyšmatlené".... žeby v nich nebola kostra? :wink:

Palo
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 1006
Dátum registrácie: 16 Dec 2004, 17:46
Tatry, ktoré vlastním: ---
Bydlisko: Bratislava
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Palo » 10 Júl 2006, 20:57

asi sa najviac pouzivali.taku vec napajanie 4watovej ziarovky nemoze spravit.

Užívateľov profilový obrázok
MarekK
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 1912
Dátum registrácie: 23 Jún 2005, 21:48
Tatry, ktoré vlastním: Tatra 613-4 (1993)
Bydlisko: Olomouc
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa MarekK » 12 Júl 2006, 18:35

tu sú aspon približne rozmery tých neštasných čepov dverý, približne preto, lebo panty treba pebehnút nastavitelným výstružníkom...
Prílohy
cep.JPG

Užívateľov profilový obrázok
MartinD
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 92
Dátum registrácie: 14 Máj 2005, 17:54
Tatry, ktoré vlastním: Nemám Tatru/nechcem uviesť, akú Tatru mám
Bydlisko: Klimkovice
Kontaktovať užívateľa:

Re: Z bohaté servisní praxe 613, aneb "hrubý štýl"....

Príspevok od užívateľa MartinD » 18 Aug 2013, 18:03

Rád bych se zeptal MarkaK nebo ostatních, kteří už nějakou zkušenost s panty dveří mají, jak se ty čepy dají shodit? Po sundání závlačky jsem vše důkladně několik krát promazal a přes kus hliníku zkoušel vyklepnout kladivem. Po chvíli jsem do toho bil docela silou, ale je to marné, čep drží neustále na svém místě. Zkoušel jsem totéž i na jiných dveřích, bohužel se stejným výsledkem. Mám to jenom přirezlé nebo je tam ještě nějaká finta? Díky.

ivan613
Diskutujúci
Príspevky: 41
Dátum registrácie: 15 Jún 2012, 22:13
Tatry, ktoré vlastním: T603/2 r.v.1972,T613 r.v.1976,T613 r.v.1988
Bydlisko: Karvinsko
Kontaktovať užívateľa:

Re: Z bohaté servisní praxe 613, aneb "hrubý štýl"....

Príspevok od užívateľa ivan613 » 19 Aug 2013, 09:04

Pokiaľ budeš mať tie dvere na aute tak to dole moc nejde.Demontuj dvere a potom to skús.

Užívateľov profilový obrázok
MartinD
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 92
Dátum registrácie: 14 Máj 2005, 17:54
Tatry, ktoré vlastním: Nemám Tatru/nechcem uviesť, akú Tatru mám
Bydlisko: Klimkovice
Kontaktovať užívateľa:

Re: Z bohaté servisní praxe 613, aneb "hrubý štýl"....

Príspevok od užívateľa MartinD » 19 Aug 2013, 09:17

Dveře jsou samozřejmě sundané. Mám zcela holou karoserii. Karoserie půjde na vyvaření, ale panty jsou posledním rozebíratelným dílem (i když to tak nevypadá). Navíc rezavým, chtěl jsem to nazinkovat, zkontrolovat čepy pantů, případně je vyměnit.

Užívateľov profilový obrázok
Jerry
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 1607
Dátum registrácie: 17 Aug 2006, 07:29
Tatry, ktoré vlastním: Tatra 613-3 r.v. 1988
Tatra 805 r.v. 1957
Bydlisko: Rožmitál pod Třemšínem
Kontaktovať užívateľa:

Re: Z bohaté servisní praxe 613, aneb "hrubý štýl"....

Príspevok od užívateľa Jerry » 19 Aug 2013, 20:01

Mě pomohlo to nahřát a 5 kg palicí přes podložku nesčetně ranama vydolovat. Jak se "utrhne" je vyhráno. I tak sem musel konusy na konci čepu obrousit, protože se je povedlo roztemovat, než se to hnulo. Pak už jen vyrobit nový čepy a popasovat je s pantama. Hodně štěstí a málo štěnic, ještě tejden Tě budou brnět prsty. :lol:

Užívateľov profilový obrázok
MartinD
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 92
Dátum registrácie: 14 Máj 2005, 17:54
Tatry, ktoré vlastním: Nemám Tatru/nechcem uviesť, akú Tatru mám
Bydlisko: Klimkovice
Kontaktovať užívateľa:

Re: Z bohaté servisní praxe 613, aneb "hrubý štýl"....

Príspevok od užívateľa MartinD » 20 Aug 2013, 06:41

Díky Jerry, bál jsem se, že tam bude ještě něco. Když totiž koukám na panty, jsou tam ve dvou místech díry, které nevím k čemu slouží. Když jsem z nich vyházel bordel a rez, zdá se, že vedou až k čepu, který chci vytáhnout. Nastříkal jsem tam alespoň olejík...

Napísať odpoveď

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 12 neregistrovaných