Spojka T613-4

Technické problémy s našimi tatrovkami

sudetak
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 93
Dátum registrácie: 27 Nov 2006, 12:09
Kontaktovať užívateľa:

Spojka T613-4

Príspevok od užívateľa sudetak » 01 Nov 2009, 12:15

U čtyrkových a specošových spojek byl použit vypínací váleček+příslušná táhla jiná než u např.613-3 viz obrázek.Zajímalo by mne,jak je zabezpečeno,aby pístnice-označ.červeně-nevypadla z kulového zakončení seřizovacího šroubu.
Z mého vozu byl váleček s pístnicí zprivatizován a špekuluju jak to nahradit.Pokud má někdo foto jakto skutečně vypadá -sem s ním.
Prílohy
obrazok.JPG

Michal B.
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 240
Dátum registrácie: 11 Dec 2006, 13:21
Kontaktovať užívateľa:

Re: Spojka T613-4

Príspevok od užívateľa Michal B. » 03 Nov 2009, 22:34

Pístnice do kulového zakončení seřízovacího šroubu je zatlačovaná pružinou pod pístem. Tato pružina je v uvedeném obrázku zjednodušeně zobrazena. Síla pružiny je malá, lze ji snadno rukou odtlačit, ale je dostatečná na to, aby pístnice sama nevypadla.

Michal B.
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 240
Dátum registrácie: 11 Dec 2006, 13:21
Kontaktovať užívateľa:

Re: Spojka T613-4

Príspevok od užívateľa Michal B. » 16 Nov 2009, 09:30

foto:
Prílohy
IMG_4666.jpg

sudetak
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 93
Dátum registrácie: 27 Nov 2006, 12:09
Kontaktovať užívateľa:

Re: Spojka T613-4

Príspevok od užívateľa sudetak » 19 Nov 2009, 17:06

Michale díky,na jednom vyobrazení ve čtyrkové příručce je ještě pružina uchycená jednou stranou za vypínací páku a druhou k válečku.Nemáš fotku,nebo rozměry?

Michal B.
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 240
Dátum registrácie: 11 Dec 2006, 13:21
Kontaktovať užívateľa:

Re: Spojka T613-4

Príspevok od užívateľa Michal B. » 26 Nov 2009, 20:52

Máš na mysli toto ? Slyšel jsem, že prý to není originální řešení u spojek s plochou pružinou, kde nemá být. Přesto jsem i u těchto spojek viděl na několika autech pružinu nasazenou a to i v případě, kdy nálitek pracovního válce pro zašroubování hadice neměl dírku na zaháknutí pružiny jako v případě přiloženého fota. Pružina byla zaháknutá za vlastní šroubení hadice a dotýkala se prachovky, která v místě kontaktu s pružinou byla "rozdrbaná". Mám dílenskou příručku na T613-4 karb. i Mi a v obou je stejný obrázek bez vnější pružiny potvrzující to, co jsem slyšel. Zajímalo by mne, v které čtyřkové příručce jsi tuto pružinu viděl. Nebylo to provedení pro spojku s vypínacími páčkami ?
Prílohy
Pracovni_valec_spojky_s_pruzinou.JPG

Užívateľov profilový obrázok
Jerry
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 1607
Dátum registrácie: 17 Aug 2006, 07:29
Tatry, ktoré vlastním: Tatra 613-3 r.v. 1988
Tatra 805 r.v. 1957
Bydlisko: Rožmitál pod Třemšínem
Kontaktovať užívateľa:

Re: Spojka T613-4

Príspevok od užívateľa Jerry » 26 Nov 2009, 22:02

Obrázky spojky s pružinou jsou z příručky na T613-S. Ono u speciála bylo řešeno dost věcí, co se pak dostávali ve výrobě do 4 a do 5Q převodovek (pomocný uchycení kulisy řazení), atd...

Užívateľov profilový obrázok
MarekK
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 1912
Dátum registrácie: 23 Jún 2005, 21:48
Tatry, ktoré vlastním: Tatra 613-4 (1993)
Bydlisko: Olomouc
Kontaktovať užívateľa:

Re: Spojka T613-4

Príspevok od užívateľa MarekK » 29 Nov 2009, 18:00

...
Prílohy
PB280808.JPG

Michal B.
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 240
Dátum registrácie: 11 Dec 2006, 13:21
Kontaktovať užívateľa:

Re: Spojka T613-4

Príspevok od užívateľa Michal B. » 30 Nov 2009, 11:14

Nechtělo by to vyměnit prachovku ? Je k mání za pár kaček a takhle je to na odepsání válečku. S popraskanou prachovkou tvoří váleček krásnou kapsu pro mokrý bordel a funkční plochy důležité pro těsnost mohou být následně v .... ? A když už bych ji vyměňoval, nedalo by mi a natřel bych např rezistinem seřizovací šroub. Na fotce kontrastuje, že co má být nakonzervováno není a co nemá být, je pěkně umaštěné. :-(

sudetak
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 93
Dátum registrácie: 27 Nov 2006, 12:09
Kontaktovať užívateľa:

Re: Spojka T613-4

Príspevok od užívateľa sudetak » 30 Nov 2009, 11:22

Toto je obrázek ze čtyrkové příručky,kde je v horní části trojkové a speciálové vypínací zařízení.
Díky za vaše obrázky.


Obrázok

Užívateľov profilový obrázok
MarekK
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 1912
Dátum registrácie: 23 Jún 2005, 21:48
Tatry, ktoré vlastním: Tatra 613-4 (1993)
Bydlisko: Olomouc
Kontaktovať užívateľa:

Re: Spojka T613-4

Príspevok od užívateľa MarekK » 30 Nov 2009, 11:50

MichalB.: nová prachovka a zakonzervovanie som uskutočnil najeseň 2006... nezdá sa mi že to mám zospodu vysloveně zamaštené, .... auto denne jazdí (aj po polnačke) nemože být čisté... ale opravy ma čakajú... mám rezavé aj nerezové koncovky výfukov, tak prečo nie "nejakú" pružinku a šróbek... ale každopádne, dík za radu. :wink:

Michal B.
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 240
Dátum registrácie: 11 Dec 2006, 13:21
Kontaktovať užívateľa:

Re: Spojka T613-4

Príspevok od užívateľa Michal B. » 30 Nov 2009, 13:11

Marku, doufám, že jsem se tě nedotkl, neber to prosím jako výtku, nebo že bych ti chtěl radit ve věcech, které znáš. Já se jen neumím stopnout v projevu, když něco podobného vidím, a hned mi probleskne hlavou to, co jsem napsal. Je mi jasné, že člověk má i jiné starosti, než jen lézt pod autem. Také vím, že tyto prachovky v určité době byly ze směsi s nevalnou výdrží a byly schopny se do roka rozpadnout. Údajně dnes vyráběné jsou již z lepší směsi. Nedobré je, že nových pracovních válců rozhodně není nadbytek, a tak pokud je prachovka špatná, určitě se její výměna vyplatí.

Užívateľov profilový obrázok
MarekK
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 1912
Dátum registrácie: 23 Jún 2005, 21:48
Tatry, ktoré vlastním: Tatra 613-4 (1993)
Bydlisko: Olomouc
Kontaktovať užívateľa:

Re: Spojka T613-4

Príspevok od užívateľa MarekK » 30 Nov 2009, 17:31

off topic:
MichalB: nedotklo,vpohode, aký pán, taký krám...viem čo mám... Nechápem ako može mat radek aj po tolkých rokoch tú modrú 613ku allinone tak peknú....ja som v 2007 dával nové šroby (kúpene vo ferone) a vypadajú v pednej časti vozu takto..... nabudúce tam dám nerez, a každemu tam odporúčam dat nerez šroby.
Prílohy
PB300813.JPG

Michal B.
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 240
Dátum registrácie: 11 Dec 2006, 13:21
Kontaktovať užívateľa:

Re: Spojka T613-4

Príspevok od užívateľa Michal B. » 30 Nov 2009, 19:01

Když už se bavíme, jak co rychle zkoroduje, nebo jinak provozem zejména v zimě odejde, inspiruje mě Radkův častý výrok při jakýchkoli problémech „no jo, to jsou ty uloženky“ k vyslovení podobného, ale opačnému výroku: „No jo, to jsou ty celoroční provozky“ :-)
Samozřejmě je jasné, že obě alternativy provozování vozidla mají své klady i zápory.
A k těm šroubům: Existují různé povrchové úpravy jak co se týče naneseného materiálu, tak jeho tloušťky ochranné vrstvy. Bohužel v železářství se nejčastěji prodávají ty nejhorší, které zajišťují solidní ochranu tak pro interiérové použití, ale při venkovní aplikaci jsou dlouhodobě zcela nedostatečné. Ono pro prodejce je výhodné co nejlevnější provedení a proč ne, když zákazníkovi září oči stejně jako stříbřitě zářící šroubky v pytlíčku, který si odnáší. Ale není všechno zlato, co se třpytí.

vasa26
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 1827
Dátum registrácie: 08 Jún 2006, 22:23

Re: Spojka T613-4

Príspevok od užívateľa vasa26 » 30 Nov 2009, 19:32

Radek má žel bohu pravdu :idea: tatru užívá celoročně a schnilku nemá... tatry hnijou hlavně v garážích a v uloženářských skladech , chráněný před solí :D auto je na ježdění.

Užívateľov profilový obrázok
juro 613 NM
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 92
Dátum registrácie: 26 Nov 2008, 17:34
Tatry, ktoré vlastním: TATRA 613-4 r.v. 1992 stav auta riešim
613-3 zachranný systém slovakia
613-3
Bydlisko: pri NMnV
Kontaktovať užívateľa:

Re: Spojka T613-4

Príspevok od užívateľa juro 613 NM » 30 Nov 2009, 22:26

... tak, tak môžem len a len súhlasiť :wink:
Jazdím tatrou tak štyri-krát do týždňa a to nemá ani vlastnú garáž :(

Užívateľov profilový obrázok
MarekK
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 1912
Dátum registrácie: 23 Jún 2005, 21:48
Tatry, ktoré vlastním: Tatra 613-4 (1993)
Bydlisko: Olomouc
Kontaktovať užívateľa:

Re: Spojka T613-4

Príspevok od užívateľa MarekK » 30 Nov 2009, 22:53

Aby som zostal u témy... Pružinky na spojke namáham každy deň, niekolkokrát za deň (minimálne 3 štarty denne, denne minimálne 40km) už od roku 2003, auto poznalo garáž len v servisoch a pri opravách, pri jednej z nich sa okrem iného menila prachovka pracovného válca. :D Som zvedavý ako dlho tá pružinka na spojke vydrží. Z čoho tam pasuje? A čím sa dá nahradit pracovný válec na 4ke?

Užívateľov profilový obrázok
radek
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 1971
Dátum registrácie: 29 Okt 2004, 08:24
Tatry, ktoré vlastním: .........................
Tatra 613 "all in one"
Tatra 613-4 CH
Kontaktovať užívateľa:

Re: Spojka T613-4

Príspevok od užívateľa radek » 30 Nov 2009, 23:30

MarekK napísal:off topic:
MichalB: nedotklo,vpohode, aký pán, taký krám...viem čo mám... Nechápem ako može mat radek aj po tolkých rokoch tú modrú 613ku allinone tak peknú....ja som v 2007 dával nové šroby (kúpene vo ferone) a vypadajú v pednej časti vozu takto..... nabudúce tam dám nerez, a každemu tam odporúčam dat nerez šroby.
Marku já bych celkem za základ považoval to, že až na výjimky kupodivu tu hromadu let, když se vrátím domů se zahnojeným nebo nasoleným autem, prostě ho umyju, s wapkou to zabere 15 minut a fakt potom neřeším rezavé šrouby, jejich trhání ani jiné nepřístojnosti. Co se Týká spojovacího materiálu obecně, kde je to jen trochu možné a dostupné, dával jsem žlutý chromát, nikoli jen v běžné spotřební síti zakoupené "rádoby" pozink šrouby a matky. Detail Tvých šroubů - blastníkové šrouby se používají s integrovanou podložkou, jsou pozink a jak plnič, tak vrchní lak karoserie je ochrání před korozí mnoho mnoho let. Šrouby masky - použil jsem chromátované metrické šrouby s křížem PH, samozřejmostí bylo při první montáži v závitové části jejich namáznutí vazelínou, a opakování téhož během času vždy, když se do čela leze kvůli seřízení světel nebo výměnách žárovek. Hlavy jim nereznou, okysly přirozeným oixidem a zůstaly žluté, matné. Ale opět je to asi o tom, že prostě při mytí pod ten lem kapoty fouknu vodu......

Michale, ta replika výroku je sice hezká, nicméně je vhodné k ní podotknout, že z principu věci člověka spíše potěší to, že bude řešit výměnu nějaké prachovky nebo rezavý pupen po X letech a ujetých X desítkách-stovkách tisíc km, než řešení téhož sice po X+Y letech, ale po ujetých pár tisíc km za pokud možno bezvětří, sucha, meterologického léta, příznivé situace za burze, při správné konstelaci hvězd, dobré náladě tchyně, nízkém krevním tlaku řidiče a dalších parametrech, které úloženkáři bedlivě sledují než vůbec otevřou vrata od garáže..... statistika i léta zkušeností nejen s Tatrami jednoznačně ukazují, že mechanický stroj, zkonstruovaný k pohybu a tedy obsahující pohyblivé součásti je v nejlepší kondici tehdy, když je k účelu ke kterému byl vytvořen, používán...... a slibuju že letos naposled :mrgreen: připomenu mou oblíbenou větu "je podivné až zarážející, že automobil který zejména ve zhoršených provozních a klimatických podmínkách svými vlastnostmi exceluje (hmota takřka 2 tun, jedinečné trakční schopnosti, nezávislé topení, velmi praktická světlá výška, úžasný rejd,...) si někdo dokáže pořídit na pár letních výletů a jinak ho nechává potupně stát bez hnutí zavřený v garáži"

Michal B.
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 240
Dátum registrácie: 11 Dec 2006, 13:21
Kontaktovať užívateľa:

Re: Spojka T613-4

Príspevok od užívateľa Michal B. » 01 Dec 2009, 15:27

Podobné názory o tom, jak se má auto používat, jsem slýchával i za dob, kdy se "hojně" jezdívalo T87 a jejich výskyt v běžném provozu byl větší, než dnes všech osobních Tater dohromady. A kde je dnes jejich konec? Šetřeným kusům se poštěstilo dožít dneška a díky rozumu jejich majitelů (uloženkářů) se jistě uchovají i dále a věřím, že i v budoucnu si je budou moci i naši potomci se zájmem prohlížet. Zkuste majitelům těchto vozů a jiných třeba ještě mnohem krásnějších a vzácnějších klenotů na čtyřech kolech vysvětlit, že provoz ve slané břečce je prospěšný.

Ale abychom se mohli na věc podívat z různých úhlů a neporušovali objektivitu omezeným hledím, je vhodné si položit základní otázku: K čemu auto mám ?

Podle toho lze zaujmout postoj:

Alt.1 - vozidlo mám jako užitkový předmět tak, jak výrobce zamýšlel
Alt.2 - vozidlo chci uchovat jako sběratelsky zajímavý předmět pro budoucí generace.

Při alt.1 je životnost vozidla omezená, lze ji pochopitelně prodlužovat pečlivou údržbou. Platí rady a názory Radka, majitelé se těší z toho, že hodně najezdí. Úspěšně zastávají názor, že vozidlo má člověku sloužit, ne opačně. Kondice v nejlepší formě se při četném pravidelném provozu skutečně nejsnadněji udržuje, ale v čase omezeně. Konec je neodvratitelný, pokud se včas nepřejde v alt.2. Častější vystavení nepřízni počasí, větší mechanické opotřebení mezi pohyblivými součástmi v důsledku většího kilometrového proběhu a postupně hůře a hůře sehnatelné náhradní díly pro "regeneraci" opotřebených orgánů stavu vozidla neprospěje. Provozovat vozidlo tímto způsobem např. po dobu 50-ti nebo více let je nemožné, neboť i kdyby elán udržovatele nepolevoval, dojdou zdroje náhradních dílů.

Pro alt.2 jsou nepříznivé vlivy ovlivňující životnost snižovány na minimum a není problém je ve většině případů dostatečně kompenzovat péčí, nebo dokonce stav vylepšovat. Poněvadž pohyblivé součásti skutečně potřebují pohyb, je dobré vozidlo také používat. K tomu však není potřebné najíždět X desítek-stovek tisíc km a je výhodnější si k tomu vybrat lepší počasí. Zimní odstavení po dobu 4 až 5 měsíců za vhodných podmínek nečiní problémy. Majitelé se těší z jiných priorit než z kvantity ujetých kilometrů. Více slouží autu než auto jim, ale to je vítané, údržba, restaurování atd. je jejich relaxační hobby. Pochopitelně i přes suchou garáž je nutné nezanedbat antikorozní ochranu. Pokud do auta zatéká (do spojů, do dutin, pod nepřilnutý plastizol, ...), stačí jedno vyjetí do mokra a kritická místa naplněná vodou vesele květou i v garáži. Zvlášť u karosérie T613, jejíž koncepce se podobá vrabčímu hnízdu se spoustou zbytečně četných přeplátovaných spojů a dutin s velmi špatným ošetřením proti korozi od výrobce. Nejsou-li kritická místa dodatečně dobře ošetřena, nelze se divit šíření názoru, že Tatra rezne i v garáži.

Myslím, že někteří majitelé T613 na rozdíl od majitelů starších modelů neví, kam se zařadit. Na jednu stranu se jim Tatra líbí jako zajímavá kuriozita, na druhou stranu si možná nemohou dovolit mít druhé vozidlo pro běžné ježdění dle alt.1. Možná tomu přispívá i to, že ji nepovažují ještě za staré vozidlo. A tak se pohybují někde na rozmezí alt.1 a 2 a bojují, aby se na tomto vrklavém rozhraní udrželi. Ale to lze jen dočasně.

vasa26
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 1827
Dátum registrácie: 08 Jún 2006, 22:23

Re: Spojka T613-4

Príspevok od užívateľa vasa26 » 01 Dec 2009, 17:39

+ Alt.3 - vozidlo chci uchovat jako sběratelsky zajímavý předmět pro budoucí generace , sem tam se projet i v zimě neomezeně , ve filmu , pro radost mou i okolí , kdy chci , kde chci . Vlastnit vůz jako pevný exponát zašitý ve stodole-garáži , ani si ho neužít v provozu za různých situací, pak nemá vůz cenu skladovat , tedy pokud to neni koníček ale jen biznis :D

na běžné ježdění mám 3 vozy nemohu si dovolit vlastnit jen jeden vůz :lol: ... pro potěšení dalších několik , kdo umí hledat najede je na mém webu :D

Užívateľov profilový obrázok
radek
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 1971
Dátum registrácie: 29 Okt 2004, 08:24
Tatry, ktoré vlastním: .........................
Tatra 613 "all in one"
Tatra 613-4 CH
Kontaktovať užívateľa:

Re: Spojka T613-4

Príspevok od užívateľa radek » 01 Dec 2009, 21:47

Sorry Michale, ale mě srovnání T87 v dobách jejího reálného provozu s porevoluční T613 libovolného roku výroby od 1984 do 1998 přijde drobet "přitažené za vlasy". Ale chápu, že existují jedinci, co podle pořizovací ceny (třeba zrovna z Krnepa :mrgreen: ) mohou nabýt dojmu, že je plastová verze T613 něco ultra mega vzácného (čím víc laminátu, tím vyšší cena), na co je třeba postavit separátní show-room, objednat skleněný neprodyšný kryt a doufat, že je Alzheimer s Parkinsonem neskolí dřív, než se s tím autem pochlubí pravnoučatům. Nic proti tomu. On totiž za dochování T87 do dnešních dnů rozhodně nemůže ani tak "rozum jejich majitelů - úloženkářů" jako, pečlivé a zásadní repase úrovně znovupostavení auta ze zdroje - vydechlého šrotu (v Lubině se toho odehrálo bezpochyby nejvíc). A toto provést v případě potřeby s několika 50let starými T613 nebude diametrálně odlišný problém od současna, kdy se z "ničeho" staví třeba zrovna T87. A právě pro zachování objektivního pohledu na tuto věc, mimochodem toliko vzdálenou problematice spojkových válečků na T613, je Tvůj výčet možností 1/ a 2/ zoufale malý a neobjektivní :wink:

Napísať odpoveď

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 40 neregistrovaných