Výměna převodovky

Technické problémy s našimi tatrovkami

satan
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 80
Dátum registrácie: 12 Apr 2005, 20:48
Tatry, ktoré vlastním: Nemám Tatru/nechcem uviesť, akú Tatru mám
Kontaktovať užívateľa:

Výměna převodovky

Príspevok od užívateľa satan » 23 Jún 2008, 10:58

Odborná veřejnosti,
jak obtížné ( technicky ) je montáž 4 stupňové převodovky namísto 5ti stupňové? Delší kratší hřídel, výměna kulisy řazení, řadící páky? Předem děkuji za všechny konstruktivní odpovědi.

ladis
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 1113
Dátum registrácie: 02 Aug 2006, 18:00
Kontaktovať užívateľa:

Re: Výměna převodovky

Príspevok od užívateľa ladis » 23 Jún 2008, 18:57

Není to technicky obtížné. Převodovka se prostě, jak píšeš, vymění. Jezdí tak třeba Evil. Ovšem s Mi motorem v dlouhé kastli to se čtyřmi převody není tak hezké svezení...

Užívateľov profilový obrázok
radek
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 1971
Dátum registrácie: 29 Okt 2004, 08:24
Tatry, ktoré vlastním: .........................
Tatra 613 "all in one"
Tatra 613-4 CH
Kontaktovať užívateľa:

Re: Výměna převodovky

Príspevok od užívateľa radek » 23 Jún 2008, 21:26

No nevím, něco jsem s tím pojezdil (když už jsem to vyrobil, že :wink: ) a pojem "dlouhá trojka" lze u Evilovy kombinace opatřit přídomkem "ostrá dlouhá trojka", neb ta agilita vstřikového motoru a chuť točit se je obsluze velmi příjemná a dost šetří spojku tím, že není třebat kvrdlat kombinaci 3-4 jako u pětikvaltu. Nicméně popisuji subjektivní dojem, žádná měření jsem neprováděl.....

Užívateľov profilový obrázok
MarekK
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 1912
Dátum registrácie: 23 Jún 2005, 21:48
Tatry, ktoré vlastním: Tatra 613-4 (1993)
Bydlisko: Olomouc
Kontaktovať užívateľa:

Re: Výměna převodovky

Príspevok od užívateľa MarekK » 23 Jún 2008, 22:00

radek napísal:že není třebat kvrdlat kombinaci 3-4 jako u pětikvaltu
a čo bráni u 5qvaltu(dalej len 5q) preskočit 4° rýchlostný? bežne 4ku pri agilných rozjazdoch preskakujem, zato agilné jazdenie po meste na 4ke(5q) je ovela príjemnšie ako na podtočenej 5ke/4ke (5q/4q) alebo na zbytočne točiacej sa 3ke u 4qvaltu..... niekedy preskakujem aj dvojku (5q)... a tiež som neprevádzal žiadne merania, len jazdím 5qvaltom cca 350km týždenne...

Užívateľov profilový obrázok
D.A.
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 1859
Dátum registrácie: 09 Jan 2007, 09:35
Tatry, ktoré vlastním: Nemám Tatru/nechcem uviesť, akú Tatru mám
Bydlisko: CZ

Re: Výměna převodovky

Príspevok od užívateľa D.A. » 26 Jún 2008, 06:16

Mno, za posledních 12 měsíců jsem se něco napřeskakoval II. a IV. rychlosti - u malolitrážních klumpů, např. v italské zdechlině 1600ccm. Bylo lze takto jezditi v horském terénu, přes města, po celou cestu práce-domov (50 km), aniž by se zvlášť prodloužil čas jízdy a naopak za velmi zajímavé spotřeby. O čem tedy básníte :?: To dovede každé současné auto (pozn. pro šťouraly: škodovka <> auto).

Užívateľov profilový obrázok
Havrla
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 202
Dátum registrácie: 04 Apr 2006, 18:53
Tatry, ktoré vlastním: AEK
Autobus
Bydlisko: CR
Kontaktovať užívateľa:

Re: Výměna převodovky

Príspevok od užívateľa Havrla » 17 Okt 2008, 16:17

Bezne jezdim I. III. IV.
havrla

Užívateľov profilový obrázok
Havrla
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 202
Dátum registrácie: 04 Apr 2006, 18:53
Tatry, ktoré vlastním: AEK
Autobus
Bydlisko: CR
Kontaktovať užívateľa:

Re: Výměna převodovky

Príspevok od užívateľa Havrla » 20 Okt 2008, 13:59

Tak od vcera jezdim jenom na V.
zasekla se svine jedna svinuta...

Havrla

miloš
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 2574
Dátum registrácie: 05 Mar 2005, 14:29

Re: Výměna převodovky

Príspevok od užívateľa miloš » 20 Okt 2008, 14:12

Kdyby jsi,Zdeňku, řadil, tak jak se má 1,2,3,4,5 a 5,4,3,2, tak se Ti to nestalo.

Tomek

Re: Výměna převodovky

Príspevok od užívateľa Tomek » 20 Okt 2008, 14:32

a kdyby si zdenku nejezdil vubec, tak se ti to taky nestane. vid milosi...

miloš
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 2574
Dátum registrácie: 05 Mar 2005, 14:29

Re: Výměna převodovky

Príspevok od užívateľa miloš » 20 Okt 2008, 14:35

ano, to je samozrejme nejjistejsi varianta.

Užívateľov profilový obrázok
Havrla
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 202
Dátum registrácie: 04 Apr 2006, 18:53
Tatry, ktoré vlastním: AEK
Autobus
Bydlisko: CR
Kontaktovať užívateľa:

Re: Výměna převodovky

Príspevok od užívateľa Havrla » 20 Okt 2008, 14:37

brr ble bla bla brr ble brrr
a tu o sipkove ruzence? :-)

Jel jsem predpisove, I. do 50km/h, II. do 100km/h, III. do 150km/h, IV. do 200km/h, V. takovej ten solych na 1/2 plynu. Pak jsem to chtel pustit z kopecka po vetru na neutral abych jako sporil benzin a zjistuji ze nevyradim... .
S Hekym jsme se usnesli ze bude vhodne zajet co to pujde nejblize k Praze, dojeli jsme na Cernej Most a dal se jelo na lane.

Jo preklepl jsem se, kdyz jsme linej davat ruko moc daleko tak radim I, III, V.

Havrla

Michal B.
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 240
Dátum registrácie: 11 Dec 2006, 13:21
Kontaktovať užívateľa:

Re: Výměna převodovky

Príspevok od užívateľa Michal B. » 20 Okt 2008, 17:28

A proč ji tak trápíš ?? Nemyslíš, že řadu problémů, s kterými se svěřuješ, si způsobuješ sám ? Zprvu jsem si myslel, že máš jen smůlu, nebo že předešlý řidič byl drsoň, ale teď mi svítá.

Užívateľov profilový obrázok
Havrla
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 202
Dátum registrácie: 04 Apr 2006, 18:53
Tatry, ktoré vlastním: AEK
Autobus
Bydlisko: CR
Kontaktovať užívateľa:

Re: Výměna převodovky

Príspevok od užívateľa Havrla » 20 Okt 2008, 17:48

Ne, auto ma nejeto 383 000km, hold uz ma vek, a prevodovky nebyli zadnej zazrak, 4q vyskakujou rychlosti, 5q zas nejde vyradit... klasika.

Pouziji vyroku:
"Jak to postavili tak to pouzivam." - hajek

Nespatruji zadne trapeni solychat vuz na luxusni rovne dalnici rychlosti 180- 200km/h, trapeni by bylo pokud bych tvrdil ze bych takto jel treba s Skoda Fabia 1,2HTP do Brna.

Nebo delam neco spatne ? :-)

Havrla

miloš
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 2574
Dátum registrácie: 05 Mar 2005, 14:29

Re: Výměna převodovky

Príspevok od užívateľa miloš » 20 Okt 2008, 17:55

180-200 na 5 stupen na dalnici, mi pripada jedine rozumne co delas. Ostatni rychlosi me prijdou az neprijatelne vytacene. Jednou za cas- budiz, ale z Tveho popisu bohuzel vyplyva, ze tak jezdis porad. Auto dle Tvych vlastnich slov ma uz zenit za sebou, tak by ses mozna mel k nemu podle toho chovat a predesel bys mnoha problemum.

miloš
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 2574
Dátum registrácie: 05 Mar 2005, 14:29

Re: Výměna převodovky

Príspevok od užívateľa miloš » 20 Okt 2008, 17:57

Jednicka 50 PROC??
Ctyrka 200 PROC??

Tomek

Re: Výměna převodovky

Príspevok od užívateľa Tomek » 20 Okt 2008, 18:12

Misto aby jste Zdendovi poradili, tak se do nej Milosek navazi. jak jezdis ty? autobusem a proto ti odpada starost o razeni? myslim ze kazdy ridi jak sam chce a ze se popsula prevodovka je jenom nestastna nohoda, proste to ten bazmek nevydrzel a chtel do duchodu. ale pana co jezdi sockou a vyhazuje ,mladsi ze sedadel aby si mohl sednout to asi nezajima, vid MILOSKU...

miloš
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 2574
Dátum registrácie: 05 Mar 2005, 14:29

Re: Výměna převodovky

Príspevok od užívateľa miloš » 20 Okt 2008, 18:21

A co mu mam poradit? Aby jezdil jeste rychleji? Aby o vytacel jeste vic? A ani jsem si nevsiml, ze by Havrla prosil o radu. Jinak nejezdim busem, jezdim Fiatem Panda 0.9l,rok 1994 a jezdim a řadim tak aby me to auto co nejdele vydrzelo. Nezakladej flame, prosim, anonyme.

Užívateľov profilový obrázok
radek
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 1971
Dátum registrácie: 29 Okt 2004, 08:24
Tatry, ktoré vlastním: .........................
Tatra 613 "all in one"
Tatra 613-4 CH
Kontaktovať užívateľa:

Re: Výměna převodovky

Príspevok od užívateľa radek » 20 Okt 2008, 19:15

Mno, bude to chvíle, ale tohle Zdendovo auto už jednou na přesně stejnou závadu dojelo, tehdá to bylona hranicích s německem, zaplaťpámbu na ČR straně :mrgreen: a dojezd do servisu tu noc znamenal kromě demonstrace toho, že se to, když musí, rozjede i na V. stupeň, taky totální likvidaci spojky. Jak tu Zdenda popisuje svůj poněkud svérázný jízdní styl (hodně mi to připomíná majitele koncernových TDi, kteří do svých Octavií a Passatů přelezli z karburačních Favoritů, ale to je vedlejší), k lividaci převodovek bude docházet dál, protože 5Q jsou servisně proslulé svou poruchovostí a mizernou výdrží už ve spojení se standardními motory 3,5i (nejlepší výdrž tyto převodovky prokazují ve spojení s nevýkonnými karburačními motory), nepochybuji že k dalšímu krácení životnosti významnou měrou přispívá motorizace 4,36 a využívání jejího potenciálu. Dokud to auto totiž mělo standardní motor, problémy jeho převodovky se omezovaly pouze na obligátní hučení ložisek předlohy, vůli hřídelů, úniky oleje, drnčící řadící táhlo, a tak podobně, prostě běžné a léty zmapované neduhy 5Q převodovek. Od instalace motoru 4,36 je to však už druhá fatální závada, která na cestě znemožňuje plnou funkčnost převodovky, náhody vylučuji......

Užívateľov profilový obrázok
michal heky
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 719
Dátum registrácie: 28 Máj 2004, 22:10
Tatry, ktoré vlastním: T613-3
Bydlisko: Praha, Kobylisy
Kontaktovať užívateľa:

Re: Výměna převodovky

Príspevok od užívateľa michal heky » 20 Okt 2008, 21:00

Můžete mně vysvětlit, jak souvisí otáčky motoru a výkon přenášený přes ozubená kola převodovky, s poškozenou řadicí vidličkou?

Dále bych chtěl podotknout, že havrlovi přeměřuje tachometr asi o 10-15 km/hod.

A jestli už na podobnou závadu auto jednou dojelo, tak to osobně vidím na špatně provedenou opravu.

Já bych tam vrazil čtyřkvalt.

Užívateľov profilový obrázok
ziza
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 426
Dátum registrácie: 12 Máj 2007, 10:56
Kontaktovať užívateľa:

Re: Výměna převodovky

Príspevok od užívateľa ziza » 20 Okt 2008, 21:35

michal heky napísal:Můžete mně vysvětlit, jak souvisí otáčky motoru a výkon přenášený přes ozubená kola převodovky, s poškozenou řadicí vidličkou?

.
Pokud si seš jistej tou vidličkou tak ti to vysvětlit nedokážu... já ale bych spíš tipnul na kouslý synchrokroužek.

Napísať odpoveď

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 30 neregistrovaných