Závada motoru i

Technické problémy s našimi tatrovkami

Užívateľov profilový obrázok
Eda
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 989
Dátum registrácie: 30 Máj 2004, 00:41
Tatry, ktoré vlastním: T613 Elektronic ´93
Bydlisko: Moravská Ostrava
Kontaktovať užívateľa:

Re: Závada motoru i

Príspevok od užívateľa Eda » 13 Máj 2008, 11:04

Takže včera jsem připojil motor na počítač.
Přikládám fotky z obrazovek tatdispu a dále soubor parametrů .do (přejmenovaná koncovka na jpg)
Rád uvítám jakékoliv podněty, neboť jsem po kontrole motoru o5 bezradný.
Prílohy
TATMOD.zip
(73.65 KiB) 204 stiahnutí
11077.do.zip
spakovaný soubor parametrů motoru. Prohlížet lze pomocí programu TATMOD - viz. další soubor
(1.08 KiB) 210 stiahnutí
tatdisp lambdy.jpg
tatdisp - faily.jpg
tatdisp2-otevřená klapka.jpg
tatdisp1.jpg

Užívateľov profilový obrázok
radek
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 1971
Dátum registrácie: 29 Okt 2004, 08:24
Tatry, ktoré vlastním: .........................
Tatra 613 "all in one"
Tatra 613-4 CH
Kontaktovať užívateľa:

Re: Závada motoru i

Príspevok od užívateľa radek » 13 Máj 2008, 11:32

Edo - obrázek tatdisp-lambdy je opis jakého stavu motoru (chcípnutý po předešlém krátkém studeném běhu, s nohou na pedálu plynu, či co), je to velmi interesantní soubor parametrů :mrgreen:

Užívateľov profilový obrázok
Eda
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 989
Dátum registrácie: 30 Máj 2004, 00:41
Tatry, ktoré vlastním: T613 Elektronic ´93
Bydlisko: Moravská Ostrava
Kontaktovať užívateľa:

Re: Závada motoru i

Príspevok od užívateľa Eda » 13 Máj 2008, 12:20

Radku, lambdy ukazuje to co popisujes:

motor bezel asi 3 minuty, najel jsem kolem garaze asi 500m, potom se zacalo opet projevovat to "prechlastavani" takze jsem zajel do garaze a motor vypl. Noha na plynu ovsem nebyla.....
Co to znamena - intersantni parametry?

Užívateľov profilový obrázok
ondrej
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 3867
Dátum registrácie: 29 Máj 2004, 11:05
Kontaktovať užívateľa:

Re: Závada motoru i

Príspevok od užívateľa ondrej » 13 Máj 2008, 12:29

urobil si nejaké zmeny/opravy od minula? aké?

Užívateľov profilový obrázok
ondrej
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 3867
Dátum registrácie: 29 Máj 2004, 11:05
Kontaktovať užívateľa:

Re: Závada motoru i

Príspevok od užívateľa ondrej » 13 Máj 2008, 12:30

myslím hlavne na to, či si navzájom napr. vymenil tie tlakové snímače..

Užívateľov profilový obrázok
radek
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 1971
Dátum registrácie: 29 Okt 2004, 08:24
Tatry, ktoré vlastním: .........................
Tatra 613 "all in one"
Tatra 613-4 CH
Kontaktovať užívateľa:

Re: Závada motoru i

Príspevok od užívateľa radek » 13 Máj 2008, 12:46

Interesantní je indikovaná hodnota sešlápnutí plynového pedálu (když říkáš, že jsi nic takového nedělal) a na studený motor celkem malé doby vstřiku, jako kdyby na ně fest působila nějaká korekce. Lambda regulace totiž v tu dobu ještě neběžela....

Užívateľov profilový obrázok
Eda
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 989
Dátum registrácie: 30 Máj 2004, 00:41
Tatry, ktoré vlastním: T613 Elektronic ´93
Bydlisko: Moravská Ostrava
Kontaktovať užívateľa:

Re: Závada motoru i

Príspevok od užívateľa Eda » 13 Máj 2008, 14:43

Ondrej: Tlakové snímače jsem měnil, nemělo to na chování motoru žádný vliv
Radek: Co to může způsobovat? Přiznám se, že jsem GEMS analfabet......

ondrej.

Re: Závada motoru i

Príspevok od užívateľa ondrej. » 13 Máj 2008, 15:31

Krátky pokus o analýzu na základe dostupných faktov:
Dávka paliva do motora by mala závisieť od podtlaku v sacom potrubí (snímač tlaku v motorovom priestore pod zadným sklom) a od otáčiek (Hallove snímače)- na základe týchto vstupov sa reguluje čas otvorenia vstrekovačov - to je primárna regulácia motora. Množstvo paliva však "nechcene" závisí aj od tlaku paliva v palivových rampách (voľný odtok späť do nádrže?) a zloženie zmesi aj od množstva vzduchu (vzduchový filter?), ktorý je k dispozícii na spaľovanie.
Ak z motora ide čierny dym=bohatá zmes, tak je tam buď viacej paliva, ako má za ideálnych podmienok byť, alebo menej vzduchu (upchatý filter).
Ešte tu vidím teoretickú možnosť nejakých dodatočných korekcií, napr. "sytičovania" motora, alebo snahu GEMS-u o vyváženie nejakého poruchovéhoé stavu, čo je však už nad jeho možnosti samoregulácie. Môže napr. vstrekovať nie iba pri saní v danom válci, ale pri saní v hociktorom válci -takto myslím pracuje motor krátko po štarte (a asi aj na plný plyn, treba pozrieť Rišanov manuál), alebo GEMS dávkuje palivo v režime "studený motor po štarte" a aj po zahriatí ostáva v tomto režime (pokiaľ si pamätám, je to závislé od času od naštartovania motora a od teploty - bolo by treba preveriť snímač teploty - dolu v olejovej vani).
Pre lepšiu analýzu na diaľku je preto nevyhnutný podrobný popis správania sa motora, resp. všetky okolnosti, ktoré predchádzali tomu, že sa motor začal správať čudne (začalo to naraz - skokom, alebo postupne, kedy atď.) To by mohlo pomôcť zúžiť hľadanie primárnej príčiny.
Teraz som nepredpoakladal také závady, ako napr. preskočený ozubený remeň, alebo nepíliaci válec...

ondrej.

Re: Závada motoru i

Príspevok od užívateľa ondrej. » 13 Máj 2008, 15:37

..samozrejme nepáliaci válec... :oops:
a ešte by som preveril kontakty vo všetkých konektoroch na motorovom zväzku, ako aj stav potenciometru klapky (či nie je napr. uvoľnený, atď..)

Užívateľov profilový obrázok
Lucián
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 219
Dátum registrácie: 17 Sep 2004, 19:55
Tatry, ktoré vlastním: T2-603 1972
T613-4MiLong M'95 1995
Bydlisko: Brno
Kontaktovať užívateľa:

Re: Závada motoru i

Príspevok od užívateľa Lucián » 14 Máj 2008, 10:06

Mě na obrázku tatdisp lambdy.jpg nejvíce zaráží ta hodnota TPS 24, která by rozhodně neměla být tak vysoká, pokud jsi nedržel otevřenou klapku nebo nestál na pedálu plynu. Neváznou Ti táhla plynu??? To by mohlo způsobovat ten pocit "sycení" motoru. I ty hodnoty msecL a msecR mi nepřijdou jako pro volnoběh.
Po tom, co jsi pak otevřel klapku, i když 92 je málo, na max. by to mělo ukázat 100, tak pak po zavření klapky je už TPS 0. To skoro fakt vypadá na nějaké váznutí někde mezi pedálem až čidlem polohy klapky (i v něm může být chyba).

Užívateľov profilový obrázok
Lucián
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 219
Dátum registrácie: 17 Sep 2004, 19:55
Tatry, ktoré vlastním: T2-603 1972
T613-4MiLong M'95 1995
Bydlisko: Brno
Kontaktovať užívateľa:

Re: Závada motoru i

Príspevok od užívateľa Lucián » 14 Máj 2008, 10:13

A pokud je klapka fyzicky zavřená a přesto si GEMS myslí, že je pootevřená (TPS 24 je skoro 1/4), tak tam možná cpe více paliva než má (i když základní řízení davky paliva je podle podtlaku sání - holt mu asi nesedí podtlak na polohu klapky) a to by mohl být ten problém s přechlastáváním.

Neregistrovaný

Re: Závada motoru i

Príspevok od užívateľa Neregistrovaný » 14 Máj 2008, 13:25

také údaje by som si vedel skorej vysvetliť uvoľneným snímačom uhla klapky, resp. jeho nejakou mechanickou poruchou - TPS sa totiž pohybuje od 0 do 94, len na prvom obr. má údaj 24..
ale my si tu lámeme hlavy a Eda sem prispieva vo 4-mesačných intervaloch, dúfam, že najbližšie to nebude okolo 15.09. :P

ondrej.

Re: Závada motoru i

Príspevok od užívateľa ondrej. » 14 Máj 2008, 13:27

to som bol ja...

Užívateľov profilový obrázok
D.A.
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 1859
Dátum registrácie: 09 Jan 2007, 09:35
Tatry, ktoré vlastním: Nemám Tatru/nechcem uviesť, akú Tatru mám
Bydlisko: CZ

Re: Závada motoru i

Príspevok od užívateľa D.A. » 14 Máj 2008, 14:08

Blbý, co? Dokud nebylo možné bez zadání jména odeslat příspěvek, líbilo se mi to víc. Docela často mi to nevezme ověřovací kód, ačkoliv se snažím. Chyba nemůže být jen v zaměnitelnosti "nuly" s "ó".
Je to nedostatečnou údržbou varianty pro neregistrované přispěvatele?

(Ano, offtopič.)

Užívateľov profilový obrázok
Lucián
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 219
Dátum registrácie: 17 Sep 2004, 19:55
Tatry, ktoré vlastním: T2-603 1972
T613-4MiLong M'95 1995
Bydlisko: Brno
Kontaktovať užívateľa:

Re: Závada motoru i

Príspevok od užívateľa Lucián » 14 Máj 2008, 14:12

Hosť napísal:také údaje by som si vedel skorej vysvetliť uvoľneným snímačom uhla klapky, resp. jeho nejakou mechanickou poruchou - TPS sa totiž pohybuje od 0 do 94, len na prvom obr. má údaj 24..
ale my si tu lámeme hlavy a Eda sem prispieva vo 4-mesačných intervaloch, dúfam, že najbližšie to nebude okolo 15.09. :P
Jo, je to jen na první obrazovce, ale pak s tím evidentně vrtěl (zaseknutí se mohlo odseknout nebo jezdec ve snímači se mohl dostat do nevydřené polohy), proto další údaje jsou smysluplné. Já bych přece jen pro začátek prověřil klapku. Napřed bych zjistil jestli celý mechanizmus ovládání klapky nedrhne a jestli obě klapky dovírají jak mají, lze snadno zkontrolovat po odstranění hadice od filtru do sání. Potom bych prověřil snímač polohy klapky, jestli je správně ustaven a jestli dává smysluplné hodnoty v celém rozsahu otevírání a zavírání klapky. On je to vlastně odporový dělič a v podstatě obyčejný potenciometr a holt časem se může vydřít drážka jezdcem do odporu.

Jo, Edo zkus takovou věc, když ti to auto začne blbnout, tak se pokus špičkou boty co nejvíce vrátit pedál plynu, jako by se nechtěl vracet plyn a ty jsi jej musel vracet nožně.

ondrej.

Re: Závada motoru i

Príspevok od užívateľa ondrej. » 14 Máj 2008, 14:20

D.A. napísal:Blbý, co? Dokud nebylo možné bez zadání jména odeslat příspěvek, líbilo se mi to víc. Docela často mi to nevezme ověřovací kód, ačkoliv se snažím. Chyba nemůže být jen v zaměnitelnosti "nuly" s "ó".
Je to nedostatečnou údržbou varianty pro neregistrované přispěvatele?

(Ano, offtopič.)
mňa to zrazu nejako odhlásilo a som teraz neprihlásený, všimnem si to ale až pred odosielaním príspevku a už sa mi to vtedy meniť nechce - v zásade mi to však ani nevadí...

ondrej.

Re: Závada motoru i

Príspevok od užívateľa ondrej. » 14 Máj 2008, 14:23

Lucián - nemáš návrh, čím by sa dal ten "v podstatě obyčejný potenciometr" nahadiť? myslím, že si sa niečím takým nedávno zaoberal. Zobral by som potom 2 ks..

Užívateľov profilový obrázok
Lucián
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 219
Dátum registrácie: 17 Sep 2004, 19:55
Tatry, ktoré vlastním: T2-603 1972
T613-4MiLong M'95 1995
Bydlisko: Brno
Kontaktovať užívateľa:

Re: Závada motoru i

Príspevok od užívateľa Lucián » 14 Máj 2008, 15:12

Už se mi do ruky dostaly takové 2 podobné potenciometry (vena v řádu stokorun), ale ani jeden nelze snadno implementovat do tatry. Vezmu s sebou na TTT, pokud se mi tam podaří dorazit.

Jinak lze koupit originální díl, vyjde to i s poštovným na max. (dle kurzu koruny vůči libře) 2600 Kč za kus.

ondrej.

Re: Závada motoru i

Príspevok od užívateľa ondrej. » 14 Máj 2008, 15:17

ono sa to môže zdať na prvý pohľad dosť, ale keď si predstavíme, za akých náročných podmienok ten potenciometer pracuje a aké nároky na životnosť a stabilitu parametrov musí spĺňať, tak asi sa bude ťažko hľadať rovnocenný ekvivalent, aj keď je to len "v podstatě obyčejný potenciometr"..
:cry:

Užívateľov profilový obrázok
Lucián
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 219
Dátum registrácie: 17 Sep 2004, 19:55
Tatry, ktoré vlastním: T2-603 1972
T613-4MiLong M'95 1995
Bydlisko: Brno
Kontaktovať užívateľa:

Re: Závada motoru i

Príspevok od užívateľa Lucián » 14 Máj 2008, 15:31

Všechny náhrady o které jsem se zajímal byly určeny do motorů na stejnou funkci jako ten v T613!

Zde je seznam modelů aut, kam se dával ten stejný potenciometr jako do T613:

ROVER MG MAESTRO EFi 1984-1991
ROVER MG MONTEGO EFi 1984-1989
ROVER MONTEGO 2.0 1985-1989
ROVER (200) 216 EFi 1985-1990

Napísať odpoveď

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 29 neregistrovaných