Veci na Tatraplan

Čo jednému chýba, iný môže mať...
TatraplanuZdar

Veci na Tatraplan

Príspevok od užívateľa TatraplanuZdar » 12 Aug 2006, 12:59

Ako novy majitel Tatraplanu r.v. 1949 zhanam nasledovne:

1 Stierace
2. Predne skla - sice tam su ale z obycajneho skla
3. Gumy okolo precnych okien
4. Originalne plastove kryty na zadne smerovky a svetla - su tam skodovacke
5. "Cudlicek" ktorym sa nastavuju palubne hodiny
6. Bude nutne vymenit nejaku elektroinstalaciu pod palubnou doskou, viete niekto o drotoch ktore vyzeraju "dobovo"?
7. Radio najlepsie Omikron, vyzera ze tam bolo, ale sa minulo..

Ako vyzeraju originalne vzduchove filtre? Mam tam nieco uplne ine ako je nakreslene v prirucke pouzitatela

Bude toho viac, ale na motor, prevodovku, atd potrebujeme dost casu aby sme sa v klude pozreli.

Dakujem za tipy pripadne ponuky

Užívateľov profilový obrázok
Luboš
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 6491
Dátum registrácie: 27 Máj 2004, 11:30
Tatry, ktoré vlastním: :::::::::::::::::::::::::
1953 - T805
1975 - T2-603
1977 - T613
1981 - T613-2
1982 - T613-2
1987 - T613-3
1991 - T613-3
1991 - T613-4
Bydlisko: ČR
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Luboš » 14 Aug 2006, 00:50

2. neměl by za to jít ten "renovátor" sedět? :shock: V HK se v jednom naprosto obyčejném sklenářství chvástají, že dokáží řezat i kalené sklo. Co se zeptat někde tam u vás, třeba to už zvládnou taky...

3. nemají je Šilháni v metráži? Zkus se zeptat na http://www.aeroservice.cz

4. tatraplány neměly původně vzadu směrovky a už vůbec ne s plastovými kryty... Nemají náhodou stejná světla škodovky řady Š1200/1201?

6. u nás na jakékoliv větší veteránské burze ty opředené kabely někdo nabízí. Sice mně vždy připadají takové "syntetické", ale až se trochu zašpiní a zanesou prachem, budou asi fajn...

Užívateľov profilový obrázok
ondrej
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 3867
Dátum registrácie: 29 Máj 2004, 11:05
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa ondrej » 14 Aug 2006, 08:14

TatraplanuZdar:
mám na T600 kompletnú nádrž, ktorá mi prekáža v garáži,
pokiaľ by bol záujem, je to v Bratislave...
(a našlo by sa ešte pár ďalších drobností)

Užívateľov profilový obrázok
Kontráš
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 505
Dátum registrácie: 27 Máj 2004, 08:02
Tatry, ktoré vlastním: Nemám Tatru/nechcem uviesť, akú Tatru mám
Bydlisko: Ostrava
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Kontráš » 14 Aug 2006, 09:11

jak psal Luboš, T600 původně blinkry neměla (jen mávátka ve sloupcích). vzadu byly jen obrysové světla a brzdové světla. Úprava na blinkry (po zavedení příslušných předpisů) se řešila různými způsoby podle invence majitele nebo servisu. Já jsem měl původně zadní "skupinové" svítilny ze spartaka. Ťeď tam mám zpátky originál lampy, přičemž světla jsem předělal na dvouvláknovou žárovku (brzda/světlo) - tím pádem mi zbyl prostor pro blinkr. Oba kryty mají být skleněné, mírně vypouklého tvaru (a nejsou stejné jako na š 1200/1201 - jen podobné). Vzduchové filtry se montovaly minimálně ve dvou provedeních - takže to co máš v příručce nemusí být zaručeně to co máš mít v autě. Co se týče kabelů elektroinstalace, tak já mám v autě původní instalaci s plastovou izolací. Opředené kabely se v té době už podle mého názoru nepoužívaly.

vitik

Príspevok od užívateľa vitik » 14 Aug 2006, 21:09

Luboš napísal:2. neměl by za to jít ten "renovátor" sedět? :shock: V HK se v jednom naprosto obyčejném sklenářství chvástají, že dokáží řezat i kalené sklo. Co se zeptat někde tam u vás, třeba to už zvládnou taky...

3. nemají je Šilháni v metráži? Zkus se zeptat na http://www.aeroservice.cz

4. tatraplány neměly původně vzadu směrovky a už vůbec ne s plastovými kryty... Nemají náhodou stejná světla škodovky řady Š1200/1201?

6. u nás na jakékoliv větší veteránské burze ty opředené kabely někdo nabízí. Sice mně vždy připadají takové "syntetické", ale až se trochu zašpiní a zanesou prachem, budou asi fajn...
Ty frajery co řežou kalené sklo bych chtěl vidět :lol: Kalený sklo neuřízneš ani náhodou, jak do něj řízneš rozletí se na milion kostiček a je po něm.musim to vědět páč kalený sklo vyrábim( bohužel ve velkym)

Užívateľov profilový obrázok
Karel
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 1265
Dátum registrácie: 28 Feb 2006, 22:16

Kalené sklo

Príspevok od užívateľa Karel » 14 Aug 2006, 21:30

Luboš měl zřejmě na mysli bezpečnostní lepené sklo. To uříznou v každém sklenářství. Navím jaké sklo měl Tatraplán, ale starší vozy (např. T-57A) měly skla lepená.

Ambiciózní tajemníček

Re: Kalené sklo

Príspevok od užívateľa Ambiciózní tajemníček » 15 Aug 2006, 09:17

Karel napísal:Luboš měl zřejmě na mysli bezpečnostní lepené sklo. To uříznou v každém sklenářství. Navím jaké sklo měl Tatraplán, ale starší vozy (např. T-57A) měly skla lepená.
Fakt? A proč u T603 použili zase kalené? Krok zpět?

Užívateľov profilový obrázok
ondrej
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 3867
Dátum registrácie: 29 Máj 2004, 11:05
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa ondrej » 15 Aug 2006, 11:45

AT:
myslím, že u T603 sa používali čelné sklá kalené, aj lepené

vitik napísa: "...Kalený sklo neuřízneš ani náhodou, jak do něj řízneš rozletí se na milion kostiček a je po něm.musim to vědět páč kalený sklo vyrábim( bohužel ve velkym) ..."
1) hm, a ak by som mal nejakú požiadavku na kusovú výrobu, vedel by si pomôcť, alebo dať nejaký kontakt?
2) a čo tak výroba určitej malej série (10 ks) zelených čelných skiel na T613?

Užívateľov profilový obrázok
Karel
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 1265
Dátum registrácie: 28 Feb 2006, 22:16

Lepené sklo

Príspevok od užívateľa Karel » 15 Aug 2006, 15:46

A.T.

Lepené sklo možná způsobovalo problémy při ohýbání, které je u skel do T-603 potřeba.
Starší vozy (vč. Tatraplánu) měli skla rovná.
Všechny vozy T-57 (3xA, 1xB) které mi prošli rukama měli čelní sklo (a většinou i ta boční) lepené a stav okenního těsnění nenasvědčoval tomu že by je někdo někdy vyměňoval.

Ambiciózní tajemníček

Príspevok od užívateľa Ambiciózní tajemníček » 16 Aug 2006, 08:43

Ondreji, vím, začínalo se s kalenými, pak se přešlo na lepená. "Vysoké" sklo se dá sehnat v obou provedeních, o "nízkém" pochybuji.

Když někdo vyrábí kalená skla (předpokládám rovné tabule pro stavebnictví, typicky se používá třeba na prosklené autobusové zastávky), tak asi technologie pro probarvené lepené ohnuté sklo bude úplně někde jinde. Výroba kalených skel probíhá předpokládám tak, že se vezme sklo nekalené, běžným postupem se nařeže a obrousí hrany a teprve PAK se může zakalit. Mělo-li by být probarvené ve hmotě, pak to asi musí udělat sklárna předtím, než se z toho naválcují tabule. Vitik předpokládám kupuje jako polotovar už tabulové sklo.

Pokud by šlo o výrobu ohnutého lepeného skla, předpokládám, že se to ohýbá před slepením (tedy dvě hodně přesné formy/kopyta), nedovedu si představit, co by dělala plastová fólie mezi skly zahřátými natolik, aby se vlastní sklo ohýbalo. Ale možná se pletu. Podle mne jedinou šanci to vyrobit má původní výrobce, který jediný má přesné formy.

Tedy souhlasím s Karlem v tom, že mohl být zpočátku problém dělat ohýbaná lepená skla. Nicméně jestli se před válkou používala lepená skla a jaký polymer se používal mezi ty dvě vrstvy, to si opravdu netroufám hádat. Bočním lepeným sklům jako původním z výroby ovšem prostě neuvěřím. Já mám naopak na béčku boční sklo kalené a vypadá původní včetně značky výrobce v rohu.

Užívateľov profilový obrázok
radek
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 1971
Dátum registrácie: 29 Okt 2004, 08:24
Tatry, ktoré vlastním: .........................
Tatra 613 "all in one"
Tatra 613-4 CH
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa radek » 16 Aug 2006, 09:54

No v současnosti se lepená skla ohýbají už slepená a dokonce až po nanesení rastru. Ohnutí + vychladnutí a následné oříznutí je vlastně finální operací, dle techniků firmy Glaverbel Czech Teplice, kde jsem usiloval o čelní sklo na T613 s folií se zeleným pruhem, avšak bez toho hnusného rastru zejména u spodní hrany. Nemám totiž T700, takže nepotřebuji na skle rastr, který se před posádkou snaží krýt nevábný pohled na rezavé panty přední kapoty a stírací soupravu ze 70tých let......

Užívateľov profilový obrázok
ondrej
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 3867
Dátum registrácie: 29 Máj 2004, 11:05
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa ondrej » 16 Aug 2006, 10:29

Radku - a ako si pochodil? Presné také sklo bez toho nepekného čierneho okraju chcem aj ja (zobrla by som aj viac ks..)

Užívateľov profilový obrázok
radek
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 1971
Dátum registrácie: 29 Okt 2004, 08:24
Tatry, ktoré vlastním: .........................
Tatra 613 "all in one"
Tatra 613-4 CH
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa radek » 16 Aug 2006, 14:54

Právě že nepochodil, neb kdybych takového mutanta chtěl, znamenalo by to pro to sklo softwarové zadání jako "čelní T700" (protože jen lepená skla pro T700 mají zelenou fiolii se zeleným pruhem), projet celou linkou a vynechat nanášení rastru. A to není možné, protože do linky nelze v půlce jejího chodu ručně zasáhnout (tedy zakázat rastr či před rastrováním sklo vyndat a vložit zpět až za modulem nanášení rastru, nebo nechat jet jen výrobu nerastrovaného skla a ručně vyměnit použitou zelenou folii za folii s pruhem). Tedy tehdy bylo na výběr buď sklo bez rastru, se zelenou folií, ale tedy bezu zeleného pruhu, nebo sklo bez rastru s čirou folií, nebo sklo zelené, s pruhem ale zároveň i s rastrem. Takže jsem vzal zelené, holt bez pruhu. Výroba skla podle mého požadavku by byla možná, avšak při dodržení minimálního množství a zaplacení přestavení linky. To množství bylo 500 ks.......

Užívateľov profilový obrázok
ondrej
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 3867
Dátum registrácie: 29 Máj 2004, 11:05
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa ondrej » 16 Aug 2006, 15:10

to nie je potešiteľné zistenie... :?

Užívateľov profilový obrázok
tomas
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 2325
Dátum registrácie: 01 Jún 2004, 23:06
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa tomas » 16 Aug 2006, 15:24

Ak tomu dobre rozumiem, tak bolo k dispozicii len klasicke zelene, cire, alebo zelene s pruhom a rastrom, tak?

Kontakt som vygooglil (dik Radku) a idem sa teda popytat na to klasicke zelene bez pruhu :-)

Užívateľov profilový obrázok
radek
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 1971
Dátum registrácie: 29 Okt 2004, 08:24
Tatry, ktoré vlastním: .........................
Tatra 613 "all in one"
Tatra 613-4 CH
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa radek » 16 Aug 2006, 15:27

Ano,

1/ klasické čiré - bez rastru
2/ klasické zelené - bez rastru
3/ zelené se zeleným pruhem a rastrem

TatraplanuZdar

Príspevok od užívateľa TatraplanuZdar » 11 Sep 2006, 18:47

Mám nasledovné otázky:

1. Čo bolo pod zadnou kapotou, pribižne symetricky ako je štítok s údajmi. Lampička alebo odrazka? Nemáte to niekto, respektíve nemôžete to aspoň nafotiť?

2. Môže niekto presne zmerať umiestnenie nápisov Tatraplán na predných blatníkoch? Diery tam nemám, budem to musieť urobiť podľa vašich údajov. Ďakujem vopred za seriózne meranie. A prosím čo najpresnejšie špecifikovať od ktorých bodov sa meralo.

3. Ako vyzerajú originálne prístroje na Taraplán? Ja mám na všetkých klenuté hodinové sklo bez nápisov - jedine na teplomeri mám ploché. V Ecorre predávajú s potiskami a ploché sklá. Neviete niekto o tom niečo?
Je možné že hodinové sklá boli na prístojoch na T87?

4. Na čo slúžia gombíky ktoré sú na prístrojovom paneli? Sú 4 v rade, 1 obsluhuje stierače, druhý ostrekovače. A čo by mali robiť ďalšie dva, ktoré nič nerobia?

5. Nemôžete niekto odfotiť zblízka ako vyzerajú originálne stierače?
Ešte lepšie ak by ste ich mali, samozrejme, ale v to ani nedúfam.

Ak by niekto mal originálne zadné svetlá (celé), nie z T87, som to ochotný slušne zaplatiť. A ešte zadný nad kľuku, v Ecorre nemajú zatiaľ ani jedno ani druhé, svetlá sa ani nechystajú mať.

Vopred ďakujem za akýkoľvek údaj.

Užívateľov profilový obrázok
ondrej
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 3867
Dátum registrácie: 29 Máj 2004, 11:05
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa ondrej » 12 Sep 2006, 08:15

Tatraplány som mal 2, ale všetko si už nepamätám, musel by som pozrieť do príručiek, kde je to všetko popísané. Ale na T600 gombík na ostrekovače !? :shock:

Užívateľov profilový obrázok
Luboš
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 6491
Dátum registrácie: 27 Máj 2004, 11:30
Tatry, ktoré vlastním: :::::::::::::::::::::::::
1953 - T805
1975 - T2-603
1977 - T613
1981 - T613-2
1982 - T613-2
1987 - T613-3
1991 - T613-3
1991 - T613-4
Bydlisko: ČR
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Luboš » 12 Sep 2006, 09:44

To moře knoflíků bude pozdější dodělávka. III. vydání příručky pro řidiče 1951:
Prílohy
11.jpg
12.jpg

TatraplanuZdar

Príspevok od užívateľa TatraplanuZdar » 12 Sep 2006, 13:52

Luboš napísal:To moře knoflíků bude pozdější dodělávka. III. vydání příručky pro řidiče 1951:
Možno že sa to kopírovalo z príručky do príručky. Nemôžem sa v tomto momente pozrieť na auto, ale zdá sa mi spúšťač štartéru nemám umiestený presne ako je nakreslený, s skutočnosti že je pár centimetrov nižšie. Okrem toho tam mám v ľavej časti 2 identické gombíky ako sú č. 5 a 9, jeden by bol zakrytý volantom. Jeden teda bude osvetlenie prístrojovej dosky, čo teda ale svieti? Žiarovky za prístrojmi? Identifikácia druhého je záhadou.
Okrem toho ako to je s ostrekovačmi? Ak je to modifikácia - originálne ju nemali ale muselo sa to domontovávať niekedy dávno. Viete o tom niekto niečo? Hovoril som s niekým kto mal Tatraplán koncom 50-tych rokov a údajne tam ostrekovače mal (nevie či boli pôvodné alebo montované dodatočne).

Nemôžete niekto odmerať umiestnenie tých nápisov na blatníkoch, chcel by som to dnes-zajtra namontovať ale proste nemám prístup k inému Tatraplánu. Obrázky samozrejme mám ale to je dosť ošemetné riadiť sa nimi. Ak už raz urobíme diery hýbať s tým bude ťažko.

A čo bolo v motore na druhej strane ako štítok? Nikto nevie? A sklá na pristojoch?

Napísať odpoveď

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 39 neregistrovaných