Nastavenie a vyváženie spojky T603

Technické problémy s našimi tatrovkami

Užívateľov profilový obrázok
sqad
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 166
Dátum registrácie: 18 Feb 2006, 16:42
Tatry, ktoré vlastním: T603 r.v. 75
Bydlisko: Bratislava
Kontaktovať užívateľa:

Nastavenie a vyváženie spojky T603

Príspevok od užívateľa sqad » 21 Jún 2015, 19:18

Zdravím prítomných,

nedávno mi na Tatre 603, r.v. 75 začala trochu triasť spojka pri pomalšom púšťaní pedálu. Vrámci prevencie som teda vybral motor, aby som spojku opravil.

Spojkový priestor bol však dosť znečistený hustým starým olejom/mazivom, a mazacia hadička k spojkovému ložisku sa mi zdala mierne poškodená. Neviem však či bola aj prasknutá, a mazivo v spojkovom priestore pochádzalo z nej, alebo sa tam dostalo iným spôsobom.

Spojkový priestor som teda vyčistil Motopurom (tak aby sa nedostal odmasťovač do spojkového ložiska), problém mám však so štítom spojky. Ten by som najradšej tiež celý ponorením do vhodného roztoku odmastil, avšak mám obavy, že odstránim olej aj z miest, kde je žiaduci - v miestach ložisiek troch prítlačných ,,jazýčkov" spojky. Nechcel som tento diel viac rozoberať, aby som sa vyhol skladaniu a náročnému vyvažovaniu štítu spojky.

Je možné tento štít spojky aj s prítlačným kotúčom celý odmastiť bez rozoberania, a prípadne do ložisiek jazýčkov vazelínu alebo olej neskôr doplniť?

Taktiež - máte niekto skúsenosti s vyvažovaním kompletnej spojky (v dielenskej príručke je spomínané vyvažovanie na 4 gramy), a ako skontrolovať, či prítlačné pružiny prítlačného kotúča sú unavené rovnomerne, a nie sú príčinou trasenia spojky?

Po skompletovaním spojky som chcel aj vymeniť spojkovú lamelu za novú, konkrétne typ Meyle 317 228 1000 - vraj perfektne pasuje bez akého upravovania ostatných dielov.

So spojkou nemám veľa skúseností, privítal by som teda nejaké rady na čo si dať pozor, a čo ešte je vhodné skontrolovať/spraviť teraz, keď to mám rozobrané. Máte nejaké nápady/rady? Budem Vám vďačný.

Užívateľov profilový obrázok
Jerry
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 1607
Dátum registrácie: 17 Aug 2006, 07:29
Tatry, ktoré vlastním: Tatra 613-3 r.v. 1988
Tatra 805 r.v. 1957
Bydlisko: Rožmitál pod Třemšínem
Kontaktovať užívateľa:

Re: Nastavenie a vyváženie spojky T603

Príspevok od užívateľa Jerry » 23 Jún 2015, 17:08

Pokud si označíš vzájemně díly jak byly sestavený, tak bych se určitě nebál dodatečnýho vyvažování. Pokud si necháš spojku nově obložit, tak ti jí určitě v rámci opravy i vyváží (stačí poptat při zadání práce). K namazání páček jen řeknu, že u 805 (motor T603A) je u spojky uložení těch páček na jehlách. Takže po těch letech už může bejt původní mazání beztak vyschlý, tak by tomu rozebrání, nebo aspoň namazání po vyčištění vůbec neuškodilo... Nevim jakym vývojem prošla spojka u T603F, ale pokud tam nebudou jehličky, tak minimálně futro.

Užívateľov profilový obrázok
sqad
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 166
Dátum registrácie: 18 Feb 2006, 16:42
Tatry, ktoré vlastním: T603 r.v. 75
Bydlisko: Bratislava
Kontaktovať užívateľa:

Re: Nastavenie a vyváženie spojky T603

Príspevok od užívateľa sqad » 24 Jún 2015, 08:59

Vďaka Jerry.
V dielenskej príručke k T603 bolo tiež spomínané ložisko zostavené pomocou ihličiek, takže si myslím, že to asi bude to isté ako na T805. Len z rozoberania týchto ložisiek som mal (okrem vyvažovania) práve najväčšie obavy. Ale vyskúšam - možno ihlou tam trochu vazelíny dostanem.

K posúdeniu tých pružín som chcel zostaviť "zamačkávač" vo forme metrového ramena, kde bude pružina umiestnená v 10cm od uchytenia ramena. Tento spôsob sa mi zdal trochu amatérsky, ale asi poslúži.

Len som stále nezistil príčinu trasenia tej spojky. Začalo to triasť relatívne náhle, tak som dúfal, že bude niektorá z pružín prasknutá, a teda chyba viditeľná na prvý pohľad, čo sa bohužiaľ nesplnilo... :)

Užívateľov profilový obrázok
Jerry
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 1607
Dátum registrácie: 17 Aug 2006, 07:29
Tatry, ktoré vlastním: Tatra 613-3 r.v. 1988
Tatra 805 r.v. 1957
Bydlisko: Rožmitál pod Třemšínem
Kontaktovať užívateľa:

Re: Nastavenie a vyváženie spojky T603

Príspevok od užívateľa Jerry » 24 Jún 2015, 23:58

Vibrace, nebo nerovnoměrnej záběr obložení může mít na svědomí ložisko (ať vypínací, nebo "středící" co je uprostřed setrváku), nebo pak různá vůle (vzdálenost) vypínacích páček. Změř zda jsou všechny stejně vzdálený od plochy setravačníku. Viz obrázek z příručky na 805.
Prílohy
DSCF1145.JPG

Užívateľov profilový obrázok
tatrawerke
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 299
Dátum registrácie: 16 Nov 2008, 17:42
Kontaktovať užívateľa:

Re: Nastavenie a vyváženie spojky T603

Príspevok od užívateľa tatrawerke » 25 Jún 2015, 06:16

Vraž tam tu lamelu s pružinama, třeba tu Maile, nebo stejnou od jiného výrobce Sachs, Hart, Luk a máš po starostech.

Užívateľov profilový obrázok
sqad
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 166
Dátum registrácie: 18 Feb 2006, 16:42
Tatry, ktoré vlastním: T603 r.v. 75
Bydlisko: Bratislava
Kontaktovať užívateľa:

Re: Nastavenie a vyváženie spojky T603

Príspevok od užívateľa sqad » 25 Jún 2015, 08:47

Vďaka za nákres k T805. Tie jazýčky určite prekontrolujem, len si musím spraviť prípravok na nastavovanie, ako na obrázku.

tatrawerke: Tip na túto lamelu mám od teba z iného vlákna, vďaka zaň. Lamelu už mám aj zakúpenú a pôjde do Tatry. Dám vedieť ako sa mi osvedčila.
Prílohy
259_pripravok_spojka.jpg
Prípravok na nastavenie štítu spojky, časť hrubá 9mm nahrádza spojkovú lamelu.

Užívateľov profilový obrázok
sqad
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 166
Dátum registrácie: 18 Feb 2006, 16:42
Tatry, ktoré vlastním: T603 r.v. 75
Bydlisko: Bratislava
Kontaktovať užívateľa:

Re: Nastavenie a vyváženie spojky T603

Príspevok od užívateľa sqad » 21 Júl 2015, 12:58

Mám ešte pár otázok ku spojke:
1.) Pod prítlačnými pružinami sa nachádza tepelne izolačná podložka - neviem presne čo je to za materiál, ale originál som nezohnal, tak som to nechal vyrobiť na mieru z teflónu. Myslíte si, že je teflón použiteľný na tento účel?

2.) Prítlačné pružiny na T603 som taktiež nikde nenašiel, ale našiel som ešte jeden eshop s pružinami na T805. Myslíte, že by sa dali nahradiť tie v T603, alebo ich radšej nejako vypodložiť ak sa ukážu unavené?

Napísať odpoveď

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 21 neregistrovaných