Nastavenie predzápalu

Technické problémy s našimi tatrovkami

Užívateľov profilový obrázok
Cuker
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 102
Dátum registrácie: 01 Dec 2005, 16:10
Tatry, ktoré vlastním: Tatra 613/4 r.v. 1992
Tatra 815 - CAS11
Bydlisko: Leopoldov
Kontaktovať užívateľa:

Nastavenie predzápalu

Príspevok od užívateľa Cuker » 11 Jan 2008, 20:47

Viem, že to tu už bolo preberané, ale aj tak...

Jedná sa o T613/4, v dielenskej príručke je 6 stupnov +- 2 stupne. Dnes som bol dat auto nastavit jedenmu chlapíkovi, o ktorom sa hovorí že už nastavil vela T613 a nastavil mi to na 10 stupnov. Zda sa mi to moc, Tatra ťahá celkom pekne ale nejako sa mi nezdá jej chod...
Je to v poriadku alebo to mám čo najskôr dať niekomu, kto vie, čo je Tatra za auto ???
Vďaka

Užívateľov profilový obrázok
Ergo_sum
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 587
Dátum registrácie: 05 Jan 2008, 15:15
Bydlisko: Bratislava
Kontaktovať užívateľa:

Re: Nastavenie predzápalu

Príspevok od užívateľa Ergo_sum » 11 Jan 2008, 20:56

Vseobecne sa da povedat ze cim je predstih vecsi tym ide motor lepsie do otacok ale je narocnejsi na oktanove cislo paliva, naopak horsie startuje a v nizkych otackach nema vyrovnany chod...

Obdornici tu na fore nech to upresnia pre Tatru.

Užívateľov profilový obrázok
Stevo
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 1180
Dátum registrácie: 10 Feb 2004, 09:41
Tatry, ktoré vlastním: taka bordova
Bydlisko: Garáž
Kontaktovať užívateľa:

Re: Nastavenie predzápalu

Príspevok od užívateľa Stevo » 11 Jan 2008, 22:31

No co tatra to unikat, cisla z priruciek su sice fajn, ale najviac sa mi osvedcilo nastavenie predstihu podla sluchu a cuchu.
Asi som ti nepomohol co? :mrgreen:

Užívateľov profilový obrázok
radek
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 1971
Dátum registrácie: 29 Okt 2004, 08:24
Tatry, ktoré vlastním: .........................
Tatra 613 "all in one"
Tatra 613-4 CH
Kontaktovať užívateľa:

Re: Nastavenie predzápalu

Príspevok od užívateľa radek » 11 Jan 2008, 22:55

6 + 2 je 8, 10 nastavených může být klidně 7, stačí když tím plátkem od pilky nebo majzlíkem sekli ve fabrice na řemenici rysku kousek jinam :D, pak se k tomu přidá neidentifikovatelně unavená odstředivá regulace a ještě do toho zafušuje skoro tabulkově regulace podtlaková, a celkově, přesně dle Stevova hesla "co kus, to unikát" to prostě nějak pojede a bude fungovat. Těch jmenovitých 6 stupňů se zavedlo kvůli BA95, neboť předstih je hlavně o palivu, nicméně v rozmezí cca 6 až 10 st. ty motory běžně fungují. U některých se musí ubírat, jinde naopak přidávat, neboť některé motory detonují, jiné pak zase nejdou ohřát na provozní teplotu, neber tu hodnotu z příručky za dogma, ale spíš jako základní doporučení, kolem kterého + - je třeba to doladit. Řešit předstih na stupeň přesně a používat vždy adekvátní hodnotu k nastalé situaci jde až u řízených motorů.....

Užívateľov profilový obrázok
Mojžo
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 4098
Dátum registrácie: 09 Feb 2004, 21:46
Bydlisko: mám
Kontaktovať užívateľa:

Re: Nastavenie predzápalu

Príspevok od užívateľa Mojžo » 12 Jan 2008, 00:41

Tá ryska je naozaj približná. Ja mám ten predzápal nastavený akurát dobre, motor ide príjemne, ventily pod plynom nerachocú, dobre ťahá, teda výborne, skvelo štartuje.
Podľa rysky mám cca 1 stupeň predzápal. akiste to je volovina

Užívateľov profilový obrázok
ondrej
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 3867
Dátum registrácie: 29 Máj 2004, 11:05
Kontaktovať užívateľa:

Re: Nastavenie predzápalu

Príspevok od užívateľa ondrej » 12 Jan 2008, 09:27

Cuker napísal:..... Zda sa mi to moc, Tatra ťahá celkom pekne ale nejako sa mi nezdá jej chod...
bolo by to treba trocha skonkretizovať - pekne ťahá, ale sa ti to nezdá...
chod motora nie je vecou iba základného nastavenia predzápalu, väčší vplyv môže mať napr. nastavenie karburácie, alebo iné faktory...

Užívateľov profilový obrázok
Cuker
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 102
Dátum registrácie: 01 Dec 2005, 16:10
Tatry, ktoré vlastním: Tatra 613/4 r.v. 1992
Tatra 815 - CAS11
Bydlisko: Leopoldov
Kontaktovať užívateľa:

Re: Nastavenie predzápalu

Príspevok od užívateľa Cuker » 12 Jan 2008, 20:57

Hlavne v nižších otáčkach je nepravidelný chod... pri preradení z jedna na dva, alebo väčšinou pri rozbiehaní z križovatky kde už nejakú rýchlosť mám ale na jednotku je to moc, tak vtedy ju uplne pridusí nereáguje na plyn, ale ked sa už dostane na vyššie otáčky, tak sa rozbieha super... pri 1500 ot. ju dusi.. ale nie vzdy.. :? aj horsie startuje... volnobeh sa ustali vzdy na iných otáčkach... pridam uberiem a zase inak... toto nerobila, potom ju nastavil, dal jej predzapal 10 a mam pocit, ze je to horsie ako bolo :( pomôžu mi s tým v Bernolákove?

Užívateľov profilový obrázok
radek
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 1971
Dátum registrácie: 29 Okt 2004, 08:24
Tatry, ktoré vlastním: .........................
Tatra 613 "all in one"
Tatra 613-4 CH
Kontaktovať užívateľa:

Re: Nastavenie predzápalu

Príspevok od užívateľa radek » 12 Jan 2008, 22:08

Patrně toho nastavil trochu víc, než jen předstih, že?

Užívateľov profilový obrázok
Ergo_sum
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 587
Dátum registrácie: 05 Jan 2008, 15:15
Bydlisko: Bratislava
Kontaktovať užívateľa:

Re: Nastavenie predzápalu

Príspevok od užívateľa Ergo_sum » 12 Jan 2008, 23:15

ale prave takto sa prejavuju prilis velky predstih ako som pisal na zaciatku, bude to urcite viac ako 10 stupnou

Užívateľov profilový obrázok
ondrej
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 3867
Dátum registrácie: 29 Máj 2004, 11:05
Kontaktovať užívateľa:

Re: Nastavenie predzápalu

Príspevok od užívateľa ondrej » 13 Jan 2008, 21:22

Cuker napísal:Hlavne v nižších otáčkach je nepravidelný chod... pri preradení z jedna na dva, alebo väčšinou pri rozbiehaní z križovatky kde už nejakú rýchlosť mám ale na jednotku je to moc, tak vtedy ju uplne pridusí nereáguje na plyn, ale ked sa už dostane na vyššie otáčky, tak sa rozbieha super... pri 1500 ot. ju dusi.. ale nie vzdy.. :? aj horsie startuje... volnobeh sa ustali vzdy na iných otáčkach... pridam uberiem a zase inak... toto nerobila, potom ju nastavil, dal jej predzapal 10 a mam pocit, ze je to horsie ako bolo :( pomôžu mi s tým v Bernolákove?
- o niečo väčší predzápal voľnobehu iba prospieva - v nižších otáčkach je to limitované hlavne sklonom motora k detonačnému spaľovaniu,
- podľa tvojho popisu to vyzerá buď na chudobné nastavenie voľnobehu, alebo na zabudnuté nasadenie hadičky podtlakového ovládania predohrevu
- Bernolákovo - skús, ale veľké nádeje ti nedávam..

Užívateľov profilový obrázok
Cuker
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 102
Dátum registrácie: 01 Dec 2005, 16:10
Tatry, ktoré vlastním: Tatra 613/4 r.v. 1992
Tatra 815 - CAS11
Bydlisko: Leopoldov
Kontaktovať užívateľa:

Re: Nastavenie predzápalu

Príspevok od užívateľa Cuker » 13 Jan 2008, 22:03

No tak dnes som sa s tym trochu pohral. Dal som to o trochu menej, a uz aj za studena to ide pravidelnejsie. Bude tam dal viac ako desat alebo neviem. Ale uz je to lepsie, ide to ovela kludnejsie a nedusi ho... Tak som tomu hadam pomohol...

Napísať odpoveď

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 35 neregistrovaných