Znak na T613

Čo jednému chýba, iný môže mať...
Užívateľov profilový obrázok
Roman Maďar
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 2189
Dátum registrácie: 20 Feb 2005, 22:21
Tatry, ktoré vlastním: Nemám Tatru/nechcem uviesť, akú Tatru mám
Bydlisko: Bernolákovo
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Roman Maďar » 12 Jan 2007, 22:58

[quote="Luboš"]Romane, ty jsi se tu poprvé zmínil o tom, že nějaké znaky vyrábíš. Tak potom ale já vůbec nechápu, proč se proti tomu termínu záhy tak ohrazuješ? Důvody bych si mohl domyslet, ale mně to opravdu nezajímá...

Luboš, no schválne skús si ich domyslieť :lol:
Ohradzujem sa preto, že tvoj nevyberaný, až rýpavý spôsob diskusie, zasahuje do môjho súkromia a ja sa ťa pýtam, akým právom?Aké rozumné dôvody ťa k tomu vedú?Máš snáď problémy v rodine?Ťažké detstvo?Toto predsa nie je prvýkrát , čo sme sa dostali do potýčky.Konkurujem ti snáď v niečom?Možno by si si mal pred odoslaním svojho príspevku , prečítať , čo si napísal a porozmýšlať, či sa to adresáta nedotkne.Hovorí ti niečo pojem TAKT?
Jedno príslovie hovorí: Keď hovoríš, hľaď, aby to bolo múdrejšie, ako keby si mlčal.

Užívateľov profilový obrázok
Roman Maďar
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 2189
Dátum registrácie: 20 Feb 2005, 22:21
Tatry, ktoré vlastním: Nemám Tatru/nechcem uviesť, akú Tatru mám
Bydlisko: Bernolákovo
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Roman Maďar » 12 Jan 2007, 23:25

Aby som nezabudol, priemer toho znaku som nameral 64,5mm , takže s tým plechovým rámčekom by to mohlo byť okolo 65mm.

Užívateľov profilový obrázok
Luboš
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 6491
Dátum registrácie: 27 Máj 2004, 11:30
Tatry, ktoré vlastním: :::::::::::::::::::::::::
1953 - T805
1975 - T2-603
1977 - T613
1981 - T613-2
1982 - T613-2
1987 - T613-3
1991 - T613-3
1991 - T613-4
Bydlisko: ČR
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Luboš » 13 Jan 2007, 00:38

To by se mohlo pod tím rámečkem skrýt.

Romane, mně se zdá, že každé nevinné rýpnutí hned extrémně zveličuješ a naprosto zbytečně pak všechny kolem sebe obviňuješ ze všeho možného.

Nemůžeš se divit, že se mi zdá poněkud zvláštní, že ani nevíš, zda jsou ty tebou vyráběné znaky stejně velké jako originály, když zrovna u tohodle dílu na velikosti docela záleží.

Užívateľov profilový obrázok
Roman Maďar
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 2189
Dátum registrácie: 20 Feb 2005, 22:21
Tatry, ktoré vlastním: Nemám Tatru/nechcem uviesť, akú Tatru mám
Bydlisko: Bernolákovo
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Roman Maďar » 13 Jan 2007, 11:13

Luboš, Historia výroby toho znaku je nasledovná. Na mojej prvj Tatre 613 chýbal znak, teda okrem iných ,ovela dôležitejších vecí, kupil som ju totiž z výpredaja ministerstva vnútra SR v dosť zúboženom stave, v znamom žlto-bielom prevedení VB. Občas sa mi stane, že ma oslovia ludia na parkovisku, keď vidia Tatru , že maju doma nejaké náhradné diely, väčšinou drobnosti. v jednej takejto skupine náhradných dielov bol aj predný znak, tiež vo velmi zlom stave. Rámček bol uplne rozpadnutý a farebná kresba na rube takmer nečitatelná. Pôvodne som ho chcel vyhodiť, ale keď som zistil, že je sklenený, tak som ho rozobral , očistil od farby a odložil, pre výrobu formy. Neskôr som sa k nemu vrátil, vyrobil formu, ale pri odformovaní sa mi podarilo to sklo rozbiť, resp prasknúť.Zrejme v ňom bolo vnútorné pnutie.pomocou zmienenej formy som vyrobil už spomínané 2kusy znaku a formu som odložil.Proste som len chcel skúsiť, či to pôjde vyrobiť, ak budem potrebovať, pretože nálepky tiež nemusím. Počas celej tej doby som znak nemeral, nebol dôvod. Bol som presvedčený, že sa používal jeden druh na všetky 613-ky.Až neskôr sa mi dostali do ruky ďalšie znaky rôznych rozmerov. Kedže som sa ich výrobe nevenoval, nepociťoval som potrebu merania. Zmienený znak som skutočne po prvýkrát meral až včera a to na tvoje "vyzvanie", resp. pripomienku.No a keď sa tu pred pár dňami objavil príspevok so žiadosťou o pomoc pri zháňaní znaku, tak som reagoval.Z uvedeného predsa nevyplýva , že sa venujem výrobe znakov, či iných dielov pre uspokojenie trhu.Tak ako všetci , aj ja občas pociťujem nedostatok náhradných dielov a teda , čo môžem snažím sa vyrobiť a nie je toho málo. Nerobím si reklamu, nikmu neponúkam svoje výrobky, nepasujem sa za výrobcu pre potreby trhu, ale keď ma niekto osloví, tak nevidím dôvod mu nevyhovieť, ak mi to čas dovolí.Kritika, ktorú z času na čas na moju prácu spustíš, by bola na mieste v prípade, že by som bol výrobcom, ktorý distribuuje svoje výrobky na trhu a tieto sú nekvalitné.Na kvalitu mojich prác sa nikto zatial nesťažoval, skôr naopak. Ty si jediný, ktorý všetko kritizuje, v mojom prípade bez toho, aby si sa presvedčil. Pripadá mi to tak , že za každú cenu týmto spôsobom potrebuješ poláskať svoje ego a ver , že si to nemyslím len ja.Tak sa konečne vymáčkni a napíš o čo go???

Užívateľov profilový obrázok
Luboš
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 6491
Dátum registrácie: 27 Máj 2004, 11:30
Tatry, ktoré vlastním: :::::::::::::::::::::::::
1953 - T805
1975 - T2-603
1977 - T613
1981 - T613-2
1982 - T613-2
1987 - T613-3
1991 - T613-3
1991 - T613-4
Bydlisko: ČR
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Luboš » 13 Jan 2007, 13:11

Romane, z čeho si proboha zase nabyl dojmu, že se kritizuju kvalitu toho tvého znaku? Mně se nelíbí, že je to jinak provedeno než originál - není to skleněné, nemá to hliníkový rámeček, nepřichytává se to šroubkem atd. Já předpokládám, že to nijak extra nekvalitně provedené nebude, na fotce vypadá OK - je vidět čitelný zlatý nápis TATRA, zlatá obroučka, červené pozadí a je to kulaté, tohle je všechno v pořádku. :)

Užívateľov profilový obrázok
Jerry
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 1607
Dátum registrácie: 17 Aug 2006, 07:29
Tatry, ktoré vlastním: Tatra 613-3 r.v. 1988
Tatra 805 r.v. 1957
Bydlisko: Rožmitál pod Třemšínem
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Jerry » 13 Jan 2007, 14:54

Luboši, už mě to opravdu nebaví číst, ty Tvoje teorie, že to neni vyrobený tak a to zas tohle... Buď tedy MACHR a zařiď výrobu oněch skleněných odlitků, potom budeme všichni spokojený, že máme originální znaky. Já osobně mam na autě znak skeněnej v nějakym +- stavu a přes něj plácnutou gelovou nálepku a nikdo mi neřekl, že se mu to nelíbí, další dva znaky, co jsem dostal, mam očištěný a připravený na vybarvení a vypálení. Když dodáš skla, bude dost znaků pro všechny.

Edal

Príspevok od užívateľa Edal » 13 Jan 2007, 15:33

Ale tak se nehádejme, já si myslím že ty znaky , spíš bych řekl ty skleněné odlitky dělala bižuterie jablonec. Někdo mi to myslím jednou mluvil a prý že mu vyrobili navíc pár kousků. Takže by bylo super kdyby někdo z těch končin provedl průzkum.

Pro zájimavosť, víte kde se dělali zadní nápisy T613? Já jo a je to celkem srandovní

Užívateľov profilový obrázok
Luboš
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 6491
Dátum registrácie: 27 Máj 2004, 11:30
Tatry, ktoré vlastním: :::::::::::::::::::::::::
1953 - T805
1975 - T2-603
1977 - T613
1981 - T613-2
1982 - T613-2
1987 - T613-3
1991 - T613-3
1991 - T613-4
Bydlisko: ČR
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Luboš » 13 Jan 2007, 16:02

Jerry, to není teorie, to je praxe. Prostě se to tak dělalo a navíc tě nikdo nenutí nic číst ani se podle toho řídit. Tečka. :!:

Zadní nápisy údajně pochází z Kremnické mincovny...

Užívateľov profilový obrázok
Jerry
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 1607
Dátum registrácie: 17 Aug 2006, 07:29
Tatry, ktoré vlastním: Tatra 613-3 r.v. 1988
Tatra 805 r.v. 1957
Bydlisko: Rožmitál pod Třemšínem
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Jerry » 13 Jan 2007, 19:46

Tak už se ví, že by se dali sehnat nový skla, pokd je ve sklárně forma... Kdo se zhostí toho úkolu a zjistí to?

Lboši, Ty máš na všechno příliš řečí (konstruktvních příspěvků, někdy až blábolů), ale nic neděláš pro změnu/napravení, tak to vnímám já...

ladis
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 1113
Dátum registrácie: 02 Aug 2006, 18:00
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa ladis » 13 Jan 2007, 20:48

Roman Maďar napísal:...Pôvodne som ho chcel vyhodiť, ale keď som zistil, že je sklenený, tak som ho rozobral , očistil od farby a odložil, pre výrobu formy. Neskôr som sa k nemu vrátil, vyrobil formu, ale pri odformovaní sa mi podarilo to sklo rozbiť, resp prasknúť.Zrejme v ňom bolo vnútorné pnutie...
Tohle je poměrně zajímavé. Mě praskly dva sklěněné znaky (s odstupem asi jednoho roku). Vždy jsem dostal něco ve velmi špatné stavu, tak jsem sklo vyjmul a nechal přes noc v nitroředidle, aby se odmočila barva. Když jsem jej ráno vzal do ruky, abych jej očistil, tak prasknul. Vzpomínám si, že mě to dost překvapilo, protože jsem na sklo žádnou zvláštní silou nepůsobil, ani jsem do něj neuhodil. Netuším čím by to mohlo být a teď přemýšlím, že ten poslední znak, který jsem dostal i čelem raději nechám jak je.

Užívateľov profilový obrázok
603-1 pepa
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 225
Dátum registrácie: 16 Júl 2005, 14:08
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa 603-1 pepa » 13 Jan 2007, 21:43

Ladis, to je jednoduchý proč ti praskly ty znaky po ponoření do ředidla. Jelikož sklo stárne a tim spíš když je poléta vystaveno povětrnostním vlivum, tak skřehne. Když ho dáš do ředidla který ho prudce scladí a pak ho vyndáš ven, tak náhlou změnou teploty ti praskne. Zkus si v zimě očistit zapnutý přední světlo sněhem, a uvidíš jak rycle ti praskne :wink:

ladis
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 1113
Dátum registrácie: 02 Aug 2006, 18:00
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa ladis » 13 Jan 2007, 23:17

Tento mechanismus nechápu. Ředidlo je v dílně, sklo je v dílně. Teplota obou je 18 celsiových stupňů. Nějak tam nevidím, kde by mělo dojít k nějaké prudké změně teploty (příklad se sklem reflektoru je zde irelevantní neboť bylo vyhříváno teplem žárovky a ochlazeno sněhem).

Užívateľov profilový obrázok
603-1 pepa
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 225
Dátum registrácie: 16 Júl 2005, 14:08
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa 603-1 pepa » 13 Jan 2007, 23:26

Tak si zkus šáhnout do ředidla, budeš koukat jak hezky chladí. :wink:

Užívateľov profilový obrázok
Roman Maďar
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 2189
Dátum registrácie: 20 Feb 2005, 22:21
Tatry, ktoré vlastním: Nemám Tatru/nechcem uviesť, akú Tatru mám
Bydlisko: Bernolákovo
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Roman Maďar » 13 Jan 2007, 23:29

Ladis, možno mal Pepa na mysli výrazné ochladenie , ktoré nastáva pri odparovaní riedidla, skús si riedidlom umyť ruku a pri odparovaní pocítiš výrazné ochladenie. Ak je v skle pnutie, vytvorené napr úderom od kamienka , môže v dôsledku nerovnomernej dilatácie dôjsť k lokálnemu rozpadu štruktúry a ďalej už následuje reťazová reakcia končiaca rozpadom skla.Je to jedno z možných vysvetlení.Chemické účinky riedidla na sklo sú myslím zanedbatelné.

Užívateľov profilový obrázok
Luboš
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 6491
Dátum registrácie: 27 Máj 2004, 11:30
Tatry, ktoré vlastním: :::::::::::::::::::::::::
1953 - T805
1975 - T2-603
1977 - T613
1981 - T613-2
1982 - T613-2
1987 - T613-3
1991 - T613-3
1991 - T613-4
Bydlisko: ČR
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Luboš » 14 Jan 2007, 01:48

Ládisi, z toho si nic nedělej, já jsem to sklo zkoušel čistit mechanicky seříznutým dřívkem, už jsem to měl hotové a přesto se mi samo od sebe nakonec rozlítlo na tři kusy. :? Největší narušení byl jeden důlek hluboký asi 0,2 mm...

Užívateľov profilový obrázok
Erik
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 807
Dátum registrácie: 25 Nov 2004, 22:24
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Erik » 14 Jan 2007, 01:57

Fuha, mne zase minule mojou nesikovnostou spadlo pri cisteni sklicko rovno na beton z 1 metra vysky a jedine co sa stalo bolo trosku odbiteho skla a aj to tesne pri kraji ktore pekne prekryl hlinikovy rámik :)

Užívateľov profilový obrázok
Eda
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 989
Dátum registrácie: 30 Máj 2004, 00:41
Tatry, ktoré vlastním: T613 Elektronic ´93
Bydlisko: Moravská Ostrava
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Eda » 14 Jan 2007, 02:11

Luboš sice hodně kritizuje, ale taky hodně skenuje. :twisted:

ladis
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 1113
Dátum registrácie: 02 Aug 2006, 18:00
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa ladis » 14 Jan 2007, 11:31

603-1 pepa napísal:Tak si zkus šáhnout do ředidla, budeš koukat jak hezky chladí. :wink:
To je ovšem něco jiného. Připomíná mi to debatu na fóru TKB, kde většina lidí tvrdila, že se vzrůstající rychlostí větru klesá teplota a brali si na pomoc nějaké tabulky uvádějící vztah mezi rychlostí větru a ekvivalentní teplotou za bezvětří, tak jak ji cítí člověk. V obou těchto případech jde o jinou věc.

Moje ruka je rozhodně teplejší než okolí (pokud tedy nejsem v sauně) a odpařující ředidlo z ní odebírá teplo, což pociťuji jako chlad. Co myslíte, že ukáže teploměr obalený hadrem namočeným v ředidle?

Palo
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 1006
Dátum registrácie: 16 Dec 2004, 17:46
Tatry, ktoré vlastním: ---
Bydlisko: Bratislava
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Palo » 14 Jan 2007, 11:58

No určite ukáže o niečo menšiu teplotu ako okolie.Zmenou skupenstva z kvapalného na plynné sa zväčši jeho objkem a teplota(energia) ktorá sa nachádzala v 1mm3 sa rozdelí napr. na 10mm3.Podobne ako to je aj napríklad v chladničke.Ale pri tom sklíčku musia byť tie zmeny tak malé že to určite nemôže mať žiadny väčší význam.

Palo
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 1006
Dátum registrácie: 16 Dec 2004, 17:46
Tatry, ktoré vlastním: ---
Bydlisko: Bratislava
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Palo » 14 Jan 2007, 12:01

A záleží aj na type riedidla.Také S 6006 sa odparuje rýchlosťou asi ako voda takže kvôli tomu to nepraskne určite.

Napísať odpoveď

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 55 neregistrovaných