Tatraportal  Nic

Jazyk
Slovensky English Deutsch

Kocka  Popisy vozidiel

V roce 1949 Tatraplany vyhrávaly v domácích soutěžích, ale obsadily rovněž první místa v absolutní klasifikaci Rallye Alpenfahrt. Pro silniční okruhy se však uzavřené sedany příliš nehodily, a proto vznikl typ T602 — Tatraplan Sport. T602 byla původně řešena jako dvoumístný a později jednomístný sportovní prototyp. Byl postaven pod vedením inženýra Julia Mackerleho za pouhé dva měsíce od počátku konstrukčních prací. Stavbu podstatně urychlilo použití sériových dílů T600. Cílem totiž bylo nejen zvyšování prestiže značky Tatra, ale především vyzkoušení spolehlivosti konstrukčních dílů a skupin ze sériově vyráběného Tatraplanu.
T602 byla poprvé představena veřejnosti v závodě o Cenu města Brna 25. září 1949. Při této premiéře vyhrál Bruno Sojka s přehledem svou třídu do 2000cm3 a v absolutním pořadí byl druhý. O dvě hodiny později startoval v závodě o Velkou cenu Československa, v prvním a zatím jediném závodu Formule 1, který se v naší republice konal. V nerovné konkurenci podstatně silnějších vozů formule 1 dojel Bruno Sojka na T602 devátý a svoji třídu vyhrál. Do historie se zapsal jako první československý jezdec, který se umístil v závodě Grand Prix po druhé světové válce. T602 byla prvním československým vozem a pravděpodobně vůbec prvním vozem se vzduchem chlazeným motorem klasifikovaným ve Velké ceně.
V krátké době dostala první Tatra 602 dalšího sourozence. Automobily T602 sbíraly další úspěchy na našich tratích, za volanty obou vozů střídali jezdci Bruno Sojka, Jaroslav Pavelka, Josef Chovanec a Adolf Veřmiřovský. V roce 1950 zvítězila dvojice Pavelka — Sojka ve dvanáctihodinovém závodě v Brně, když za tuto dobu ujela 1 192 kilometrů a dosáhla průměru 99.4 km/h. Dne 24. září 1950 dojel Pavelka na 2. místě ve třídě sportovních vozů do 2000cm3 na okruhu v Brně, 1. října téhož roku získal v závodě do vrchu Ecce Homo ve Šternberku první místo v kategorii sportovních vozů nad 1500cm3 a v kategorii závodních vozů byl druhý za vítězným Sojkou na novém monopostu Tatra 607. V září 1952 obsadil s tímto typem J. Chovanec 1. místo v kategorii sportovních vozů v Ostravě a 1. místo ve stejné kategorii v Brně.
Postupem času prošel i Tatraplan-Sport dalším vývojem. Došlo k úpravě časování výfukových ventilů, průměr sacího ventilu se v roce 1951 zmenšil na 44mm. Zvýšením kompresního poměru na 9:1 vzrostl výkon motoru až na 62kW. Převodovka dostala několik alternativ odstupňování převodů a její kola byla uložena na jehlách místo původních bronzových pouzder. Také rozvodová skříň měla nyní k dispozici různě odstupňovaná soukolí stálého převodu, měněná podle charakteru jednotlivých tratí. Původní dvouokruhový brzdový systém dostal pro různé problémy opět normální jednoduchý válec a teprve později, když n. p. Autobrzdy Jablonec nad Nisou začal vyrábět odpovídající dvojitý válec, přešlo se u jednoho z obou vozů opět na systém dvouokruhový.
Úspěchů na domácích tratích bylo ještě více a podílela se na nich řada továrních jezdců. Bohužel skončily zničením obou vyrobených vozů. První T602 byla zcela zničena 30. července 1951 při tragické havárii v tréninku na závod do vrchu Ecce Homo. Příčiny nehody, při které zahynul Bruno Sojka, nebyly nikdy spolehlivě zjištěny, ale podle očitých svědků mu vlétl do obličeje velký pták. V létě 1953 na druhé T602, vybaveném osmiválcovým motorem T603, podnikl Josef Chovanec pokus o vytvoření rychlostního rekordu na silnici u Hranic na Moravě. V rychlosti nad 200 km/h se však rozlepila v jednom kole vzdušnice. Vůz dostal smyk, narazil do několika patníků, potom do můstku a nakonec se převrátil. Po nárazu se vznítilo palivo a vůz zcela shořel. Josef Chovanec, který automobil řídil, z něho naštěstí při převracení vypadl a z beznadějně vypadající situace vyvázl nezraněn.
Některé díly tohoto automobilu získal po mnoha letech známý herec Luděk Munzar. Spolu se svými spolupracovníky se pustil do práce, avšak podvozek Chovancova vozu byl bez karosérie. Naštěstí konstruktér Václav Král opět nakreslil výrobní výkresy a parta šikovných mechaniků se pustila do renovace. Se zrenovovanou T602 se zúčastňoval závodů historických automobilů, pro které získal potřebnou licenci. Na rozdíl od originálu má jeho automobil karosérii z ocelového plechu a motor Tatra 603.
Motor
Tatra 602 byla nejdříve vybavena sériovým motorem T600. Postupem času došlo k úpravě časování výfukových ventilů, průměr sacího ventilu se v roce 1951 zmenšil na 44mm. Zvýšením kompresního poměru na 9:1 vzrostl výkon motoru až na 62kW. V roce 1952 byl do druhé Tatry 602 namontován osmiválcový motor Tatra 603 s kompresním poměrem 11:1 a výkonem 99.4 kW.
označeníTatra 600upravený T600Tatra 603A
typčtyřdobý zážehový
chlazenívzduchem, jedním ventilátoremvzduchem, dva axiálni ventilátory ženou vzduch mezi válce, na rozdíl od motorů v osobních automobilech T603
počet válců4 uspořádány proti sobě (boxer)8 uspořádány do V pod úhlem 90o
vrtání x zdvih85 x 86 mm75 x 72 mm
objem1952 cm32545 cm3
zapalováníakumulátorové 12 V, Scintilla, nebo Pal Magnetonakumulátorové 12 V, Pal Magneton
pořadí zapalování1-4-3-21-3-6-2-7-8-4-5
rozvodOHV
komprese6:19:111:1
karburátorčtyři spádové Solex 32 UBIPdvojitý Solex 30 UAAIP
výkon49.2 kW při 4700 otáčkách za minutu55.2 kW při 4800 otáčkách za minutu99.4 kW při 5000 otáčkách za minutu
mazánítlakové oběžné
dynamo12 V, Pal Magneton12 V, 300 W, vestavěno do ventilátoru
spouštěčelektrický, 12 V, s elektrickým zasouváním pastorkuelektrický, 12 V, 1.32 kW
olejová náplň5.5 l--6.5 l
Podvozek
přední nápravakola nezávisle zavěšena na lichoběžníkových ramenech, odpružena dvěma příčnými půleliptickými listovými péry, kapalinové tlumiče. Od sériové verze se liší menším počtem listů obou příčných per.
zadní nápravase sestává ze dvou na sobě nezávislých výkyvných polonáprav, odpružena zkrutnými tyčemi, kapalinové tlumiče.
Převodovka
Skřň převodovky hliníková, přišroubována ke skříni motoru.
hlavní4+1, synchronizace 2,3,4
spojkamechanická jednolamelová suchá
Karoserie
Sportovní vůz pro okruhové závody. Základ karoserie tvoří rám z tenkostěnných trubek.