Závada motoru i

Technické problémy s našimi tatrovkami

Užívateľov profilový obrázok
radek
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 1971
Dátum registrácie: 29 Okt 2004, 08:24
Tatry, ktoré vlastním: .........................
Tatra 613 "all in one"
Tatra 613-4 CH
Kontaktovať užívateľa:

Re: Závada motoru i

Príspevok od užívateľa radek » 14 Máj 2008, 15:41

Ona ta cena TPS je hlavně naprosto normální, běžná a nijak extra nevybočující z normálu. Prvky řízení motorů prostě takové peníze stojí, celkem lhostejno co za systémy, značky aut i motory to je. Je třeba si uvědomit, že je to jen spotřební díl, podléhající opotřebení a svou konstrukcí neopravitelný, neboli určený k opravě "výměnou", čímž je zpětně výrobcem zajištěn další bezproblémový provoz zařízení.

Když vezmu, že by tento problém neřešil Eda v domácích podmínkách, z enthusiasmu a v řádu měsíců, ale byl by to normální uživatel, který potřebuje v reálném čase opět používat funkční automobil, je po diagnóze vady v TPS oprava formou výměny se zaručeným výsledkem za tu cenu vlastně levná, rychlá a maximálně účinná. No a nakonec, znám TPS snímače polohy, které stojí pěticiferné částky a taky odcházejí, tenhle stařičký Lucas je i v originále fakt levný....

Užívateľov profilový obrázok
Eda
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 989
Dátum registrácie: 30 Máj 2004, 00:41
Tatry, ktoré vlastním: T613 Elektronic ´93
Bydlisko: Moravská Ostrava
Kontaktovať užívateľa:

Re: Závada motoru i

Príspevok od užívateľa Eda » 14 Máj 2008, 18:40

Takže, já bych chtěl na počátek poděkovat konsiliu za analýzu problému.
Ještě dodám:

a) Diagnostiku jsem prováděl na zastaveném motoru
b) TPS - je to ten bosch "elektromotor" ? - již bylo rozebráno a vyčištěno - zde problém?
c) Po GO u K.Bordovského (najeto 15000km) se motor velice obtížně vracel na volnoběh - přisuzoval jsem zarezlé osce klapek - časem odstraněno VDčkem
d) motor nemá zvýšené otáčky, pouze podivně "duní" a prostor výfuku smrdí po benzínu, není možný provoz
e) Přetlakový ventil Pierburg na rampě paliva nad vstřikovači byl měněn před ca 3 lety - údajně tekl - Krnepo
f) asi obvyklý jev u KATi motorů. Ihned po nastartování vyletí motor na 2000 - 2500 ot/min a po několikerém brnknutí na pedál plynu spadne na normál. Je to běžné? U pár aut jsem již zažil. Chová se tak při studeném startu.

Takže pánové, toť co nabízí má pamět k onému žíznivému motor. Ještě mě napadlo, jestli jsem nenatankoval omylem kerosen nebo palivo kosmických lodí. Ovšem to je zřejmě nereálné.
Setrváváte tedy na doměnce, že je vadný snímač klapky?

ondrej.

Re: Závada motoru i

Príspevok od užívateľa ondrej. » 14 Máj 2008, 21:20

a) Diagnostiku jsem prováděl na zastaveném motoru - obvykle sa vykonáva na pracujúcom motore...
b) TPS - je to ten bosch "elektromotor" ? - již bylo rozebráno a vyčištěno - zde problém? - nie, reč je o potenciometri snímajúcom polohu škrtiacej klapky, nie o obtokovom ventile riadenia voľnobehu Bosch
c) Po GO u K.Bordovského (najeto 15000km) se motor velice obtížně vracel na volnoběh - přisuzoval jsem zarezlé osce klapek - časem odstraněno VDčkem - v celom mechanizme sa najskôr pridiera pedál plynu, ak by sa pridierali klapky, bolo by to už dosť zle
d) motor nemá zvýšené otáčky, pouze podivně "duní" a prostor výfuku smrdí po benzínu, není možný provoz - to vyzerá, akoby nepálili všetky valce - môžeš potvrdiť, alebo vyvrátiť?
e) Přetlakový ventil Pierburg na rampě paliva nad vstřikovači byl měněn před ca 3 lety - údajně tekl - Krnepo - to neznamená, že nemôže byť vadný, aj keď to nie je pravdepodobné
f) asi obvyklý jev u KATi motorů. Ihned po nastartování vyletí motor na 2000 - 2500 ot/min a po několikerém brnknutí na pedál plynu spadne na normál. Je to běžné? U pár aut jsem již zažil. Chová se tak při studeném startu. - u mňa sa tak nechová ani jedna Mi, žeby to bol sprievodný jav viaznutia akceleračného mechanizmu?....
Setrváváte tedy na doměnce, že je vadný snímač klapky? - je to iba jedna z možností, pričom nemusí byť vadný snímač, ale môže byť iba uvoľnený (to si už mohol preveriť), nesprávne nastavený..

Užívateľov profilový obrázok
radek
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 1971
Dátum registrácie: 29 Okt 2004, 08:24
Tatry, ktoré vlastním: .........................
Tatra 613 "all in one"
Tatra 613-4 CH
Kontaktovať užívateľa:

Re: Závada motoru i

Príspevok od užívateľa radek » 14 Máj 2008, 21:34

a/ pokud motor stál, a diagnostika indikuje TPS=24, neboli přeneseně 24% otevření škrtící klapky, něco je špatně - buď vázne, nebo je fyzicky zavřena a je defekt ve snímači. Pro případ defekt snímače je disfunkce chodu motoru nasnadě, protože obtokovým ventilem nelze do motoru dostat odpovídající množství vzduchu těm 24%, Gemsu nevychází přepočet množství vzduchu z tlaku a teploty a chybně dávkuje směs.
b/TPS je snímač úhlu natočení hřídele škrtící klapky. BOSCH "elektromotor" je obtokový ventil, který pouští vzduchu z prostoru před za zavřenou škrtící klapku a tím nastavuje volnoběžné otáčky.
c/Klapka nebývá ani tolik zarezlá, jako bývá křivé/špatně utažené klapkové tělo a klapka drhne - někteří jedinci jsou schopni kvůli výměně VN kabelů ke svíčkám klapkové tělo demontovat z komory sání, někdy i na horkém motoru a vůbec jim nedochází, že se zkroutí - i proto je sada šedých VN kabelů rozebírací, aby nebylo třeba dělat tyhle drastické zásahy do sacího traktu. Je třeba je ustavit vůči vývrtu do těsné, neváznoucí polohy s předepsanou vůlí. Většinou to dělá na studeném motoru (hliníkové tělo klapek je "svrcklé", tak váznou víc, když se motor ohřeje a tělo se dilatací "roztáhne", už neváznou).
d/Nemá-li motor zvýšené otáčky a přesto "duní", může mít takový nadbytek paliva, že toto dohořívá v katalyzátorech, což se podobným zvukem projevuje. Ovšem velmi podobně se rovněž chová překážka v sání nebo ta náhražková - neoriginální vložka vzduchového filtru, kterou tam někteří cpou kvůli ceně a ona je přitom příliš měkká, v hrnci filtru se deformuje a "vcucává" se i při větších pokusech o výkon.
e/Přetlakový ventil Pierburg lze jednoduše zkontrolovat měřením tlaku paliva na palivových rampách.
f/ Není to úplně obvyklý jev, patrně váznoucí klapka - viz c/

Suma sumárum, já osobně trvám na tom, že příčin může být víc a bez postupné kontroly jednotlivých prvků nelze takhle "vařit" z vody a na dálku jednoznačně říct, co je primárně špatně.

54321

Re: Závada motoru i

Príspevok od užívateľa 54321 » 14 Máj 2008, 23:25

Trosku prispejem do mlyna
1) tatdisp lambdy.jpg je obrazovka pre nastavovanie volnobehu, ak chces obrazovku pre lambdy tak stlac E
- lambda regulacia ti nabehne pri studenom motore ak teplota oleja dosiahne 50 C°(OTEMP), pri teplom motore by ti mala nabehnut do 75 sekund
Otazku by som mal ci to bolo fotene pri beziacom motore, alebo pri stojacom?
Predpokladam podla hodnoty SPEED, ze motor stal....takze riesit doby strekov,je bezpredmetne....
Hodnotu IDSET si zniz na hodnotu $80, co by odpovedalo priblizne 800 otackam....pri spravne nastavenom nastaveni srubu volnobehu....pozri si prirucku, tam to mas napisane ako sa to robi a ako sa nastavuje volnobeh
Ak vsak motor bezal a je hodnota na obrazovke SPEED=0 a hodnota predstihu IGADV=1,9°tak potom neviem, problem by som videl skor v komunikacii PC-GEMS zobrazuje blbosti...ale moze to byt aj nieco ine, ale nepravdepodobne...
2) Co ma zaujalo su teploty, tie teploty mi nejdu nejak do kopy. A to by snad bolo aj na vyjadrenie ostatnych.
Teplota oleja je 39 °C, teplota hlav 48 °C a 45 °C, teplota vzduchu 40 °C a teplota paliva 34 °C.... moja uvaha by bola, ze pri teplote oleja 39 °C mi pride teplota hlav nizka, teplota vzduchu vzhladom na teploty hlav vysoka....a teplota paliva no neviem ta mi pride az velmi vysoka...predpokladam, ze to Eda nemal odstatvene vo vyhrievanej garazi s uvedenou teplotou, alebo nepredpokladam, ze tam bol naliaty teply benzin..)
Moj typ by bol, ze ak teda ten voz tak inenzivne syticuje....videl by som na odvalene teplotne snimace na hlavach...niekedy vsak staci vycistit, tie kontakty na tych snimacoch...
3) Klapka a teda hodnota TPSAD je od veci, takze bud je fakt poloha taka, co je zle, alebo je vadny snimac...Pri zatvorenej klapke musi byt snimac nastaveny tak, aby ukazoval hodnotu TPSAD=5....pozri si prirucku tam to je presne popisane.

Pripajam sa k ostatnym, tazko sa da takto virtualne analyzovat tento problem.

A mal by som este otazku pre znalych aj neznalych. Ake hodnoty nabudaju premenne STAT5 a STAT9 a ake stavy motora tieto hodnoty predstavuju.
Z prirucky som sa dopracoval akurat k tomu, ze STAT9=04 zvysennie predstihu pri cinnosti serva, STAT9=08 zvysenie predstihu pri cinnosti klimatizacie. A co dalsie kody?

54321

Re: Závada motoru i

Príspevok od užívateľa 54321 » 14 Máj 2008, 23:29

Aha tak az po odoslani prisprevku som si precital, ze motor nebezal......

Užívateľov profilový obrázok
radek
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 1971
Dátum registrácie: 29 Okt 2004, 08:24
Tatry, ktoré vlastním: .........................
Tatra 613 "all in one"
Tatra 613-4 CH
Kontaktovať užívateľa:

Re: Závada motoru i

Príspevok od užívateľa radek » 15 Máj 2008, 07:49

54321:

Ano, motor stál, po přechozím cca minutovém chodu od studeného startu. SPEED=0 je gut, ten předstih je poslední zaznamenaný, takže tu hodnotu není třeba brát na zřetel. Teploty jsou naprosto v pořádku - ten odstavený vlažný motor - od chcípnutí po vyfocení té obrazovky diagnostiky sám sebe sálavě "prohřál, takže si teploty velmi odpovídají - olej měl 39, hlavy 48 a 45, což je uvažovaný střed 46,5, vzduch (tedy teplota komory sání) 40 je taky naprosto v pohodě, rovněž teplota paliva 34 (tedy teplota palivové rampy, která není chlazena protékajícím benzínem, protože motor stojí). Všechny teploty jsou tedy naprosto OK.

TPSAD je "datově" interpretovaná hodnota polohy klapky z AD převodníku, teď řešíme parametr TPS (bez AD), který je přímou interpretací úhlového natočení hřídele v rozsahu 0-100%, pokud tedy motor nebyl v chodu či by bych v chodu na volnoběh, TPS musí být vždy = 0. Edovi to ukazuje 24, což značí problém.

STATová slova a jejich hodnoty jsou předmětem interní dokumentace výrobce řídící jednotky, pokud si správně pamatuji, kompletní popis nebyl obecně "uvolněn", snad jen v době brzdných zkoušek...

Užívateľov profilový obrázok
Eda
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 989
Dátum registrácie: 30 Máj 2004, 00:41
Tatry, ktoré vlastním: T613 Elektronic ´93
Bydlisko: Moravská Ostrava
Kontaktovať užívateľa:

Re: Závada motoru i

Príspevok od užívateľa Eda » 15 Máj 2008, 09:34

díky za podněty, po další kontrole seznámím s průběhem
8)

54321

Re: Závada motoru i

Príspevok od užívateľa 54321 » 15 Máj 2008, 10:28

To Radek:
Jasne Eda nezdelil, ze po akej dobe po odstaveni motora fotil, takze samozrejme hlavy sa schladili a benzin a vzduch sa ohrial ....len mi pride, ze po asi po 3 minutach chodu ma olej teplotu 39 stupnov... mne sa to vidi, ze sa to moc skoro nahrialo....to je moj subjektivny nazor....vacsinou som bol pri motoroch Mi zvyknuty, ze sa nahrial na tych 50 stupnov po viac ako 10 minutach na volnobehu...sice je mozne, ze mu Eda vykuril...ale u Eda mi to pride dost scestne, aby tocil studeny motor....
- snad by stalo za to, aby sa vyjadrili aj ostatni po akej dobe sa im nahrieva Mi motor

teraz si nejak matne spominam, ze Eda tam nemal hydrospojku, takze jemu to chladi uz od zaciatku po nastartovani, ale to mozno uz nieje pravda a v tom pripade by fakt ta teplota asi bola vysoka...

Samozrejme je mi jasne co je TPSAD a TPS, pozri si posledny obrazok a ich hodnoty, musim sa pozriet do prirucky,ktora hodnota sa na stavuje na 5, ale si myslim, ze by to malo byt TPSAD....teraz v tom mam akysi zmatok...)

Užívateľov profilový obrázok
Lucián
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 219
Dátum registrácie: 17 Sep 2004, 19:55
Tatry, ktoré vlastním: T2-603 1972
T613-4MiLong M'95 1995
Bydlisko: Brno
Kontaktovať užívateľa:

Re: Závada motoru i

Príspevok od užívateľa Lucián » 15 Máj 2008, 11:05

Já bych ještě prověřil, jestli pálí všechny svíčky.

Užívateľov profilový obrázok
613krakenn
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 152
Dátum registrácie: 06 Máj 2008, 20:36
Tatry, ktoré vlastním: Mam 2 chromky jedna je po kompletnej GO a druhu to este len caka,jednu bordovu 3 a stvorku zelenej metalizy
Bydlisko: Presov
Kontaktovať užívateľa:

Re: Závada motoru i

Príspevok od užívateľa 613krakenn » 15 Máj 2008, 13:05

A co takto ventilove semeringi? :?: Tie by to tiez mohli byt :?:

Užívateľov profilový obrázok
radek
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 1971
Dátum registrácie: 29 Okt 2004, 08:24
Tatry, ktoré vlastním: .........................
Tatra 613 "all in one"
Tatra 613-4 CH
Kontaktovať užívateľa:

Re: Závada motoru i

Príspevok od užívateľa radek » 15 Máj 2008, 13:08

Jako vtip roku dobré :mrgreen: . Opravdu ty by to být nemohly...

Užívateľov profilový obrázok
ondrej
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 3867
Dátum registrácie: 29 Máj 2004, 11:05
Kontaktovať užívateľa:

Re: Závada motoru i

Príspevok od užívateľa ondrej » 15 Máj 2008, 14:11

613krakenn napísal:A co takto ventilove semeringi? :?: Tie by to tiez mohli byt :?:
skús nám vysvetliť, akým myšlienkovým pochodom si k tomuto názoru dospel...

54321

Re: Závada motoru i

Príspevok od užívateľa 54321 » 15 Máj 2008, 15:31

Eda skus mat nastartovany motor tak, dlho aby ti nabehla lambda regulacia...
Ak si mal dlhsie odpojeny akumulator tak hlasky vo FAIL A-D su premazane, ak si akumulator neodpajal a gems bol pod napatim, tak v tychto chybovych hlaskach nemas indikovanu ziadnu chybu, co by v pripade, ze ti nepali valec a nabehne lambda regulacia, hlasilo velke korecie na lambdach pre prislusnu stranu, kde je nepaliaci valec....

54321

Re: Závada motoru i

Príspevok od užívateľa 54321 » 15 Máj 2008, 15:31

Eda skus mat nastartovany motor tak, dlho aby ti nabehla lambda regulacia...
Ak si mal dlhsie odpojeny akumulator tak hlasky vo FAIL A-D su premazane, ak si akumulator neodpajal a gems bol pod napatim, tak v tychto chybovych hlaskach nemas indikovanu ziadnu chybu, co by v pripade, ze ti nepali valec a nabehne lambda regulacia, hlasilo velke korecie na lambdach pre prislusnu stranu, kde je nepaliaci valec....

Užívateľov profilový obrázok
tomas
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 2325
Dátum registrácie: 01 Jún 2004, 23:06
Kontaktovať užívateľa:

Re: Závada motoru i

Príspevok od užívateľa tomas » 15 Máj 2008, 15:44

Ondrej, to bude asi takto nejako:
Mal som spoluziaka, pokazila sa mu skodovka, neslo radit rychlosti. Kamarat na to mrkol, opravil, povedal mu, ze to lamela. Odvtedy, vzdy ked mu auto neslo, mohla za to lamela :-)

Užívateľov profilový obrázok
Eda
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 989
Dátum registrácie: 30 Máj 2004, 00:41
Tatry, ktoré vlastním: T613 Elektronic ´93
Bydlisko: Moravská Ostrava
Kontaktovať užívateľa:

Re: Závada motoru i

Príspevok od užívateľa Eda » 15 Máj 2008, 17:00

54321 napísal:To Radek:
Jasne Eda nezdelil, ze po akej dobe po odstaveni motora fotil, takze samozrejme hlavy sa schladili a benzin a vzduch sa ohrial ....len mi pride, ze po asi po 3 minutach chodu ma olej teplotu 39 stupnov... mne sa to vidi, ze sa to moc skoro nahrialo....to je moj subjektivny nazor....vacsinou som bol pri motoroch Mi zvyknuty, ze sa nahrial na tych 50 stupnov po viac ako 10 minutach na volnobehu...sice je mozne, ze mu Eda vykuril...
- snad by stalo za to, aby sa vyjadrili aj ostatni po akej dobe sa im nahrieva Mi motor

teraz si nejak matne spominam, ze Eda tam nemal hydrospojku, takze jemu to chladi uz od zaciatku po nastartovani, ale to mozno uz nieje pravda a v tom pripade by fakt ta teplota asi bola vysoka...
Auto jsem nastartoval odpoledne za slunečneho dne na rovině, ujel 500 m a zajel do garáže.
To vše trvalo asi 2-3 minuty. Nasledovali 2 starty.
Hydrospojku uz mam funkcni.

Užívateľov profilový obrázok
613krakenn
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 152
Dátum registrácie: 06 Máj 2008, 20:36
Tatry, ktoré vlastním: Mam 2 chromky jedna je po kompletnej GO a druhu to este len caka,jednu bordovu 3 a stvorku zelenej metalizy
Bydlisko: Presov
Kontaktovať užívateľa:

Re: Závada motoru i

Príspevok od užívateľa 613krakenn » 15 Máj 2008, 20:26

tie semeringi vynechajme :roll: najskor to mozu byt rozladene karburatory alebo zakorbonovane alebo podpalene ventily-moze to byt dost zavazny problem -moze byt v pi... cely motor,ked ide cierny dym z motora tak moze byt len ze mas v prdeli karbiky,to je ten mensi problem :wink: ,alebo ti preskocil o jeden -dva zuby lavy rozvodovy remen -aj to by sa dalo este nejk prehryznut,alebo a to uz bude prdel mas uplne ojete vacky a vahatka,alebo dajme tomu niektore vahatko spadlo a tym padom moze nastat to co popisujes,ak mas problem s ojetymi vackami znamena ze mas malo vzduchu v motore a tym padom nepali jak ma-ty sa mozes osalit a nastavovat kolko chces ---neklepe ti nahodou niektory piest lebo to by mohlo indikovat dalsiu zavadu :wink: -popis presne co sa deje pri volnobehu a ci ta nestipe v nose ked ovonias vyfuk :wink:

Užívateľov profilový obrázok
613krakenn
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 152
Dátum registrácie: 06 Máj 2008, 20:36
Tatry, ktoré vlastním: Mam 2 chromky jedna je po kompletnej GO a druhu to este len caka,jednu bordovu 3 a stvorku zelenej metalizy
Bydlisko: Presov
Kontaktovať užívateľa:

Re: Závada motoru i

Príspevok od užívateľa 613krakenn » 15 Máj 2008, 20:29

sorry vlastne ty mas mi zmylil som sa ale s tymi vackami by som to preveril---ospravedlnujem sa vsetkym citajucim :oops:

Užívateľov profilový obrázok
ondrej
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 3867
Dátum registrácie: 29 Máj 2004, 11:05
Kontaktovať užívateľa:

Re: Závada motoru i

Príspevok od užívateľa ondrej » 15 Máj 2008, 20:32

613krakenn - aj keď je to trocha od témy, mohol by si sem dať nejakú fotku tej tvojej chromky, ktorá je po celkovej GO? - celkom by ma zaujímalo, ako vyzerá...

Napísať odpoveď

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 30 neregistrovaných