TATRA 75

Diskusia o histórii továrne Tatra, jej produktov a súvislostiach
Užívateľov profilový obrázok
Michael
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 1514
Dátum registrácie: 05 Dec 2004, 20:42
Tatry, ktoré vlastním: Nemám Tatru/nechcem uviesť, akú Tatru mám
Bydlisko: ČR
Kontaktovať užívateľa:

Re: TATRA 75

Príspevok od užívateľa Michael » 19 Máj 2009, 15:38

Špatně se určuje datování..... Foto bude asi propagační...
Tatra mohla být třeba někde na prodejně, jako předváděcí vůz... V roce 1937 mohla dostat modernější poklice a provozní značku ( už ne prodejní ).

Také jsem uvažoval nad tím, že tyto SPORT vozy mají v základu možná ty "trojpákové" převodovky ???

Užívateľov profilový obrázok
lukas.
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 129
Dátum registrácie: 01 Máj 2009, 23:03
Tatry, ktoré vlastním: samá T75
Kontaktovať užívateľa:

Re: TATRA 75

Príspevok od užívateľa lukas. » 19 Máj 2009, 15:59

Michael napísal:Špatně se určuje datování..... Foto bude asi propagační...
Tatra mohla být třeba někde na prodejně, jako předváděcí vůz... V roce 1937 mohla dostat modernější poklice a provozní značku ( už ne prodejní ).

Také jsem uvažoval nad tím, že tyto SPORT vozy mají v základu možná ty "trojpákové" převodovky ???
To si vůbec netroufám odhadnout....já viděl T75 kabria se všemi typy převodovek....

Docela by mě zajímalo jak asi byly ceněny převodovky (volnoběh asi základ - rychloběh asi příplatek, volnoběh s rychloběhem asi vyšší příplatek). Byly vůbec ty převodovky vyráběny v průběhu výroby současně? Mohl si tedy zákazník vybrat ze všech typů převodovky nějakou na zakázku?

Užívateľov profilový obrázok
Karel
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 1265
Dátum registrácie: 28 Feb 2006, 22:16

Re: TATRA 75

Príspevok od užívateľa Karel » 19 Máj 2009, 16:05

To ,,zdržení na prodejně,, mě také napadlo a proto jsem psal že mohl být focen o něco později než byl vyroben. Vypadá to že zadní blatníky jsou napojené na stupačky a to by znamenalo opravdu rok 1936.

Toto je fotka vozu v provozu. Tovární fota nově vyrobených vozů jsou focena většinou na neutrálním pozadí a vozy většinou nemají pol. čísla (a když tak začínají M - .....).

U těch převodovek to bude asi trochu složitější. Každá ta převodovka je asi jinak dlouhá a tudíž ke každé té převodovce je potřeba jinak dlouhá roura. Nebo se pletu ? Já žádnou T-75 ještě nerozebíral :lol:

Užívateľov profilový obrázok
Michael
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 1514
Dátum registrácie: 05 Dec 2004, 20:42
Tatry, ktoré vlastním: Nemám Tatru/nechcem uviesť, akú Tatru mám
Bydlisko: ČR
Kontaktovať užívateľa:

Re: TATRA 75

Príspevok od užívateľa Michael » 19 Máj 2009, 16:27

Lucas: Já bych to viděl takto....
Od začátku se vyráběla T-75 pouze s volnoběžkou.
Přelomové období "konstrukce" ryhloběžky pro T-75 bude asi na přelomu roku 35/36 ( v době výroby SPORT cabria ).
Teď je otázka, zda byla zkonstruována prvně rychloběžka s volnoběžkou v jednom obalu, nebo rychloběžka zvlášť ???
Trojpáková převodovka byla podle mého názoru jen na vyslovené přání zákazníka ( v základu asi neé ).
Např. všechny T-75 Long už mají pouze rychloběžku ( Long se začal vyrábět v roce 1936 ).
Cabria a Sedany to mají různě... Náš Sedan byl převzatý v únoru 1936 a měl ještě volnoběh.
Zlomové období pro zavedení pouze rychloběžky bude asi v půlce nebo před půlkou roku 1936.
K tomuto zjištování je třeba zkoumat vozy nepředělávané....

Jinak mám ceník dílů pro předválečné Tatry 57, 75..... :lol: .
Kapota pro první verze T-75 stála: 750,-Kč, přední korýtko: 55,-Kč, př. blatník: 280,-Kč, stupačka s podpěrou: 160,-Kč ( kabrio ) a 155,-Kč ( sedan ).
Pokud by byl zájem, tak to muhu někdy vypsat....

Užívateľov profilový obrázok
Karel
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 1265
Dátum registrácie: 28 Feb 2006, 22:16

Re: TATRA 75

Príspevok od užívateľa Karel » 19 Máj 2009, 16:46

Ten ceník by mě zajímal, ale pro mého koně (T-57A) :lol:

K převodovkám můžu dodat jen foto převodovky ,,v plné výbavě,,.
Prílohy
T-75  jas.jpg

Užívateľov profilový obrázok
Michael
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 1514
Dátum registrácie: 05 Dec 2004, 20:42
Tatry, ktoré vlastním: Nemám Tatru/nechcem uviesť, akú Tatru mám
Bydlisko: ČR
Kontaktovať užívateľa:

Re: TATRA 75

Príspevok od užívateľa Michael » 19 Máj 2009, 16:54

S "trojpákovou" převodovkou je to těžké.... Řekl bych, že je dnes dost těchto převodovek mimo původní karosérie...

Karle: Musím ty čísla porovnat s katalogem pro Áčko... Pak udělám srovnání cen dílů pro Áčko a T-75 :wink:

Užívateľov profilový obrázok
lukas.
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 129
Dátum registrácie: 01 Máj 2009, 23:03
Tatry, ktoré vlastním: samá T75
Kontaktovať užívateľa:

Re: TATRA 75

Príspevok od užívateľa lukas. » 19 Máj 2009, 17:00

Tak nějak jsem si to zhruba taky myslel, vzhledem k autům a dílům co se válejí doma a co jsem kde viděl. Ještě jsem se nesetkal s vozem r.v. 34, který by měl něco jiného než volnoběh. No a u vozů 36 a výše jsem už samotnou volnoběžku taky neviděl. Ani u orig. motorů s plochou na štítek na větráku jsem to neviděl (což bude asi taky od 36 a výše). Až cca před rokem se mi poštěstilo vidět naživo trojpákovou převodovku. Bylo to na voze po renovaci a sice první typ cabria bez zvedacích blatníků a hranatým zadkem. Rok výroby nevím, ale bylo mi divné že má plechovou palubovku s černobílým tachometrem do 120 km/h. Což se mi na rok 34 ani 35 nezdá. Takže už mohlo už jít o stavbu k obrazu svému...., Ale pak jsem viděl loni to samý kabrio další.... Tak to asi tak časově bude - nejdříve volnoběžka možná souběžně s trojpákovou převodovkou, pak konec volnoběhu a ke konci výroby už se vyráběl jen rychloběh...

Užívateľov profilový obrázok
Michael
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 1514
Dátum registrácie: 05 Dec 2004, 20:42
Tatry, ktoré vlastním: Nemám Tatru/nechcem uviesť, akú Tatru mám
Bydlisko: ČR
Kontaktovať užívateľa:

Re: TATRA 75

Príspevok od užívateľa Michael » 19 Máj 2009, 18:29

Další samostatnou kapitolou jsou dodávky a valníčky na podvozku T-75.

Přikládám pár fotek...
První foto zachycuje dle mého názoru Sedan T-75 s přikarosovanou zadní částí ( velice pěkná ). Stvořeno po roce 1939 O. Uhlíkem - dle SPZ a pantů zadních dveří.
Buď byla koupena celá starší zachovalá limuzína, nebo s poškozeným zadkem a následovala úprava.
Druhé foto zachycuje celkovou stavbu karosérie na podvozku T-75.
Kapota se zvedá bez blatníků.

Takových vozů bylo docela hodně !!!
Prílohy
dodávka T-75.jpg
100_7827.JPG

Užívateľov profilový obrázok
lukas.
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 129
Dátum registrácie: 01 Máj 2009, 23:03
Tatry, ktoré vlastním: samá T75
Kontaktovať užívateľa:

Re: TATRA 75

Príspevok od užívateľa lukas. » 19 Máj 2009, 21:32

Velmi pěkné dodávky hlavně ta na převoz vín - to by se mi líbilo :D , Líbí se mi jak se s tím tenkrát nes.ali, někdo naboural auto a šup a je z toho dodávka....

Našel jsem(dalo to pěknou práci) ještě nějaké lepší fotky té 2dvéř limuzíny
Prílohy
DSCF0023.JPG
DSCF0020.JPG
DSCF0016.JPG
DSCF0014.JPG
DSCF0012.JPG
DSCF0011.JPG

Užívateľov profilový obrázok
Michael
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 1514
Dátum registrácie: 05 Dec 2004, 20:42
Tatry, ktoré vlastním: Nemám Tatru/nechcem uviesť, akú Tatru mám
Bydlisko: ČR
Kontaktovať užívateľa:

Re: TATRA 75

Príspevok od užívateľa Michael » 19 Máj 2009, 21:56

Pěkná je !
Jiné fotky a hned to auto vypadá jinak - lépe :wink: .
Pořád v tom vidím trochu toho sedanu...
Našel si na nějakých dřevěných dílech kompletační čísla ? Na držáku stupačky a jiných místech ? Pokud tam jsou, tak by se mohlo jednat skutečně o tovární stavbu na přání ( pro koblížky ).
V té kapotě je nějaký klín ? Nebo tam nejsou žádné stopy po rozšíření = původní vrchní výlisek.
Foto sedaček by nebylo ?

Po renovaci budeš mít problém u laiků s "obhajováním". Páč už jsem od nich slyšel ledacos.... Např. z šestimístné T-52 udělal jeden borec šestimístné Áčko :? .
Ale co.... S.r na ně :wink:

Užívateľov profilový obrázok
lukas.
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 129
Dátum registrácie: 01 Máj 2009, 23:03
Tatry, ktoré vlastním: samá T75
Kontaktovať užívateľa:

Re: TATRA 75

Príspevok od užívateľa lukas. » 20 Máj 2009, 19:46

Kapota uprostřed klín nemá, vypadá uvnitř úplně stejně jako normální kapota akorát je prostě širší. Ještě jsem našel 4 poslední fota (jsou tam vidět i ty sedačky), další budou až po renovaci ..... :wink: Motor jsem nefotil protože pod kapotou zbyl jenom blok + péra - Vůz byl původně před cca 30 lety zakoupen jako zdroj ND a táta tenkrát potřeboval jezdit jinou T75...tak proběhla kanibalizace motoru
Prílohy
pod2.JPG
pod.JPG
sedačky.JPG
interier.JPG

Užívateľov profilový obrázok
D.A.
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 1859
Dátum registrácie: 09 Jan 2007, 09:35
Tatry, ktoré vlastním: Nemám Tatru/nechcem uviesť, akú Tatru mám
Bydlisko: CZ

Re: TATRA 75

Príspevok od užívateľa D.A. » 20 Máj 2009, 20:59

Ten strop musel být ve své době šmrncovní. Je to originál látka, nebo už přečalouněné?

Užívateľov profilový obrázok
Karel
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 1265
Dátum registrácie: 28 Feb 2006, 22:16

Re: TATRA 75

Príspevok od užívateľa Karel » 21 Máj 2009, 18:11

Způsob provedení čalounění vypadá jako původní, ale ta barevnost čalounění mě překvapuje. Původní čalounění která jsem viděl nebyla tak jasně barevná. Jde ale o kastli na zakázku a tak je vysoce pravděpodobné ža zákazník si vybral i druh a barvu látky.

Užívateľov profilový obrázok
Michael
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 1514
Dátum registrácie: 05 Dec 2004, 20:42
Tatry, ktoré vlastním: Nemám Tatru/nechcem uviesť, akú Tatru mám
Bydlisko: ČR
Kontaktovať užívateľa:

Re: TATRA 75

Príspevok od užívateľa Michael » 21 Máj 2009, 20:37

Lukas: A co ty kompletační čísla ???
Byl bych rád, kdybys přidal nějaké fota po odstrojení tapecír a také nějaké celkové záběry na obroušenou káru.
Díky !

Užívateľov profilový obrázok
Djss
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 386
Dátum registrácie: 15 Júl 2006, 18:57
Tatry, ktoré vlastním: Tatra 57 A r.v 1936
Bydlisko: Detva
Kontaktovať užívateľa:

Re: TATRA 75

Príspevok od užívateľa Djss » 24 Máj 2009, 21:16


Užívateľov profilový obrázok
Michael
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 1514
Dátum registrácie: 05 Dec 2004, 20:42
Tatry, ktoré vlastním: Nemám Tatru/nechcem uviesť, akú Tatru mám
Bydlisko: ČR
Kontaktovať užívateľa:

Re: TATRA 75

Príspevok od užívateľa Michael » 28 Máj 2009, 21:15

Nazdar !
Přidávám další foto T-75......
Prílohy
Dřevoplyn 1.jpg

Páca
Diskutujúci
Príspevky: 41
Dátum registrácie: 11 Sep 2007, 09:15
Tatry, ktoré vlastním: Nemám Tatru/nechcem uviesť, akú Tatru mám
Bydlisko: Praha
Kontaktovať užívateľa:

Re: TATRA 75

Príspevok od užívateľa Páca » 28 Máj 2009, 22:50

Tak tohle nemá se sedmdesátpětkou nic do činění, je to zcela jednoznačně a nepochybně Béčko (Tatra 57b).

Užívateľov profilový obrázok
Karel
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 1265
Dátum registrácie: 28 Feb 2006, 22:16

Re: TATRA 75

Príspevok od užívateľa Karel » 29 Máj 2009, 06:40

Já bych si už nebyl tak jistý. Jak znám Michaela tak určitě má něco zalubem :lol: .
Když jde postavit kastle T-75 na podvozek T-57A, proč by nemohla jít kastle T-57B na podvozek T-75 (a jak známo v Kopřivnici se typy označovaly podle podvozku a ne podle kastle). Všimněte si jak zadní kolo vyčuhuje z kastle a jak je velké. Rovněž přední stupačka jako by byla ukončena více vpředu a tudíž i přední blatník je více vpředu (proto možná i ta jiná kapota). Může jít samozřejmě o klam fotografie, ale také to může být kastle na poněkud širším a delším (i když ne o moc) podvozku. Při použití dřevoplynu dost klesá výkon motoru a tak se možná snažili snížit váhu vozu použitím menší a lehčí kastle. Jsou to ale všechno jen dohady. Chtělo by to vidět motor.

Páca
Diskutujúci
Príspevky: 41
Dátum registrácie: 11 Sep 2007, 09:15
Tatry, ktoré vlastním: Nemám Tatru/nechcem uviesť, akú Tatru mám
Bydlisko: Praha
Kontaktovať užívateľa:

Re: TATRA 75

Príspevok od užívateľa Páca » 29 Máj 2009, 07:14

Ten obrázek, o němž mluvíme je z knihy Karla Rozenkranze "Osobní automobily Tatra 100 let", první vydání, 1998. Mám jí právě položenou před sebou. Obrázek je na straně 198 nahoře a jeho popis zní doslova: "Tudor Tatra 57 B na dřevoplyn - 1944". Takže pokud někdo uveřejňuje obrázky z knížek, měl by k nim dát také pravdivý popis. Jinak já p. Rezenkranze znám osobně a jeho znalosti o historii Tater jsou ohromné a v té jeho knížce jsou chyby u popisů obrázků pokud vím jen dvě (kabriolet na str. 207 nahoře má popis: Šestimístná limuzína Tatra 75, na str. 208 dole je popis: Tatra 75 pro policii a armádu, ve skutečnosti je to Tatra 52 pro policii a armádu s provedením kapoty ve stylu Tatray 75).

okoun
Diskusný nováčik
Príspevky: 4
Dátum registrácie: 01 Máj 2008, 18:28
Kontaktovať užívateľa:

Re: TATRA 75

Príspevok od užívateľa okoun » 29 Máj 2009, 12:34

Páca napísal:Ten obrázek, o němž mluvíme je z knihy Karla Rozenkranze "Osobní automobily Tatra 100 let", první vydání, 1998. Mám jí právě položenou před sebou. Obrázek je na straně 198 nahoře a jeho popis zní doslova: "Tudor Tatra 57 B na dřevoplyn - 1944". Takže pokud někdo uveřejňuje obrázky z knížek, měl by k nim dát také pravdivý popis. Jinak já p. Rezenkranze znám osobně a jeho znalosti o historii Tater jsou ohromné a v té jeho knížce jsou chyby u popisů obrázků pokud vím jen dvě (kabriolet na str. 207 nahoře má popis: Šestimístná limuzína Tatra 75, na str. 208 dole je popis: Tatra 75 pro policii a armádu, ve skutečnosti je to Tatra 52 pro policii a armádu s provedením kapoty ve stylu Tatray 75).
Michael se nemýlí. Je to T75. Přikládám fotku podvozku téhož vozu.
Prílohy
75 dřevoplyn.jpg

Napísať odpoveď

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 28 neregistrovaných