Tak už je to tady..

Každý ma nejaký ten príbeh so svojou Tatrou a záleží len na ňom, či sa o neho podelí...
Užívateľov profilový obrázok
MarekK
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 1912
Dátum registrácie: 23 Jún 2005, 21:48
Tatry, ktoré vlastním: Tatra 613-4 (1993)
Bydlisko: Olomouc
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa MarekK » 27 Nov 2007, 22:13

ja by som niekedy radšej to hemi...... ale aj tak je to úlet ten vzducháč, a preto pri nom zostávam...

Užívateľov profilový obrázok
radek
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 1971
Dátum registrácie: 29 Okt 2004, 08:24
Tatry, ktoré vlastním: .........................
Tatra 613 "all in one"
Tatra 613-4 CH
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa radek » 27 Nov 2007, 23:04

No nevím Eriku, je to hmotné, zastaralá dvouventilová technika a nevhodně umístěná svíčka, blbě se to chladí, zpracování z hlediska čistoty odlitku na otřepy a povrch je od výrobce děsivé... no jsou to hlavy motoru z konce šedesátých let, které se jakýmsi omylem vyráběly ještě v letech devadesátých, to ano.....
:wink:


To nejsou nové hlavy, to jsou zkompletované hlavy připravené pro složení motoru, s těmihle, pokud mě paměť neklame, jezdí momentálně Ladis, pravda, tehdy vypadaly trochu jinak....
Prílohy
head_before_4.jpg
head_before_3.jpg
head_before_2.jpg
head_before_1.jpg

Užívateľov profilový obrázok
Erik
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 807
Dátum registrácie: 25 Nov 2004, 22:24
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Erik » 28 Nov 2007, 00:23

Radek, mas uplnu pravdu a suhlasim s Tebou, ale ked sa na to pozrieme z tej stranky ze ake motory boli schopne vyrabat v tej dobe automobilky inych znaciek, tak je to priam technologicky skvost oproti napriklad takemu motoru zo skody 120, ktory je v dnesnej dobe skoro nepouzitelny. Tam vidno aky naskok mala Tatra v 60- tych 70- tych rokoch ktory sa bohuzial vdaka zeleznej opone v priebehu 80- tych rokov uplne zastavil a to viedlo k ukonceniu vyroby osobnych automobilov v Koprivnici.

Užívateľov profilový obrázok
tomas
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 2325
Dátum registrácie: 01 Jún 2004, 23:06
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa tomas » 28 Nov 2007, 00:36

Ja by som povedal, ze skoda patrila vo vyrobe motorov medzi spicku v sestesiatych rokoch. Technologiu tlakoveho odlievania bloku z al zliatiny nemalo moc automobiliek v tej dobe zvladnutych. No a Tatra? Ta pouzivala odlievanie do klasickych pieskovych foriem este v 90's :-) Koniec koncov, ani dnes este nieje celkom standard hlinikovy blok motora.

Predstav si ze Ferdinand Piech sa vyjadril o motore z favorita velmi kladne. Tym, ze vychadzal z MB1000, cize tri hlavne klukove loziska a absencia hydraulickych zdvihatok, mali za nasledok dost nizku spotrebu voci inym motorom, preto sa ho hned po prevzati skody koncernom vw nezbavili.

Az tak cierno by som to teda s motormi skoda nevidel.

Užívateľov profilový obrázok
Erik
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 807
Dátum registrácie: 25 Nov 2004, 22:24
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Erik » 28 Nov 2007, 01:04

Ked to berieme z technologickej stranke, je to zase nieco ine pretoze v Tatre to bola v podstate kusova vyroba a za 30 rokov vyroby sa vyrobilo len 9000 ks co co bola asi polrocna vyroba modelu 120. Motor Favorit je uz predsalen nieco ine, no ked si zoberieme klasiku motor 742- ktory sa montoval v roznych modifikaciach do vsetkych automobilov skoda 1xx. Ci uz je to nestastne umietneny saci kanal hned vedla vyfukoveho, ktory mal sice vyhodu v zimnych mesiacoch- palivo sa lepsie odparovalo, no v lete to nebolo nic moc a motor sa nadmerne prehrieval a stracal vykon. Alebo aj sedla ventilov ktore boli pri prevadzke na olovnaty benzin sice v pohode, ale pri jazde na bezolovnaty benzin odisli v priebehu par 1000km. Ako aj fakt ze tieto motory mali max zivotnost 150 000 km bez GO, co na rozdiel od Tatry 613 ktora ma tuto hodnotu niekolkonasobne vyssiu. Aj ked zase na druhej strane je motor T 613 znacne poddimenzovany, takze rozumny zaver z tejto debaty sa vyvodit neda...
A este k tomu favoritu, oproti motoru 742 je tento motor znacne modernizovany co ma za nasledok znacne zvysenie spolahlivosti a zivotnosti, s pouzitím vstrekovacích jednotiek mali tieto motory uz aj celkom slusny vykon. A myslim si ze boli mozno aj lepsie ako terajsie trojvalce ktore skodovka montuje do Fabie... A s koncepciou Klukoveho hriadela ulozeneho na troch loziskach sa skodovka drzi uz vela rokov- je to svojim sposobom vyhoda v nizsich odporoch, no zase je tam problem s vibraciami pri vyssich otackach- vibracie su o malo vacsie ako pri ulozeni na 5- tich hlavnych loziskach. Ale funguje im to a na dnesne skodovky nemozem povedat ani pol kriveho slova...

Užívateľov profilový obrázok
Roman Maďar
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 2189
Dátum registrácie: 20 Feb 2005, 22:21
Tatry, ktoré vlastním: Nemám Tatru/nechcem uviesť, akú Tatru mám
Bydlisko: Bernolákovo
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Roman Maďar » 28 Nov 2007, 02:23

no nazývať škodovku vzletne automobilka najmä v 60 až 80 rokoch je trochu nadnesené :wink:

Užívateľov profilový obrázok
radek
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 1971
Dátum registrácie: 29 Okt 2004, 08:24
Tatry, ktoré vlastním: .........................
Tatra 613 "all in one"
Tatra 613-4 CH
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa radek » 28 Nov 2007, 08:36

"......ale ked sa na to pozrieme z tej stranky ze ake motory boli schopne vyrabat v tej dobe automobilky inych znaciek, tak je to priam technologicky skvost oproti napriklad takemu motoru zo skody 120, ktory je v dnesnej dobe skoro nepouzitelny....."

Eriku, k technologickému skvostu má ten agregát daleko a měl i tehdy, víceméně lze klidně použít oblíbené léta užívané servisácké rčení, že je to jen zmenšená T148 :wink: . Co se týká škodováckého celohliníkového motoru, to že v této zemi dlouho trpěl osazováním neoptimálně navržené hlavy nic nemění na tom, že jeho základní koncepce společně s tehdy velmi moderním způsobem výroby klikové skříně jaksi léty dosvědčila své kvality (samozřejmě v rámci vozidel třídy a výkonů, pro které byl navržen, srovnávat ho tedy s motorem T613 je trochu dobrodružné) a v průběhu celých let stačilo prakticky právě navrhnout a vyrobit pořádnou hlavu a vsadit na řízení přípravy směsi.... ale to jsem odbočil, píchlou slepici tady neřešíme, chceš-li srovnávat "skvostnost" motorů, koukej i v těch letech po motorech v autech podobného určení jako T613 a zjistíš mnoho poučného. A operování s počtem vyrobených kusů je také zavádějící, neboť v běžném světě vždy platilo, že vyrábělo-li se něco ručně a malých počtech, kvalita MUSELA být zákonitě větší, než při strojové velkoseriové výrobě, protože při té ruční výrobě bylo mnohem více možností a času na dílčí kontroly, spasování dílů a celků, a podobně....

Ale to už dneska nemusíme řešit, ty veterány zaplaťpámbu přestali před 9 lety produkovat....

Užívateľov profilový obrázok
Mojžo
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 4098
Dátum registrácie: 09 Feb 2004, 21:46
Bydlisko: mám
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Mojžo » 28 Nov 2007, 12:28

Ja sa prikláňam k tomu, že je to premyslená súčiastka skvelého celku - motora T613. Motora tak dobrého, že Tatre 613 dodáva veľkú časť jej charakteru

Užívateľov profilový obrázok
Eda
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 989
Dátum registrácie: 30 Máj 2004, 00:41
Tatry, ktoré vlastním: T613 Elektronic ´93
Bydlisko: Moravská Ostrava
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Eda » 28 Nov 2007, 12:49

souhlasim, neustale porovnavani unikatniho, maloserioveho vzduchem chlazeneho osmivalcoveho motoru s motory koncernu vw, daimler a pod. nema jakoukoliv souvislost s realitou, ale je to pouze nuceny vysek emoci vkladanych kdysi do tatry, dnes vkladanych jinde.
Proc ne......
Ale jde o hmotne statky vazeni.
A z hlediska civilizaci Ufo a dusledkum objevu Marie - Kurýyiii - Sklodowské bych si dovolil cas vynalozeny na generovani obhajob a analyz jako chybu elektronke E13 z Katody Olomoc

Užívateľov profilový obrázok
Štěpán
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 480
Dátum registrácie: 17 Okt 2006, 13:12
Tatry, ktoré vlastním: T613 2/3 1977
Bydlisko: Týn
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Štěpán » 28 Nov 2007, 12:55

Ještě by to chtělo objasnit jak to tenkrát bylo s tím pertinaxovým karburátorem z slavného podniku katoda olomouc

miloš
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 2574
Dátum registrácie: 05 Mar 2005, 14:29

Príspevok od užívateľa miloš » 28 Nov 2007, 14:13

vadná elektronka z Katody Holomóc byla toho příčinó. Pertinaxový karb byl odjinud.Asi z jiné planety..

Užívateľov profilový obrázok
ziza
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 426
Dátum registrácie: 12 Máj 2007, 10:56
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa ziza » 28 Nov 2007, 15:35

radek napísal:... zpracování z hlediska čistoty odlitku na otřepy a povrch je od výrobce děsivé...
:wink:

s těmihle... jezdí momentálně Ladis, pravda, tehdy vypadaly trochu jinak....
On Ladis neumí jezdit s otřepanými hlavami? Fakt ho tak děsil jejich povrch? Ufff.... To bych teda do něj neřekl! To já teda spím a jezdím v klidu, holt co oči nevidí.... takže i dnes mě Mary Loo do práce bez děsu dovezla. :wink: :lol: :lol: :lol:

Užívateľov profilový obrázok
radek
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 1971
Dátum registrácie: 29 Okt 2004, 08:24
Tatry, ktoré vlastním: .........................
Tatra 613 "all in one"
Tatra 613-4 CH
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa radek » 28 Nov 2007, 16:16

Strécu, Ty máš zase roupy, co..... :D Počkej až si to Ladis přečte....

ladis
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 1113
Dátum registrácie: 02 Aug 2006, 18:00
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa ladis » 28 Nov 2007, 17:21

Už jsem si to přečetl. Ale protože mi dnes dorazily na účet peníze za výfuk, mám tak dobrou náladu, že mě taková malichernost nerozhází :-D

A jinak, strycu, kdybys viděl, jak mi luxusně opravili hydraulické válce na Romota, to bys teprv valil oči! A to jim nic nebylo, akorát byly olezlé a chcal z nich olej - přesto jsem s nimi uměl jezdit 8)

jack
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 1505
Dátum registrácie: 26 Jún 2006, 08:26
Tatry, ktoré vlastním: Šestsettrojky
Bydlisko: Karwin
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa jack » 28 Nov 2007, 17:48

Já nevím, myslím že taková Škoda 1000 MB byla ve své době velice líbivá a módní. Automobily té doby měly převážně motor uložený vpředu. Tisícovka měla na svou dobu slušný výkon, doré brzdy a mě jako zákazníka by rozhodně oslovila, ostatně jako spousty motoristů jak v západní tak východní Evropě..opravdu škoda, že Škoda v osmdesátých letech ztratila dech.

jack
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 1505
Dátum registrácie: 26 Jún 2006, 08:26
Tatry, ktoré vlastním: Šestsettrojky
Bydlisko: Karwin
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa jack » 28 Nov 2007, 19:45

Nebudu zakládat nové vlákno a šoupnu to sem.

Věděli jste, že i 603ky měly pravostranné řízení..?? :shock:
Prílohy
pravo.jpg

Užívateľov profilový obrázok
Marco 613
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 330
Dátum registrácie: 16 Nov 2006, 21:41
Tatry, ktoré vlastním: Zatím žádnou, do které by se dalo sednout.
Bydlisko: Štatl
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Marco 613 » 28 Nov 2007, 19:48

jack napísal:Věděli jste, že i 603ky měly pravostranné řízení..?? :shock:
Tak to je pro mě novinka. :oops:

Užívateľov profilový obrázok
Luboš
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 6491
Dátum registrácie: 27 Máj 2004, 11:30
Tatry, ktoré vlastním: :::::::::::::::::::::::::
1953 - T805
1975 - T2-603
1977 - T613
1981 - T613-2
1982 - T613-2
1987 - T613-3
1991 - T613-3
1991 - T613-4
Bydlisko: ČR
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Luboš » 28 Nov 2007, 21:56

ziza napísal:
radek napísal:... zpracování z hlediska čistoty odlitku na otřepy a povrch je od výrobce děsivé...
:wink:

s těmihle... jezdí momentálně Ladis, pravda, tehdy vypadaly trochu jinak....
On Ladis neumí jezdit s otřepanými hlavami? Fakt ho tak děsil jejich povrch? Ufff.... To bych teda do něj neřekl! To já teda spím a jezdím v klidu, holt co oči nevidí.... takže i dnes mě Mary Loo do práce bez děsu dovezla. :wink: :lol: :lol: :lol:
No zrovna u vzduchem chlazeného motoru je důležitá i čistota hlav zvenčí, to není jenom estetické řešení. Jen si pak člověk musí zvyknout, že přes 100°C se ta ručička na teploměru při běžném provozu nepřehoupne...

Užívateľov profilový obrázok
ziza
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 426
Dátum registrácie: 12 Máj 2007, 10:56
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa ziza » 29 Nov 2007, 08:24

...si pak člověk musí zvyknout, že přes 100°C se ta ručička na teploměru při běžném provozu nepřehoupne...

Oj! ...sem zvyklej, že nepřelejzá ani 80. :? Kdyby lezla v běžném provozu přes 100 - bych volal "pomóóóc" a 112. :shock: Mary Loo je podivné auto. :wink:

jack
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 1505
Dátum registrácie: 26 Jún 2006, 08:26
Tatry, ktoré vlastním: Šestsettrojky
Bydlisko: Karwin
Kontaktovať užívateľa:

Re: Tak už je to tady..

Príspevok od užívateľa jack » 16 Aug 2008, 10:15

Čas letí jako voda a Tatřena po dvou letech opět dělá parádu na silnicích. Zkoukněte nějaký fotky :wink:
Prílohy
alt006.jpg
náladovka
DSC02469.jpg
seřízení geometrie
DSC02472.jpg
seřízení geometrie
tatraq 003.jpg
tatraq 008.jpg
tatraq 010.jpg
tatraq 015.jpg

Napísať odpoveď

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 36 neregistrovaných