Motor 603 - rok 72

Technické problémy s našimi tatrovkami

roman
Diskutujúci
Príspevky: 34
Dátum registrácie: 05 Máj 2010, 11:18
Tatry, ktoré vlastním: Tatra 603 / 1972
Bydlisko: Trutnov Krkonoše
Kontaktovať užívateľa:

Motor 603 - rok 72

Príspevok od užívateľa roman » 11 Júl 2011, 22:29

Již delší dobu mě klepe motor. Tedy začne hned po mírném ohřátí. Seřídil jsem vůli na vahadlech, ale jako by jsem nic nedělal. Znalci škodovek tvrdí, že by to neměla dělat vůle na klikovce. To by bylo prý tlumenější. Nemam kde a nevím jak vyndat motor. Tak sháním informace jak se dá. A zajímalo by mě, zda-li jste se někdo nesetkal, že by závada byla ve vodících tyčkách pro vahadla. Taky jsem se chtěl zeptat, zda-li mohu sundat rozumě parohy od sání a výfuku přímo v autě. (Jak píšu, tak nemohu vyndat motor). Zjistil jsem, že jednotlivý podezřelý válec, či čep nevyndám jen tak povolením šroubů.
:arrow: "safra.- Že já nedělám do ženskejch. To vyšlo časově i finančně levněji. :D
Dík Roman Trutnov.

jack
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 1505
Dátum registrácie: 26 Jún 2006, 08:26
Tatry, ktoré vlastním: Šestsettrojky
Bydlisko: Karwin
Kontaktovať užívateľa:

Re: Motor 603 - rok 72

Príspevok od užívateľa jack » 12 Júl 2011, 13:54

Diagnostika na dálku - věc složitá. Podle mých zkušeností bych to viděl na volný pístní čep. V tom případě je lepší, spíš nezbytně nutné, motor vytáhnout, u T603 je to otázka 20 minut.

Užívateľov profilový obrázok
mirektatra
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 53
Dátum registrácie: 24 Jan 2009, 10:15
Tatry, ktoré vlastním: 57A, 603"3",138 CAS 32, Beta EL 126
Bydlisko: Krkonoše
Kontaktovať užívateľa:

Re: Motor 603 - rok 72

Príspevok od užívateľa mirektatra » 12 Júl 2011, 22:21

No 20 minut bych netypoval, ale jinak souhlas. Na druhou stranu - uděláš to třeba i na parkovišti a jen se základním nářadím. Tak zvesela do toho :D

Užívateľov profilový obrázok
tatrovecka
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 271
Dátum registrácie: 07 Sep 2008, 16:01
Tatry, ktoré vlastním: T2-603
Kontaktovať užívateľa:

Re: Motor 603 - rok 72

Príspevok od užívateľa tatrovecka » 15 Júl 2011, 10:49

Ked som prvykrat vyberal motor zo 603jky, tak mi to trvalo cca. hodinku a aj s tym, ze polovicu skrutiek som kvoli korozii ulomil. Vyborna pomocka je mat nejaky zdvihak na kolieskach (vozik so zdvihakom), vtedy je radost motor vyberat aj montovat spat.
Prílohy
CIMG8333.jpg
CIMG8334.jpg
CIMG8335.jpg
CIMG8336.jpg
CIMG8337.jpg
CIMG8346.jpg

roman
Diskutujúci
Príspevky: 34
Dátum registrácie: 05 Máj 2010, 11:18
Tatry, ktoré vlastním: Tatra 603 / 1972
Bydlisko: Trutnov Krkonoše
Kontaktovať užívateľa:

Re: Motor 603 - rok 72

Príspevok od užívateľa roman » 19 Júl 2011, 14:02

Děkuji moc za ochotu pomoci. Dnes jsem si vyjednal garáž a odpoledne černou dámu vezu do dočasného bydliště. Taky jsem byl ve sběrných surovinách a tam vybrakoval z vozíku kolečka. Oměřím výšku spodku motoru od země. Uberu cm a pak udělám vozík a položím motor na vozík odpuštěním gum. - Hmmmm. Vymyslel jsem si to pěkně.
.......již cca 30 let opravuji vše, co se mi vejde na stůl- Hodiny, závěrky do foťáků, šicí stroje. Ale myslím, že zde pinzety potřebovat nebudu. :D :D

Užívateľov profilový obrázok
tatrawerke
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 299
Dátum registrácie: 16 Nov 2008, 17:42
Kontaktovať užívateľa:

Re: Motor 603 - rok 72

Príspevok od užívateľa tatrawerke » 25 Júl 2011, 20:01

Zbytečná dřina. Až vyndáš motor, zadek tatry vyletí vzhůru a už ho tam nedáš i kdybys kola sundal :wink: . Půjč si paleťák. Jde to i s heverem na kolečkách, ale ve dvouch lidech. Bacha ať neohneš MRKEV !!!!!!!!!!

jack
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 1505
Dátum registrácie: 26 Jún 2006, 08:26
Tatry, ktoré vlastním: Šestsettrojky
Bydlisko: Karwin
Kontaktovať užívateľa:

Re: Motor 603 - rok 72

Príspevok od užívateľa jack » 26 Júl 2011, 14:37

Ono se to dá i bez toho paleťáku - s nímž je zpětné nasazování samozřejmě pohodlnější....
V tomto případě jen musíš před vytažením motoru o něco nadzvednout prdel auta hydraulickým zvedákem, ale zapřeným o převodovku. Cca dva týdny co jsem si takto hrál.. :wink:
Prílohy
šup2.jpg
šup.jpg

Užívateľov profilový obrázok
tatrawerke
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 299
Dátum registrácie: 16 Nov 2008, 17:42
Kontaktovať užívateľa:

Re: Motor 603 - rok 72

Príspevok od užívateľa tatrawerke » 27 Júl 2011, 18:31

Ještě k tomu klepání. Sundat sání tomu nepomůže. Tyčky se dají kontrolovat, když se sundají vahadla ventilů. Když klepe čep, pozná se to hravě. Vytahuj jednu fajfku zadruhou a když to přestane, když válec nepálí, je to čep!
Jinak to taky klepe, že vahadla ventilů jezdí na tom usazení v hlavě. Je to litinový a nemá možnost se to stáhnout. Známej mi poradil to rozříznout a pomáhá to.

Užívateľov profilový obrázok
Jozef
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 87
Dátum registrácie: 11 Nov 2005, 15:20
Tatry, ktoré vlastním: Tatra 603 model 68
Tatra 603 72
Tatra 603-1 1960
Bydlisko: Jablonica
Kontaktovať užívateľa:

Re: Motor 603 - rok 72

Príspevok od užívateľa Jozef » 29 Júl 2011, 22:01

Ja som kúpil tatru s tým , že klepe motor. Majiteľ povedal, že sú prischnuté čapy, Nakoniec mi udieral piest do kľuky. Taký to malo senzečný axial.

roman
Diskutujúci
Príspevky: 34
Dátum registrácie: 05 Máj 2010, 11:18
Tatry, ktoré vlastním: Tatra 603 / 1972
Bydlisko: Trutnov Krkonoše
Kontaktovať užívateľa:

Re: Motor 603 - rok 72

Príspevok od užívateľa roman » 05 Aug 2011, 13:18

Díky moc za pomoc.
Oblezli jsme motor jak se dalo. Koukali všude, ale nikde nic co by nasvědčovalo, že motorek klepe. Podezření padlo na 5. a 6. válec. Při řádném pohledu ze spoda jsem viděl malinko vyjetý futýrko u čepu na 2. a 3. čepu u pístu. Motor již nyní čeká na zimu a komletní rozbor. Do Tatry jsem dal jiný motor, ale ouhá. Nešla mi vypínat spojka. Tak jsem motor zase vytáhl a koukal, zda-li neuvidím nějakou anomálii. No a když byl motor na místě, tak se mi propadl pedál spojky. Takže nyní asi mi nic nezbude, než rozebrat další část Tatry. K té spojce má někdo něco zajímavého? Není možný, že bych zničil vidličku u spoky? Koš se spojkou byl na druhém motoru, tak jsem jej na něm nechal. - Je potřeba si na něco dát obvzlášť pozor?
Ještě by jsem se rád dozvěděl, kde by se daly sehnat pístní kroužky. Budu je dávat do původního motoru nový.
Roman

Napísať odpoveď

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 17 neregistrovaných