Čo kus, to originál...

Technické problémy s našimi tatrovkami

Užívateľov profilový obrázok
ziza
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 426
Dátum registrácie: 12 Máj 2007, 10:56
Kontaktovať užívateľa:

Re: Čo kus, to originál...

Príspevok od užívateľa ziza » 09 Dec 2008, 11:06

Chceš jako říci - co vlastně? Že slepice budou snášet kvalitativně jiná vejce, když budou mít královnu?
No já si myslím, že právě filozofie kaizen japonskému průmyslu i firmám velmi pomohla. Před II.sv.v. Japonsko moc průmyslu nemělo. Auta začalo vyrábět až tak počátkem 60.let a pokud se matně pamatuji, výrobní metody přebírali jak "masové" z jůesej, tak snahy o preciznost z Mnichova. Pamatuji, že ještě celá 70. a 80. léta byl kauf "japončíka" velkou loterií s malou pravděpodobností výhry, ačkoliv Hirohito permanentně, leč naprosto symbolicky císařoval a v parlamentu se permanentně hádali. Naštěstí si průmysl obou institucí velmi úspěšně nevšímal stejně, jako ony jich. Japonsko nezbrojilo a státní ekonomika a průmysl se v klidu věnovaly jen "civilu". Není pravda, že komunisti v Japonsku nejsou. Mají a znají je tam a v parlamentu jich stále sedává 5-10%. Po II.sv.v. byli dost dlouho velkým problémem a nebýt McArthura a pak dlouhodobě úspěšného "dozoru" USA, bůhví, jak by Japonsko v 50.letech dopadlo.

Ergo, já neumím posoudil výšku laťky "kvality" aut. :mrgreen:
Používání kategorie "kvalita" je pro mě v souvilosti s (nejen) auty značně metafyzické a až nesmyslně subjektivní. Kvalitní či kvalitnější :shock: auto - CO TO JE? I když mají červená auta jistojistě jinou kvalitu než zelená - která jsou dobrá a která horší? Jakou kvalitu-barvu si mám vybrat, abych nekoupil "špatně"? :wink:

Užívateľov profilový obrázok
Ergo_sum
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 587
Dátum registrácie: 05 Jan 2008, 15:15
Bydlisko: Bratislava
Kontaktovať užívateľa:

Re: Čo kus, to originál...

Príspevok od užívateľa Ergo_sum » 09 Dec 2008, 11:59

Nemat teraz cas na podrobnu odpoved lebo odchadzam (odpoviem neskor), ale aspon posielam pomer sil v Japonskom parlamente. Nech to pocitam ako viem, tych 5-10% komunistov tam nevidim...
Prílohy
Japonsko 1.jpg

Užívateľov profilový obrázok
Ergo_sum
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 587
Dátum registrácie: 05 Jan 2008, 15:15
Bydlisko: Bratislava
Kontaktovať užívateľa:

Re: Čo kus, to originál...

Príspevok od užívateľa Ergo_sum » 09 Dec 2008, 12:02

ziza, nemyslel si skor McCarthyho :idea:

Užívateľov profilový obrázok
ziza
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 426
Dátum registrácie: 12 Máj 2007, 10:56
Kontaktovať užívateľa:

Re: Čo kus, to originál...

Príspevok od užívateľa ziza » 09 Dec 2008, 15:03

Ne, nemyslel jsem republikánského senátora Josepha Mccarthyho. :) Myslel jsem pětihvězdičkového armádního generála Douglase MacArthura, který sice také byl výrazně antikomusticky laděný, ale byl to moudrý muž který vykonal mnohé z čeho všichni dodnes žijeme. Ač byl jedním z nejvyšších vojenských velitelů, přesto zůstal zásadovým demokratem a dějiny si ho pamatují a budou pamatovat neskonale pozitivněji než hysterického, inkvizičního, věčně opilého Mccarthyho. Douglas MacArthur - to on ubránil a světu vybojoval demokraci a základy demokracie pak "vnutil" coby protektor-okupant (jak známo) Japoncům právě on.
Mccarthyho i mccarthy-ismus (nevyšetřoval pouze komunisty, ale i jiné "společensky nepřijatelné" skupiny) sama demokracie - já doufám, že navždy - pohřbila.

Matyjas
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 207
Dátum registrácie: 22 Jan 2005, 18:37
Tatry, ktoré vlastním: Nemám Tatru/nechcem uviesť, akú Tatru mám
Bydlisko: Šumperk
Kontaktovať užívateľa:

Re: Čo kus, to originál...

Príspevok od užívateľa Matyjas » 09 Dec 2008, 16:02

Ergo_sum: v Japonsku odbory pracují pro zaměstnance a v Evropě pro flákače?? :o
Jinak si myslím,že kvalita japonské práce a jejich schopnost se učit je v lidech a celé zemi zakořeněná mnohem hlouběji bez ohledu na existence a vlivu politických stran. Jiné nároky mají tamnější zaměstnavatelé a zaměstnanci než v Evropě a v mnoha ohledech by japonské způsoby byly v Evropě neakceptovatelné a naopak.

Užívateľov profilový obrázok
ziza
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 426
Dátum registrácie: 12 Máj 2007, 10:56
Kontaktovať užívateľa:

Re: Čo kus, to originál...

Príspevok od užívateľa ziza » 09 Dec 2008, 17:01

Ergo_sum napísal:posielam pomer sil v Japonskom parlamente. Nech to pocitam ako viem, tych 5-10% komunistov tam nevidim...
Aha! Tak dneska já taky ne. V dolní-horní vidím letos pouhá 2-3%. Ale budiž mě uznáno alespoň jako výmluva - já japonský komouše zase až tak moc nesleduju. :wink:

Užívateľov profilový obrázok
D.A.
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 1859
Dátum registrácie: 09 Jan 2007, 09:35
Tatry, ktoré vlastním: Nemám Tatru/nechcem uviesť, akú Tatru mám
Bydlisko: CZ

Re: Čo kus, to originál...

Príspevok od užívateľa D.A. » 09 Dec 2008, 17:02

Matyjasi, v Japonsku jsem nebyl, takže k této polovině Ergova konstatování nemám vlastní poznatky, s Evropou má pravdu. Tady to je ve 21. století štít flákačů a vyžírků.

Užívateľov profilový obrázok
ondrej
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 3867
Dátum registrácie: 29 Máj 2004, 11:05
Kontaktovať užívateľa:

Re: Čo kus, to originál...

Príspevok od užívateľa ondrej » 09 Dec 2008, 23:36

MarekK napísal:...Ondrej: toto nieje "pivná debata"? :wink: ...... ..........ale zaújmavá...
ja to ako typickú "pivnú debatu" nevnímam - napísal som sem svoj názor na vec a vyzval ostatných, nech sem napíšu (tí, ktorých téma osloví), ako to vidia oni. Veľmi rád si skonfrontujem svoje poznatky s konštruktívnymi príspevkami iných.
Ak to niekto chápe ako pivnú debatu, nemusí sa predsa zúčastniť. Táto tvoja poznámka však vo mne vzbudila myšlienku zadefinovať, čo pivná debata je, a čo nie. Zatiaľ definíciu nemám, rozlišujem to akosi podvedome. Možno sa niekedy o takú definíciu pokúsim.
Zmyslom tohoto vlákna je však okrem konfrontácie názorov na danú tému aj odpútanie pozornosti prispievateľov od nezmyselných hryzavých sporov a usmernenie ich aktivity troška zmysluplnejším smerom. Obidva ciele tohoto vlákna sa zatiaľ darí napĺňať... :)

jsem z Cech.

Re: Čo kus, to originál...

Príspevok od užívateľa jsem z Cech. » 09 Dec 2008, 23:48

ondrej napísal:
MarekK napísal:...Ondrej: toto nieje "pivná debata"? :wink: ...... ..........ale zaújmavá...
ja to ako typickú "pivnú debatu" nevnímam - napísal som sem svoj názor na vec a vyzval ostatných, nech sem napíšu (tí, ktorých téma osloví), ako to vidia oni. Veľmi rád si skonfrontujem svoje poznatky s konštruktívnymi príspevkami iných.
Ak to niekto chápe ako pivnú debatu, nemusí sa predsa zúčastniť. Táto tvoja poznámka však vo mne vzbudila myšlienku zadefinovať, čo pivná debata je, a čo nie. Zatiaľ definíciu nemám, rozlišujem to akosi podvedome. Možno sa niekedy o takú definíciu pokúsim.
Zmyslom tohoto vlákna je však okrem konfrontácie názorov na danú tému aj odpútanie pozornosti prispievateľov od nezmyselných hryzavých sporov a usmernenie ich aktivity troška zmysluplnejším smerom. Obidva ciele tohoto vlákna sa zatiaľ darí napĺňať... :)
Tak abych tedy odpoutal pozornost od stezejnich problemu: Teme je vemi smesne, Ondreji. Mam psat jak se chova ta ktera 613-ka nebo peugeot 106-ka? je to pivni debata jak vysita.

Užívateľov profilový obrázok
ondrej
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 3867
Dátum registrácie: 29 Máj 2004, 11:05
Kontaktovať užívateľa:

Re: Čo kus, to originál...

Príspevok od užívateľa ondrej » 09 Dec 2008, 23:50

Vašku, nepochopil si pointu vlákna..

Užívateľov profilový obrázok
Ergo_sum
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 587
Dátum registrácie: 05 Jan 2008, 15:15
Bydlisko: Bratislava
Kontaktovať užívateľa:

Re: Čo kus, to originál...

Príspevok od užívateľa Ergo_sum » 10 Dec 2008, 00:33

ziza, vdaka McCarthyho dostali trest smrti manzelia Rossenbergovci, za to mu patri vdaka. Ktory dalsi "blazon" by si trufol organizovat proces prakticky bez dokazov (dnes uz vieme ze dokazy boli ale nesmeli byt prezentovane aby sa neprezradilo ze poznaju tajnu sifru KGB). Uznavam ze jeho neskorsie posobenie bolo kontroverzne... Moji favorit na "konecne riesenie komunistickej otazky" je niekto uplne iny :wink:

Ale k teme, Japonsku konstitucnu monarchiu som menoval ako priklad len preto, ze japonska spolocnost je velmi konzervativna co ocenujem. Tradicne hodnoty su v spolocnosti asi to najdolezitejsie na com sa da stavat buducnost.

Ja netvrdim ze KAIZEN je nefunkcny system, ale musi mat podporu v mysleni ludi co ho realizuju. Kaizen skusa aj VW a ziadne zlepsenie kvality nie je poznat, skor naopak.

Užívateľov profilový obrázok
Ergo_sum
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 587
Dátum registrácie: 05 Jan 2008, 15:15
Bydlisko: Bratislava
Kontaktovať užívateľa:

Re: Čo kus, to originál...

Príspevok od užívateľa Ergo_sum » 10 Dec 2008, 00:45

Odbory v japonsku naozaj funguju presne tak ako je ich zameranie (asi ako vsetko v Japonsku), staci sa pozriet ze Japonsko ma najmenej vaznych a smrtelnych urazov, rovnako ako chorob s povolania v zrovani s EU a USA.
Odbory u nas sa zaoberaju len ochranou zamestananosti a koletivnym vyjednavanim vyhod a co je horsie dokonca diktuju aj formulaciu zakonnika prace. Odbory robia tu najhorsiu moznu pracu, len ludia si to neuvedomuju. Umelo drzia rovnost zamestnancov a brania prirodzenemu vyvoju trhu prace a skutocnemu ocenovaniu prace.

Užívateľov profilový obrázok
Ergo_sum
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 587
Dátum registrácie: 05 Jan 2008, 15:15
Bydlisko: Bratislava
Kontaktovať užívateľa:

Re: Čo kus, to originál...

Príspevok od užívateľa Ergo_sum » 10 Dec 2008, 00:55

ziza napísal:já japonský komouše zase až tak moc nesleduju. :wink:
Tak to ja bedlive sledujem vsetkych komousov na celom svete, nechcem skoncit ako sa spieva v jednej slovenske pesnicke:
- Ak chces zabudnut, tak zabudni
- Mozno to pride pomaly
- Ak chces zabudnut, tak zabudni
- Raz ta to aj tak zavali

Matyjas
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 207
Dátum registrácie: 22 Jan 2005, 18:37
Tatry, ktoré vlastním: Nemám Tatru/nechcem uviesť, akú Tatru mám
Bydlisko: Šumperk
Kontaktovať užívateľa:

Re: Čo kus, to originál...

Príspevok od užívateľa Matyjas » 10 Dec 2008, 14:46

Tak jak to tady čtu,odbory jsou pro mnohé něco jako veš v kožichu. Odbory hrají hlavní roli jako zástupce zaměstnanců při prosazování jejich zájmů,dodržování Zákoníku práce a jiné vyjednávání se zaměstnancem. Není se co divit,že mají co říct i do znění Zákoníku práce,pokud je v rozporu se zájmy zaměstnanců. Proč jim to zazlívat. Pokud jsou odbory dobře fungující a v podniku neslouží jen k rekreacím,tak nezastupitelnou úlohu mají i v bezpečnosti práci,stejně jako v Japonsku. Jak tak sleduji firemní "kulturu" v mnohých podnicích a co vše si vůči zaměstnancům dovolí tak dobrých ale razantních odborů jen houšť. Firmy,kde nemají zaměstnanci zaštitu v odborech ani nepotřebují reklamu,jsou nechvalně známy po celém kraji.
Ondreji promiň,že Ti kazím téma. :oops: :oops:

Užívateľov profilový obrázok
ziza
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 426
Dátum registrácie: 12 Máj 2007, 10:56
Kontaktovať užívateľa:

Re: Čo kus, to originál...

Príspevok od užívateľa ziza » 10 Dec 2008, 15:17

Ergo_sum napísal:
... ja bedlive sledujem vsetkych komousov na celom svete
Zábava poněkud paranoidní, zdá se mi. :wink:

Ergo, není lepší jít na pivo? Trochu podebatovat... Já totiž pivní debaty nad džbánky Prazdroje přímo zbožňuji. Akademické, odborné, politické, plané a liché debaty rád moc nemám. Nepochopím, jak se může "nekdo z Cech" k pivním debatám stavět tak pejorativně a když už mu tedy brnkají na nervy, proč na to "pivo" vůbec do hospody chodí a debaty štamgastů kibicuje? To nechápu! Ty ano? :shock:

Víš, já věřím, že pivo vzniklo a existuje jenom kvůli nim. Není totiž nad ně a pivně nedebatujících je přehlédnutelně bezvýznamné minimum. Stačí hodit oko lokálem. Už jsi snad zažil nebo alespoň četl, že by politici, odborníci, neřku-li akademici v debatě NĚCO vyřešili? No a přitom všichni, kteří kdy debatovali nad čtvrtým Prazdrojem ochotně dosvědčí, že se v té debatě podařilo vyřešit vždy všechno; kdo oportunisticky nesouhlasil nebo chtěl diskutovat odborně a akademicky, případně měl jenom blbý kecy, tak ten dostal po řepě a ... a zdarec! Příští pátek v 8 opět "naschle". :wink:
Osobně nebudu čekat do pátku a otevřu Ondrejovo téma u nás v sokolovně již dnes večer. Zítra zde vydám tiskovou zprávu. :mrgreen:

Ondreji, dej si s definicí záležet a počítej s plamennou debatou. Minimálně já Ti rád zaoponuji. :wink:

Užívateľov profilový obrázok
ziza
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 426
Dátum registrácie: 12 Máj 2007, 10:56
Kontaktovať užívateľa:

Re: Čo kus, to originál...

Príspevok od užívateľa ziza » 10 Dec 2008, 15:21

Ještě něco k věci: proč je první pivo jiné než to druhé a třetí a čtvrté a....? Proč co půllitr, to originál? Jeden sud, jedna pípa, jedna hostinská... :idea: :?: :shock:

Užívateľov profilový obrázok
kovoo
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 316
Dátum registrácie: 30 Dec 2005, 18:37
Bydlisko: TT
Kontaktovať užívateľa:

Re: Čo kus, to originál...

Príspevok od užívateľa kovoo » 10 Dec 2008, 16:07

:mrgreen: No najprv niečo k téme: u mňa pivná debata začína po treťom pive, najčastejšie tmaví šariš... :D

A teraz trocha mimo mísu: v jednej nemenovanej japonskej firme vyrábajúcej elektroniku(TV-liquid crystal display) prišli japončici do výroby (na SR) že skontrolovať pracovné podmienky a skúsiť si ako sa pracuje na montážnych pracoviskách. Tak milí japončici si skúsili niečo „zložiť“ a zistili že sa to skladá rýchlejšie lepšie v polohe stojmo – na stojáka a tak zobrali všetkým pracovníčkam stoličky s celej výroby. Len milých japončikov jaksik nenapadlo že oni to niečo skladali 10min a ten roboš tam stojí jak trulo 8hod na jednom mieste a nemôže sa ani pohnúť. Proste je to iná mentalita človeka. A tiež súhlasím že EU je plná „vižírkov“...
:lol:

Užívateľov profilový obrázok
MarekK
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 1912
Dátum registrácie: 23 Jún 2005, 21:48
Tatry, ktoré vlastním: Tatra 613-4 (1993)
Bydlisko: Olomouc
Kontaktovať užívateľa:

Re: Čo kus, to originál...

Príspevok od užívateľa MarekK » 10 Dec 2008, 21:10

Já mám takú skúsenost, že ludia pracujú tak kvalitne ako majú nastavené mantinely na výstupnej kontrole. kedže pseudomanageri majú dojem , že nástrojmi na zlepšovanie procesov (to zdaleka neni len kaizen, metód je hafo) sa dá ušetrit, tak chcú vidiet ekonomické výsledky, a potom sa nastavujú výstupné "mantinely" volnejšie aby bola lacnejšia výroba. toto je krutý fakt spojených nádob, podmienený tým, že vedenie podnikov alebo už docela často aj vedúci prevádzok niesú odborníci vo fachu ale sú to ekonomovia. ale nežijeme v japonsku, že!...

S japoncami, máme takú skúsenot, že potom čo prileteli do prahy, si zapožičali auto svojej materskej značky u autopožičovne, zhodou okolností miniauto, 4 sa do neho s kuframi nasúkali. a vydali sa po D1 k nám na hanú. bol to pre nich ťažký zážitok. potom asi pol dna riešili jednoduchý problém (podla kaizenu alebo niečoho podobného asi...). Taký problém u nás vyrieši človek sám na mašine, a ten o kazene ani nepočul.

Ondrej: já to tu už tak často a dokladne nečítam, a ak otvorím nejaké vlákno a vidím že to je tlachanie, tak už kked to mám otvorené si prečítam len príspevky relevantných prispievatelov, a u teba som pojem pivná debata v poslednej dobe čítal docela často, a ak si tento pojem niekde udal, tak som danú tému už neotváral... ináč teraz som dopil takéto beer http://www.gingerbeer.cz/produkt.html

Užívateľov profilový obrázok
bazilisak
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 897
Dátum registrácie: 09 Jan 2008, 00:25
Kontaktovať užívateľa:

Re: Čo kus, to originál...

Príspevok od užívateľa bazilisak » 10 Dec 2008, 22:23

Marekk - tvoje zkušenost s tou kvalitou a výstupní kontrolou-zrovna u nás neplatí. Víme, že po nás na dílně nikdo nic kontrolovat nebude, a přesto vše děláme , jak nejlépe umíme. Tam, kde patří pérovka a plochá podložka, tam ji dáme. Vše, tak jak má být. kola kontrolujeme momentovým klíčem...
Když jsem dělal geometrie na nových vozech, tak VŽDY přesně uprostřed tolerance . Žádne "mrd dup " to je dobrý....

Užívateľov profilový obrázok
ondrej
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 3867
Dátum registrácie: 29 Máj 2004, 11:05
Kontaktovať užívateľa:

Re: Čo kus, to originál...

Príspevok od užívateľa ondrej » 10 Dec 2008, 22:26

ziza napísal:Ještě něco k věci: proč je první pivo jiné než to druhé a třetí a čtvrté a....? Proč co půllitr, to originál? Jeden sud, jedna pípa, jedna hostinská... :idea: :?: :shock:
Zizo - máš to u mňa! konečne zase nejaký príspevok k téme :)
no a - musím priznať svoj predošlý omyl - toto naozaj JE pivná debata, taká najpivnejšia, aká tu na portále vôbec je,
len dúfam, že MarekK teraz neprestane toto vlákno sledovať :lol:

Pri poslednej návšteve Švédska som prejavil prianie ochutnať nejakú miestnu špecialitu a zapiť ju aj nejakým dobrým domácim pivom. Jedlo bolo výborné a pivo tiež - chutné, celkom, ako u nás! Na moju otázku, ako sa to pivo volá, dievčina, ktorá ma ním zásobovala, mi ochotne a s hrdosťou v hlase odpovedala "Stahobhrrno"... Hm, dobré, ale chcel som nejaké domáce :( . Po porade s domácimi mi ako najlepšie odporučili "Mariestads" a - bolo naozaj veľmi lahodné, chutilo mi. Tak som dievčine povedal "TAG" (údajne to má byť niečo ako naše "vďaka - díky", načo reagovala milým úsmevom a ďalším pivom, takže asi ma to naučili správne a nenahovorili ma na niečo zlé - to bola pivná debata! Dostali sme sa aj k Volvám a Saabom a aj k ich kvalite :lol:
Prílohy
S6300740a.JPG
S6300740a.JPG (58.5 KiB) 10444 zobrazení

Napísať odpoveď

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 18 neregistrovaných