Autorské zákony a vodoznaky

Návrhy na vylepšenie Tatraportal-u
ondro
Diskusný nováčik
Príspevky: 8
Dátum registrácie: 07 Nov 2008, 17:22
Kontaktovať užívateľa:

Autorské zákony a vodoznaky

Príspevok od užívateľa ondro » 02 Feb 2010, 18:08

V blízkej dobe vypustím nové obrázky :) .

Bol by som ale rád, aby boli ošetrené nejakým logom, aby sme sa vyhli kopírovaniu :)
Materiálov je dosť, tak sa tešte :)

Užívateľov profilový obrázok
bazilisak
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 897
Dátum registrácie: 09 Jan 2008, 00:25
Kontaktovať užívateľa:

Autorské zákony a vodoznaky

Príspevok od užívateľa bazilisak » 02 Feb 2010, 20:14

ondro napísal:V blízkej dobe vypustím nové obrázky :) .

Bol by som ale rád, aby boli ošetrené nejakým logom, aby sme sa vyhli kopírovaniu :)
Materiálov je dosť, tak sa tešte :)
Můžu vědět , proč Ti vadí , že si někdo obrázek skopíruje ? Proč by měl být označen logem ???

Užívateľov profilový obrázok
míla 81
Diskutujúci
Príspevky: 33
Dátum registrácie: 14 Máj 2008, 22:19
Tatry, ktoré vlastním: Tatra 805 valník
Tatra 805 Třinec
Tatra Beta 1.3 CL
Bydlisko: Vysočina
Kontaktovať užívateľa:

Re: Tatra 138

Príspevok od užívateľa míla 81 » 02 Feb 2010, 21:23

To jsem také nepochopil, stáhnout to jde stejně a to logo se nechá vymazat v Corelu, tak proč??

ondro
Diskusný nováčik
Príspevky: 8
Dátum registrácie: 07 Nov 2008, 17:22
Kontaktovať užívateľa:

Re: Tatra 138

Príspevok od užívateľa ondro » 04 Feb 2010, 00:14

Zájdite si do archívu Škoda Plzeň a spýtajte sa, či si môžete skopírovať ich fotku.

Povedia Vám- samozrejme, 1200-2500 Kč za fotku :)
Toto nebudú fotky, ktoré sa váľajú po nete, sú to skenované originály z podnikového archívu a tak by aspoň bolo dobré dodržať ich príslušnosť. Všetky weby, ktoré majú vlastné fotky, si ich chránia logom. Tatraportal nie? :)

Užívateľov profilový obrázok
bazilisak
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 897
Dátum registrácie: 09 Jan 2008, 00:25
Kontaktovať užívateľa:

Re: Tatra 138

Príspevok od užívateľa bazilisak » 04 Feb 2010, 20:20

Nepotřebuju chodit do škodovky, abych našel to, co potřebuju.

Takže pokud jsem to pochopil, draze jsi koupil fotky a chceš je nám tu ukázat zdarma, ale nesmíme je kopírovat ??

Ted to vypadá, jako bys vlastnil TP, a dal si na něj svoje, označené fotky ...

Užívateľov profilový obrázok
Luboš
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 6491
Dátum registrácie: 27 Máj 2004, 11:30
Tatry, ktoré vlastním: :::::::::::::::::::::::::
1953 - T805
1975 - T2-603
1977 - T613
1981 - T613-2
1982 - T613-2
1987 - T613-3
1991 - T613-3
1991 - T613-4
Bydlisko: ČR
Kontaktovať užívateľa:

Re: Tatra 138

Príspevok od užívateľa Luboš » 05 Feb 2010, 19:40

Já nevím Ondro, co ti nakukali v archivu Škody Plzeň, ale tatraportál žádné fotky nevlastní, všechny materiály jsou majetkem jejich autorů a jsou zde umísťovány vesměs ke studijním účelům a to bezplatně - přesně dle autorského zákona.

Hynek
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 111
Dátum registrácie: 30 Jan 2007, 12:18
Tatry, ktoré vlastním: T613-3 1990 (Hasičský útvar Praha)
Bydlisko: Odolena Voda
Kontaktovať užívateľa:

Re: Tatra 138

Príspevok od užívateľa Hynek » 06 Feb 2010, 12:39

Co se označování fotek týká: Osobně si svoje fotky copyrightuju, a to nejen viditelně (vodoznak nebo proužek přidaný k fotce s mým jménem, případně i serverem, pro který jsem fotky poskytl), ale i skrytě (v EXIFu fotografie). Je hezké jak tu píše míla81, že jde copyright v Corelu smazat, ale ve chvíli, kdy tu fotku s odstraněným copyrightem pustíš dál, dopouštíš se trestného činu podle Autorského zákona. Já cizí fotky nezveřejňuji, pokud k tomu nemám souhlas autora, a i pokud ano, pak ji pustím ven opět jen ocopyrightovanou. Nevím, co je za problém, fotky označit. Nedávno měl kolega tatracyber velký problém, kdy jeho stránky někdo vykradl a po odstranění copyrightů z fotek si z nich udělal vlastní web - ukázkový příklad krádeže, ten človíček vůbec nedopadl dobře. Mimochodem jedna autorská fotografie bývá při případném soudním sporu ohodnocena řádově na stovky až tisíce korun, takže z jedné loupeže padesáti fotek se vyklube klidně i statisícová škoda. Už jsem jednou v podobném sporu figuroval, po "lupiči" našich fotek (vydal je přes písemný zákaz všech tří autorů fotografií knižně) byla požadována mimosoudní náhrada škody 250.000,- Kč, právník měl od nás volné ruce s tím, že co si vysoudí je jeho, nám šlo hlavně o vyškolení toho pána, že si nesmí dovolit krást fotky.

Užívateľov profilový obrázok
bazilisak
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 897
Dátum registrácie: 09 Jan 2008, 00:25
Kontaktovať užívateľa:

Re: Tatra 138

Príspevok od užívateľa bazilisak » 06 Feb 2010, 14:41

Hynku , pokud jsem to dobře pochopil, píšeš " Osobně si svoje fotky " ....... tudíž fotky , které jsi vyfotil Ty sám, svým fotákem ...... Jak je to ale v případě , že bych Ti například já , dal fotoalbum ,které mi dal děda, které vytvořilo například vývojové oddělení nejmenované továrny a co ted ? Označil by sis je , a byly by jen Tvoje ? Pak by jsi se chtěl pochlubit nějakým typem auta , a dal bys někam, třeba na TP fotku ..... s prototypem . Bylo by správné, abys ji měl označenou právě svojím jménem ?
Přiznám se , že v takovém humusu, jako je autorský zákon, a něco, jako OSA , který vybírá například od Valašského muzea v přírodě peníze za to, že tam zpívají valašské písničky a někdo to slyší .... se nedokážu , ani můj mozek se v tom nedokáže orientovat, ani tyto případy pochopit ..... lidová písnička / autor neznámý - kurva platte , nebo dostanete pokutu a zrušíme vám to muzeum !!!!

ondro
Diskusný nováčik
Príspevky: 8
Dátum registrácie: 07 Nov 2008, 17:22
Kontaktovať užívateľa:

Re: Tatra 138

Príspevok od užívateľa ondro » 06 Feb 2010, 17:20

Nechápem prečo to beriete tragicky a prečo Vám to robí taký problém :(
Tie fotky nemám stiahnuté z netu a nerozširujem ich takým štýlom. Pokiaľ sú to fotky z archívu DetvaStroje, tzn. že originály sú v mojom vlastníctve.

Autorovi som ich zaslal s dobrým úmyslom, požiadal ma, či ich môže sem dať, rád som mu to zvolil. Chcel som len, aby boli označené logom TP, pretože ako vravím. sú to vzácne fotky. Nehnevá ma to, že ich niekto má v PC. Chcem len zamedziť tomu, aby ich niekto o dva weby vedľa nevyhlasoval za vlastné....

ondro
Diskusný nováčik
Príspevky: 8
Dátum registrácie: 07 Nov 2008, 17:22
Kontaktovať užívateľa:

Re: Tatra 138

Príspevok od užívateľa ondro » 06 Feb 2010, 17:33

Proste som len chcel, aby boli označené fotky tak, ako máte na webe TP. Tiež ich nefotil nikto, sú to často fotky z podnikového archívu a majú logo Tatraportal. Nevadí mi, keď si ich skopírujete. Ale ako písal Hynek, fotky sa často kradnú a je to dosť nemilé.

Celkom ma prekvapili Vaše reakcie s niečim takým som sa ešte nestretol ...

Užívateľov profilový obrázok
Luboš
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 6491
Dátum registrácie: 27 Máj 2004, 11:30
Tatry, ktoré vlastním: :::::::::::::::::::::::::
1953 - T805
1975 - T2-603
1977 - T613
1981 - T613-2
1982 - T613-2
1987 - T613-3
1991 - T613-3
1991 - T613-4
Bydlisko: ČR
Kontaktovať užívateľa:

Re: Tatra 138

Príspevok od užívateľa Luboš » 06 Feb 2010, 20:04

I fotky z podnikového archivu někdo fotil, třeba jako zaměstnanecké dílo, autor tedy nějaký je, byť třeba neznámý, případně může být držitelem majetkových práv jiná osoba. I tady na TP se rozmáhá ten nešvar, že mnozí vlastníci kopií -ať již papírových fotek nebo digitálních obrázků, tato díla, ke kterým často nemají vlastnická práva, označují svými logy nebo jmény, v horším případě copyrightem, což je vůbec nepřijatelné. Mně by se to jako autorovi rozhodně nelíbilo, co si má kdo co označovat moje díla? Stejně tak nechápu, proč by fotky z archivu nějakého DetvaStroje nebo odkuď měly být značeny logem Tatraportálu...

ondro
Diskusný nováčik
Príspevky: 8
Dátum registrácie: 07 Nov 2008, 17:22
Kontaktovať užívateľa:

Re: Tatra 138

Príspevok od užívateľa ondro » 06 Feb 2010, 22:05

Tak potom by nemohli byť takmer žiadne fotky na tomto portáli značené logom Tatraportálu, kedže takmer všetky sú výsledkom propagácie či už Tatry, alebo nádstavbárov....

O to mi ale vôbec nešlo, chcel som len zamedziť kradnutiu, ale ako myslíte.....
A ja nevlastním žiadne digitálne kópie, ale fotky prehnané cez kopírku...

Hynek
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 111
Dátum registrácie: 30 Jan 2007, 12:18
Tatry, ktoré vlastním: T613-3 1990 (Hasičský útvar Praha)
Bydlisko: Odolena Voda
Kontaktovať užívateľa:

Re: Tatra 138

Príspevok od užívateľa Hynek » 07 Feb 2010, 12:29

V případě, že fotky jsou (mj.) z podnikového archivu, pak bych je asi označil logem fabriky, ze které pocházejí, případně bych je neoznačoval a pouze do příspěvku napsal, že jsou odtud a odtud. Ale logo firmy, z jejichž archivu foto pochází není žádné zlo, navíc když bude dole v koutě, ničemu nevadí - mě osobně tedy ne. Jak jsem psal výše - je vždy lepší uvést autora, případně do rohu fotky vložit vodoznak. Podívejte se, jaké podmínky pro poskytování fotek má třeba ČTK - to je teprve vychcanost a zlodějina, dokonce se fotky od nich nesmí ani archivovat pro vlastní potřebu. Ostatně podívejte se, jak při poslední aktualizaci (Tatra 138) fotky označil kolega tatracyber na Tatrapřehledu - v koutě je autor a přes některé fotky je ještě uprostřed vodoznak Tatrapřehledu... Sice znehodnocení fotky, ale při loupežovosti jistých vychcánků jediné řešení, aby ty fotky vůbec někdo mohl vidět...

TiborM
Diskutujúci
Príspevky: 34
Dátum registrácie: 19 Máj 2009, 11:00
Tatry, ktoré vlastním: Tatra 815 S1, Tatra 815 S3 (obe 1:87)
Bydlisko: Diviaky n/N - Prievidza
Kontaktovať užívateľa:

Re: Tatra 138

Príspevok od užívateľa TiborM » 07 Feb 2010, 12:44

Autorovi som ich zaslal s dobrým úmyslom, požiadal ma, či ich môže sem dať, rád som mu to zvolil. Chcel som len, aby boli označené logom TP, pretože ako vravím. sú to vzácne fotky. Nehnevá ma to, že ich niekto má v PC. Chcem len zamedziť tomu, aby ich niekto o dva weby vedľa nevyhlasoval za vlastné....
Zdravím všetkých, ktorí sa zapojili do diskusie po tom, ako som zverejnil dve fotky od Ondra. Nemám k dispozícii logo Tatraportalu, (nie som admin ani majiteľ...)takže som uvedené fotografie nijako "necopyrightoval", už vonkoncom nie svojim logom, lebo to boli fotky od Ondra a uviedol som vo svojom príspevku zdroj. Nepovažoval som za nutné označovať ani iné foto z môjho archívu, ktoré som vkladal aj do iných vlákien. Rešpektujem alebo sa aspoň snažím rešpektovať autorské práva iných, preto prosím administrátora fóra, aby, ak je to technicky možné, označil dve predmetné fotky logom tatraportalu, alebo aby ich vymazal a s tým aj celú časť diskusie. Vlákno "Tatra 138" by sa malo bytostne týkať iba Tatry 138 a jej variáciám, nie autorského zákona.

Ondro, ak som niečo z našej dohody zle pochopil, verejne sa Ti ospravedlňujem.

ondro
Diskusný nováčik
Príspevky: 8
Dátum registrácie: 07 Nov 2008, 17:22
Kontaktovať užívateľa:

Re: Tatra 138

Príspevok od užívateľa ondro » 07 Feb 2010, 13:30

Nič si zle nepochopil :)

Už to nechajme tak, nečakal som že to narobí takú zlú krv. Pôvodne som si myslel, že fotky budú aj v galérií TP, preto som chcel nato tie vodoznaky. :wink:

etienne
Správca diskusného systému
Príspevky: 4117
Dátum registrácie: 09 Feb 2004, 18:51
Bydlisko: Bratislava
Kontaktovať užívateľa:

Re: Autorské zákony a vodoznaky

Príspevok od užívateľa etienne » 07 Feb 2010, 21:51

Mne osobne vodoznaky nevadia, ale ak su urobene dobre.

To pre mna znamena bug nieco pekne, okom znesitelne v rohu, alebo priamo neviditelny watermark v obrazku. Ziadne napisy "ondro" "ondro" "ondro" po celom obrazku.

Užívateľov profilový obrázok
madmax
Diskutujúci
Príspevky: 19
Dátum registrácie: 28 Dec 2009, 14:58
Tatry, ktoré vlastním: Tatra T613-3
r.v. 1988
Kontaktovať užívateľa:

Re: Autorské zákony a vodoznaky

Príspevok od užívateľa madmax » 09 Feb 2010, 23:59

Nech aby obsah fotografie nebol znehodnotený. Potom je zbytočné zverejňovať vodoznakmi rozmazané resp. inými spôsobmi "chránené" fotografie ktoré takto strácajú svoju hodnotu či už z hľadiska informatívneho alebo estetického

Napísať odpoveď

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 10 neregistrovaných