spínač cúvacích svetiel T603

Čo jednému chýba, iný môže mať...
Užívateľov profilový obrázok
sqad
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 166
Dátum registrácie: 18 Feb 2006, 16:42
Tatry, ktoré vlastním: T603 r.v. 75
Bydlisko: Bratislava
Kontaktovať užívateľa:

spínač cúvacích svetiel T603

Príspevok od užívateľa sqad » 17 Nov 2012, 22:32

Dobrý deň páni,

vedeli by Ste mi, prosím, poradiť kde zohnať spínač spiatočkových svetiel na T603 r.v.75?

Vopred vďaka za odpovede.

Užívateľov profilový obrázok
sqad
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 166
Dátum registrácie: 18 Feb 2006, 16:42
Tatry, ktoré vlastním: T603 r.v. 75
Bydlisko: Bratislava
Kontaktovať užívateľa:

Re: spínač cúvacích svetiel T603

Príspevok od užívateľa sqad » 12 Sep 2013, 23:01

Nakoniec som spínač svetiel našiel >tu<.

Spínač som už aj namontoval (predtým prehodil ,,logiku" spínania, aby svetlá neboli trvale rozsvietené a nezhasínali pri zaradení spiatočky), ale stále mám problém so správnou funkciou.

Spínač som namontoval tak, že keď zatlačím rýchlostnú páku najviac dozadu (do polohy spiatočky), dôjde aj k maximálnemu stlačeniu bežca spínača ,,tanierom" za pružinou na tiahle od rýchlostnej páky.
V tejto polohe aj svetlá svietia, avšak potom, čo páku pustím, a tá sa o niečo vráti naspäť k volantu, svetlá zhasnú. Jediný spôsob, ako regulovať spínanie, sa mi javí iba zmena polohy samotného spínača svetiel, ktorý je uchytený dvoma šróbami, ale chýba mi nejaká možnosť doštelovania iným nastavovacím prvkom/spôsobom.

Vedeli by Ste mi poradiť, čo robím zle, a ako toto napraviť? Vďaka vopred za rady.

Užívateľov profilový obrázok
Jerry
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 1607
Dátum registrácie: 17 Aug 2006, 07:29
Tatry, ktoré vlastním: Tatra 613-3 r.v. 1988
Tatra 805 r.v. 1957
Bydlisko: Rožmitál pod Třemšínem
Kontaktovať užívateľa:

Re: spínač cúvacích svetiel T603

Príspevok od užívateľa Jerry » 13 Sep 2013, 00:36

Myslím, že na to neni jednoznačnej recept, nastavoval sem to Koušákovi na 603 a po tejdnu používání se to rozhodilo a světla opět nesvítily. Už si nepamatuju přesně, ale zkoušelo se hejbat snad se všim, aby se dobře a přesně řadilo a pak i s dílama ke spínači, ale jak se při řazení zpátečky vzalo větší silou za páku, tak to pak začalo zlobit. Musel bych to mít před sebou, abych víc poradil. Tak snad se ozve někdo jinej.

Užívateľov profilový obrázok
sqad
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 166
Dátum registrácie: 18 Feb 2006, 16:42
Tatry, ktoré vlastním: T603 r.v. 75
Bydlisko: Bratislava
Kontaktovať užívateľa:

Re: spínač cúvacích svetiel T603

Príspevok od užívateľa sqad » 15 Sep 2013, 21:38

Uvidím, či sa ešte ozve niekto iný, ale chcel som vedieť či všetky T603 s tým nemajú trochu problém (resp. či nemám nesprávny typ spínača).

Napadlo ma spraviť to aj inak, s použitím pomocného relé - skrátka na jeden koniec cievky relé by som priviedol trvalo 12V, a druhý koniec cievky by som pripájal o kostru, ktorá by bola v tomto prípade práve ten ,,tanier" za pružinou radiacej páky, a silový kontakt relé by spínal svetlá. Ak by to však bolo možné, radšej by som to dorobil spôsobom originálnym pre T603...

Užívateľov profilový obrázok
JáPavel
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 513
Dátum registrácie: 04 Aug 2006, 09:15
Tatry, ktoré vlastním: Tatra
Bydlisko: Západ
Kontaktovať užívateľa:

Re: spínač cúvacích svetiel T603

Príspevok od užívateľa JáPavel » 16 Sep 2013, 18:39

Ten spínač je docela problém dobře nastavit. Buď po zařazení zpátečky a puštění páky nesvítí světla nebo svítí u tuším že zařazené asi dvojky nebo ten spínač díky špatnému nastavení rozlomíš. Chce to strčit hlavu pod volant a hrát si s tím.
Zařadit zpátečku a nastavit spínač ,ale nechat tam fora, aby se právě nerozlomil, jelikož páku vždy vymáčkneš víc. Jediné co mě napadlo je nějaký spínač nebo mikrospínač umístit dolů na podlahu k těm převodům řazení.

Užívateľov profilový obrázok
Honzík
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 108
Dátum registrácie: 06 Jan 2008, 12:52
Tatry, ktoré vlastním: T2-603 rv.1968,1974
T613-3 rv.1989
Bydlisko: Pardubicko
Kontaktovať užívateľa:

Re: spínač cúvacích svetiel T603

Príspevok od užívateľa Honzík » 16 Sep 2013, 18:56

Je správně nastaveno neboli seřízeno řazení? :wink: To je většinou kámen úrazu špatě rozložený chod řadičky.

Užívateľov profilový obrázok
sqad
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 166
Dátum registrácie: 18 Feb 2006, 16:42
Tatry, ktoré vlastním: T603 r.v. 75
Bydlisko: Bratislava
Kontaktovať užívateľa:

Re: spínač cúvacích svetiel T603

Príspevok od užívateľa sqad » 17 Sep 2013, 14:02

Ťažko povedať, či je radenie nastavené ,,presne podľa príručky", každopádne radenie rýchlostí a spiatočky prebieha bez problémov.

U vašich áut sa páka po zaradení spiatočky nehýbe naspäť? Mal som to za bežný jav aj v autách, ktoré nemajú tak krkolomne riešené tiahlo radenia :)

Užívateľov profilový obrázok
Honzík
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 108
Dátum registrácie: 06 Jan 2008, 12:52
Tatry, ktoré vlastním: T2-603 rv.1968,1974
T613-3 rv.1989
Bydlisko: Pardubicko
Kontaktovať užívateľa:

Re: spínač cúvacích svetiel T603

Príspevok od užívateľa Honzík » 24 Sep 2013, 13:59

To bych prověřil a ještě o tom vracení.Ano vrací se když jsou zemědělské vůle vlivem opotřebení a i napomáhá k tomu ta pružina.Když to shrnu.Když je vše tak jak má být jsou vůle minimální v normě. :wink: Jen takovou menší věc stávalo se že přestal dobře chodit synchron v převodovce v domění že je špatně seřízeno řazení a svépomocně se majitelé do toho seřizování pustili a pak zjistili že to tím není a nastavit to pak zpět je velký problém. :!:

Užívateľov profilový obrázok
sqad
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 166
Dátum registrácie: 18 Feb 2006, 16:42
Tatry, ktoré vlastním: T603 r.v. 75
Bydlisko: Bratislava
Kontaktovať užívateľa:

Re: spínač cúvacích svetiel T603

Príspevok od užívateľa sqad » 24 Sep 2013, 20:22

Spýtam sa teda inak: Na Vašich autách (kde sú vôle vplyvom opotrebovania, samozrejme, minimálne), po namontovaní spínača rovnakého typu ako v linku, ktorý som uvádzal, a použití rovnakého postupu namontovania spínača tak ako v mojom príspevku z 12.9, funguje spínanie cúvacích svetiel tak ako má?

Snažím sa totiž prísť na to, či mám zlý typ spínača, či som ho správne namontoval, či nemám zle nastavené radenie a pod.

Z ostatných príspevkov si ale začínam myslieť, že toto je tiež nie chyba mojej, ale vlastnosť skoro všetkých T603...

P.S.: Som si istý, že väčšina vecí na mojej T603 (vrátane radenia) je spravená tak ako má byť - bývalý majiteľ (človek, ktorý robil aj renováciu) je dosť pedant, a preto by som tam ani poľnohospodárske vôle veľmi nehľadal...

Užívateľov profilový obrázok
Honzík
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 108
Dátum registrácie: 06 Jan 2008, 12:52
Tatry, ktoré vlastním: T2-603 rv.1968,1974
T613-3 rv.1989
Bydlisko: Pardubicko
Kontaktovať užívateľa:

Re: spínač cúvacích svetiel T603

Príspevok od užívateľa Honzík » 26 Sep 2013, 11:16

Tady je foto spínače co tam mám já.Po tom co jsem si dal práci se podívat pod volant na řazení.Tak musím zkonstatovat že je nemožné když se řadí zpátečka aby ta velká podložka poškodila tento spínač je tam doraz a ještě to že spínač má ten středový kolík.A ten má zdvih přibližně 9mma zasouvá se až po tělo spínače tak také nehrozí poškození.A 9 mm chodu tohoto spínače je dostatečný zdvih pro sepnutí a jedině vidím kdo to má jinak je španě nastavené řazení popřípadě velké vůle v celém tomto mechanizmu řazení.A co ten gumový silentblok na řadící tyči.Když tam z převodovky prolínal olej mohl by být dost měkký. :wink:
Ano po tak dlouhé době provozu je to pro někoho běžný stav (Vlastnost).
Prílohy
20130925_174834.jpg
Spínač zpátečky.jpg

Užívateľov profilový obrázok
sqad
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 166
Dátum registrácie: 18 Feb 2006, 16:42
Tatry, ktoré vlastním: T603 r.v. 75
Bydlisko: Bratislava
Kontaktovať užívateľa:

Re: spínač cúvacích svetiel T603

Príspevok od užívateľa sqad » 26 Sep 2013, 16:32

Asi bude chyba naozaj v inom type spínača - ten stredový valček z kovu, ktorý tvorí os bolo síce možné stlačiť až o takmer 9mm, ale problém bol ten, že prvé 3 až 4 mm stále nebol kontakt spínača zopnutý. Spravil som však trochu úpravy na telese spínača, kedy som vložil medzi segerku a bežca spínača krátku rúrku, ktorá zabezpečila práve zopnutie spínača už po veľmi malom stlačení, a do bežca som vyvŕtal väčší priemer diery, aby sa mala kam ,,skryť" prítlačná pružina po maximálnom stlačení.

Zostáva to už len vyskúšať, dám vedieť ako to fungovalo.
Ďakujem za Honzíkovi za foto, aj ostatným za odpovede.
Prílohy
spinac.png

Užívateľov profilový obrázok
JáPavel
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 513
Dátum registrácie: 04 Aug 2006, 09:15
Tatry, ktoré vlastním: Tatra
Bydlisko: Západ
Kontaktovať užívateľa:

Re: spínač cúvacích svetiel T603

Príspevok od užívateľa JáPavel » 29 Sep 2013, 16:03

Díky Tvé rekaci, že není možné zlikvidovat spínač při špatném nastavení , jsem si dal také práci vlézt pod volant. Ale s tím co píšeš nesouhlasím.

Užívateľov profilový obrázok
Honzík
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 108
Dátum registrácie: 06 Jan 2008, 12:52
Tatry, ktoré vlastním: T2-603 rv.1968,1974
T613-3 rv.1989
Bydlisko: Pardubicko
Kontaktovať užívateľa:

Re: spínač cúvacích svetiel T603

Príspevok od užívateľa Honzík » 30 Sep 2013, 18:13

Ano při špatném nastavení spínače je možné,ale když do toho někdo vrtal bez patřičných zkušeností nevím co dodat.Foto je při správném nastavení.
Nebudu se přít foto co jsem dělal je z 68.A na fotce je vidět i ten doraz a i část spínače který je na úrovni dorazu.Když tak dodej foto jak to tam máš ty může to na jiném modelu být jinak.Tatra překvapuje stále.

Napísať odpoveď

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 6 neregistrovaných