Tatra 148

Diskusia o histórii továrne Tatra, jej produktov a súvislostiach
Užívateľov profilový obrázok
ivkej
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 346
Dátum registrácie: 19 Sep 2007, 15:58
Kontaktovať užívateľa:

Re: Tatra 148

Príspevok od užívateľa ivkej » 20 Nov 2009, 18:49

v NCHZ je taky jedna špeciálna, myslím že sú také práškové len dve v SR

Užívateľov profilový obrázok
ondrej
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 3867
Dátum registrácie: 29 Máj 2004, 11:05
Kontaktovať užívateľa:

Re: Tatra 148

Príspevok od užívateľa ondrej » 20 Nov 2009, 21:08

ja si myslím, že ich bude viac...
Prílohy
T148 hasicska.JPG

peter23
Diskutujúci
Príspevky: 43
Dátum registrácie: 30 Mar 2009, 17:16
Tatry, ktoré vlastním: Nemám Tatru/nechcem uviesť, akú Tatru mám
Kontaktovať užívateľa:

Re: Tatra 148

Príspevok od užívateľa peter23 » 20 Nov 2009, 22:40

Ak si myslel tú moju fotku Mates,tak pred tou Tatrou to vyzerá byť "trambus" S706 RTH.Ale s tým stavom,to máš asi pravdu... :(
Súhlasím s Ondrejom,tiež si myslím že tých špeciálov bude viac.
Za hasičskou stanicou v Poprade bola ešte v roku 2005 vyradená T 148 TOTAL P 6000 ( na fotke),nadstavba vyrobená v 1974.Nemala ani biely pruh,vyzerala byť v pôvodnom stave,mala iba originál majáky atď.Iba kapotu a dvere mala vymenené od "klasickej" CAS 32.A podľa mojich informácii,NIKDY nebola na výjazde.
Obrázok
A tiež napr. neďaleko,v podniku CHEMOSVIT vo Svite majú 148-tku Rosenbauer (kombinovanú nadstavbu).
A vlastne aj v technickom múzeu v Bratislave(či ako sa to volá) mali asi tak pred 9 rokmi práškovú T138,myslím že z DUSLA Šala.Dúfam,že tam ešte je.
Sú to krásne vozy a hasiči sa zvyknú o tie stroje starať,takže by nám mohli ostať pekné veterány. :) Narozdiel od napr. sklápačov,ktoré dostanú na stavbách zabrať.
Ondrej ,to na tej Tvojej fotke je ten Bratislavský Bachert?

Užívateľov profilový obrázok
ivkej
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 346
Dátum registrácie: 19 Sep 2007, 15:58
Kontaktovať užívateľa:

Re: Tatra 148

Príspevok od užívateľa ivkej » 21 Nov 2009, 02:47

podľa mňa na ondrejovej fotke je tatra v NCHZ a aj vzadu je LIAZ čo by súhlasilo a aj tie ostatné. je tam nejaký mercedes, iveco, peugeot, tatry nejaké a "líza" no zoženiem aj fotky, ak chcete

Hynek
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 111
Dátum registrácie: 30 Jan 2007, 12:18
Tatry, ktoré vlastním: T613-3 1990 (Hasičský útvar Praha)
Bydlisko: Odolena Voda
Kontaktovať užívateľa:

Re: Tatra 148

Príspevok od užívateľa Hynek » 21 Nov 2009, 13:05

Na Slovensku není žádný prášek Bachert, všechny postavil Total, to na fotce od Ondreje je také Total, totožný jako ten od Petra23. Pokud se nepletu, na slovensku jich je/bylo šest nebo sedm. Jediný odlišný (opět je to Total) má jednu šestitunovou tlakovou nádobu (kdežto tyto mají dvě třítunové) a slouží v Istrochemu. I ta T138 v Dopravném múzeu Bratislava je Total. Práškový Bachert sloužil v chemičce BuNa Werke Schkopau v bývalém východním Německu.

A jinak u té fotka od ondreje bych jaksi doporučoval smazat kapitánT archiv, protože to je fotka pocházející z Tatratruck.sk...

Užívateľov profilový obrázok
ivkej
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 346
Dátum registrácie: 19 Sep 2007, 15:58
Kontaktovať užívateľa:

Re: Tatra 148

Príspevok od užívateľa ivkej » 21 Nov 2009, 13:27

NCHZ
Prílohy
plf2.JPG
plf.JPG

peter23
Diskutujúci
Príspevky: 43
Dátum registrácie: 30 Mar 2009, 17:16
Tatry, ktoré vlastním: Nemám Tatru/nechcem uviesť, akú Tatru mám
Kontaktovať užívateľa:

Re: Tatra 148

Príspevok od užívateľa peter23 » 21 Nov 2009, 20:38

Vďaka za upresnenie počtu kusov na Slovensku Hynek.Ak ich je len toľko,to by sa dali aj všetky fotograficky zdokumentovať.Tu Tatru na Ondrejovej fotke som naživo nevidel,vychádzam iba s údajov na "www.firetatra.unas.cz",kde je odfotená (vyzerá to byť ona) a ako výrobca nadstavby je uvedený Bachert.
Ivkej,vďaka za nádherné fotky!!!Ak ju máš aj z iného uhla,tak len smelo prihoď ! :)

Hynek
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 111
Dátum registrácie: 30 Jan 2007, 12:18
Tatry, ktoré vlastním: T613-3 1990 (Hasičský útvar Praha)
Bydlisko: Odolena Voda
Kontaktovať užívateľa:

Re: Tatra 148

Príspevok od užívateľa Hynek » 21 Nov 2009, 21:09

peter23: Ty stránky jsou moje, již žijí jen proto, že jsem je ještě nesmazal... Vzhledem k době vzniku jsou neaktuální a v hodně věcech nepřesné, taktéž fotky už bych si dneska nedovolil použít bez citování zdroje. Bohužel už si ani nepamatuji přístupové heslo abych to napravil, na druhou stranu nemám srdce je nechat smazat V ČR byla jen jedna (unikátnější o to, že jako jediná měla navíc normální čerpadlo Rosenbauer - mohla se tedy použít jako čerpací stanoviště), která už mnoho let neexistuje...

ivkej: Ve fotkách od Tebe taky poznávám jejich autora - německého kamaráda Daniela Biruse :wink:

Užívateľov profilový obrázok
ondrej
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 3867
Dátum registrácie: 29 Máj 2004, 11:05
Kontaktovať užívateľa:

Re: Tatra 148

Príspevok od užívateľa ondrej » 21 Nov 2009, 21:45

Hynek napísal:Na Slovensku není žádný prášek Bachert, všechny postavil Total, to na fotce od Ondreje je také Total, totožný jako ten od Petra23. Pokud se nepletu, na slovensku jich je/bylo šest nebo sedm. Jediný odlišný (opět je to Total) má jednu šestitunovou tlakovou nádobu (kdežto tyto mají dvě třítunové) a slouží v Istrochemu. I ta T138 v Dopravném múzeu Bratislava je Total. Práškový Bachert sloužil v chemičce BuNa Werke Schkopau v bývalém východním Německu.

A jinak u té fotka od ondreje bych jaksi doporučoval smazat kapitánT archiv, protože to je fotka pocházející z Tatratruck.sk...
Tú fotografiu som urobil pred jednou bratislavskou požiarnou zbrojnicou - o aký typ nadstavby sa jedná, však neviem.
Ako si svoje fotografie označím, a komu ich prípadne poskytnem bez označenia, si však budem rozhodovať sám...

Užívateľov profilový obrázok
ivkej
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 346
Dátum registrácie: 19 Sep 2007, 15:58
Kontaktovať užívateľa:

Re: Tatra 148

Príspevok od užívateľa ivkej » 21 Nov 2009, 23:02

Hynek napísal:peter23: Ty stránky jsou moje, již žijí jen proto, že jsem je ještě nesmazal... Vzhledem k době vzniku jsou neaktuální a v hodně věcech nepřesné, taktéž fotky už bych si dneska nedovolil použít bez citování zdroje. Bohužel už si ani nepamatuji přístupové heslo abych to napravil, na druhou stranu nemám srdce je nechat smazat V ČR byla jen jedna (unikátnější o to, že jako jediná měla navíc normální čerpadlo Rosenbauer - mohla se tedy použít jako čerpací stanoviště), která už mnoho let neexistuje...

ivkej: Ve fotkách od Tebe taky poznávám jejich autora - německého kamaráda Daniela Biruse :wink:
chceš povedať že mám od "nemeckého kamaráda Daniela Biruse" fotky? ha ha ha dobre som sa zasmial....to asi ťažko hochu....sú od môjko kamaráta ktorého otec na nich jazdí, zas ti to nevyšlo

Užívateľov profilový obrázok
ivkej
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 346
Dátum registrácie: 19 Sep 2007, 15:58
Kontaktovať užívateľa:

Re: Tatra 148

Príspevok od užívateľa ivkej » 21 Nov 2009, 23:03

peter23 napísal:Vďaka za upresnenie počtu kusov na Slovensku Hynek.Ak ich je len toľko,to by sa dali aj všetky fotograficky zdokumentovať.Tu Tatru na Ondrejovej fotke som naživo nevidel,vychádzam iba s údajov na "www.firetatra.unas.cz",kde je odfotená (vyzerá to byť ona) a ako výrobca nadstavby je uvedený Bachert.
Ivkej,vďaka za nádherné fotky!!!Ak ju máš aj z iného uhla,tak len smelo prihoď ! :)
peter, časom možno pribudnú poviem nech mi pošle fotky, alebo nech odfotí ak nemá

Užívateľov profilový obrázok
ondrej
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 3867
Dátum registrácie: 29 Máj 2004, 11:05
Kontaktovať užívateľa:

Re: Tatra 148

Príspevok od užívateľa ondrej » 21 Nov 2009, 23:21

peter23 - áno, jedná sa o tú istú Tatru, u ktorej je na tebou citovanej stránke "www.firetatra.unas.cz" popiska:

T148 6x6 PRHA 6000
Nástavba:Bachert Německo
6000 kg prášku, lafeta prášek
Vybavení: 4x práškové zařízení, DT
HAZZ Bratislava
foto Petr Kocán


Dokonca je to fotené aj na tom istom mieste, ale z druhej strany.
Ak sa o také veci zaujímaš, pošli mi e-mail a môžem ti poslať obrázky aj v lepšom rozlíšení. Z toho miesta mám celkovo 3 zábery.

Hynek
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 111
Dátum registrácie: 30 Jan 2007, 12:18
Tatry, ktoré vlastním: T613-3 1990 (Hasičský útvar Praha)
Bydlisko: Odolena Voda
Kontaktovať užívateľa:

Re: Tatra 148

Príspevok od užívateľa Hynek » 22 Nov 2009, 00:10

ivkej: jakmile se dostanu domů k DVDčku s jeho fotkama, přesvědčím tě o tom (ovšem mailem, neb jeho fotky nesmím zveřejnit) On totiž Daniel vžy posílá hotové fotky hasičům, u kterých fotí, tyhle fotky konkrétně mám ve skenu negativu (kolega Birus stále fotí na film), kdyžto ty od Tebe jsou evidentně sken papírové fotky... Ostatně upozorním ho na to, že jeho fotky se tu objevily, asi moc nedšený nebude... Má sježděné téměř celé Slovensko.

ondrej: Omlouvám se tedy, nicméně, že je to ona :-) Jinak na mém webu je jak jsem výše napsal spousta chyb a nepřesností, asi je fakt smažu, abych nešířil bludy.

Užívateľov profilový obrázok
ondrej
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 3867
Dátum registrácie: 29 Máj 2004, 11:05
Kontaktovať užívateľa:

Re: Tatra 148

Príspevok od užívateľa ondrej » 22 Nov 2009, 17:36

Hynek - OK

A keďže tu bola spomínaná, prikladám foto aj T-138 z Bratislavského Múzea dopravy.
Tatra slúžila v podniku Duslo Šaľa.
Prílohy
Muzeum Ba2.jpg

Hynek
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 111
Dátum registrácie: 30 Jan 2007, 12:18
Tatry, ktoré vlastním: T613-3 1990 (Hasičský útvar Praha)
Bydlisko: Odolena Voda
Kontaktovať užívateľa:

Re: Tatra 148

Príspevok od užívateľa Hynek » 22 Nov 2009, 23:35

ondrej: Když už jsme v tom Duslu Šaľa - krom tohohle prášku tam měli na T138 ještě plošinu Nummela Skylift GB26 (dnes se nástavbář jmenuje Bronto Skylift), kde je jí konec netuším, asi hutě :x Dnes tam mají KHA T815 od Rosenbauera...

peter23
Diskutujúci
Príspevky: 43
Dátum registrácie: 30 Mar 2009, 17:16
Tatry, ktoré vlastním: Nemám Tatru/nechcem uviesť, akú Tatru mám
Kontaktovať užívateľa:

Re: Tatra 148

Príspevok od užívateľa peter23 » 23 Nov 2009, 12:04

Hynek:Tie Tvoje stránky sú pekne spracované.Ak by sa dali upraviť tie nepresnosti,bola by to paráda.Mali by veľkú informačnú hodnotu.Lebo o tých špeciálnych Tatrách sa moc nepíše.Povedať pravdu pred takými dvanástimi rokmi som o ich existencii ani netušil.

Ivkej:Vďaka,každá dalšia fotka poteší.

Ondrej:Dik.Poslal som Ti SZ.

Tak som rozmýšľal,kedže predpokladám že tie špeciálne nadstavby sa montovali priamo v "západných" fabrikách,že či neboli z toho vyvalený keď uvideli taký nekonvenčný podvozok Tatry.Ale tie nadstavby vyzerajú byť na pomocných rámoch,takže ich vlastne uchytili tak isto ako na napr. Mercedes a nosnú rúru si nevšímali. :)
Lebo vraj klasický československý hasičák T148(138) CAS 32 s nadstavbou od KAROSY (THZ),ten vraj pomocný rám nemá a tá cisterna je vraj šupnutá až na samotnú rúru.Takže vraj v teréne je taká neprekonateľná nielen vďaka výbornému podvozku,ale aj vďaka premyslenej nadstavbe,ktorej tažisko už asi nižšie ani nemohlo byť.
Ale teraz(ak tomu správne rozumiem) sa vraj tieto TATRY generalkujú ,takže pekne elegantne nadstavby s oblým zadočkom ,nahradia hranaté. :(

Hynek
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 111
Dátum registrácie: 30 Jan 2007, 12:18
Tatry, ktoré vlastním: T613-3 1990 (Hasičský útvar Praha)
Bydlisko: Odolena Voda
Kontaktovať užívateľa:

Re: Tatra 148

Príspevok od užívateľa Hynek » 23 Nov 2009, 13:25

peter23: Zatímco česká CAS-32 byla na bezrámovém podvozku T148 PP5, zahraniční nástavbáři montovali na podvozek s průběžným rámem T148 PPR14. Vůbec první Tatra v ČSSR s nástavbou Rosenbauer byla prášková T138 u košických hasičů (již dávno byla sešrotována), krátce na to se objevil prášek Total a plošina Nummela v Duslu (mimochodem ta byla dodána prostřednictvím Rosenbauera - mám prospekt - nikoli přímo Nummelou). Byly to jediné T138, všechny ostatní zahraniční hasičské nástavby již byly na podvozcích T148... Třeba poláci nebo východní němci měli na T138 mnohem víc Rosenbauerů... Rosenbauer stavěl na podvozcích Tatra pro ČSSR, Polsko, Východní Německo, Bulharsko, Maďarsko, ale třeba také Irák a Libyi... jen malý výčet nástavbářů a nástaveb, které stavěli na Tatry 138, 148, 813 a 815:

Total (SRN) - PLF, ULF
Rosenbauer (Rakousko) - TLF, PLF, ULF, SLF, SW, RW
Metz (SRN) - DL 44h, ULF, TLF
Magirus (SRN) - DL/K 37, DL/K 44
Bachert (SRN) - PLF
BiroFils (Francie) - PLF

Jinak co se stránek týká, výše jsem psal, že k nim už neznám přístupové heslo, za ta léta bez aktualizace jsem ho bohužel zapomněl :(

kaskader35
Diskusný nováčik
Príspevky: 4
Dátum registrácie: 21 Nov 2009, 16:06
Kontaktovať užívateľa:

Re: Tatra 148

Príspevok od užívateľa kaskader35 » 27 Nov 2009, 21:20

Hynek prosím ta môžeš mu napísať že NCHZ ako hasiči dostali cd-čko a oni sním môžu robiť čo chcú a odkáž mu že ty hasiči mu odkazujú nech pošle kompletne CD zo všetkými fotkami dík

kaskader35
Diskusný nováčik
Príspevky: 4
Dátum registrácie: 21 Nov 2009, 16:06
Kontaktovať užívateľa:

Re: Tatra 148

Príspevok od užívateľa kaskader35 » 27 Nov 2009, 21:22

ondrej napísal:Hynek - OK

A keďže tu bola spomínaná, prikladám foto aj T-138 z Bratislavského Múzea dopravy.
Tatra slúžila v podniku Duslo Šaľa.
Dík za fotku ale ta tatra čo je v múzeu není s dulo Šaľa ale zo Slovnaftu

Hynek
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 111
Dátum registrácie: 30 Jan 2007, 12:18
Tatry, ktoré vlastním: T613-3 1990 (Hasičský útvar Praha)
Bydlisko: Odolena Voda
Kontaktovať užívateľa:

Re: Tatra 148

Príspevok od užívateľa Hynek » 27 Nov 2009, 23:46

kaskader35: Nemáš pravdu. Ta Tatra je z Duslo Šaľa, byla tam dodána jako nová a také tam dojezdila, btw.má na dveřích jejich znak, onehdá někde někdo vypustil kravinu, že je ze Slovnaftu, ale opravdu to není pravda (mám za to že je to dokonce na informační tabuli v muzeu nebo v nějaké tiskovině). Mám od toho auta doma návod k obsluze, tuším je v něm někde dokonce razítko Duslo Šaľa. Navíc jsem měl před časem možnost nahlédnout do refrenčních listin nástavbáře - firmy Total (bohužel je nevlastním) a odběratel tohoto vozu je veden Duslo Šaľa. Nevím komu se podařilo tu dezinformaci vypustit...

Hasiči to CDčko sice dostali, ale nikoli pro zveřejnění fotek, Daniel je na svoje fotky velice háklivý, kdysi jsem dostal jeho fotky z Chemopetrolu Litvínov a byl z toho, že jsem je zveřejnil opravdu velký problém... Pochybuju, že Daniel Vám pošle nějaké další fotky, navíc když se tyhle objevily venku. Ostatně považuji ho za dobrého známého a mám od něj zpravidla jednu-dvě fotky od většiny Tater, které fotil, snad jen od několika dalších mám povícero. Samozřejmě vše s podmínkou "for your eyes only", jak mi vždy píše. Předpokládám, že stejná podmínka byla dána i do NCHZ, ale tam si ji vyložili jako že s mí fotky pustit ven - vždy jsou však určeny pouze pro jejich interní potřebu... Ostatně již jsem ho informoval o úniku, čekám na odpověď...

Napísať odpoveď

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 23 neregistrovaných