T 805 Dynamo

Technické problémy s našimi tatrovkami

Užívateľov profilový obrázok
Jerry
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 1607
Dátum registrácie: 17 Aug 2006, 07:29
Tatry, ktoré vlastním: Tatra 613-3 r.v. 1988
Tatra 805 r.v. 1957
Bydlisko: Rožmitál pod Třemšínem
Kontaktovať užívateľa:

Re: T 805 Dynamo

Príspevok od užívateľa Jerry » 14 Jan 2008, 01:50

Chjo, to je sice hezký, ale ty rovnice z 58 roku vypadají jinak. Mají trochu odlišnej zápis a sou v tom textu "nenásilně" zakomponovaný. Pokud máte taky knihovnu :lol: tak si to porovnejte sami. :wink: Všeobecně vzato, ta starší technická literatura mě zaujmě víc, než soudobý texty.

Užívateľov profilový obrázok
bazilisak
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 897
Dátum registrácie: 09 Jan 2008, 00:25
Kontaktovať užívateľa:

Re: T 805 Dynamo

Príspevok od užívateľa bazilisak » 15 Jan 2008, 20:34

Alternátor je přišroubovaný k U profilu , a ten je přišroubován k rámu . Řemen je do trojůhelníku s motorem a ventilátorem , napínání je možné jak řemenicí na ventilátoru , tak alternátorem . 17mm klínak bohatě stačí , na alternátoru mám menší řemenici - na volnoběh to dává 10A.
Prílohy
44.jpg
45.jpg
45.jpg (19.1 KiB) 9666 zobrazení

ladis
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 1113
Dátum registrácie: 02 Aug 2006, 18:00
Kontaktovať užívateľa:

Re: T 805 Dynamo

Príspevok od užívateľa ladis » 16 Jan 2008, 18:58

Pěkná kačena, ovšem ve tvém avataru vidím pro mne zajímavější vozidlo, úplně vzadu, malé, modré. To bych chtěl jako tahač.
Prílohy
1525.jpg
1525.jpg (11.69 KiB) 9593 zobrazení

Užívateľov profilový obrázok
bazilisak
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 897
Dátum registrácie: 09 Jan 2008, 00:25
Kontaktovať užívateľa:

Re: T 805 Dynamo

Príspevok od užívateľa bazilisak » 16 Jan 2008, 21:37

ladis napísal:Pěkná kačena, ovšem ve tvém avataru vidím pro mne zajímavější vozidlo, úplně vzadu, malé, modré. To bych chtěl jako tahač.
Modre je, vzadu také - ale zas tak malé není :cry: . Taky se mi tahač moc líbí , možná až nebude rentabilní opravovat nádstavbu bude z toho tahač. Jenže v dnešní době , kdy povinné ručení na tahač je balík (případně 1/12 z já nevím 40tis?) , vhodný návěs k tomu je taky problém , no a ( teda u nás mýto na každém kroku) cena nafty je přes 31kč .. začíná takováto hračka být neudržitelná.

Užívateľov profilový obrázok
Honza. S
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 72
Dátum registrácie: 11 Dec 2007, 18:02
Tatry, ktoré vlastním: máme doma 613/4 ale není moje, pouze se podílím na opravách a údržbě
Bydlisko: Benešovsko CZ
Kontaktovať užívateľa:

Re: T 805 Dynamo

Príspevok od užívateľa Honza. S » 17 Jan 2008, 12:52

To je na té 813 4x4 jeřáb AD12.5 tuny.

ladis
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 1113
Dátum registrácie: 02 Aug 2006, 18:00
Kontaktovať užívateľa:

Re: T 805 Dynamo

Príspevok od užívateľa ladis » 22 Jan 2008, 20:02

Jerry napísal:Chjo, to je sice hezký, ale ty rovnice z 58 roku vypadají jinak. Mají trochu odlišnej zápis a sou v tom textu "nenásilně" zakomponovaný.
Každý přístup má svoje. Ve skriptech se pracuje s modelem obecného elektrického stroje, kterýžto má mnohé výhody - za tu hlavní, obecnost použití, se platí náročnějším matematickým aparátem a poněkud vyššími intelektuálními nároky na pochopení modelu. Takový model je pak snadno použitelný jak na stejnosměrný, tak synchronnní stroj. Sedlácký výpočet je sice našemu intuitivnímu chápání bližší, ale těžko podle něj řešit cokoliv jiného než stacionární stavy. Navíc je nutné učit se každý stroj zvášť.

To já jen tak, že jsem si cestou z hospody vzpomněl, že jsem chtěl k tomuto thématu cosi poznamenat.

martin h

Re: T 805 Dynamo

Príspevok od užívateľa martin h » 22 Jan 2008, 21:25

....To já jen tak, že jsem si cestou z hospody vzpomněl, že jsem chtěl k tomuto thématu cosi poznamenat...

Tak to jseš šťastnej člověk, páč mám zkušenost, že cestou z hospody se spíš zapomíná :lol:

Užívateľov profilový obrázok
Jerry
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 1607
Dátum registrácie: 17 Aug 2006, 07:29
Tatry, ktoré vlastním: Tatra 613-3 r.v. 1988
Tatra 805 r.v. 1957
Bydlisko: Rožmitál pod Třemšínem
Kontaktovať užívateľa:

Re: T 805 Dynamo

Príspevok od užívateľa Jerry » 21 Feb 2009, 19:26

Po delší provozní zkušenosti musím konstatovat, že dynamo funguje na výbornou. Jezdim převážně s rozsvícenejma parkovačkama (ještě sem nepotkal pomáhače a chrániče, nebo mě nezastavili :mrgreen: ) a dobíjení se drží kolem 8A při jízdě. Když mám rozsvícený potkávačky, tak do baterky leze něco do čtyř ampér. Počátek dobíjení odhaduju na 1100 ot/min. Baterie si vůbec nevšímam, dal sem jí do auta před rokem a kdykoli přijdu, tak nastartuju. Odběr soustavy v klidu je neměřitelný (krásná stará technika, žádná elektronika). Jsem prostě spokojen.

Užívateľov profilový obrázok
bazilisak
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 897
Dátum registrácie: 09 Jan 2008, 00:25
Kontaktovať užívateľa:

Re: T 805 Dynamo

Príspevok od užívateľa bazilisak » 25 Feb 2009, 12:00

Po delší provozní zkušenosti musím konstatovat, že alternátor funguje na výbornou. jezdím sice převážně s homologovanýma světlama pro denní svícení, ale voltmetr se drží neustále v zeleném poli, at jsou jakékoli otáčky i jakékoli množství spotřebičů ( 4 x 55W halogen, topení BN 4 , vnitřní osvětlení skříně 6x 21W ) . Baterie jsem si všiml nedávno, když jsem do ní dolil 2 L vody z vodovodu . Jsem prostě spokojen... :mrgreen:

Užívateľov profilový obrázok
bazilisak
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 897
Dátum registrácie: 09 Jan 2008, 00:25
Kontaktovať užívateľa:

Re: T 805 Dynamo

Príspevok od užívateľa bazilisak » 25 Feb 2009, 12:02

Zapoměl jsem dodat, že počátek dobíjení je kolem 300 ot / min motoru.

Užívateľov profilový obrázok
Jerry
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 1607
Dátum registrácie: 17 Aug 2006, 07:29
Tatry, ktoré vlastním: Tatra 613-3 r.v. 1988
Tatra 805 r.v. 1957
Bydlisko: Rožmitál pod Třemšínem
Kontaktovať užívateľa:

Re: T 805 Dynamo

Príspevok od užívateľa Jerry » 25 Feb 2009, 17:07

Hm... Tak tady sem tedy druhej. :lol:

hotday
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 73
Dátum registrácie: 02 Feb 2010, 15:13
Kontaktovať užívateľa:

Re: T 805 Dynamo

Príspevok od užívateľa hotday » 14 Apr 2010, 22:37

Jerry napísal:Já to chci pouze porovnat... Jinak Bazilišáku, to co píšeš, jsou izolovaný uhlíky (od napájecího vodiče, tj. -) a neizolovaný, připojený na hmotu vozidla (kostru tj +). A proud ti klesat nesmí, pokud neroste napětí na akumulátoru. Doba vzniku nemá na konstrukci vliv, běhat to musí. Kdyby ne, tak to přeci nevyráběli... Uhlíky sem měl venku, vyčistil sem je i drážky, aby šli lehce, komutátor je pěknej. Dělal sem to na motoru, tak sem mohl něco přehlídnout (špatnej spoj) i když sem šroubky od uhlíků dotaoval. Jen co dodělam ložiska na převodovce, tak půjdou větráky ven, a pěkně vyčistit, namazat, prohlídnout a umejt motor...
Ladisi stejně mi to přijde nějaký podezřelý, i na netu koukam po diskuzích ale nikde nic (technickýho) o Osmsetkoulích...
Vybádam to sám, ale hodil sem to sem, jestli už někdo nemá zkušenost... Jinak o konstrukci strojů toho taky vim dost, ale setkal sem se pouze s natočením uhlíků vůči statoru (nárůst výkonu, maximálních otáček, zmenšení jiskření... regulace max do 10°) Ale vždy byly uhlíky proti sobě, i při 4 uhlíkách je odebíráno napětí proti sobě...
Pokud je někdo tak znalej, tak mi to klidně můžete vysvětlit. Děkuji
trosku sa zapojim do diskusie, aj ked som ju neprecital celu, lebo na to nejak nieje casu...
co sa tyka dynama, tak to funguje tak, ze nema usmernenie resp. diody, ktore uz maju dnesne alternatory...
a teraz trosku vysvetlenia: dynamo je vlastne starter...usmernenie je urobene polohou uhlikov voci statoru, a potom nasledna rotacia rotora...a preto velkost nabijania je zavisla od otacok rotora...to znamena, ze ked si chces riadne nabit baterku, tak musis behat na plny plyn...myslim, ze by sa mozno dalo trosku pospekulovat s nastavenim reglera...
ps: o tychto veciach som mal jednosemestralny predmet...zaujimave vecicky...

Užívateľov profilový obrázok
Jerry
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 1607
Dátum registrácie: 17 Aug 2006, 07:29
Tatry, ktoré vlastním: Tatra 613-3 r.v. 1988
Tatra 805 r.v. 1957
Bydlisko: Rožmitál pod Třemšínem
Kontaktovať užívateľa:

Re: T 805 Dynamo

Príspevok od užívateľa Jerry » 15 Apr 2010, 01:01

O dynamech mam už další 4 semestry za sebou, v tomhle vlákně mi šlo o umístění uhlíků. Po logické úvaze mě to trklo, protože se jedná o čtyřpólový stroj, jsou uhlíky vůči sobě posunutý o 90° (bejt dvoupólovej, tak musí být proti sobě), rozměry uhlíků stačí pro odběr 12A a proto nemusí být na štítu 4 uhlíky jako je u startéru, kde tečou proudy i 20x větší. Zároveň jsou uhlíky umístěny v ose budící cívky (jejich vychýlení od osy má za následek pokles jiskření, atd.. ale to se dělalo u strojů ze 40. let, nebo v modelářskejch motorech, který mají i 20 tis. ot/min a má to proto své opodstatnění).
Dynamo bych si bůbec nedovolil zaměňovat za startér, protože dynamo má buzení derivační (ideální ampérvoltová char. v poměrně širokym spektru otáček), kdežto startér má buzení sériový (jehož výhodou je právě maximální moment od nulovejch otáček, kdežto ve vysokých otáčkách je moment a i odebíraný proud minimální).
K buzení dynam: jo pokud je to dynamo přímo buzený (derivační), tak ve velikosti indukovanýho napětí hrajou roli otáčky. S roustoucíma otáčkama rotoru můžem odebírat i větší proud, ale do meze zvratu, pak je indukovaný npětí tak malý, že se dynamo odbudí. Pokud je u dynama dobře nastavenej regulátor, tak drží dynamo konstantní napětí od 1500 do 5000 otáček, tudíž jízda s motorem ve vysokých otáčkách nabíjí baterku stejně rychle, kdežto nádrž "vybíjí" neúměrně rychleji. Pokud budu chtít aby mi dynamo dodávalo vyšší výkon, tak upravim budící proud, protože právě on mi určuje okamžitý výkon dynama (spolu s dostatkem mechanickýho příkonu, což už motor při volnoběhu má).
Pokud tedy budu v extrému chtít, tak po instalaci elektroniky do střev regulátoru mohu postavit dynamo, co bude na volnběhu dávat proud 8A a držet napětí na 14V, stačí řídit proud buzení a hlídat si indukovaný napětí a maximální výstupní proud (kvůli zamezení přetěžování). Ale to je asi na jinou diskusi...

Užívateľov profilový obrázok
Mojžo
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 4098
Dátum registrácie: 09 Feb 2004, 21:46
Bydlisko: mám
Kontaktovať užívateľa:

Re: T 805 Dynamo

Príspevok od užívateľa Mojžo » 15 Apr 2010, 08:09

Vynikajúce poznatky Jerry.
V súčasnosti sa v povoľnom tempe ktoré po ukončení T603 určite rozbehnem... bavím s výmenou starých regulátorov dynama v T603 za niečo moderné. Uvidíme ako dopadnem. Ideálne je, aby som ho dokázal skryť do pôvodných telies regulátora

hotday
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 73
Dátum registrácie: 02 Feb 2010, 15:13
Kontaktovať užívateľa:

Re: T 805 Dynamo

Príspevok od užívateľa hotday » 15 Apr 2010, 11:45

Jerry napísal:O dynamech mam už další 4 semestry za sebou, v tomhle vlákně mi šlo o umístění uhlíků. Po logické úvaze mě to trklo, protože se jedná o čtyřpólový stroj, jsou uhlíky vůči sobě posunutý o 90° (bejt dvoupólovej, tak musí být proti sobě), rozměry uhlíků stačí pro odběr 12A a proto nemusí být na štítu 4 uhlíky jako je u startéru, kde tečou proudy i 20x větší. Zároveň jsou uhlíky umístěny v ose budící cívky (jejich vychýlení od osy má za následek pokles jiskření, atd.. ale to se dělalo u strojů ze 40. let, nebo v modelářskejch motorech, který mají i 20 tis. ot/min a má to proto své opodstatnění).
Dynamo bych si bůbec nedovolil zaměňovat za startér, protože dynamo má buzení derivační (ideální ampérvoltová char. v poměrně širokym spektru otáček), kdežto startér má buzení sériový (jehož výhodou je právě maximální moment od nulovejch otáček, kdežto ve vysokých otáčkách je moment a i odebíraný proud minimální).
K buzení dynam: jo pokud je to dynamo přímo buzený (derivační), tak ve velikosti indukovanýho napětí hrajou roli otáčky. S roustoucíma otáčkama rotoru můžem odebírat i větší proud, ale do meze zvratu, pak je indukovaný npětí tak malý, že se dynamo odbudí. Pokud je u dynama dobře nastavenej regulátor, tak drží dynamo konstantní napětí od 1500 do 5000 otáček, tudíž jízda s motorem ve vysokých otáčkách nabíjí baterku stejně rychle, kdežto nádrž "vybíjí" neúměrně rychleji. Pokud budu chtít aby mi dynamo dodávalo vyšší výkon, tak upravim budící proud, protože právě on mi určuje okamžitý výkon dynama (spolu s dostatkem mechanickýho příkonu, což už motor při volnoběhu má).
Pokud tedy budu v extrému chtít, tak po instalaci elektroniky do střev regulátoru mohu postavit dynamo, co bude na volnběhu dávat proud 8A a držet napětí na 14V, stačí řídit proud buzení a hlídat si indukovaný napětí a maximální výstupní proud (kvůli zamezení přetěžování). Ale to je asi na jinou diskusi...
no, tak my sme proti vam len tak "olizli"... :lol:
ja som to neprirovnal k startru pretoze je to to iste, ale preto, aby sa pochopilo dynamo...ale dik za par peknych viet...zas som o nieco mudrejsi...ale i tak radsej davam prednost hmatatelnym vetam: do pravej si zoberem starter, do lavej dynamo, a porovnam si to...aby som to chapal aj ked to len vidim...
a este mam otazku: nemas nejake materialy ohladne toho dynama??? myslim schemu, atd...ze kde je budiace vinutie, atd...vsetko...dik..

Napísať odpoveď

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 27 neregistrovaných