Tatra 57 a spol.

Diskusia o histórii továrne Tatra, jej produktov a súvislostiach
Užívateľov profilový obrázok
MarekK
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 1912
Dátum registrácie: 23 Jún 2005, 21:48
Tatry, ktoré vlastním: Tatra 613-4 (1993)
Bydlisko: Olomouc
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa MarekK » 28 Feb 2006, 10:13

omylom som napísal na piatych dverách, na tých zadných ....a je to Bčko

Karel

zašlé časy

Príspevok od užívateľa Karel » 28 Feb 2006, 10:30

To je škoda. Opravdové Béčko kombi, tedy s B haubnou i zbytkem karoserie, jsem viděl jen na fotografii v jedné knížce u kolegy. Jedno zajímavé provedení T-57B (údajně jde o sanitu) je na servru S.K.A.M. Olomouc (http://skam.veteran.cz/)v rubrice / Na čem děláme/.To bude asi to co jsi viděl. A tady je to moje Ačko co se nedožilo dnešních dnů.
Prílohy
můj kombik.jpg
můj kombik.jpg (70.64 KiB) 11151 zobrazení

Užívateľov profilový obrázok
MarekK
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 1912
Dátum registrácie: 23 Jún 2005, 21:48
Tatry, ktoré vlastním: Tatra 613-4 (1993)
Bydlisko: Olomouc
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa MarekK » 28 Feb 2006, 11:19

ne to určite nie je ono, to čo vídam je úpne pojazdné, už som to videl tak 8x v normálnej prevádzke, a vždy som to videl oztaj len pár sekúnd, jazdí natom ako diabol, na aute sú tuším aj iné nálepky ako spomínananá nálepka tatra, okná len vpredu, vzadu nepriehladné, farba tmavá zelená...mohlo by to mat nejakú kombináciu prednej kapoty A a B? alebo trošku iný tvar bškovej kapoty?
Ak ho nabudúce uvidím tak sa ho pokúsim zastavit, alebo ho budem prenásledovat ako paparazi.

Ambiciózní tajemníček

Príspevok od užívateľa Ambiciózní tajemníček » 28 Feb 2006, 11:31

Tohle je velmi zajímavé vlákno. Líbí se mi po dlouhé době plácání zde na fóru.

DRracere, to co máš jako 4. není ani tak kabriolet jako spíš roadster. Nebo též T57a Sport. Možná tehdy též uváděné jako karoserie "2-sitz offen".

Karle, prosímtě, když máš tolik fotek, máš také nějaké dobové fotky béček? Nebo alespoň fotky předrenovační. Samozřejmě stejně jako je spousta nuancí u áček, je také u béček. Jeden vám řekne, že tohle je originál, druhý řekne zase, že tak se to nikdy nedělalo.

Chlapi, znalci, například mi řekněte, jestli se do poválečných béček ještě ve fabrice montovaly také někdy karburátory Jikov?

Karel

zašlé časy

Príspevok od užívateľa Karel » 28 Feb 2006, 12:02

Bohužel na archivních foto je jen moje limusinka T-57A,r.v.1937 (je to rodinný klenot). Ta bedna fotek je moje práce zhruba od roku 1983.
Prílohy
T-57B II.JPG
(81.64 KiB) 362 stiahnutí
T-57B III.JPG
T-57B III.JPG (52.73 KiB) 11339 zobrazení
T-57B IV.JPG
T-57B IV.JPG (75.39 KiB) 11342 zobrazení
T-57B V.JPG
T-57B V.JPG (81.9 KiB) 11347 zobrazení
T-57b.jpg
T-57b.jpg (72.5 KiB) 11350 zobrazení

Užívateľov profilový obrázok
DRracer
Správca diskusného systému
Príspevky: 1586
Dátum registrácie: 31 Máj 2004, 22:23
Tatry, ktoré vlastním: Tatra 2-603 M68
Tatra 130 1:14
Bydlisko: CR
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa DRracer » 28 Feb 2006, 13:37

Karel: fotek muzes pridavat dle libosti, kdyztak reknu Etiennovi, aby zvysil limit na serveru :)

U technickeho popisku je drobet bordel, rad bych ho upravil na zaklade vysledku teto diskuse.
AT napísal:to co máš jako 4. není ani tak kabriolet jako spíš roadster. Nebo též T57a Sport
rozumim, kdyz jsme mluvili o polokabrioletu - existoval i "plno-kabriolet" ?
Je to tohle:
http://www.tatraportal.sk/popisky/t57/a/t57a_04.jpg

Kazdopadne bych take rad vystrihnul tuto cast diskuse (od prvniho prispevku od Karla) do samostatneho vlakna o T57A (coz pak umozni pridat link na konec technickeho popisku)

Karel

Príspevok od užívateľa Karel » 28 Feb 2006, 13:57

Dá se to tak prezentovat i když ve firemních materiálech je uváděn jako otevřený čtyřmístný vůz.Existovalo i provedení pro policii a ministerstvo veřejných prací,ale mám dojem že jich bylo vyrobeno velmi málo (možná jen pár prototipů), a pak ještě existovalo provedení pro čínu (replika je ve vetaran muzeu p. Proseckého). S těmi fotografiemi je to trochu problém. Musím je v té bedně najít a oskenovat. Vzhledem k tomu že počítač není můj velký kamarád,mám s tím docela problémy.

Užívateľov profilový obrázok
ondrej
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 3867
Dátum registrácie: 29 Máj 2004, 11:05
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa ondrej » 28 Feb 2006, 14:44

Raz som videl T57 so 4-dverovou!! karosériou - foto žiaľ nemám, lebo auto stálo tak, že ho nebolo veľmi možné odfotiť. Nemá niekto náhodou fotografiu takejto T57? (Karel, Michael...?)

Karel

Príspevok od užívateľa Karel » 28 Feb 2006, 16:15

A nebyla to náhodou T-54/30 nebo nějaký jiný klon (haubna s bradou či bez brady).

Užívateľov profilový obrázok
ondrej
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 3867
Dátum registrácie: 29 Máj 2004, 11:05
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa ondrej » 28 Feb 2006, 16:21

nie, som presvedčený, že to bola T57...

Karel

Príspevok od užívateľa Karel » 28 Feb 2006, 21:27

Neměl by se na toto vlákno udělat odkaz hlavně na stránkách Tatra 57 Áčko,projednávalo se tu především Áčko. Jakto že mi ty fotky najednou nejdou ani sem, když ještě před chvílí to šlo.Asi vyhodím PC z okna.

68P@seznam.cz

Re: Zašlé časy

Príspevok od užívateľa 68P@seznam.cz » 21 Apr 2006, 12:54

Právě nyní zprovozňuji své Áčko z roku 35,tzv.přechodový typ. Namontoval jsem tam právě Zenith 30T ,který měl být na tomto motoru.Avšak neznám nikoho kdo má s tímto nějaké zkušenosti.Motor po celkové renovaci pracuje celkem dobře a velmi dobře reaguje při přidání. Zatím mám jen trošku problém seřízením otáček na volnoběh. Snad je to tím,že jsem nepoužil komplet výfukové potrubí. Co se týče té spotřeby,tak řekl bych ,že vyšší bude. Dále motor jsem osadil orig.dynamem Scintila,rovněž i startér,rozdělovač mohl být i Bosch,takže jsem ho použil.Jen sací potrubí bylo problémem. Jednoduše se tam tento karb.Z30T ne výšku nevejde.(zaslech jsem ,že byly dva typy motorových skříní,jedna nižžší) Dále je zde problém kvůli otáčení rozdělovače,rovněž málo místa. Takže jsem to řešil úpravou sacího potrubí,což bylo velmi pracné. Konkrétně na mém voze je jednodušší sací potrubí s předehřívané olejem a né výfukovými plyny.

Užívateľov profilový obrázok
Karel
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 1265
Dátum registrácie: 28 Feb 2006, 22:16

Príspevok od užívateľa Karel » 21 Apr 2006, 21:09

Bloky motoru byli stejné (až na drobnosti) nižší je pouze sání s předehřevem olejem. Problémy s karburátorem Zenith 30 T už jsem tady na nějakém vlákně popisoval. Na vlákně ,,Tatra 57 Áčko,, je řez tímto karburátorem. Pokud nejde seřídit volnoběh je možná netěsná volnoběžná tryska v místě vyústění do horní poloviny karburátoru, je tam kuželová plocha která dost často nětěsní (já jsem tam dal malé těsněníčko). Také může být vyběhaná hřídel škrtící klapky, nebo ji někdo při opravě trochu vyosil a klapka správně nedovírá tak jak má (překrývá otvor pro vstup volnoběžné směsi).

Príspevok od užívateľa » 24 Apr 2006, 09:44

kk

Príspevok od užívateľa » 24 Apr 2006, 09:53

Děkuji za radu ,na tu trysku se podívám. Osu klapky jsem dělal úplně novou,jistou vůli má ,ale již to není tak drastické jak před opravou..
Ještě bych se rád zeptal na pár dalších věcí..
Chvilku jsem se zabýval prodloužením kroku plynu. Pro upřesnění,původně byl můj motor osazen karburátorem Jikov. Nyní po renovaci jsem použil Zenith 30T jak jsem již psal. První převod za plynem má menší páku a ten druhý před karb.větší. Samozřejmě podle možností..
Dále jsem se potýkal se začerněním svíček. Použil jsem svíčky Brisk L17YC. Motor má nové kroužky,zabroušené ventily,sedla atd. Zatím však pracoval pouze půl hodiny a to na volnoběh.
Dále bych se rád zeptal na použitý olej do motoru,převodovky a dif..

děkuji Pavel

Užívateľov profilový obrázok
Karel
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 1265
Dátum registrácie: 28 Feb 2006, 22:16

Príspevok od užívateľa Karel » 24 Apr 2006, 11:26

Já mám ve voze svíčky L19 s vložkami 18/14 mm. Originál předválečné válce mají díru na svíčky 18mm. Béčkové válce a válce dodávané po válce jako náhradní díl mají už díru 14mm. Nejdelší zkušenosti ale mám s původními svíčkami 18-5. Podle srovnávacích tabulek by jim měly odpovídat právě svíčky L-19. Ve vlákně ,,Tatra 57 Béčko,, jsem rozabíral ladění motoru v závislosti na správné funkci odstředivého regulátoru (je tam vyobrazený graf) a v souvislosti na oktanovém číslo použitého benzínu. Motor byl stavěn na lihobenzínovou směs cca 50 oktanů a dnešní speciál má 90 oktanů :!: . Motor se ladí až v zahřátem stavu (5-10km jízdy - podle počasí :wink: ) stejně tak správná tepelná hodnota svíček se dá určit až po delší jízdě. Elektrody svíčky by měly být cihlově hnědé. Jsouli černé je bohatá směs (pokud motor nebere olej) jsou-li bílé je to chudá směs. Dále je potřeba poslouchat chod motoru v určitých otáčkách (v tahu) a podle toho ladit karburátor, ale to se špatně popisuje.

Užívateľov profilový obrázok
Karel
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 1265
Dátum registrácie: 28 Feb 2006, 22:16

Príspevok od užívateľa Karel » 24 Apr 2006, 12:02

Do motoru používám olej M8AD. To jde ale pouze byl-li motor řádně vyčištěn od usazenin z původního neaditivovaného oleje (při GO). V jedné příručce je psáno že v zimě by se měl používat olej M-4 a v létě M-12. Dnes již jsou oleje širokorozsahové a pro vzduchem chlazený motor bych doporučoval ten nejhustší (přeci jen jsou tam větší vůle). V té samé příručce doporučují do převodovky PP-90 a do difer. PP-90H. Já ale (hlavně z důvodu netěsnoti) používám do obou PP-44. Za chladného počasí je sice problém zařadit (než se olej zahřeje a rozmixuje) ale hustý olej lépe tlumí skučení převodovky a diferáku a když občas netrefím meziplyn je to počítání zubů méně kovové než s řidším PP-90.

JáPavel

Príspevok od užívateľa JáPavel » 24 Apr 2006, 13:30

Já jsem svoji Tatru 57 A koupil před 8 lety , v poměrně dobrém originálním a kompletním stavu.Byla vyrobena v březnu roku 1935,dle výrobního čísla z Kopřivnice. Před rokem a půl jsem se pustil do renovace na které nyní velmi usilovně pokračuji. Při rozebírání motoru mě bylo jasné ,že někdy v horizontu 20 až 25 let byla provedená oprava motoru a to první výbrus a další věci s tím spojené. Od té doby motor nebyl mnoho v provozu.Jen jsem motor překroužkoval a provedl výměnu některých ventilů se zabroušením. V současné době provádím kompletaci podvozku ,zaleštění per a další. Karoserie má již opravu výdřevy za sebou,rovněž i nový lak originálního odstínu tmavě zelené,který se nacházel pod černým nátěrem štětkou. Vytvořím nějaké fotky a dám je sem. Jaký vhodný tuk na mazání zadního listového pera ,která pracuje na obou půlměsíchích a taktéž vhodný tuk na mazání předních čepů?
děkuji Pavel

Užívateľov profilový obrázok
Karel
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 1265
Dátum registrácie: 28 Feb 2006, 22:16

Príspevok od užívateľa Karel » 24 Apr 2006, 15:40

Já dosud používám staré oleje a maziva (viz PP-44) neboť nevím jaké dnešní oleje by byly vhodné. Na mazání čepů a kluzáků zadního pera používám klasickou ,,00,, ,mezi listy per jsem zkoušel grafitovou, a na ložiska tuk k mazaní valivých ložisek. Dnes už jsou ale lepší maziva, která ale neznám.
Docela bych měl strach motor používat pokud nebyla řádně vyčištěna klikovka. Pod těmi velkými záslepnými šrouby (z čela kliky) jsou dost velké dutiny, ve kterých se hromadí usazeniny, které, když není motor dlouho používán zaschnou a při opětovném namočení olejem se z nich uvolňují kousky, které mohou ucpat mazací dirku v klice. V jedné klikovce ze starého motoru byly tyto dutiny zcela ucpány hmotou, která připomínala beton. Musel jsem ji vysekávat starým šroubovákem.

JáPavel

Príspevok od užívateľa JáPavel » 25 Apr 2006, 06:15

Já jsem svůj motor rozebral do šroubku abych zjistil v jaké je kondici ,co je třeba opravit a co vyměnit.Mimochodem tu kliku jsem čistil víc jak týden a to vždy jsem tam nalil speciální rozpouštědlo a pak vylil.Ze začátku vytékaly šílené věci,pak už to bylo dobré.Nakonec se profouklo velkým tlakem. Jinak jsem měl ještě velké problémy s rozvody,protože značka kterou jsem si udělal barvou se mě smyla. Potom jsem dlouho hledal někoho kdo zná temto motor.Sám jsem s tím nehnul. Dnes mám již motor odzkoušený,snad jen to správné natryskování..

Napísať odpoveď

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 28 neregistrovaných