Strana 1 z 1

Ako zabehnúť motor T603

Napísané: 24 Máj 2013, 16:13
od užívateľa hector
Aké máte na toto názory a rady?
podľa pokynov otca zjednodušene:
Ak mu budeš šliapať na krk od začiatku, tak bude svižné, ale aj vela žrat benzínu a oleja, ale bude živá a smädná
alebo ak ho budem šetriť bude lenivé a úsporné
tak neviem existuje aj zlatá stredná cesta?
mňa láka ta prvá varianta :lol:

Re: Ako zabehnúť motor T603

Napísané: 26 Máj 2013, 21:50
od užívateľa ondrej
Či si všetko na motore menil? zabiehať podľa toho..

Re: Ako zabehnúť motor T603

Napísané: 27 Máj 2013, 18:53
od užívateľa hector
Ano všetko nové...
v motore bývali myši
zostal iba blok

Re: Ako zabehnúť motor T603

Napísané: 28 Máj 2013, 13:31
od užívateľa Honzík
Jestli mohu tak to je docela zapeklitá otázka jak zabíhat.Ideální je střední cesta (nic není ideální vše je kompromis na autě).Záleží zda máš válce s písty ze zásob nebo z nové výroby, jaký je olej (v knížkách je to hodně popsáno)Jaké je počasí jaký profil tratě zvolíš.Obecně platí pro motor nesetrvávat na nějakých otáčkách dlouhodobě.Nepřetěžovat motor nevytáčet a to se pak mění po najetých kilometrech.Hlavní je dobře seštelovaný motor předstih bohatost směsi atd.tak jak to má být podle knih.Dobře zajet starý motor(myslím tím nové součásty ikdyž staré ) je umění.Sám jsem jen zabíhal udělaný motor na své T613 a již nikdy více.Motor co jsem si nechal dělat dotyčný motorář z moravy seskládal svoje zásoby a dal to mě do motoru a výsledek jednou jsem ho kousl a podruhé praskl olejový kroužek který byl špatně namontovaný.A dokazujte že jsem ho sám nezničil je takřka nemožné.Ať si užívá koruny v klidu když to bude možná číst. :lol:

Re: Ako zabehnúť motor T603

Napísané: 28 Máj 2013, 21:39
od užívateľa ondrej
Ja celkom nesúhlasím s teóriou "Ak mu budeš šliapať na krk od začiatku, tak bude svižné, ale aj vela žrat benzínu a oleja, ale bude živá a smädná, alebo ak ho budem šetriť bude lenivé a úsporné".
Áno, ak sa bude surový motor od začiatku narmerne zaťažovať, tak určite "bude žrať veľa benzínu a oleja", tá svižnosť je ale diskutabilná. Zábeh je vlastne najjemnejšie povrchové opracovanie, kedy sa jednotlivé navzájom sa pohybujúce súčiastky prispôsobujú jedna druhej. Pri zábehu vzniká preto viac kovového oteru, ktorý musí byť odplavený olejom a zachytený filtrom. Ak sa vtedy motor preťažuje, tieto drobné kovové čiastočky sú väčšie a môžu sa aj viac zatláčať do povrchu dielov, čím vznikajú hlbšie ryhy. Motoru to v žiadnom prípade neprospieva.
Uprednostňujem spôsob postupného zaťažovania s pribúdajúcimi km a hlavne včasnej výmeny oleja, najmä ak jeho filtrácia je taká, ako u T-603.
Takto bude po zábehu motor primerane aj svižný, aj úsporný.

Re: Ako zabehnúť motor T603

Napísané: 30 Máj 2013, 09:56
od užívateľa hector
Ďakujem za názory
určite ste mi pomohli sa v tom trošku zorientovať :wink:
asi mu nebudem šliapať na krk je to moja mladícka nerozvážnosť... :lol:
v príručke píšu :