Rychlomer

Technické problémy s našimi tatrovkami

Užívateľov profilový obrázok
Jerry
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 1607
Dátum registrácie: 17 Aug 2006, 07:29
Tatry, ktoré vlastním: Tatra 613-3 r.v. 1988
Tatra 805 r.v. 1957
Bydlisko: Rožmitál pod Třemšínem
Kontaktovať užívateľa:

Re: Rychlomer

Príspevok od užívateľa Jerry » 26 Sep 2009, 00:18

To je Míro špatně, hodnoty jsou dvě. 0 Ohm a nekonečno Ohm. Pokud máš 5 Ohm, tak bude zabordelenej kontakt (popřípadě u odpojenýho nebo špatnýho kondenzátoru oppálený kontakty), jentak pro ověření si změř odpor šňůr u měřáku. A pokud už máš tachodynamo dole, tak ho můžeš rovnou rozebrat a vyčistit, namazat a vizuelně zkontrolovat kontakt, když se ti nezdá jeho hodnota. Ve většině případů to jde opravit a při skládání nemusíš pertlovat lem celej, ale stačí ho na cca pěti šesti místech přimáčknout. :wink:

Užívateľov profilový obrázok
D.A.
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 1859
Dátum registrácie: 09 Jan 2007, 09:35
Tatry, ktoré vlastním: Nemám Tatru/nechcem uviesť, akú Tatru mám
Bydlisko: CZ

Re: Rychlomer

Príspevok od užívateľa D.A. » 26 Sep 2009, 21:56

Díky Jerry, moc jsi mi pomohl, už mám pořádnou bednu kandidátů, takže statisticky vzato budou do pondělka některé z nich zase v cajku :idea: 8) .

Užívateľov profilový obrázok
D.A.
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 1859
Dátum registrácie: 09 Jan 2007, 09:35
Tatry, ktoré vlastním: Nemám Tatru/nechcem uviesť, akú Tatru mám
Bydlisko: CZ

Re: Rychlomer

Príspevok od užívateľa D.A. » 28 Sep 2009, 17:10

Dá se tohle:

"Tak Marku zapni klíček, koukej na počítadlo km a přilož jeden z těch neznámých drátů na kostru. Když se ti počítadlo začne točit (chvilku to trvá), je to "SZ", když ne, je to ručičkový "M"...... "

interpretovat jako návod na přetočení počítadla? A "zpětný chod" to bohužel asi nebude mít, co? Potřebuju couvnout o pár desítek tisíc km, jinak budu přetáčet skoro meloun dopředu :evil: .

Užívateľov profilový obrázok
Mojžo
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 4098
Dátum registrácie: 09 Feb 2004, 21:46
Bydlisko: mám
Kontaktovať užívateľa:

Re: Rychlomer

Príspevok od užívateľa Mojžo » 28 Sep 2009, 18:45

D.A: Počítadlo kilometrov sa dá aj rozobrať. Normálne s citom vyberieš osku, natočíš km aké potrebuješ a nech sa páči, dáš naspäť. Netrvá to ani dlho

Užívateľov profilový obrázok
D.A.
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 1859
Dátum registrácie: 09 Jan 2007, 09:35
Tatry, ktoré vlastním: Nemám Tatru/nechcem uviesť, akú Tatru mám
Bydlisko: CZ

Re: Rychlomer

Príspevok od užívateľa D.A. » 28 Sep 2009, 19:22

Vzhledem k tomu, že mi originální ustrnulo velmi brzy (kilometrově) a náhradních je dosti, nemám chuť to pitvat. Ale jak na potvoru je na všech ostatních nekompatibilní kilometráž...

Užívateľov profilový obrázok
Jerry
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 1607
Dátum registrácie: 17 Aug 2006, 07:29
Tatry, ktoré vlastním: Tatra 613-3 r.v. 1988
Tatra 805 r.v. 1957
Bydlisko: Rožmitál pod Třemšínem
Kontaktovať užívateľa:

Re: Rychlomer

Príspevok od užívateľa Jerry » 02 Máj 2010, 12:17

Nechci nikoho nakrknout, ale "Já nemusím, já už ho vidím..." :lol: Jo závidět mi samozřejmě můžete... :twisted:
Začnu popořádku z historie.
DSCF2255T.jpg
DSCF2256T.jpg
Takto jsem zkrášlil vnitřek budíků už v roce 2005, jsou nastříkaný stříbrnou barvou s chromefektem a k nazelenalýmu podsvětlení napomohly 4W žárovičky modré barvy. Ještě jsem opravoval ozubené kolečko, které bylo pnutím rozštípnutý, postup opravy jsem popsal na TKB, ale i teď jsem zapoměl udělat foto, jak po mě Heky chtěl. :oops: Kolečko jsem stahnul ze hřídele a otvor pro hřídel rozšířil tak, aby šlo kolečko na hřídel těsně a prasklina byla zacelená (takže zoubky navazujou na sebe), pak jsem přes osazení kolečka nasadil rozevřenou pérovou podložku, ta kolečko pevně drží na místě. Je to kvůli tomu, že silon se nedá dobře slepit. :wink:
DSCF2258T.jpg
DSCF2259T.jpg
Finální umístění dvou bílých LED. Po téměř 2 hodinách zkoušení a zkoumání sem tuto polohu zvolil za finální. Nikde nejsou odrazy a ani stíny, takže to nepůsobí rušivě. LEDky jsem původně zamýšel nacpat zezhora, ale tam by mohly bejt akorát SMD a s širokym úhlem svitu.
DSCF2254T.jpg
DSCF2253T.jpg
Pokusný složení budíku, pro kontrolu nasvícení číslic a neosvícení okolí.
DSCF2268T.jpg
DSCF2267T.jpg
Finální podoba, foto z auta ještě nemam, ale vypadá to dobře. Podsvícení počítadla funguje s klíčkem aby nebylo složitý tahat další vodiče do budíku... Odběr je cca 4mA..

Užívateľov profilový obrázok
Luboš
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 6491
Dátum registrácie: 27 Máj 2004, 11:30
Tatry, ktoré vlastním: :::::::::::::::::::::::::
1953 - T805
1975 - T2-603
1977 - T613
1981 - T613-2
1982 - T613-2
1987 - T613-3
1991 - T613-3
1991 - T613-4
Bydlisko: ČR
Kontaktovať užívateľa:

Re: Rychlomer

Príspevok od užívateľa Luboš » 03 Máj 2010, 00:04

Vypadá to skvěle, ale asi zůstanu u původního nedokonalého podsvícení. Ikdyž nedávno mi u trojky přestalo fungovat počítadlo, takže to budu muset rozebrat. No uvidíme, zda odolám... :D

Jello177
Diskusný nováčik
Príspevky: 7
Dátum registrácie: 08 Máj 2011, 15:58
Tatry, ktoré vlastním: Tatra 613-3 r.v. 1985
Tatra 805
Kontaktovať užívateľa:

Re: Rychlomer

Príspevok od užívateľa Jello177 » 07 Okt 2011, 12:17

Zdravím Páni, môj rýchlomer sa rozhodol, že mi nebude ukazovať rýchlosť na T 613/3. Keď idem tak občas poskočí ručička, ale to je všetko.
Nemám druhý, že by som ho vyskúšal. Ako ste postupovali pri hľadaní poruchy ? Pripojenie (kontakty na prevodovke) som pozeral.

Ruda
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 93
Dátum registrácie: 21 Feb 2014, 16:33
Tatry, ktoré vlastním: T2-603 r.v. 1971 (+/-, ale v interiéru spíš +/+ let)
Bydlisko: Stredocesko
Kontaktovať užívateľa:

Re: Rychlomer

Príspevok od užívateľa Ruda » 24 Apr 2014, 17:17

Ta úprava vypadá super :-)

Mám dotaz a nechci zakládat další vlákno. Na T2-603 rychloměr - když se rozjedu a jedu vcelku pomalu, tak mi ručička ukazuje kývavě rozpětí 0-cca30 km/h Pak když jedu rychleji tak ukazuje relativně dobře, ale jakmile zase zpomalím, tak se opět rozkýve a ukazuje plus mínus autobus. Před časem jsem měl vymontovaný náhod tachometru, protože se ručička hýbala strašně pomalu a vůbec se jí nechtělo a ukazovalo to bludy, tak jsem náhon relativně vyčistil a zkusil namazat (měl jsem jen grafitovou vazelínu). Zatím s tím nemám jiný problém, jen to, že při pomalé jízdě se ručička houpe - dělá Vám to někomu také? Nebo jsem to podělal čištěním a máznutím.

Také vzhledem k slabším očím, bych potřeboval "vytunit" kontrolky, jejichž svit je velmi sporadický. Silnější žárovičku dávat nehodlám, ale jak by se auto tvářilo na výměnu za svítivější diodu? Vím, je to trochu prasárna u starého autíčka, ale ty kontrolky se občas docela šiknou..... A jen tak z hecu rozebírat přístrojovku a kapličku a tachometr a a a a a se mi nějk nechce, tak koukám po nějakém easy řešení, které zjevně neexistuje.

Díky moc

Užívateľov profilový obrázok
Jerry
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 1607
Dátum registrácie: 17 Aug 2006, 07:29
Tatry, ktoré vlastním: Tatra 613-3 r.v. 1988
Tatra 805 r.v. 1957
Bydlisko: Rožmitál pod Třemšínem
Kontaktovať užívateľa:

Re: Rychlomer

Príspevok od užívateľa Jerry » 25 Apr 2014, 16:26

Největší potíž u 603 je se zažloutlym plastem pod chromovym rámečkem, ten sežere dost světla a při dennim protisvětlu skoro neni poznat zda kontrolka svítí. Nový plasty jsem nikde neviděl, že by někdo vyráběl, určitě by to nebyl špatnej nápad do renovovanejch tachometrů. Ledky osadit jdou bezproblémů, jen na dobíjení bych nechal původní žárovku.
To kývání ručky může způsobovat nesouosost magnetu a hliníkovýho hrníčku uvnitř tachometru, nebo ohnutej bowden (nebo jeho konec). Kdo se rád piplá s maličkostma, tak si s kapličkou vyhraje a fungovat pak bude parádně.

Užívateľov profilový obrázok
bezik
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 70
Dátum registrácie: 29 Dec 2008, 17:23
Tatry, ktoré vlastním: Tatra 2-603 ´67 Ministerstvo zahraničního obchodu
Bydlisko: Střední čechy
Kontaktovať užívateľa:

Re: Rychlomer

Príspevok od užívateľa bezik » 26 Apr 2014, 19:55

Mě to dělalo to samé a při kontrole bowdenu jsem objevil, že v místech, které procházejí podlahou zrezl. Místo maziva v něm byla rez a proto se točil ztuha a trhaně. Po jeho výměně vše ok, tachometr byl naštěstí v pořádku...

Ruda
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 93
Dátum registrácie: 21 Feb 2014, 16:33
Tatry, ktoré vlastním: T2-603 r.v. 1971 (+/-, ale v interiéru spíš +/+ let)
Bydlisko: Stredocesko
Kontaktovať užívateľa:

Re: Rychlomer

Príspevok od užívateľa Ruda » 28 Apr 2014, 11:12

Díky moc, no bowden je vyčištěný, namazaný a nikde nedrhne. Ten magnet - to jsem si ani nevšiml kde to tam je. Moc se mi s tím nechce hrabat, je to strašná piplačka a úplně se v tom nevyznám, mně stačilo, dkyž jsem jenom pomáhal - to podrž, to utáhni, to podej :-) Takže až nastane moment a budu to muset udělat, tak se podívám na nějaký způsob jak tam dát ledky - je to sice jak jsem říkal trochu prasečina, ale nemám moc jiných možností, ta sklíčka jsou strašně silná a propouštějí jen maličko světla. Nevím, jestli se dá koupit ledka, kde by se to vyměnilo za tu žárovičku jako kus za kus a ono to fungovalo.... No až nebudu vědět co s časem a budu se strašně nudit tak to rozeberu - to jsem zvědavý, ve kterém století to bude :-)
Díky za tipy

Užívateľov profilový obrázok
Jerry
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 1607
Dátum registrácie: 17 Aug 2006, 07:29
Tatry, ktoré vlastním: Tatra 613-3 r.v. 1988
Tatra 805 r.v. 1957
Bydlisko: Rožmitál pod Třemšínem
Kontaktovať užívateľa:

Re: Rychlomer

Príspevok od užívateľa Jerry » 29 Apr 2014, 00:42

Ledky neni problém koupit, např hned první odkaz, hledal jsem LED BA9s (BA9s je typ objímky pro kontrolky do starejch kontrolek a poziček, dnes jsou nahrazovány hojně celoskleněnejma žárovkama, např. T5).

Ruda
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 93
Dátum registrácie: 21 Feb 2014, 16:33
Tatry, ktoré vlastním: T2-603 r.v. 1971 (+/-, ale v interiéru spíš +/+ let)
Bydlisko: Stredocesko
Kontaktovať užívateľa:

Re: Rychlomer

Príspevok od užívateľa Ruda » 29 Apr 2014, 09:40

Díky moc, a svítí to víc než původní žárovička? Tuším že tam opravdu mám takovouto, ale žároviček je tolik různých v obchodech, že se v tom nevyznám. Tak jestli to svítí baj voko stejně jako původní žárovička, tak mi to trn z paty nevytáhne, ale pokud by to svítilo víc, bylo by to super a za tu šílenou práci by to stálo.
Měl bys prosím nějaký jednoduchý návod jak tam ty žárovičky vyměnit, aniž bych musel rozebírat celou kapličku na prvočástice?
Za pokus mi to stojí.
A můžu říct, že mám tuning (pro dobro věci).

Díky moc
R

Užívateľov profilový obrázok
Jerry
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 1607
Dátum registrácie: 17 Aug 2006, 07:29
Tatry, ktoré vlastním: Tatra 613-3 r.v. 1988
Tatra 805 r.v. 1957
Bydlisko: Rožmitál pod Třemšínem
Kontaktovať užívateľa:

Re: Rychlomer

Príspevok od užívateľa Jerry » 29 Apr 2014, 21:37

Pro výměnu stačí jen sundat horní kryt přístrojovky a je k objímkám přístup, tu pak vytahneš a vyměníš žárovičku za ledku. Může se stát, že některý nebudou svítit (bude opačná polarita, napadá mě: mazání, rezerva paliva, kontrolka spadnutí pravého řemenu, ale ta se zapojovala jen málo a bývá neobsazená. Kontrolku dobíjení bych nechal žárovičku 12V 2W, aby dobíjení fungovalo.). Ostatní: pravej, levej blinkr, kontrolka dálkových a kontrolka topení, už fungovat budou.
Ještě jsem neměl v ruce žádnou ledžárovku v pouzdře BA9s, proto ta obava o svícení a nesvícení, pokud je máš kde koupit v obchodě, tak bych vzal jednu na zkoušku. :wink: Tim vyřešíš i mojí druhou obavu o průměr ledky, na některejch fotkách se zdá průměr LED větší jak pouzdra, tak mam strach, aby se jí podařilo zasunout do budíku. Ledky mají vyšší svítivost oproti žárovkám, o to bych strach neměl.

Ruda
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 93
Dátum registrácie: 21 Feb 2014, 16:33
Tatry, ktoré vlastním: T2-603 r.v. 1971 (+/-, ale v interiéru spíš +/+ let)
Bydlisko: Stredocesko
Kontaktovať užívateľa:

Re: Rychlomer

Príspevok od užívateľa Ruda » 16 Máj 2014, 14:56

Jakmile bude trochu víc času a rozhoupu se tak to zkusím, moc díky. Teď jsem v časovém pressu a nestíhám, nějak se toho na mne navalilo hodně a tak trošku nevím co dřív.
Jakmile udělám pokus, tak se pochopitelně ozvu, zda byl pokus platný, či nikoli.
Zatím jenom co jsem tak koukal, tak ty žárovičky dělá víc výrobců a mají je dokonce i s průměrem hlavičky nebo jak to nazvat dle odhadu půl centimetru, což by neměl být vůbec problém. Jen teĎ prostě když přijdu v noci domů, tak už nemám fondy jít si hrát a víkendy jsou zatím také plné.

Určitě dám vědět.

Díky moc
R

Ruda
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 93
Dátum registrácie: 21 Feb 2014, 16:33
Tatry, ktoré vlastním: T2-603 r.v. 1971 (+/-, ale v interiéru spíš +/+ let)
Bydlisko: Stredocesko
Kontaktovať užívateľa:

Re: Rychlomer

Príspevok od užívateľa Ruda » 16 Jún 2014, 11:02

Ahoj, tak konečně jsem se rozhoupal, vyšetřil trochu času a zakoupil LED žárovičky. Fakt mě překvapil výběr - ale natrefil jsem na diodky, které mají stejný, nebo spíš nepatrně menší průměr než původní žárovička. Prostě jsem ji vyměnil kus za kus v autě - na zkoušku na kontrolku na dálková světla, která mne trápí asi nejvíce (přes den jsem si už párkrát brnknul přes přepínač a lidi proti mě dostali rengen :-( ).
Žárovička šla nasadit úplně v pohodě a nic. Nesvítí. Tak jsem zkusil otočit drátky a zase nic :-( Zkusil jsem novou žárovičku připojit na baterku a svítí. Pak jsem si všimnul, že když ji nechám v objímce, rozsvítím dálková světla, tak cca po pěti vteřinách ta žárovička slabounce blikne. Jendou. No počítačem to asi nebude.... Ještě mne teď napadlo, ale to tím asi nebude, ale.... jsou i kontrolky připojené přes stmívač? To mě tak teď napadlo, že by problém mohl být tam, že tyhle diodky nebudou snášet stmívadlo. Ale nevím, jestli kontrolky jsou přes něj vedený. Jen pro přesnost, stmívač mám nastaven na maximální svit, ale třebas furt něco bere.....

Svítí fakt dobře, ale potřebuji, aby svítila v autě a ne přes drátky na baterce......

Nevíte někdo kde je chyba?

Takže budu laborovat nějak dál.

Jinak těchto žároviček je výběr jako nevím čeho. Ať už rovnou barevných (kdo chce tunit a mít čiré kontrolky - hahaha) tak čirých v nejrůznějších tvarech a velikostech. Dokonce je v nabídce tak maličká žárovička, že je velká jenom jako vlastní objímka normální žárovičky :-) takže ani nikam neleze a nepřekáží, ale je v nabídce i rozměrově prakticky stejná jako původní žárovička, což jsem pořídil já.

Díky moc
R

Užívateľov profilový obrázok
Jerry
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 1607
Dátum registrácie: 17 Aug 2006, 07:29
Tatry, ktoré vlastním: Tatra 613-3 r.v. 1988
Tatra 805 r.v. 1957
Bydlisko: Rožmitál pod Třemšínem
Kontaktovať užívateľa:

Re: Rychlomer

Príspevok od užívateľa Jerry » 16 Jún 2014, 17:50

Přes regulaci podsvětlení (reostat) je připojeno jen osvětlení budíků v kapličce. Zrovna ledky svítí při regulaci téměř stejnym svitem, takže pak funkce reostatu téměř odpadá (i to pak lze napravit). Na dálkovejch je plus uprostřed a objímka je mínus, pokud připojíš objímku někam ke karoserii (na matku za budíkama a tak.. ) a ledka svítit bude, tak je špotnej kontakt s kostrou, pokud i při dobrej kostře svítit nebude, tak budeš muset zkontrolovat bodku v objímce (střední kontakt, zda neni zaoxidovanej) a popřípadě se podívat až do pojistkový skříňky. :wink: Ještě mě napadlo, jestli svítí žárovička normálně a ledka ne, tak ještě trochu v objímce přihnout středovaj kontakt. Pokud můžeš vložit foto, a umíš s multimetrem, tak do dáme dokupy, pokud ne, tak se naučíš i s měřákem. :lol:

Ruda
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 93
Dátum registrácie: 21 Feb 2014, 16:33
Tatry, ktoré vlastním: T2-603 r.v. 1971 (+/-, ale v interiéru spíš +/+ let)
Bydlisko: Stredocesko
Kontaktovať užívateľa:

Re: Rychlomer

Príspevok od užívateľa Ruda » 17 Jún 2014, 08:48

Ahoj, tak chyba byla úplně jinde, někde, kde bych tonečekal. V ledce jako takové. Koupil jsem dvě a druhá úplně v pohodě. Ale 0,9W bylo tolik, že i při denním světle to pálilo do očí.

Zajel jsem do OBI a koupil ty, jak ses na ně ptal - jsou trošku větší. Compass 0,16 W bílá. Čímž odpovídám na tvůj dotaz. Ano vejdou se tam :-) Do té dutinky jdou úplně na přesno, ten přesah vnějšího průměru ledky je větší akorát o sílu objímky. Dvě bílé jsou za 45 Kč v blistru. A svítí tak akorát. Ve zhasnuté garáži je to docela silné světlo, ale na denním světle je vidět, že svítí. Kdybych laboroval, tak 0,2 W by byl optimál, ale takto jsem teď úplně spokojený.

Dal jsem jednu do kontrolky od dálkových světel a druhou zatím do jedné blikačky. Je to super, jasnější světlo. Spotřeba je sice u těchto žároviček zanedbatelná, ale i tak rozdíl dříve předepsaných podle knížky 1,5 W nyní 0,16 W. A propos z budíků jsem vyndal žárovičky jedno je Tesla 2W a druhé je neoznačená žárovička bez popisů s viditelně silnějším vláknem (asi 3W). A ty slaboučké ledky jsou o poznání jasnější, ale fakt je třeba si dát pozor, jak jsem zkoušel ty předchozí, tak to mělo 0,9 W a to už bylo fakt moc, v tmavé garáži jsem to nezkoušel, na denním světle to bylo moc - neskutečná technologie :-)

Dnes jdu pro ostatní do kontrolek. Ty cos říkal ať neměním, měnit nebudu a osvětlení kapličky měnit také nebudu, líbí se mi to zažloutlé žárovkové světlo, které tam patří, studeně bílé by to pomršilo, navíc se mi studené světlo nelíbí.

Takže super :-) Možná se kouknu, jestli se najde ta 0,2 W v noci to asi bude trošku víc pálit do očí, ale přes den bude jasno zda rengenuju, nebo ne :-)

Díky moc za rady :-)
R

Jo a kontrolky fakt nejsou zapojené přes stmívač.

Ruda
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 93
Dátum registrácie: 21 Feb 2014, 16:33
Tatry, ktoré vlastním: T2-603 r.v. 1971 (+/-, ale v interiéru spíš +/+ let)
Bydlisko: Stredocesko
Kontaktovať užívateľa:

Re: Rychlomer

Príspevok od užívateľa Ruda » 18 Jún 2014, 14:58

Jedno doplnění k tomu bliknutí diody. Ptal jsem se autoelektrikáře, který s tímto zkušenost nemá, ale u baráku našrouboval do normální patice E27 diodovou žárovku a bliká. Tak jednou za deset vteřin blikne. Tak ji rozebral kde je chyba a je tam (teď to snad nepopletu) kondenzátor, kterému stačí k nabuzení i malé napětí, třeba málem jenomtrochu statické elektřiny a při dostatečném nabuzení prostě blikne. Mne to nenapadlo, doma před domem mám taky led žárovku nad schodama a hleďme, také občas blikne, tedy při zhasnutém světle - prostě se občas nějak nabudí nebo co a probudí a rozhlédne.... Takže je to asi možná normální jev.

Ale abych se vrátil k té diodě v autě, když jsem do ní klepnul tak v ní uvnitř něco chrastilo - asi se to uvnitř objímky rozsypalo..... nevím, tomu nerozumím. Ty diodky Compass jak jsem psal výše neblikají pokud nemají.

Takže super.

R

Napísať odpoveď

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 30 neregistrovaných