tatra 12

Technické problémy s našimi tatrovkami

jirkac
Diskutujúci
Príspevky: 21
Dátum registrácie: 25 Jún 2009, 21:15
Kontaktovať užívateľa:

tatra 12

Príspevok od užívateľa jirkac » 26 Jún 2009, 07:02

zdravím vás pánové. Když to tady pročítám, smekám před vašimi znalostmi.Měl bych na vás dotaz ohledně tatry 12.Jedná se o limuzinu , zvláštností je, že má panty dveří na středním sloupku, ne na předním jak je to obvyklé, tzn. dveře se otevírají jak u 57 tatry.Věděl by jste někdo o tom něvé?Děkuji za odpovědi jirkac

Užívateľov profilový obrázok
Michael
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 1514
Dátum registrácie: 05 Dec 2004, 20:42
Tatry, ktoré vlastním: Nemám Tatru/nechcem uviesť, akú Tatru mám
Bydlisko: ČR
Kontaktovať užívateľa:

Re: tatra 12

Príspevok od užívateľa Michael » 26 Jún 2009, 09:21

Dobrý den,
bez fotky se to dá špatně posoudit.... Vůz může být karosován či překarosován u jiné karosárny ( ne v Tatře ). Potom jsou už tedy změny od tovární karosérie předpokládatelné...
Mohla také nastat varianta přehození pantů na střední sloupek přímo ve fabrice ( na objednávku ).
Takovouto úpravu udělal i Sodomka na jednom továrním dvoudvéřovém kabrioletu Tatra 52.
Mám i dobovou fotku Tatry 12 s karosérií z čisté Hadimršky..... Byla to stavba ve fabrice.
Dodejte foto...

jirkac
Diskutujúci
Príspevky: 21
Dátum registrácie: 25 Jún 2009, 21:15
Kontaktovať užívateľa:

Re: tatra 12

Príspevok od užívateľa jirkac » 26 Jún 2009, 18:52

dobrý večer, zkouším to poslat ale nejde mito, nedalo by se vám to poslat na email, určitě s tím máte více zkušeností jak to vyvěsit.

jirkac
Diskutujúci
Príspevky: 21
Dátum registrácie: 25 Jún 2009, 21:15
Kontaktovať užívateľa:

Re: tatra 12

Príspevok od užívateľa jirkac » 26 Jún 2009, 18:54

tatra 12
Prílohy
tatra3-1.gif

jirkac
Diskutujúci
Príspevky: 21
Dátum registrácie: 25 Jún 2009, 21:15
Kontaktovať užívateľa:

Re: tatra 12

Príspevok od užívateľa jirkac » 26 Jún 2009, 18:54

další foto
Prílohy
tatra6-1.gif

jirkac
Diskutujúci
Príspevky: 21
Dátum registrácie: 25 Jún 2009, 21:15
Kontaktovať užívateľa:

Re: tatra 12

Príspevok od užívateľa jirkac » 26 Jún 2009, 18:56

snad už to půjde
Prílohy
tatra5-1.gif

jirkac
Diskutujúci
Príspevky: 21
Dátum registrácie: 25 Jún 2009, 21:15
Kontaktovať užívateľa:

Re: tatra 12

Príspevok od užívateľa jirkac » 26 Jún 2009, 18:58

zadní část
Prílohy
tatra2-1.gif

jirkac
Diskutujúci
Príspevky: 21
Dátum registrácie: 25 Jún 2009, 21:15
Kontaktovať užívateľa:

Re: tatra 12

Príspevok od užívateľa jirkac » 26 Jún 2009, 19:05

bok
Prílohy
tatra7-1.gif

jirkac
Diskutujúci
Príspevky: 21
Dátum registrácie: 25 Jún 2009, 21:15
Kontaktovať užívateľa:

Re: tatra 12

Príspevok od užívateľa jirkac » 26 Jún 2009, 19:07

snad se mi to povedlo, aby to nebylo tak jednoduché, na celé karoserii není jediné číslo

Užívateľov profilový obrázok
Michael
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 1514
Dátum registrácie: 05 Dec 2004, 20:42
Tatry, ktoré vlastním: Nemám Tatru/nechcem uviesť, akú Tatru mám
Bydlisko: ČR
Kontaktovať užívateľa:

Re: tatra 12

Príspevok od užívateľa Michael » 28 Jún 2009, 10:31

Dobrý den,
fotografie nezachycují celkovou podobu vozu :? . I z toho mála je jasné, že vůz nebude s tovární karosérií... Zadní část karosérie ( výlisek ) s oknem mi trochu připomíná T-52.
Přední část má šikmé okno.... Na boku vozu nejsou ani lišty. Kapota má kulaté blatníky, nebo hranaté ? Chtělo by to celkový pohled na vůz v kompletním stavu....

Zatím si tedy myslím, že je to "druhostavba" z nějaké otevřené vany T-12. Takovýchto vozů ( limuzín ) vzniklo mnoho :!: . Je zde také i varianta, že by se mohlo jednat o "provostavbu". Objednán podvozek z Kopřivnice a postavena karosérie u nějakého stolaře-karosáře. Kloním se se, ale k variantě "druhostavby". Zjišťoval jste dle výrobních čísel na motoru prvního majitele v muzeu TATRA ?

Přikládám pár obrázků....
První snímek zachycuje Tatru 11. Karosérie je postavená celá znova. Kapota dostala nové blatníky, upravené z jiného vozu. Pozůstatek po otevřené vaně není viditelný. Přestavěno v půlce 30tých let, někde kolem Holešova. Foceno za války.

Druhý snímek zachycuje Tatru 12. Zde je pozůstatek karosérie po otevřené vaně viditelný ! Proběhla montáž zhotovené střechy "na pevno". Vznikla tedy pevná limuzína. Majitel si tatru také řádně vyšperkoval... Foceno po roce 1932 na Slovensku.

Zbytek snímků ze současné doby je stažen z internetu...
Jsou zachyceny T-12 s karosérií vyrobenou mimo továrnu.
Prílohy
t-11 lim.jpg
t-12 lim2.jpg
Tatra 12 limu.jpg
Tatra 12 lim.jpg

jirkac
Diskutujúci
Príspevky: 21
Dátum registrácie: 25 Jún 2009, 21:15
Kontaktovať užívateľa:

Re: tatra 12

Príspevok od užívateľa jirkac » 28 Jún 2009, 13:21

děkuji za vaši odpověď.Fotku kapoty mám, pošlu, je s kulatýma blatníkama.Celé auto vyfotit nejde, je v takovém stísněném prostoru a je bohužel celé rozdělané.Karoserie je posazená na špalcích, podvozek jsem zjišťoval, vlastně pouze číslo na pantu, t 12 lim., na motoru číslo nejde najít, i podle pana mička z kopřivnice to není tovární karoserie.Snažil jsem se dohledat původu, ale auto mělo hodně majitelů, takže je to celkem nemožné.Na karoserii číslo najít nemohu ani nějaké otvory po štítku, takže je to problém ,jak dál?pošlu ješte fotku interiéru , snad to napový.Fotky , které jste mi poslal si myslím , že jsou hodně podobné oné karoserie, jen to technické provedení mě trošku zaskočilo, protože je to celkem udělané precizně, vůbec by ch neřekl , že by to dělal nějaký kovář na koleně.Zatím děkuji za ochotu

jirkac
Diskutujúci
Príspevky: 21
Dátum registrácie: 25 Jún 2009, 21:15
Kontaktovať užívateľa:

Re: tatra 12

Príspevok od užívateľa jirkac » 28 Jún 2009, 13:25

interier
Prílohy
tatra8-1.gif

jirkac
Diskutujúci
Príspevky: 21
Dátum registrácie: 25 Jún 2009, 21:15
Kontaktovať užívateľa:

Re: tatra 12

Príspevok od užívateľa jirkac » 28 Jún 2009, 13:26

kapota
Prílohy
tatra4-1.gif

Užívateľov profilový obrázok
Michael
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 1514
Dátum registrácie: 05 Dec 2004, 20:42
Tatry, ktoré vlastním: Nemám Tatru/nechcem uviesť, akú Tatru mám
Bydlisko: ČR
Kontaktovať užívateľa:

Re: tatra 12

Príspevok od užívateľa Michael » 28 Jún 2009, 15:59

Z jakého regionu Tatra pochází ? Možná by to v něčem mohl pomoci...
Preciznost se těžko posuzuje... I malá dílnička mohla udělat kvalitní a tvarově zajímavý produkt... Zručný stolař uměl také dělat karosérie... Žádný zákon, že zruční lidé museli pracovat jen ve velké karosárně ( Sodomka, Petera, Uhlík, Lepil... ) neexistoval :!: . Hlavně to nepropagujte jako Sodomku :wink: . Protože řada "odborníků" takto nazývá všechny možné i nemožné karosérie, které jsou neznámého výrobce, a je tedy je nemožné i určit ! A to platí i u vysoce luxusních karosérií....... V tatrováckých knihách jsou např. fotky kabrioletů Tatra 80 s označením Sodomka. Přitom se jedná o výrobek jedné karosárny z Prahy. Je toho ještě mnohem víc.........

Vaše Tatra 12 je prostě karosovaná kolem půlky 30tých let ( zcela běžná situace ). Výrobce se zatím nepodařilo určit.
Mám i pár fotek s Tatrovkama přímo od malých karosáren.... Je možné, že někde leží i fotka zachycující Vaši Tatrovku :wink:.
Ještě bych Vás poprosil o přeměření zadního okna.... Porovnám to s T-52. Možná byl použit výlisek.....

Užívateľov profilový obrázok
Michael
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 1514
Dátum registrácie: 05 Dec 2004, 20:42
Tatry, ktoré vlastním: Nemám Tatru/nechcem uviesť, akú Tatru mám
Bydlisko: ČR
Kontaktovať užívateľa:

Re: tatra 12

Príspevok od užívateľa Michael » 28 Jún 2009, 18:59

Ještě se vrátím ke kapotě.... Kolim má ta vaše větracích žeber na boku ?
Mělo by jich tam být 8.
Pokud se podíváte pozorně na limuzínu T-12 v červené základní barvě, tak ta má použitu kapotu z T-52...

jirkac
Diskutujúci
Príspevky: 21
Dátum registrácie: 25 Jún 2009, 21:15
Kontaktovať užívateľa:

Re: tatra 12

Príspevok od užívateľa jirkac » 28 Jún 2009, 20:54

dobrý večer pane, díky za hodnocení, kapota má 8 žeber jako 12, váš názor je téměř shodný s archivem tatry, že se jedná o "tuning" kolem roku 35,jenom pořád nevylučuji možnost nějaké renomovanější karosárny a v tom hledám určitou naději..Bohužel , je to o té historii.oKNO nechám změřit , nemám ji poruce.proto nemám i celý boční pohled.Jak jsem psal, byl by to problém, tatra je zasunuta do úkého prostoru a zaskládaná kdečím, rozhodně se to na obrázek nevejde.Vidím v ní určitou podobu, jako jste mi posílal na fotografiích.nevím , zda se do toho vůbec pouštět, skládat něco neurčitého.tara je někde na vysočině, ale jak jsem uváděl ,majitelů to mělo mnoho, takže těžko říci.

jirkac
Diskutujúci
Príspevky: 21
Dátum registrácie: 25 Jún 2009, 21:15
Kontaktovať užívateľa:

Re: tatra 12

Príspevok od užívateľa jirkac » 30 Jún 2009, 07:26

Dobrý den , ještě nějaké info k tatře.Zadní okno má rozměr 57,5 x 19,5 cm, se zakulacenýma rožkama.Děkuji za ochotu jirkac

Užívateľov profilový obrázok
Michael
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 1514
Dátum registrácie: 05 Dec 2004, 20:42
Tatry, ktoré vlastním: Nemám Tatru/nechcem uviesť, akú Tatru mám
Bydlisko: ČR
Kontaktovať užívateľa:

Re: tatra 12

Príspevok od užívateľa Michael » 01 Júl 2009, 12:48

Dobrý den,
tak jsem okno změřil, ale mám jiný rozměr... Podívám se u kolegy, ten má první provedení lim. T-52 s hranatějším zadním dílem karosérie...
Pokud jsem dobře pochopil, tak jste ve fázi váhání, zda koupit či nikoliv ?
Nenašel by celkový pohled na Tatru třeba současný majitel ?

jirkac
Diskutujúci
Príspevky: 21
Dátum registrácie: 25 Jún 2009, 21:15
Kontaktovať užívateľa:

Re: tatra 12

Príspevok od užívateľa jirkac » 01 Júl 2009, 20:08

dobrý večer, bohužel jsou to jediné fotky, je to v hodně stísněném prostoru, zaskádané.Současný majitel ji koupil v takovém stavu- zcela rozdělaná, jak jsem psal.Zkoušel jsem se ptát na původ, ale říká že to bylo od člověka ,který jich měl několik , ale to jepryč.otázkou je, zda podvozek vůbec patří ke karoserii.D2kuji

jirkac
Diskutujúci
Príspevky: 21
Dátum registrácie: 25 Jún 2009, 21:15
Kontaktovať užívateľa:

Re: tatra 12

Príspevok od užívateľa jirkac » 01 Júl 2009, 20:10

Ano právě se rozhoduji jak dál, sháním tatru 12, ale právě bych uvítal co nejvíc originál, asi jako každý.Vlastním tatru 75, 57, tak chci ještě 12.

Napísať odpoveď

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 17 neregistrovaných