T805-cvrček v motoru

Technické problémy s našimi tatrovkami

Užívateľov profilový obrázok
68110
Diskutujúci
Príspevky: 24
Dátum registrácie: 15 Okt 2010, 18:50
Kontaktovať užívateľa:

Re: T805-cvrček v motoru

Príspevok od užívateľa 68110 » 19 Dec 2010, 20:30

Vidíš dobře, mám tam chladiče z centrály. Měl jsem ten originál jeden prasklý a kdysi jsem koupil téměř nejetý centrálový motor, tak jsem je vyměnil. Má je tam víc lidí. Mají lepší chladící schopnosti. I v parném létě při jízdě v terénu se nedostanu přes stovku. Akorát musí být funkční zavírání chladičů z kabiny, protože třeba při delší jízdě z kopce se olej příliš ochlazuje. Navíc jsou údajně i kvalitněji vyrobené, takže tolik nepraskají jako ty malé originální.

Petr 805
Diskutujúci
Príspevky: 32
Dátum registrácie: 11 Jún 2008, 11:57
Kontaktovať užívateľa:

Re: T805-cvrček v motoru

Príspevok od užívateľa Petr 805 » 23 Dec 2010, 12:40

Zdravím pánové.Mám takový problém.Přečetl jsem si články o přimazávání převodovky,a protože mi jdou taky divné zvuky z převodovky,provedl jsem podle vašeho návodu - demontáž plechů,starteru,řáčnička,povolit průtokáč,injekce,olej,vše zpět.Pak jsem povolil boční víko převodovky,vypadnul jeden váleček a dvě pružinky.Vlezu do auta,ale v autě zařazená jednička a nejde ven.Podotýkám,že jsem s autem byl v říjnu jezdit,žadný problém,zacouval jsem do dílny,vypnul motor a zařadil jedničku.Ted nastartuju se spojkou,cukam autem dopředu,ale rychlost ven nejde.Namontoval jsem zpět boční víko,do horní díry jsem vsunul jen pružinu a do dolní jsem vsunul nejprve pružinu a za ní váleček.Stále nejde vyřadit.Provedl jsem kontrolu táhel řazení až k převodovce,vše OK.Tak a babo rad.Nemáte někdo s tímto problémem zkušenosti.Petr

Petr 805
Diskutujúci
Príspevky: 32
Dátum registrácie: 11 Jún 2008, 11:57
Kontaktovať užívateľa:

Re: T805-cvrček v motoru

Príspevok od užívateľa Petr 805 » 23 Dec 2010, 13:58

Tak jsem opět vyndal boční víčko převodovky,lehce šroubovákem posunul hřídele,a hle,ono to funguje.Tak jsem opět moudřejší.Jinak je asi lepší při kontrole mazání ještě dát do neutrálu páku redukce,a v případě že brnknete o řadičku se auto nerozjede.Zdraví Petr

hotday
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 73
Dátum registrácie: 02 Feb 2010, 15:13
Kontaktovať užívateľa:

Re: T805-cvrček v motoru

Príspevok od užívateľa hotday » 24 Dec 2010, 21:30

Ahoj, ja som mal podobny problem, tiez mi nesla ani jedna rychlost, ale zaradit...tak som to musel tiez surovo takto pohnut...ako som tak spozoroval, tak mi prihrdzaveli riadiace kulisy v obale, tam kde su aretovacie gulicky...a este stale mam problem s prevodovkou, lebo nejake kopyto zle nastavilo vole na hriadeli a dvojkove koleso ma velku axialnu volu a tak mi vyhadzuje dvojku...radiacu vidlicku som uz nastavil pomerne dobre, lebo mi ju vyhodi uz len ked idem nalozeny dolu kopcom...aj to nie hned, ale az po chvili...ked sa postupne posunie to koleso po hriadeli...este idem studovat druhu prevodovku co mam na ND, ak by sa mi to podarilo nejak tu volu vymedzit bez toho, aby som to musel rozobrat...inac, ked sa ti stalo toto s pravitkami, tak treba kus pobehat, nech umyje hrdzu v prevodovke, a potom olej von, a dat novy, husty...oznacenie vie baziliscak...
to 68110:
ked chces pekne vycistit hlinik, aby to bolo ako origo bez spreja, tak na kamionoch sa pouziva taky chemicky pripravok pri umyvani hlinikovych doplnkov, to ked pekne nariedis v pomere, nanesies stetcom, tak ti to zostane krasne ako keby to prave vyslo z fabriky...mne dal kamarat len nejaky liter, ale je to polahota, ked chces aby nieco vypadalo...

oldjan
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 158
Dátum registrácie: 14 Feb 2009, 17:50
Kontaktovať užívateľa:

Re: T805-cvrček v motoru

Príspevok od užívateľa oldjan » 25 Dec 2010, 10:13

Hotday, aby ta axiální vůle nebyla díky vadným ložiskům, které narušila koroze.

hotday
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 73
Dátum registrácie: 02 Feb 2010, 15:13
Kontaktovať užívateľa:

Re: T805-cvrček v motoru

Príspevok od užívateľa hotday » 25 Dec 2010, 15:11

no, dnes som bol akurat pozerat creva z prevodovky a cely ten hriadel, kde su tie kolesa...mozno by to slo nejak vymedzit, len to chce trosku poskusat...co som pozeral katalog, tak tam je to tak mrnave nakreslene, ze to ani poriadne nevidim...
to oldjan:
myslim, ze vola na loziskach nebude, lebo to by mi chodil cely hriadel...to som uz pacil, volu ma jedine to jedno koleso...som z toho riadne nervozny...skusim pozret este do druhej prevodovky, ze aku to tam ma volu...ak to aj tam bude mat taku volu, tak to bude uz len zodrata zubova spojka :cry: a to je roboty na cely tyzden...a vsetko rozobrat...uz fakt neviem, ze co tam moze byt...to radsej vymenim celu prevodovku, a budem mat pokoj...ale s tymto som sa este ani nestretol, zeby niekomu vyhadzovalo rychlost...
ale tiez mi nejde, ze preco mi to chytilo tu koroziu??? nemalo na to dovod...

oldjan
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 158
Dátum registrácie: 14 Feb 2009, 17:50
Kontaktovať užívateľa:

Re: T805-cvrček v motoru

Príspevok od užívateľa oldjan » 25 Dec 2010, 23:01

Díval jsem se do katalogu nd, bez pozice jsou tam vypsané vymezovací podložky na hřídeli. Bohužel převodovku jsem neměl nikdy rozebranou, tak nevím kde přesně jsou. Nicméně bez demontáže se to asi nevyřeší.

Užívateľov profilový obrázok
68110
Diskutujúci
Príspevky: 24
Dátum registrácie: 15 Okt 2010, 18:50
Kontaktovať užívateľa:

Re: T805-cvrček v motoru

Príspevok od užívateľa 68110 » 08 Jan 2011, 18:24

Tak už je tam, odzkoušeno, seřízeno, zatím nikde ani kapka oleje. Ovšem co se týče těch ocelových vymezovacích podložek pod koníkama ventilů-nedal jsem je nikam, celkem normálně jsem seřídíl vůli ventilů. Motor běží jak má, ale ty válce, na kterých původně byly ty podložky, jsou pěkně hlučné. Cvakají až je to slyšet do kabiny. Takže přeci jen tam ty podložky k něčemu jsou i když to nechápu, protože vůle ventilů je OK. Ty tři válce, na kterých podložky nebyly, jsou ticho. Takže ještě tam ty podložky vrátím. Chápete to?
Prílohy
100_2972.jpg
100_2965.jpg

Užívateľov profilový obrázok
bazilisak
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 897
Dátum registrácie: 09 Jan 2008, 00:25
Kontaktovať užívateľa:

Re: T805-cvrček v motoru

Príspevok od užívateľa bazilisak » 08 Jan 2011, 20:27

já s pochopením nemám problém. Ty jsi tvrdil , že seřídit to jde . Ano , jde . Ale , záleží na tom, v jakém úhlu dosedají ty plochy na sebe . Jestli ty plochy sedí - jakou plochou . Pokud zvýšíš ty vahadla o tu podložku, nebo třeba pokud moc zafrézuješ sedla , tím to také změníš a dosedat to bude jinak a jinak znít zvuk .

Ondra A
Diskusný nováčik
Príspevky: 7
Dátum registrácie: 08 Feb 2009, 12:38
Kontaktovať užívateľa:

Re: T805-cvrček v motoru

Príspevok od užívateľa Ondra A » 04 Sep 2011, 15:24

Dobrý den prosím o radu zkušenejší Tatrováky. Potřeboval bych vědět, jak se liší válce motoru 603H od 603A? Omlouvám se jestli je to mimo téma. Moc děkuji za každou odpověd.

Užívateľov profilový obrázok
Jerry
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 1607
Dátum registrácie: 17 Aug 2006, 07:29
Tatry, ktoré vlastním: Tatra 613-3 r.v. 1988
Tatra 805 r.v. 1957
Bydlisko: Rožmitál pod Třemšínem
Kontaktovať užívateľa:

Re: T805-cvrček v motoru

Príspevok od užívateľa Jerry » 04 Sep 2011, 16:15

Rozhodně se liší v dýlce spodní části, co je zasunutá do bloku motoru, A je kratší a rovná plocha, H má nálitky pro vedení pístu, protože je menší zdvih na klice. A teď si nejsem jistej, jestli se liší průměrem vespod (co je v bloku motoru), nebo osazením nahoře, takže nezkombinuješ hlavu a válec různejch typů. Zkusím to zjistit, až se podívam ke známýmu, snad bude mít ty dva válce pro porovnání.

oldjan
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 158
Dátum registrácie: 14 Feb 2009, 17:50
Kontaktovať užívateľa:

Re: T805-cvrček v motoru

Príspevok od užívateľa oldjan » 07 Sep 2011, 22:30

Asi největší zásadní rozdíl je v šířce horní dosedací plochy, je užší, motory H ji mají širší. Kombinovat díly motorů A a H je celkem problematické.

Ondra A
Diskusný nováčik
Príspevky: 7
Dátum registrácie: 08 Feb 2009, 12:38
Kontaktovať užívateľa:

Re: T805-cvrček v motoru

Príspevok od užívateľa Ondra A » 08 Sep 2011, 12:30

Děkuju všem. To: Oldjan takže by to šlo když tak přebrousit ta horní dosedací plocha? :?: Sháním totiž jeden A válec na rozměr 75,25 takže 1 výbrus. A H válce doma mám :roll: Ještě jeden malý poznatek některé kompresory Orlík JSK mají válce 603H

oldjan
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 158
Dátum registrácie: 14 Feb 2009, 17:50
Kontaktovať užívateľa:

Re: T805-cvrček v motoru

Príspevok od užívateľa oldjan » 08 Sep 2011, 17:29

Teoreticky by to mělo jít, pokud upravíš tu dosedací plochu podle původního válce.

Užívateľov profilový obrázok
Jando
Diskutujúci
Príspevky: 33
Dátum registrácie: 30 Júl 2010, 12:41
Tatry, ktoré vlastním: Tatra 805
Bydlisko: Rimavská Píla
Kontaktovať užívateľa:

Re: T805-cvrček v motoru

Príspevok od užívateľa Jando » 30 Okt 2013, 10:48

No tak som si našiel čas a vyskúšal zaolejovať čerpadlo, pretože sa mi nejako nepáčil zvuk prevodovky. Potvrdzujem, že postup s vybratím štartéra funguje dobre, akurát mne sa nechcelo rozoberať stredový panel, tak som zhodil koleso. Musím povedať, že je to asi lepší spôsob, lebo sa nemusel vôbec naťahovať a všetko som spravil celkom rýchlo.
Ešte chcem povadať, že keď som zhodil štatér, tak som objavil už spomínanú závadu - prasknutá hadička mazania spojk. ložiska. Preto musím ešte vyriešiť tento problém, a potom otestujem zvuk prevodovky.
Ešte sa musím pohrať s nastavením vzdialenosti medzi ložiskom a nast. skrutkami, pretože medzera je príliš veľká. Pozeral som postup podľa príručky, no ak máte niekto skúsenosti, budem rád za nejaké rady.

Napísať odpoveď

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 13 neregistrovaných