TATRA 75

Diskusia o histórii továrne Tatra, jej produktov a súvislostiach
Užívateľov profilový obrázok
Julo600
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 165
Dátum registrácie: 19 Okt 2006, 04:31
Tatry, ktoré vlastním: Nemám Tatru/nechcem uviesť, akú Tatru mám
Bydlisko: Kosice
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Julo600 » 15 Nov 2006, 22:57

To All:

Prevodovku na T75 s rychlobezkou i volnobezkou som videl na vlastne oci zrenovovanu na jar tohto roku. Mozno je to ta od Laca, bolo to v Bratislavskom kraji. Naozaj to bola o nieco vacsia "mrska" a 3 paky radenia a stvrta paka rucnej brzdy tvorili zaujimave "zatisie" . Aj som hned (ako inac) po takej zatuzil :) Ale myslim ze ked dokoncim svoje, mozem byt stastny :)
Myslim ze som ju nefotil, ani neviem preco (asi som nemal fotak,lebo zvycajne fotim ako besny vsetko).

Interier uprimne povedane je to posledne co budem potrebovat (asi ako pri kazdej renovacii), ale kedze momentalne vdaka okolnostiam renovovat fyzicky nemozem, zbieram informacie, co mi dufam usetri nejaky ten cas a grose pri skutocnej praci na aute.
Takze dakujem za vsetky rady a poznamky k mojim otazkam a temam, lebo mam pocit ze sa mi rozvidnieva vyrazne v mnohych tajomstvach. Stale ma zaujimaju originalne prevedenia interieru.

Lukas a Michael:
Myslim si tiez, ze T75 lim je vzhladovo celkom vyvazene auto. To ze ich je malo, by ma mohlo tesit, budem s nou zaujimavejsi, ale mna to netesi, lebo nieco by som potreboval obkukat, vela poradit...., to druhe vsak vidim na tomto fore dostavam aj tak :)
Ze T75ky "rostou" je celkom pekne povedane, ak by som v tejto metafore pokracoval o sebe, mozem povedat, ze ja som kupil semienko, teraz je na mne kedy ho zasejem a budem sa on starat. Zial momentalne to semienko spi v sufliku (v garazi).


Michael:
ja mam brzdove stity z hlinikovej zliatiny

Este ma teraz napada dlhsie ma trapiaca zalezitost.
Ako je to s centralnym mazanim. Na mojej Tatre sa z neho zachovali len fragmenty ako rurky a rozvadzace. Pumpa (mazaci lis) zial nie.
Viem ze vela majitelov centralne mazanie pri renovacii nachradza obycajnymi maznickami s dovodom, ze s centralnym mazanim je pod autom stale mastno, tecie to a je to zlozite... Co vy na to. Ako su na tom vase auta, aky je vas postoj? A nakoniec, nema niekto predstavu kde zozeniem ten centralny mazaci lis?

Užívateľov profilový obrázok
Michael
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 1514
Dátum registrácie: 05 Dec 2004, 20:42
Tatry, ktoré vlastním: Nemám Tatru/nechcem uviesť, akú Tatru mám
Bydlisko: ČR
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Michael » 15 Nov 2006, 23:26

Julo: Jinak zadní brzdové štíty jsou stejné s T-52. Hliníkové jsou běžné....právě, že ocelové skoro nikdo na voze nemá.
Mám jeden nový (nepoužitý) kus včetně tubusu.
Možná se může taky jednat o poválečnou výrobu...

Centrální mazání bylo skutečně problematické jak píšeš...řada majitelů T-75 (Béčka) jej odstranila.
Na přiložených fotech je nádržka s pedálem...
Pro T-75 se používalo zřejmě několik druhů těchto nádobek od různých výrobců.
Na burze by se to sehnat dalo. Adekvátní cena je podle mne do 1.000,-Kč.
Pokud to koupíš někde levněji, nic se neděje :wink:
Prílohy
cm 2.jpg
cm 1.jpg

TatraplanuZdar

Príspevok od užívateľa TatraplanuZdar » 15 Nov 2006, 23:33

Mňa teda centrálne mazanie pekne sere, robí to neuveriteľný bordel.
Možno nepoužívam správny olej alebo to nejako nerobím správne. Pokiaľ by auto bolo v bežnej premávke a stálo vonku dobre, ale keď je pekne v suchučku tak polovystavené tak sa to s tým centrálnym mazaním dá ťažko vydržať.

Sám som rozmýšľal že kvôli originalite to mať "ako že" ale v skutočnosti ho "vymaznicovať" z reálneho života

Užívateľov profilový obrázok
Julo600
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 165
Dátum registrácie: 19 Okt 2006, 04:31
Tatry, ktoré vlastním: Nemám Tatru/nechcem uviesť, akú Tatru mám
Bydlisko: Kosice
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Julo600 » 16 Nov 2006, 02:52

Michael, myslel som si ze Ta tymi brzdovimi stitmi nepotesim :)
Takze ten co mas celkom novy je ocaelovy? Dobre chapem? Nedalo by sa poslat foto? Celkom by ma zaujimali detajly na nom.


centralne mazanie:
vdaka za obrazky, kdesi som to tu uz videl na inom vlakne, ale dobre ze je to v tomto, aspon rychlo najdem znova :) Tak sa asi poobzeram za tym cudom. po znamych a burzach.


Asi pojdem cestou aku navrhol tatraplanuZdar, namontovat to ale len ako "atrapu". A pouzivat maznice.

UUUf, tolko prekazok, drobuckych i obrovskych (ach ten motor a vydreva a stupacky a predna kapota a ..... :((( ) je na ceste ku zrenovovanemu autu :(

Z tych drobuckych ma napada, ze mam prepinac smeroviek Scintila, je asi dobovy, v celkom peknom stave,ALE jedna skrutka (cervik) co je zo zadnej strany vo svorkovnici ma znicenu hlavicku (vlastne kedze je to skrutka bez hlavicky-cervik, tak ten zarez) a nedokazem nou pohnut. Samozrejme to nie je prva skrutka v zivote co mi skrizila cestu a zatial som si poradil. Ale aj pomerne jemne metody sa mozu u tohto prepinaca zmenit na destruktivne a to samozrejme nie je ziaduce. A tak som vypinac vycistil, premazal a 2 mesiace nan pozeral a bal sa don zavrtat :) . Stale je v tom istom stave, ak by mal niekto napad :)

Užívateľov profilový obrázok
Julo600
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 165
Dátum registrácie: 19 Okt 2006, 04:31
Tatry, ktoré vlastním: Nemám Tatru/nechcem uviesť, akú Tatru mám
Bydlisko: Kosice
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Julo600 » 16 Nov 2006, 02:55

Pre zaujimavost, tu je ten prepinac smeroviek co som spominal, ale mam ho nafoteny len z celnej strany.
Prílohy
prepinac smeroviek.JPG

Užívateľov profilový obrázok
Michael
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 1514
Dátum registrácie: 05 Dec 2004, 20:42
Tatry, ktoré vlastním: Nemám Tatru/nechcem uviesť, akú Tatru mám
Bydlisko: ČR
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Michael » 16 Nov 2006, 12:49

Julo: Ano, je ocelový.
Pokusím se ho dnes nafotit.

Přepínač Scintilla mám také....akorát má více nápisů (mám ho do T-43).
Prílohy
přepínač scintilla.jpg

Užívateľov profilový obrázok
Julo600
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 165
Dátum registrácie: 19 Okt 2006, 04:31
Tatry, ktoré vlastním: Nemám Tatru/nechcem uviesť, akú Tatru mám
Bydlisko: Kosice
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Julo600 » 16 Nov 2006, 22:17

Michael:
na foto tohu stitu budem cakat :)
A Tvoj prepinac smeroviek je ovela smrcovnejsi ako moj :) Ten co mam ja je pomerne fadny, ale som zan vdacny :)

Lukas

Príspevok od užívateľa Lukas » 17 Nov 2006, 18:06

Tak tady jsou pro Karla nějaké obrázky 2 dveř limuzíny rv34, pak fotky čalounění pro Jula(doufám že to bude na těch obrázcích alespoň trošku patrné - tma a absolutní bordel v kůlně kam už 10 let nikdo nevlez mi moc kvalitní fota neumožnovalo udělat).
Jinak ocelové štíty brzd jsem ještě neviděl, jinak jsem viděl ocelové a litinové kryty na tyčky ventilů pod válci (které velmi často praskaly - u pozdějších ročníků se na ně přidávalo více "masa" aby nepraskaly) a litinové víka ventilů (ale to asi bude nějaká pozdější náhražková výroba).
Prílohy
DSC00259.JPG
1
DSC00260.JPG
DSC00261.JPG

Užívateľov profilový obrázok
Julo600
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 165
Dátum registrácie: 19 Okt 2006, 04:31
Tatry, ktoré vlastním: Nemám Tatru/nechcem uviesť, akú Tatru mám
Bydlisko: Kosice
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Julo600 » 17 Nov 2006, 22:43

To Lukas:
vdaka za foto interieru, zda sa mi, ze 2 dverova verzia vyzera zvnutra elegantnejsie ako 4 dverova, ale to moze byt len taky dojem, ako pises, foto nie je najlepsie.
Ak sa smiem opytat co za Tatra to je? Hovori Ti "pame" Aky osud ju caka? Vyhladovo renovacia alebo skor na suciastky? Ak by to bola ta druha moznost, mal by som o nejake zaujem. Ak by si chcel sukromne tak som julocako@yahoo.com . Ale aj tak napis co je to za auticko.

Vie mi sem este niekto predsa len spomenut skusenosti s centralnym mazanim? Ako je to na autach ktore poznate? Ci uz vasich alebo v okoli?

Lukas

Príspevok od užívateľa Lukas » 18 Nov 2006, 14:07

No ta tatra je naše, byla koupena v někdy v 80sátých letech jako zdroj náhradních dílů pro tátovo kabrio, nakonec z toho sešlo a od té doby stojí v kůlně a čeká na renovaci (a asi ještě dlouho čekat bude :D ), na díly jí je škoda je docela zachovalá a kompletní. A taky jsem naživo takovou podobnou ještě neviděl. Podle mě se jich moc nevyrobilo ,protože dvoudveřová limuzína je dosti nepraktická - to lezení dozadu skrz ty dveře je jen pro malé postavy :lol: .

Užívateľov profilový obrázok
Karel
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 1265
Dátum registrácie: 28 Feb 2006, 22:16

Príspevok od užívateľa Karel » 18 Nov 2006, 18:30

Také jsem ještě takovou dvoudveřovou T-75 neviděl. :shock:
Dveřní okenní rám je podobný T-57A a ne T-75 sedan, který má dveřní okenní rám slabý jako T-57B.
Zadní boční okno ale svoji hranatou linií odpovídá sedanu a podle kličky pod ním je zřejmě i stahovací. :shock:
Prílohy
DSC00261 kontrast jpg.jpg

Užívateľov profilový obrázok
Julo600
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 165
Dátum registrácie: 19 Okt 2006, 04:31
Tatry, ktoré vlastním: Nemám Tatru/nechcem uviesť, akú Tatru mám
Bydlisko: Kosice
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Julo600 » 19 Nov 2006, 05:44

To Lukas:
Tak to je skoda ze sa ta tatra nerenovuje. Verim ze sa to zmeni. Ty sa do toho nechces pustit?
Celkom zaujimave ze je 2 dverova, zblizka musi posobit dost majestatne.

Užívateľov profilový obrázok
Michael
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 1514
Dátum registrácie: 05 Dec 2004, 20:42
Tatry, ktoré vlastním: Nemám Tatru/nechcem uviesť, akú Tatru mám
Bydlisko: ČR
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Michael » 19 Nov 2006, 16:52

Julo: Tady je pár fotek toho štítu...
Dříve jsem ho nafotit bohužel nemohl.
Prílohy
oš 4.jpg
oš 3.jpg
oš 2.jpg
oš 1.jpg

Užívateľov profilový obrázok
Julo600
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 165
Dátum registrácie: 19 Okt 2006, 04:31
Tatry, ktoré vlastním: Nemám Tatru/nechcem uviesť, akú Tatru mám
Bydlisko: Kosice
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Julo600 » 20 Nov 2006, 08:26

Michael:
vdaka za foto. Skoda ze toho casu nemam moznost porovnat s mojou napravou :(

Jedna asi praobycajna otazka, ale nemam v tom jasno. Ako bola lakovana palubovka na T75 v pripade za bola plechova. Vo farbe karoserie? Aj v pripade ak bola karoseria svetla ci nebodaj pastelova (neviem ci sa nahodou nerobili len tmave), alebo bola cierna?

Lukas

Príspevok od užívateľa Lukas » 20 Nov 2006, 13:46

vzhledem k roku výroby 34 mám jen dřevěné palubky, u kabria byla neorigo dřevěná s umakartovým povrchem :wink: ,u druhého kabria dřevěná snad origo přírodní jen lakovaná a u limuzíny tutově origo také dřevěná v barvě vozu - řekl bych že u plechových palubovek to bylo s největší pravděpodobností také v barvě vozu....

...jinak ten brzdový štít jsem takový ještě neviděl...to se snad dělalo za války kdy byl nedostatek hliníku ne :D , nebo že by to bylo použito někdy na začátku výroby z jiných tater??

Užívateľov profilový obrázok
Michael
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 1514
Dátum registrácie: 05 Dec 2004, 20:42
Tatry, ktoré vlastním: Nemám Tatru/nechcem uviesť, akú Tatru mám
Bydlisko: ČR
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Michael » 20 Nov 2006, 18:23

Také se přikláním k tomu, že balubovka byla většinou v barvě vozu.

O tom štítu si taky myslím, že bude asi z války... divné je, že na něm není katalogové číslo dílu.
Nebo mě napadlo zda náhodou není z licenčního Stoewera ?

Přední brzd. štít jsem zatím viděl pouze ze slitiny Al, nebo se také vyráběl z plechu ?

Užívateľov profilový obrázok
Karel
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 1265
Dátum registrácie: 28 Feb 2006, 22:16

Príspevok od užívateľa Karel » 20 Nov 2006, 18:33

Opět sem pletu T-57A, ale já měl v původně červenohnědé (mahagon) limusíně černou palubovku. Barevné palubovky jsem u T-57A viděl převážně na otevřených vozech.

Užívateľov profilový obrázok
Karel
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 1265
Dátum registrácie: 28 Feb 2006, 22:16

Príspevok od užívateľa Karel » 20 Nov 2006, 18:56

Kde má T-75 uloženou baterii ? Pod zadní sedačkou na straně řidiče, jako je to u T-57A ? Na předchozí straně na foto s koženým opěradlem to vypadá že je na druhé straně (podle kabelů a vypínače).

Užívateľov profilový obrázok
Michael
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 1514
Dátum registrácie: 05 Dec 2004, 20:42
Tatry, ktoré vlastním: Nemám Tatru/nechcem uviesť, akú Tatru mám
Bydlisko: ČR
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Michael » 20 Nov 2006, 19:06

U sedanu T-75 byla na straně spolujezdce ( tak samo to je i u naší T-52 ).
U šestky T-75 byla pod předním sedákem také u spolujezdce.

Užívateľov profilový obrázok
Karel
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 1265
Dátum registrácie: 28 Feb 2006, 22:16

Príspevok od užívateľa Karel » 20 Nov 2006, 20:43

Zajímavé fotky i příběh jedné T-75 je na těchto stránkách.
http://www.veterantatra.com/?L=1&ID=117

Napísať odpoveď

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 27 neregistrovaných