4.366 grafy ADCIS/GEMS

Technické problémy s našimi tatrovkami

Užívateľov profilový obrázok
Havrla
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 202
Dátum registrácie: 04 Apr 2006, 18:53
Tatry, ktoré vlastním: AEK
Autobus
Bydlisko: CR
Kontaktovať užívateľa:

4.366 grafy ADCIS/GEMS

Príspevok od užívateľa Havrla » 09 Jan 2009, 16:35

Ahoj

Dovolim si zverejnit moje letosni seznameni s 4.366 a ADCIS/GEMS, je to trosku delsi ... ;-)

Bylo nebylo , mozna nebylo, ale spis bylo mel jeden tatrovak Havrla svou Tatru, ktere rika Autobus, rano si privstal a ze pojede na vyrocni tatrasraz - akci Polygoon2008 s tim ze rano vyzvedne sve garde - Lenku a stavi se v Brne a udela hokuspokus. V Pruhonich vzal plnou a hnal to do Brna co mu kamioni a D1 na sirku dovolovala. V Brne byl jiz ocekavam panem Dvorackem se kterym mel dohodnute zapujceni alternativni ridici jednotky ADCIS na svuj Autobus. Havrla prijel do Brna a po vrelem uvitani se jal s panem Dvorackem menit ridici jednotku. ADCIS ma stejnou krabicku takze se da elegantne namontovat misto stavajiciho GEMSe, avsak ma jinaci lepci konektor, to vsak diky elegantni redukci neni za zavadu, jednotka byla prohozena za par minutek. Nasledoval start a zakladni zakalibrovani jednotky na motor, pri tomto bylo zjisteno ze motor ma vadne cidlo teploty benzinu, a teploty oleje a prosakuje obtokovej ventil. Cidlo teploty benzinu hlasilo -5st.C, a olej vesele lital 50-120 st.C. Havrla tedy rovnou u pramene koupil ony cidla nova, podekoval a vyrazil za Zdichem, ktery cirou nahodou mel uplne prazdnou garaz, kde se dala zminena cidla vymenit. Havrla nastartoval, zaradil, pustil spojku, pridal plyn a rozjel se, ale bylo to divne, takove autoskolacke. Na dalsi krizovatce to zkusil znova, ale bez kouzelneho pohravani s plynovym pedalem pred rozjezdem (Mi uzivatele znaji) a hledme, motor se rozjel bez pridani plynu a jeste si pri poklesu otacek sam pridal, aby nechcip a auto necekananou silou uvedl v pohyb, naprosto nevidana a necekana vlastnost. Dalsi zmena byla ze po pridani plynu z rezimu brzdeni motorem to necuklo, take nevidane. Trochu kolisaly otacky, ale ne tak jako u GEMSe, proste trosicku. I prijel Havrla s posadkou k Zdichovi s nim vymenil cidla (dikes Zdicho, ja bych to olejove na vane nevymenil :-) ) Zdicho se malem prastil pri vylezani z podauta o naraznik, kdyz se dozvedel ze mam s sebou jeho byvalou spoluzacku z vysoky :-) , probrali jsme tema bydleni a auta, a frceli do centra deni - Koprivnice. Dle slov Radka jsme zaparkovali u nejvetsiho hotelu na navsi jez nese povedome jmeno TATRA. Cestou se stabilita otacek ustalila a uz nekolisala. Nasledovala klasicka vecerni zabava. Rano jsme posnidali a jeli jsme za policejniho doprovodu na polygon. Jake mile prekvapeni, Havrla se rozhodl, ze se k motoru zachova jako kdyz byl teply, proste nastartuje, pusti spojku a schavlne, chcipne/pojede, svete div se zadne chcipnuti, zadne divne veci, proste kulturni rozjeti vozu, nevidana vec od studeneho Mi verku (ti co maj 3,5 a myslej si ze to 4,4 nedela, tak dela, ale ne tak ze by clovek musel cekat 5 minut domivajic se ze sedi v skode 120 a spol :-) ) Nicmene se Havrla ke svemu prekvapeni rozjel se studenym motorem stejne kulturne jako napriklad s Skodou Felicia VW 1,6, ci jakykoli jiny kulturni motor soucasneho tisicileti. (Mel jsem peknou 1,6 firemni feldu a byla povedena, proste jela, necukala atd..). Volnobeh bez kolisani proste ideal tak jak to ma spravne fungovat. Cely den v pohode, vecer Havrla vzal jeste tatru na projizdku po Koprivnici a svete div se pri prijezdu k parkovisti zacli kolisat otacky. Nechali jsme tatru spat, rano vse dobre a v budoucnu se to jiz nezopakovalo, asi ta redukce. Havrlu napadlo podrobit ADCISe srovnavacimu testu s GEMSem, premyslel jak, jako prvni test provedl test na spotrebu paliva. V Koprivnici pri odjezdu natankoval plnou nadrz a vyrazil s topenim bez klimacky, po 110 km jizdou pianko 90-120 km/h zastavil u benzinky a udelal prvni odhad spotreby. Znova natankoval plnou a zjistil ze spotreboval 10,3L/100km. Znova vynuloval pocitadlo a jel domu. V tydnu pak zavolal Hajkovi, aby vzal svuj Mi95Long vuz s stejnym motorem na test maximalniho vykonu. Ve ctvrtek vecer po praci se uskutecnil sraz dvou Tater T700 a M95 na valcove brzde ( http://www.mereni-vykonu.cz/ ). Nejrv se upoutala T700 a uskutecnilo se mereni tak jak vuz prijel, tj. s ADCISem: http://www.lhotkanet.cz/galerie/display ... m=79&pos=2 , nasledne byl ADCIS vymenen za GEMS: http://www.lhotkanet.cz/galerie/display ... m=79&pos=3 , pote byla z ciste testovacich duvodu odpojena ta hadice od vysavace: http://www.lhotkanet.cz/galerie/display ... m=79&pos=4 , jelikoz bylo pozde a Havrla s Hajkem chteli jeste pomerit druhe vozidlo, upustili od dalsich testu a pristavili druhy vuz, ten ma graf zde: http://www.lhotkanet.cz/galerie/display ... m=79&pos=0 Z grafu vypliva ze ADCIS ma pri plne otevrenych skrticich klapkach vzduchu plny vykon o cca 8 koni mensi nez GEMS, (Vysvetleni je na snade, mozna chyba mereni, ADCIS udajne byl pripravovan na euro3), dale pak z dalsich grafu vypliva chyba vzduchoveho filtru, se kterou bylo mereno porovnavani ADCIS x GEMS v plnem vykonu, coz take jaksi dokaze zkreslit vysledek porovnani, i kdyz obe jednotky meli stejne podminky, posudte sami relevantnost. O vikendu jel Havrla vratit ADCISe, mel stale natankovan ony post Koprivnicky benzin, kdyz dojel k benzince do Brna mel na malem pocitadle 650km, cislo, ktere pred tim nikdy na jedne nadrzi nedokazal vyrobit. V Brne pak probehl test diagnostiky jednotky a motoru za jizdy, kdy se zjistilo ze jeste mirne obcas zakolisa teplota oleje o 20st.C a stale mirne prosakuje obtokovy ventil, ale jinak je to jak ma byt. nasledne byla vracena jednotka GEMS, konzultace na tema tatra. Nasledne Havrla natankoval plnou a jel na projizdku delat stejny test jako s ADCISem, kolikpak najede na nadrz - svete div se 550km. Jeste jsem chtel udelat test na maximalni spotrebu, ale vzhledem k tomu ze z obce tatrovaku znam jen dva lidi co dokazi vyjet nadrz na 300km Hajek, Havrla, a mimo obec snad jen Hylos, Kuba, jsem tento test zamitl, nebot by byl pro ostatni k nicemu.

Shrnuti:

ADCIS + Kulturni chod ve vsech rezimech, rozjizdeni parada, podstatne nizsi spotreba - 650km (cca 72L) lehkou jizdou (podle predpisu). Supracka diagnostika, umoznujici diagnostikovat motor a jednotku i za jizdy on-line. Pamet na zavady, kriticke stavy motoru, vydrzi i po odpojeni napajeni, dozvedel jsem se pri vraceni, ze jsem 2x odpojil napajeni a 10x navstivil omezovac otacek :-) . Elegantne se poznala vadna teplotni cidla. Jednotka udajne po vypadku cidla umi cidlo z mapy aproximovat, dokonce umi i pri selhani hallova sensoru u vacky za chodu tento sensor dopocitavat s hall sensoru u spojky, coz by GEMSe odstavilo. Jednotka ma vnitrni diagnostiku a pokud neco selze lze z nekolika sviticich LED diod uvnitr a konzultace po telefonu urcit zavadu napr. vadny hallovuv sensor u spojky/vacky. Moznost s vyrobcem upravit parametry jednotky na prani, i kdyz to asi nebude tak uplne zadarmo, ale zase to bude bajo vyzkousene a fungujici. Podpora k jednotce v pripade poruchy (chcipne - na dojeti poslou jinou), opravitelnost vyrobcem. (Udajne zatim zadna v provozu neodesla.)

ADCIS - Asi nizsi maximalni vykon v zakladni verzi. Nutnost predelat konektor, nebo se smirit s haprujici redukci.

GEMS + Uz je ve voze. Patrne vyssi vykon.

GEMS - Strasne chovani za studena, nizkych otackach a prechodu do a z decelerace, diagnostika = zaklinani woodoo, vyssi spotreba.

Vylepseni, ktera me napadaji: pokud by teplota hlav prekrocila kritickou hranici doslo by k omezeni vykonu motoru treba max 3000ot/min, stejne tak pokud by doslo k chybe nejankeho cidla treba 4000ot/min podle zavaznosti. (prinuti to cloveka cidlo vymenit a hlavne da vedet, ze je neco v neporadku). Pokud by tatrovak chtel tak treba od 3000ot/min a plnem otevreni skrticich klapek ten motor nakrmit aspon jako GEMS nebo i vice, ale vi cert zda se to da jeste zlepsit.

Zkusenost hodnotim jako kladnou, mereni se nam libilo, a zakladam prasatko s nazvem ADCIS, jen co opravim prevodovku... :-)

A to je pohadky konec.

Havrla

Užívateľov profilový obrázok
bazilisak
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 897
Dátum registrácie: 09 Jan 2008, 00:25
Kontaktovať užívateľa:

Re: 4.366 grafy ADCIS/GEMS

Príspevok od užívateľa bazilisak » 09 Jan 2009, 18:08

Slyšel jsem, že není možno koupit tu redukci, že se musí konektor vyměnit . No a kolik musí být v tom prasátku na tu jednotku a ten konektor ?

Užívateľov profilový obrázok
Havrla
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 202
Dátum registrácie: 04 Apr 2006, 18:53
Tatry, ktoré vlastním: AEK
Autobus
Bydlisko: CR
Kontaktovať užívateľa:

Re: 4.366 grafy ADCIS/GEMS

Príspevok od užívateľa Havrla » 09 Jan 2009, 18:40

No tak koupit lze ledascos, co se tyce ty redukce, tak se patrne k prodeji nenabizi, nebot prinasi poruchovy element, nebot ten original konektor k gemsovy je na vyliz piiisk.
Jak tucne musi byt prasatko ---> tel na Dvoracka je zde: http://www.sos-tatra.prodejce.cz/
Nicmene bych rekl ze to neni prekrmeny prasatko, nicmene hlady take nesmi trpet :-) .

havrla

Užívateľov profilový obrázok
bazilisak
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 897
Dátum registrácie: 09 Jan 2008, 00:25
Kontaktovať užívateľa:

Re: 4.366 grafy ADCIS/GEMS

Príspevok od užívateľa bazilisak » 09 Jan 2009, 18:46

Tak když už tomu děláš takovou reklamu, tak jsi to mohl napsat kolik. Nebudu tu jednotku kupovat, protože na ni nemám peníze a možná časem nebudu mít ani na jídlo. Nebudu proto psát panu Dvořáčkovi , a ptát se ho na cenu, když vím, že si ji nemůžu koupit. Tobě by to nic neudělalo, kdybys napsal, stojí to xx tisíc kč .

Užívateľov profilový obrázok
radek
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 1971
Dátum registrácie: 29 Okt 2004, 08:24
Tatry, ktoré vlastním: .........................
Tatra 613 "all in one"
Tatra 613-4 CH
Kontaktovať užívateľa:

Re: 4.366 grafy ADCIS/GEMS

Príspevok od užívateľa radek » 09 Jan 2009, 19:06

Mno, pokud se něco nějak zásadně nezměnilo, co bylo kdysi dáno, pořízení ADCISe vč. osazení konektoru a odladění systému by se mělo vejít do cca poloviny technicky adekvátní ceny dnes průměrně ojeté T700, čili do 40k CZK vč. povinných odpustků odevzdaných státu..... Jestli jsem přestřelil, Zdenda to určitě uvede na pravou míru, jestli jsem podstřelil, je to mnohem, mnohem horší než jsem si myslel......

Užívateľov profilový obrázok
Havrla
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 202
Dátum registrácie: 04 Apr 2006, 18:53
Tatry, ktoré vlastním: AEK
Autobus
Bydlisko: CR
Kontaktovať užívateľa:

Re: 4.366 grafy ADCIS/GEMS

Príspevok od užívateľa Havrla » 09 Jan 2009, 19:16

No ja uz nevim kolik stoji presne, a proto nebudu vypoustet bludy.
Je to tak jak pise Radek.
Ten kdo o ni bude mit zajem jako ja se zepta Dvoracka, a pak se mu to vykouri z hlavy a vi ze jen musi setrit a az bude prasatko tucny tak se znova zeptat.
Kdo o ni zajem nema toho to netrapi kolik stoji.

Havrla

Užívateľov profilový obrázok
bazilisak
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 897
Dátum registrácie: 09 Jan 2008, 00:25
Kontaktovať užívateľa:

Re: 4.366 grafy ADCIS/GEMS

Príspevok od užívateľa bazilisak » 09 Jan 2009, 19:27

radek napísal:Mno, pokud se něco nějak zásadně nezměnilo, co bylo kdysi dáno, pořízení ADCISe vč. osazení konektoru a odladění systému by se mělo vejít do cca poloviny technicky adekvátní ceny dnes průměrně ojeté T700, čili do 40k CZK vč. povinných odpustků odevzdaných státu..... Jestli jsem přestřelil, Zdenda to určitě uvede na pravou míru, jestli jsem podstřelil, je to mnohem, mnohem horší než jsem si myslel......
Tak k tomu opravdu není co dodat.

Užívateľov profilový obrázok
bazilisak
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 897
Dátum registrácie: 09 Jan 2008, 00:25
Kontaktovať užívateľa:

Re: 4.366 grafy ADCIS/GEMS

Príspevok od užívateľa bazilisak » 09 Jan 2009, 19:34

Havrla napísal:No ja uz nevim kolik stoji presne, a proto nebudu vypoustet bludy.
Je to tak jak pise Radek.
Ten kdo o ni bude mit zajem jako ja se zepta Dvoracka, a pak se mu to vykouri z hlavy a vi ze jen musi setrit a az bude prasatko tucny tak se znova zeptat.
Kdo o ni zajem nema toho to netrapi kolik stoji.

Havrla
A k tomuto dodám, že jsem nepsal, že o ni nemám zájem, a že mě netrápí, kolik stojí, psal jsem, že na ni nemám peníze...
A jestli se Ti vykouří z hlavy kolik stojí jednotka, tak radši nikam nejezdi, nebo nikde neparkuj, protože by se Ti mohlo stát i to, že zapoměls to, kam jsi chtěl jet, a kde jsi zaparkoval svoji tatru, a už bys ji taky nemusel nalézt....a to , by byla velká škoda...

Užívateľov profilový obrázok
Luboš
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 6491
Dátum registrácie: 27 Máj 2004, 11:30
Tatry, ktoré vlastním: :::::::::::::::::::::::::
1953 - T805
1975 - T2-603
1977 - T613
1981 - T613-2
1982 - T613-2
1987 - T613-3
1991 - T613-3
1991 - T613-4
Bydlisko: ČR
Kontaktovať užívateľa:

Re: 4.366 grafy ADCIS/GEMS

Príspevok od užívateľa Luboš » 09 Jan 2009, 19:51

To snad není taková závada, nepamatovat si cenu řídící jednotky pro motor u svého auta. Já jsem se na cenu tohodle dílu pro motor TDI PD také kdysi ptal a už vůbec netuším, kolik to koštovalo a ještě dneska jsem tím autem domů trefil... :mrgreen:

ladis
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 1113
Dátum registrácie: 02 Aug 2006, 18:00
Kontaktovať užívateľa:

Re: 4.366 grafy ADCIS/GEMS

Príspevok od užívateľa ladis » 10 Jan 2009, 00:32

Těch asi 40.000Kč bylo před třemi měsíci kolem 36.000Kč. Budeš-li počítat s Radkovým odhadem, ještě zbude na jídlo. Chtěl jsi to v řádech tisíců a takové odpovědi se Ti taky dostalo.

Užívateľov profilový obrázok
D.A.
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 1859
Dátum registrácie: 09 Jan 2007, 09:35
Tatry, ktoré vlastním: Nemám Tatru/nechcem uviesť, akú Tatru mám
Bydlisko: CZ

Re: 4.366 grafy ADCIS/GEMS

Príspevok od užívateľa D.A. » 10 Jan 2009, 10:59

Po třech měsících se to bez opětovného dotazu na cenu ani s vyšší přesností odpovědět nedá. Nezapomínejte na koeficient DK. Mnohokrát potvrzeno praxí.

Užívateľov profilový obrázok
bazilisak
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 897
Dátum registrácie: 09 Jan 2008, 00:25
Kontaktovať užívateľa:

Re: 4.366 grafy ADCIS/GEMS

Príspevok od užívateľa bazilisak » 10 Jan 2009, 13:23

Luboš napísal:To snad není taková závada, nepamatovat si cenu řídící jednotky pro motor u svého auta. Já jsem se na cenu tohodle dílu pro motor TDI PD také kdysi ptal a už vůbec netuším, kolik to koštovalo a ještě dneska jsem tím autem domů trefil... :mrgreen:
Tak Luboši, :wink: pokud si nepamatuješ kolik stojí jednotka na TDI PD , tak to není tragédie.... Ale pokud si nepamatuješ, kolik peněz šetříš na jednotku do TATRY , tak to už může být ....

Užívateľov profilový obrázok
bazilisak
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 897
Dátum registrácie: 09 Jan 2008, 00:25
Kontaktovať užívateľa:

Re: 4.366 grafy ADCIS/GEMS

Príspevok od užívateľa bazilisak » 10 Jan 2009, 13:27

časem budu prodávat T 700 , r.v. 1996 , ujeto od výroby 100 000 km, čistá , udržovaná, bez větší koroze, v zimě v soli nejetá už 9 let , bude tam adcis řídící jednotka za 40 000 kč. Cena bude adekvátní , zhruba něco kolem 80 000 kč.

Užívateľov profilový obrázok
francomk
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 277
Dátum registrácie: 25 Mar 2008, 18:55
Bydlisko: Trnava
Kontaktovať užívateľa:

Re: 4.366 grafy ADCIS/GEMS

Príspevok od užívateľa francomk » 10 Jan 2009, 14:35

bazilisak napísal:časem budu prodávat T 700 , r.v. 1996 , ujeto od výroby 100 000 km, čistá , udržovaná, bez větší koroze, v zimě v soli nejetá už 9 let , bude tam adcis řídící jednotka za 40 000 kč. Cena bude adekvátní , zhruba něco kolem 80 000 kč.
:mrgreen: :lol:

Užívateľov profilový obrázok
D.A.
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 1859
Dátum registrácie: 09 Jan 2007, 09:35
Tatry, ktoré vlastním: Nemám Tatru/nechcem uviesť, akú Tatru mám
Bydlisko: CZ

Re: 4.366 grafy ADCIS/GEMS

Príspevok od užívateľa D.A. » 10 Jan 2009, 14:56

>bazilišák: A co plná nádrž? Bude? Možná bych to na doježdění (nákupy apod.) vzal. Jo, abych nezapomněl, je to Euro II, nebo Euro III (kvůli poplalalatku)?

Napísať odpoveď

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 16 neregistrovaných