Kto je tatrovák?

Sem budu presuvane prispevky, ktore nemaju suvis s danou diskutovanou temou.
Užívateľov profilový obrázok
ondrej
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 3867
Dátum registrácie: 29 Máj 2004, 11:05
Kontaktovať užívateľa:

Kto je tatrovák?

Príspevok od užívateľa ondrej » 16 Jan 2006, 10:58

dosť často sa v diskusii - buď tu, alebo na brnenskom fóre - objavuje pojem "Tatrovák". Niektorí sa k nemu akosi podvedome - alebo aj cielene - hlásia, niektorí sa od neho zase zásadne dištancujú.
Už dávnejšie som si chcel urobiť v tom jasno - KTO je tatrovák?
Ak niekto tvrdí, že to je aj on, alebo ak niekto zase nechce, aby bol tak chápaný, má o tom asi nejakú predstavu, ktorá však môže byť aj zásadne rozlišná.
Takže - tatrovák=majiteľ nejakého vozidla Tatra?
Alebo...!?

Uvítam vaše názory a potom uvidím, či som, alebo nie som, tatrovák aj ja, či sa budem k tomuto označeniu hlásiť, alebo sa od neho naopak dištancovať...

Užívateľov profilový obrázok
Luboš
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 6491
Dátum registrácie: 27 Máj 2004, 11:30
Tatry, ktoré vlastním: :::::::::::::::::::::::::
1953 - T805
1975 - T2-603
1977 - T613
1981 - T613-2
1982 - T613-2
1987 - T613-3
1991 - T613-3
1991 - T613-4
Bydlisko: ČR
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Luboš » 16 Jan 2006, 11:07

Tak mohl by to být člověk, co si nepořídí vozidlo zn. Tatra pouze za účelem přepravy osob či nákladu, za účelem kšeftování či pouhého uložení peněz (jako investici), ale má k němu aspoň trochu kladný citový vztah.

Užívateľov profilový obrázok
Stevo
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 1180
Dátum registrácie: 10 Feb 2004, 09:41
Tatry, ktoré vlastním: taka bordova
Bydlisko: Garáž
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Stevo » 16 Jan 2006, 11:15

Podla mna je "Tatrovak" clovek ktory vlastni auto znacky Tatra, a je pritom aj zapalenym fanusikom znacky, Tatru ma ako milacika a nie ako spotrebny tovar. Asi ako Lubos povedal.

Ambiciózní tajemníček

Príspevok od užívateľa Ambiciózní tajemníček » 16 Jan 2006, 11:25

No taky existuje jedna konotace, kdy se jako "tatrováci" chápou jako zaměstnanci podniku Tatra (dnes by to mohli být Terextatrováci). Tato verze vychází z textu tiráže závodního časopisu (Tatrovák - časopis pro informaci zaměstnanců Tatra, a.s. a dceřinných společností).

Výklad, který uvedl Luboš a Števo není také úplně shodný, Lubošova definice je širší (má k autu kladný vztah) než Števova (zapálený fanoušek značky). Mezi těmi podmínkami, které uvádíte, je vztah konjunkce nebo disjunkce?

Užívateľov profilový obrázok
Stevo
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 1180
Dátum registrácie: 10 Feb 2004, 09:41
Tatry, ktoré vlastním: taka bordova
Bydlisko: Garáž
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Stevo » 16 Jan 2006, 11:35

AT: podla teba ked ma niekto auto znacky X ako milacika tak je to aky vztah? Ja som myslel ze kladny...

Užívateľov profilový obrázok
ondrej
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 3867
Dátum registrácie: 29 Máj 2004, 11:05
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa ondrej » 16 Jan 2006, 11:54

AT - dobrá poznámka s tými zamestnancami - túto kategóriu ale teraz skúsme vylúčiť..

stále ale neviem, či som, alebo nie som tatrovák - vlastním vozidlo Tatra, mám kladný vzťah k tejto značke, t.j. dosť ma zaujíma jej minulosť, prítomnosť a budúcnosť mi tiež nie je ľahostajná, autá Tatra mám ako záľubu... stále na tom ale nevidím nič zlé...
Prečo sa potom niekto od pomenovania "tatrovák" tak radikálne dištancuje? (myslím v minulosti AT, Radek... brali pojem tatrovák pomaly ako nadávku - ak si to zle pamätám, tak sa vopred ospravedlňujem)
Naposledy upravil/-a ondrej v 16 Jan 2006, 12:01, upravené celkom 1 krát.

Užívateľov profilový obrázok
tomas
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 2325
Dátum registrácie: 01 Jún 2004, 23:06
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa tomas » 16 Jan 2006, 11:59

Sa mi zda, ze sa to zaradovanie ludi do nejakych skupin, ci tried uz riesilo. Myslim, ze to bolo na TKB.

Moj nazor je podobny ako ma Stevo, ci Lubos, ale nepaci sa mi taketo triedenie ludi.
Sice mam Tatru a mam k nej aj kladny vztah, alebo nazvyme to, ze som fanusik automobilov znacky Tatra, ale nerad by som sa zaradoval medzi Tatrovakov, len preto, ze som vlastnikom automobilu Tatra, pretoze som fanusik aj inych znaciek a nielen aut, ale i inych veci. Okrem toho sa nemozem stotoznit s myslenim niektorych "Tatrovakov" cim by som nerad, aby ma niekto zaradoval do tejto sekty a nasledne porovnaval s poniektorimi len preto, ze som vlastnik automobilu Tatra.

Ked uz, tak skor by som bol za pomenovanie priaznivec automobilov znacky Tatra, nez Tatrovak :)

Užívateľov profilový obrázok
Derick
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 363
Dátum registrácie: 15 Mar 2005, 01:22
Tatry, ktoré vlastním: Tatra 613-3
Tatra 613-3
Tatra 613-4
Bydlisko: Prešov
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Derick » 16 Jan 2006, 12:02

Ja si tiež,myslím,že tatrovak je ten človek,ktorí je majitelom auta značky Tatra,alebo mádlhodobé skúsenosti stouto značkou.A zaoberá sa o tútu značku,alebo je veľký fanda :wink:

Užívateľov profilový obrázok
ondrej
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 3867
Dátum registrácie: 29 Máj 2004, 11:05
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa ondrej » 16 Jan 2006, 12:04

Tomáš -vďaka za tvoje postrehy...
ja sa však teraz snažím dopracovať k nejakému doplneniu pojmu tatrovák (skoro som napísal že k jeho definícii) - a nie k tomu, či sa tak niekto cíti, alebo nie.. čo je to teda cítiť/necítiť sa tatrovákom - asi tak...

Užívateľov profilový obrázok
tomas
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 2325
Dátum registrácie: 01 Jún 2004, 23:06
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa tomas » 16 Jan 2006, 12:31

Ondrej, uz mi to je jasne ako si to myslel. Ale je to dost zaludna otazka a je tazke na nu odpovedat. Asi by sa trebalo spytat nejakeho filozofa.

Tatrovak:
clovek, ktory pracuje s automobilmi Tatra.
Filozofovanie, co je to pracovat s tatrami necham na druhych. Na to vcul bohuzial nemam cas.

Priaznivec automobilu/ov Tatra:
fanusik, ci uz konkretneho modelu, alebo vsetkych aut, alebo celej firmy Tatra. Moze mat, ale aj nemusi mat auto Tatra.

Užívateľov profilový obrázok
koušák
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 570
Dátum registrácie: 14 Dec 2004, 04:12
Tatry, ktoré vlastním: Tatra 2-603, Tatra 613-4, Tatra 148 AD20
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa koušák » 16 Jan 2006, 12:44

K cemu je to skatulkovani dobre? K tomu abychom nekoho zaradily do jine skatulky, nez do te nasi, nebo proc?

Kdo sem chodi, asi ma k tomu nejaky duvod, duvod sem prijit kvuli obsahu stranek.
Anebo to tady rozdelime na straniky a nestraniky?

Užívateľov profilový obrázok
ondrej
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 3867
Dátum registrácie: 29 Máj 2004, 11:05
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa ondrej » 16 Jan 2006, 13:18

nieee,
chcem si iba objasniť, prečo je niekto hrdý na to, že ja tatrovák, a iný to berie ako urážku - jedná sa všetko o ľudí, ktorí chodia na tento web (a iné podobne zamerané tatra-stránky), spravidla aj vlastnia aspoň 1 tatrovku, dosť o týchto autách vedia a majú k tomu celému aj nejaký vzťah - a takýto rozdielny prístup k pojmu tatrovák...
možno je to práve ten odpor k nejakému tomu zaškatuľkovávaniu, ako napísal Koušák, a ktoré nemám rád ani ja.
Aby táto debata aj k niečomu dospela, tak väčšina ľudí asi chápe "tatrováka" ako niekoho, kto má kladný vzťah k značke Tatra ako takej, resp. sa o Tatru ako takú zaujíma. Nie je mi síce jasné, prečo by to mala byť pre niekoho urážka, iba ak to bolo v danom okamihu myslené ako akási hyperbola, ktorou chcel pisateľ zvýrazniť niektoré svoje emócie a použil možno nie najšťastnejší spôsob.
Takže - k takejto horeuvedenej definícii tatrováka sa potom hlásim aj ja, pričom to ale nevylučuje nejaký širší záber, ako zase napísal Tomáš.
OK, dosť filozofovania...

Ambiciózní tajemníček

Príspevok od užívateľa Ambiciózní tajemníček » 16 Jan 2006, 13:30

ondrej napísal:Prečo sa potom niekto od pomenovania "tatrovák" tak radikálne dištancuje? (myslím v minulosti AT, Radek... brali pojem tatrovák pomaly ako nadávku - ak si to zle pamätám, tak sa vopred ospravedlňujem)
Ondreji, Ty jsi chytrý člověk a víš, že když sem napíšu, proč se necítím být "tatrovákem", nejedna potrefená husa v tom najde náznak, že ty její názory nemusí každý vidět jako nejlepší a bude kejhat. Výsledkem bude flamewar. Já proti flamewar nic nemám, ale myslel jsem, že Ty ano.

Ale každopádně kvituji s povděkem, že tohle téma zde otvíráš, protože alespoň člověk má další příležitost vidět, jak málo práce si někteří lidé dávají se svými názory.

A úplně úžasné je takové to bohorovné shrnutí "majitel = kladný vztah = zapálený = miláčik". Všechno jeden břink. A pak údiv, jak to, že se najde někdo, kdo má ke svému autu kladný vztah, ale "miláčik" říká úplně něčemu jinému než autu.

Užívateľov profilový obrázok
Kontráš
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 505
Dátum registrácie: 27 Máj 2004, 08:02
Tatry, ktoré vlastním: Nemám Tatru/nechcem uviesť, akú Tatru mám
Bydlisko: Ostrava
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Kontráš » 16 Jan 2006, 13:35

Ony výše zmíněné definice "tatrováka" asi nebudou daleko od pravdy. Podle nich jsme tu tatrováci v zásadě všichni a osobně v tom nevidím nic co by mělo samo o sobě v někom vzbuzovat nějaké emoce. To, že se někteří z nás brání této škatulce, je myslím dáno úplně jinou věcí. Část tatrováků si plete pojem "tatrovák" s pojmem "bratr". To znamená že tito jedinci mají pocit, že se všichni musíme milovat, pomáhat si a pokud možno přemýšlet a jednat "jako jeden muž". Tady samozřejmě narážíme na problém, protože kdo do této "harmonické" společnosti nechce být hozen - nemá se jak odlišit. A tak je nejjednodušší si prostě neříkat tatrovák. Prostě a jednoduše "tatrováci - komunisti :-) " si pojem tatrovák přivlastnili na úkor nás "tatrováků - nekomunistů"

Ambiciózní tajemníček

Príspevok od užívateľa Ambiciózní tajemníček » 16 Jan 2006, 13:39

ondrej napísal:Nie je mi síce jasné, prečo by to mala byť pre niekoho urážka, iba ak to bolo v danom okamihu myslené ako akási hyperbola, ktorou chcel pisateľ zvýrazniť niektoré svoje emócie a použil možno nie najšťastnejší spôsob.
Už to tu zaznělo. Jsou tu někteří lidé, kteří se třeba považují za "Tatrováky", přitom já bych nerad byl s názory těchto lidí jakkoli spojován. Jestliže někdo bude o mně tvrdit, že jsem s nimi názorově příbuzný, pak to považuji za urážku.

Užívateľov profilový obrázok
Kontráš
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 505
Dátum registrácie: 27 Máj 2004, 08:02
Tatry, ktoré vlastním: Nemám Tatru/nechcem uviesť, akú Tatru mám
Bydlisko: Ostrava
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Kontráš » 16 Jan 2006, 13:39

abych předešel reakcím které nechci moc vyvolávat: komunizmus (tak škaredě se to píše) chápu jako ideologii - ne jako nadávku...

Užívateľov profilový obrázok
Pedro
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 189
Dátum registrácie: 25 Máj 2005, 06:43
Tatry, ktoré vlastním: Nemám Tatru/nechcem uviesť, akú Tatru mám
Bydlisko: Střední Čechy
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Pedro » 16 Jan 2006, 13:47

Zkusme to po Cimrmanovsku - dejme dohromady, kdo není Tatrovák, a rázem bude jasné, kdo jím je! :)

Užívateľov profilový obrázok
Stevo
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 1180
Dátum registrácie: 10 Feb 2004, 09:41
Tatry, ktoré vlastním: taka bordova
Bydlisko: Garáž
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Stevo » 16 Jan 2006, 13:55

Ambiciózní tajemníček napísal: A úplně úžasné je takové to bohorovné shrnutí "majitel = kladný vztah = zapálený = miláčik". Všechno jeden břink.
Kto tu napisal nieco takeho?

Užívateľov profilový obrázok
Zdicho
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 1174
Dátum registrácie: 27 Máj 2004, 00:22
Tatry, ktoré vlastním: Nemám Tatru/nechcem uviesť, akú Tatru mám
Bydlisko: Čórtův hrad
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Zdicho » 16 Jan 2006, 14:26

Kdo je tatrovák? Já bych k tomu řekl asi to, že každý si pod tím pojmem představuje něco jiného. Hlavně proto, že na ten pojem není žádná definice např. ve slovníku. Takže třeba AT se v žádném případě nepovažuje za tatrováka, ale z mého pohledu to tatrovák je a já jej za tatrováka považuji, ať si píše a myslí co che. Prostě má smůlu.

A že někdo nechce být součástí tlupy tatrováků, protože se s těmito lidmi neztotožňuje? Pokud vezmeme, že obecně je tatrovákem každý jedinec, který splňuje podmínky dané Lubošem, tak jím prostě bude i někdo, kdo chce stát stranou a nazařazovat se. Pokud ne z vlastního pohledu, tak z pohledu okolí určitě. Asi něco takového jakože mezi lidmi je spousta různých dobytků a proto snad mohu tvrdit a veřit tomu, že přece nejsem člověk? Jednou jsem se jako člověk narodil, tak do té skupiny chtě nechtě patřím. Nemohu říct, že jsem pes nebo kůň, jsem člověk. To ovšem nevylučuje být součástí i jiné skupiny. Kdo je člověk může být i součástí podskupiny tatrováků, škodovkářů, vinařů, pekařů, ale nemusí. Takže pokud má někdo tatru, tak je tatrovák. Vymluvit by se z toho mohl, pokud by ten pojem měl nějakou definici a on by nesplňoval některou její podmínku:). A že je někdo tatrovák ještě neznamená, že se ztotožňuje s některými názory.

Užívateľov profilový obrázok
ondrej
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 3867
Dátum registrácie: 29 Máj 2004, 11:05
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa ondrej » 16 Jan 2006, 15:12

áno, v príspevku AT aj Zdicha to zaznelo jasne - aspoň pre mňa - ak patrím do nejakej skupiny ľudí (som napr. Európan, Slovák/Čech, Ostravák, muž, beloch, technik, dôchodca, ..tatrovák... atď atď), tak to ešte neznamená, ža sa musím vo všetkom zhodovať s názormi a postojmi ostatných členov takejto skupiny, do ktorej som sa zaradil - buď svojim konaním, alebo len bytím. A taktiež nemôžem preberať zodpovednosť za konanie a myslenie ostatných členov takejto skupiny - môžem sa s nimi v niečom zhodovať, a v inom zásadne rozlišovať.
Je teda logickou chybou vkladať rovnítko medzi 2 príslušníkov nejakej skupiny, alebo automaticky očakávať medzi nimi napr. priateľstvo, aj keď tu určité predpoklady k tomu sú - aspoň v tej "spoločnej" oblasti.

Napísať odpoveď

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 28 neregistrovaných