brzdová kapalina do T603

Technické problémy s našimi tatrovkami

Aleš

brzdová kapalina do T603

Príspevok od užívateľa Aleš » 07 Mar 2008, 19:34

Zdravím všechny,
mám ve své T 2-603, r.v. 74 kotoučové brzdy. Soustava je naplněna kapalinou Syntol HD 265, kterou jsem měnil před dvěma lety. S autem jezdím přes léto, v zimě je odstavená. Po každé zimě jsou brzdové pístky zatuhlé. Přemýšlím o výměně brzdové kapaliny za Syntol červený, který má sice nižší bod varu, ale neváže vodu (nedochází ke korozi brzdové soustavy) a u auta, které není v denním provozu nedochází k zatuhnutí pístků. Doporučili byste to?

Užívateľov profilový obrázok
michal heky
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 719
Dátum registrácie: 28 Máj 2004, 22:10
Tatry, ktoré vlastním: T613-3
Bydlisko: Praha, Kobylisy
Kontaktovať užívateľa:

Re: brzdová kapalina do T603

Príspevok od užívateľa michal heky » 07 Mar 2008, 20:25

Když do auta, které bylo konstruhované na červenou brzdovku, naleju žlutou, tak to rozleptá gumové součásti. Ale jestli to platí i naopak, to nevím.

tomcat1
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 52
Dátum registrácie: 09 Jan 2007, 20:11
Tatry, ktoré vlastním: Nemám Tatru/nechcem uviesť, akú Tatru mám
Bydlisko: Ba-oklolie
Kontaktovať užívateľa:

Re: brzdová kapalina do T603

Príspevok od užívateľa tomcat1 » 07 Mar 2008, 20:58

Niekde som cital o novom druhu brzdovej kvapaliny na baze silikonoveho oleja- je celozivotna a neposkodzuje gumu.

Užívateľov profilový obrázok
Luboš
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 6491
Dátum registrácie: 27 Máj 2004, 11:30
Tatry, ktoré vlastním: :::::::::::::::::::::::::
1953 - T805
1975 - T2-603
1977 - T613
1981 - T613-2
1982 - T613-2
1987 - T613-3
1991 - T613-3
1991 - T613-4
Bydlisko: ČR
Kontaktovať užívateľa:

Re: brzdová kapalina do T603

Príspevok od užívateľa Luboš » 08 Mar 2008, 00:58

Červená č.1 se do aut s kotoučovými brzdami nikdy nedávala, já bych se toho i docela bál, vždyť má bod varu kolem 100°C. Proč nepoužít DOT3 - HD205, kterou doporučuje výrobce?

Ruda
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 93
Dátum registrácie: 21 Feb 2014, 16:33
Tatry, ktoré vlastním: T2-603 r.v. 1971 (+/-, ale v interiéru spíš +/+ let)
Bydlisko: Stredocesko
Kontaktovať užívateľa:

Re: brzdová kapalina do T603

Príspevok od užívateľa Ruda » 30 Máj 2014, 09:42

Ahoj všem, nemám to z vlastní hlavy, ale od člověka,který dělá obecně brzdy. Silikonová brzdová kapalina je prevít. Neváže vodu, ale proleze po čase i kovem - já to nechápu, ale prej to tak je. U kotoučů se dá jakž takž použít, u bubnů vůbec ne, protože to promastí buben a pak místo brzdění smažíte řízky - jak mi to řekl, tak předávám. Já mám v 2-603 žlutou Dot4 k plné spokojenostio (kotoučovka).

Co se vlastností toho silikonu týče, také jsem se na to ptal jak technika, tak i v prodejně, kde to vychválili, ale technikovi věřím víc a vyměnit brzdovku jednou za dva roky (nebo za jak dlouho) mě nezabije (zatím).

Užívateľov profilový obrázok
tatrawerke
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 299
Dátum registrácie: 16 Nov 2008, 17:42
Kontaktovať užívateľa:

Re: brzdová kapalina do T603

Príspevok od užívateľa tatrawerke » 06 Jún 2014, 08:00

Já mám se silikonem jen tu nejlepší zkušenost.Už ji dávám do všech aut. I do nových.Pořizovací cena je vyšší, ale dle mého se vyplatí.Nikam neprolejzá a auto i po celoroční odstávce brzdí a žádné kolo nepřibržďuje a nic nekape. Nemusíte se v tom už nikdy vrtat.Sundavat kola, bubny, špinit si ruce a omačkávat krásně lakované dysky neustálím sundaváním a nandaváním poklic. Je třeba ale brzdový okruh řádně vyčistit od staré kapaliny.Prolít lihem, a rozebrat válečky.Nejlépe dát nové gumičky.Pokud někomu kape, tak díky starým gumičkám. Nechci se vysmívat, ale že by něco prolezlo kovem :) To jsou strašáci lidí, co neradi přijímají nové (lepší) technologie. Internet už máme také doma takřka všichni.Tak proč ne brzdovou kapalinu vyrobenou z lepších ingrediencí. Vždy je přeci lepší mít před monitorem klávesnici, než psací stroj.Ten také ve své době byl super ..........
http://shop.moto-ulrich.cz/nahradni-dil ... 55ml-23441

Ruda
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 93
Dátum registrácie: 21 Feb 2014, 16:33
Tatry, ktoré vlastním: T2-603 r.v. 1971 (+/-, ale v interiéru spíš +/+ let)
Bydlisko: Stredocesko
Kontaktovať užívateľa:

Re: brzdová kapalina do T603

Príspevok od užívateľa Ruda » 06 Jún 2014, 11:48

:-D to jo. Ale zrovna se musím přiznat, že teď mám doma před monitorem psací stroj :-) Jsi byl u nás na návštěvě? :-D Prostě počítač přestal dělat to co má....A stroj furt píše :-) Potřeboval jsem nadatlovat jenom jednu plnou moc a ručně mi to už nějak nejde :? :oops:

Já proti silikonu nic nemám, protože s tím nemám zkušenosti. Jenom jsem sem šoupnul převzatý názor technika k dalšímu bádání a rozebrání :-)

Pokud je to ale tak super, tak nechápu, proč to teď automobilky nedávaj do novejch aut. V pořizovací ceně vozu se to neprojeví a v životnosti evidentně ano.

A jak dlouho to používáš? Teda tu silikonovou kapalinu (zní mi to divně, znám silikon akorát jako těsnící a lepící hmotu v tubě a pak v podobě implatnátů, ale to sem nepatří)

R

Užívateľov profilový obrázok
sqad
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 166
Dátum registrácie: 18 Feb 2006, 16:42
Tatry, ktoré vlastním: T603 r.v. 75
Bydlisko: Bratislava
Kontaktovať užívateľa:

Re: brzdová kapalina do T603

Príspevok od užívateľa sqad » 06 Jún 2014, 21:13

Na tejto adrese sú celkom dobre vysvetlené rozdiely v brzdových kvapalinách:
http://en.wikipedia.org/wiki/Brake_flui ... C_DOT_2.29

Zlé na brzdových kvapalinách, ktoré nie sú na bázi glykol-éteru, napr. spomínaná silikónová je, že niesú zmiešateľné s vodou. Ešte horšie však je, že sú ľahšie ako voda. Nestane sa teda, že voda bude na vrchu nádržky s brzdovou kvapalinou, ale práve naopak - časom sa pretlačí do systému trubiek a hadíc, a to može spôsobiť problémy napr. v zime, keď trubku roztrhne ľad, alebo nebude mať dostatočne vysoký bod varu, pretože tam nebude kvapalina, ale voda.

V nových autách, do ktorých sa dáva silikónová brzdová kvapalina, je brzdový systém úplne uzavretý akoby pomocnou membránou, takže vlhkosť sa do neho nemôže dostať.
V starých autách by bolo asi nutné, zmeniť minimálne tvar brzdovej nádobky, aby voda neprenikala ďalej do systému, alebo raz za niekoľko rokov spraviť kompletnú výmenu brzdovej kvapaliny.

Užívateľov profilový obrázok
sqad
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 166
Dátum registrácie: 18 Feb 2006, 16:42
Tatry, ktoré vlastním: T603 r.v. 75
Bydlisko: Bratislava
Kontaktovať užívateľa:

Re: brzdová kapalina do T603

Príspevok od užívateľa sqad » 13 Júl 2014, 18:27

Na tejto stránke som našiel ešte lepšie porovnanie všetkých typov brzdových kvapalín:
http://www.gomog.com/allmorgan/brakefluids.html

Myslím, že ,,povera" o preliezaní kovom mohla vzniknúť tak, že kvôli tomu že neviaže vodu, boli v systéme oblasti, kde sa vyskytovala len voda, ktorá spôsobila koróziu kovových častí. Tento neduh sa však netýka len silikónovej kvapaliny, ale všetkých typov hydrofobických.

Priznám sa, že by som rád silikónovú kvapalinu vo svojom aute vyskúšal (aj by na to bol vhodný čas, nakoľko mám celú brzdovú aj spojkovú sústavu bez kvapaliny), hlavne kvôli jej lubrikačným účinkom a tomu, že nepoškodzuje lak.
Nedávno som totiž mal brzdovú kvapalinu po celej podlahe vozidla potom, čo mi nedávno roztrhlo brzdovú trubku, a lak je vyžraný na základnú farbu, niekedy až na plech...

Rátal som s prepláchnutím systému liehom, ale zasa ma trochu od použitia odrádza nutnosť výmeny všetkých tesnení. Myslíte si, že svojimi vlastnosťami stojí za použitie už teraz, aj za cenu rozsiahlejšej opravy bŕzd (posledne som chcel vymeniť len brzdové trubky na podlahe vozidla), alebo je rozumnejšie prejsť na ňu až pri celkovej generálke bŕzd, s ktorou rátam asi o dva-tri roky? Poraďte mi, čo by ste robili vy.

Užívateľov profilový obrázok
tatrawerke
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 299
Dátum registrácie: 16 Nov 2008, 17:42
Kontaktovať užívateľa:

Re: brzdová kapalina do T603

Príspevok od užívateľa tatrawerke » 30 Júl 2014, 19:59

Pokud budeš dělat za 2 roky celkovou GO brzd, je jedno co tam dáš. Dva roky to bude brzdit i na mýdlovou vodu :D
Každopádně silicon chválím.
Výměnu dělám tak, že vyšlapu z nádržky starou, naleju líh a proženu ho celým okruhem. Pak naleji silicon a vytlačím líh. Žádná výměna gumiček ani těsnění. Silicon je mísitelný se všemi brzdovkami. Kdyby náhodou byl nějaký problém a muselo se improvizovat.

Napísať odpoveď

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 32 neregistrovaných