koncový díl výfuku

Technické problémy s našimi tatrovkami

Užívateľov profilový obrázok
Kontráš
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 505
Dátum registrácie: 27 Máj 2004, 08:02
Tatry, ktoré vlastním: Nemám Tatru/nechcem uviesť, akú Tatru mám
Bydlisko: Ostrava
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Kontráš » 13 Jan 2006, 12:25

kovoo: docela by mě zajímalo co si představuješ pod pojmem "normální neagresivní prostředí"....

jinak pěkný článek na související téma (nejen o klasické nerezi) je třeba tady:
http://www.konstrukce.cz/index.php?clanek=399

Užívateľov profilový obrázok
kovoo
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 316
Dátum registrácie: 30 Dec 2005, 18:37
Bydlisko: TT
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa kovoo » 13 Jan 2006, 12:46

hmmm ten článek je dosť hustý :lol:
"normální neagresivní prostředí" take čo asi neobsahuje :? nejaké agresívne kyselinky, alebo takto 8) : korózia je porušovanie mat. vplivom vonkajšieho prostrdia a može teda byť chemická alebo elektrochemická...
no priznávam trocha som to blbo formuloval...mal som tam dať menej agresívne prostredia....
P.S. keď sa už tu takto bavýme tie kat nie sú nahodov vyrobené s Cr-Ni(+nejaké legúry, aby ma zas niekto nechytil za slovýčko :wink: ) ocele lebo to by my tam viacej seklo... :roll:

Užívateľov profilový obrázok
MarekK
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 1912
Dátum registrácie: 23 Jún 2005, 21:48
Tatry, ktoré vlastním: Tatra 613-4 (1993)
Bydlisko: Olomouc
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa MarekK » 13 Jan 2006, 12:47

Cr-Ni je čo ? :shock: pozri doma na označenie toho plechu čo dostala mama na vianoce...a uč sa!!!!

Užívateľov profilový obrázok
kovoo
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 316
Dátum registrácie: 30 Dec 2005, 18:37
Bydlisko: TT
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa kovoo » 13 Jan 2006, 12:54

jéééé :oops: Cr-Ni(chrómniklové) ocele to sú tie čo by mali mať najvyššiu odolnosť voči korózií pri zvýšených teplotách(robia sa s nich napr hrnce-kastróle) :lol:

Užívateľov profilový obrázok
MartinD
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 92
Dátum registrácie: 14 Máj 2005, 17:54
Tatry, ktoré vlastním: Nemám Tatru/nechcem uviesť, akú Tatru mám
Bydlisko: Klimkovice
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa MartinD » 13 Jan 2006, 13:56

Od Radka: "Ale být Tebou, neřeším katy a lambdy, ale spíš tu karoserii............ "

Radku máš zase pravdu, ale momentálně dělám na tom, co mě nejvíc bolí. Karosérie čeká v řadě na třetím místě. Hned po prostorné garáži a výfuku, neboť v současnosti nemám kde pracovat. Rozebírat něco na dvorku nebudu. Práce je až nad hlavu, peněz nic moc :( .

Ještě k těm výfukům:
Na TKB ( http://tatraklubbrno.cz/phorum/read.php ... 165&t=7165 ) jsem našel diskuzi o ošetřování kovu šopováním. Jája zmiňoval vodní sklo pro zalepení porézního našopovaného materiálu. Což takhle nalít to do funkčního výfuku, protřepat a ošetřit tím vnitřní části? Nevím ale zda to drží na železe... V případě KATu to samozřejmě nehrozí :wink:
A co je vlastně vodní sklo? Kdysi se s tím snad konservovaly zavařeniny - našel jsem, že jde o roztok křemičitanů, ale to mi nic neříká...

Luboš.T
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 157
Dátum registrácie: 23 Sep 2005, 21:34
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Luboš.T » 13 Jan 2006, 14:17

nějaké bezpečnostní informace o vodním sklu
Prílohy
labar_bezp_list_vodni_sklo.pdf
(64.48 KiB) 245 stiahnutí

Luboš.T
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 157
Dátum registrácie: 23 Sep 2005, 21:34
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Luboš.T » 13 Jan 2006, 14:19

a tady technické informace
Prílohy
labar_tech_list_vodni_sklo.pdf
(37.22 KiB) 188 stiahnutí

Užívateľov profilový obrázok
kovoo
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 316
Dátum registrácie: 30 Dec 2005, 18:37
Bydlisko: TT
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa kovoo » 13 Jan 2006, 14:37

už som to sem niekomu písal ale stým vyfukom a nejakou povrchovou úpravou to asi nepôjde :roll: , pretože je vo nútri plný výfukových splodýn ktoré sa veľmi ťažko odstranujú 8) ...

Užívateľov profilový obrázok
MartinD
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 92
Dátum registrácie: 14 Máj 2005, 17:54
Tatry, ktoré vlastním: Nemám Tatru/nechcem uviesť, akú Tatru mám
Bydlisko: Klimkovice
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa MartinD » 13 Jan 2006, 19:07

Luboš.T:
Díky za docela cenné dokumenty. Po jejich prostudování se musím divit tomu, co napsal Jája (použít pro zacelení porézního materiálu, neboli hliníkem našopovaného dílu). Ono se tam vyloženě píše, že nesmí přijít do styku s hliníkem, cínem a ... , protože nastane chemická reakce, při které se uvolňuje vodík. :shock:

Kovoo:
Pokud se to opískuje, bude to čistý kov. A dokonce železný, čili by mohl přijít do styku s vodním sklem.

Užívateľov profilový obrázok
kovoo
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 316
Dátum registrácie: 30 Dec 2005, 18:37
Bydlisko: TT
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa kovoo » 13 Jan 2006, 19:14

áno aj tak sa to dá ale to potom musiš celý vyfuk rozparať a z vnútra opieskovať :roll: , dobre to chápem... ale ako ho potom dáš do kopi lebo keď tam bude nejaká povrchová úprava tak to potom zvarovať moc múdre nie je , lebo prídeš o ten povlak na miste zvaru, jedine že by si to nejak zafalcoval-zlisoval :shock:
hmm popíš bližšie čo s tým máš v pláne rád sa niečo dozviem :o

Užívateľov profilový obrázok
MartinD
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 92
Dátum registrácie: 14 Máj 2005, 17:54
Tatry, ktoré vlastním: Nemám Tatru/nechcem uviesť, akú Tatru mám
Bydlisko: Klimkovice
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa MartinD » 16 Jan 2006, 12:48

Kovoo: Rozřezaný a opískovaný výfuk by se znova zavařil a (nebo nový) poté bych to uvnitř napustil vodním sklem.

Dnes mi přišla odpověď od výrobce vodního skla.
"Vážený pane,
na Váš dotaz mohu pouze uvést,že vodní sklo je po zaschnutí křehké. Elasticita je vlastnost, která se neslučuje s tímto
materiálem v základní podobě. Je možné, že přídavek modifikační látky by tyto vlastnosti upravil. To je však otázka výzkumu.
Vím, že se výfuky vodním sklem napouštějí, ale není to nátěr trvalý. Musí se pravidelně obnovovat. Vodní sklo v tomto
případě nevytvrzené je ve vodě rozpustné."

Čili si zajdu koupit jednu půllitrovku a zkusím to na kousku plechu :wink: . Pokud by se měl nátěr obnovovat neznamená to v žádném případě velkou investici.

Užívateľov profilový obrázok
ondrej
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 3867
Dátum registrácie: 29 Máj 2004, 11:05
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa ondrej » 16 Jan 2006, 13:25

pred niekoľkými rokmi som si na T603 nechal výfuky našopovať hliníkom a v návale perfekcionizmu som ich natrel aj vodným sklom, lebo kdesi som tiež raz čítal odporúčanie ta takýto postup.
Samotné natieranie už bolo o ničom a absolútne to nekrylo, ale hrdinsky som vytrval a dielo dokončil. Po niekoľkých jazdách sa vrstva vodného skla začala odlupovať a vyzeralo to veľmi škaredo. Dosť dlho trvalo, kým to z výfukov zmizlo - za mojej pomoci ten hnus ošúpať...
Neodporúčam!!

Užívateľov profilový obrázok
MartinD
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 92
Dátum registrácie: 14 Máj 2005, 17:54
Tatry, ktoré vlastním: Nemám Tatru/nechcem uviesť, akú Tatru mám
Bydlisko: Klimkovice
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa MartinD » 17 Jan 2006, 13:15

Ondřeji když jsi prováděl ten sklovodný nátěr, neunikaly z výfuku bublinky vodíku (reakce s hliníkem)? Jinak by mě spíše zajímalo, jak to bude vypadat uvnitř výfuku. Protože je možné, že by ten sklovitý povrch popraskal roztažností kovu nebo po nárazu do kamínků, popř. špatně chytil na hliník? Jak silnou vrstvu jsi nanesl?
Včera jsem koupil 0,5l vodního skla za 19,50Kč, čili několik pokusů udělám. Když už nic, udělám si alespoň chemickou zahrádku http://www.volny.cz/zscimelice2004/Chem.htm :wink:

Užívateľov profilový obrázok
kovoo
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 316
Dátum registrácie: 30 Dec 2005, 18:37
Bydlisko: TT
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa kovoo » 17 Jan 2006, 16:47

MartinD o.k. sprav ten pokus a vyves nejaké foto na net... :)

Užívateľov profilový obrázok
Eda
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 989
Dátum registrácie: 30 Máj 2004, 00:41
Tatry, ktoré vlastním: T613 Elektronic ´93
Bydlisko: Moravská Ostrava
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Eda » 18 Jan 2006, 01:28

co vím tak jediný trvanlivý výfuk je nerez. Ale na tom linku jsou velice fešné teens. Nevěděl jsem Martine, že jsi na Bengálské ohně :-D

Užívateľov profilový obrázok
Zdicho
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 1174
Dátum registrácie: 27 Máj 2004, 00:22
Tatry, ktoré vlastním: Nemám Tatru/nechcem uviesť, akú Tatru mám
Bydlisko: Čórtův hrad
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Zdicho » 18 Jan 2006, 17:53

Chemická zahrádka je úplně výborná:)

Užívateľov profilový obrázok
MartinD
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 92
Dátum registrácie: 14 Máj 2005, 17:54
Tatry, ktoré vlastním: Nemám Tatru/nechcem uviesť, akú Tatru mám
Bydlisko: Klimkovice
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa MartinD » 19 Jan 2006, 10:10

Takže včera jsem natřel hliníkový plech, alobal (zkouška prožrání), železný plech čistý, Fe plech rezavý(total šrot z mé zadní zástěrky), čistý Fe hřebík a pozinkovaný plech. Štětec jsem utřel do hadry a něco jsem nakapal a posléze rozetřel na linoleu. Na to může perfektně vyzkoušet odolnost na ohyb. Dneska ráno to bylo ztvrdlé, takže budu ještě informovat.
Vše jsem odmašťoval jen líhem a bohužel to šlo poznat. Jinak bublinky se nekonaly (hliník i pozink). Tam se asi jednalo o nějáké dlouhodobé skladování.
Během zítřka na si na vše posvítím horkovzdušnou pistolí (přece jen to chci na výfuk). Čisté železo hodím do potoka :wink:

Užívateľov profilový obrázok
ondrej
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 3867
Dátum registrácie: 29 Máj 2004, 11:05
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa ondrej » 19 Jan 2006, 16:29

MartinD napísal:Ondřeji když jsi prováděl ten sklovodný nátěr, neunikaly z výfuku bublinky vodíku (reakce s hliníkem)? Jinak by mě spíše zajímalo, jak to bude vypadat uvnitř výfuku. Protože je možné, že by ten sklovitý povrch popraskal roztažností kovu nebo po nárazu do kamínků, popř. špatně chytil na hliník? Jak silnou vrstvu jsi nanesl?
- žiadne bublinky sa netvorili
- do výfuku dnu som to nelial...
- myslím, že "špatně chytil na hliník", natieralo sa to veľmi zle, nezmáčalo to povrch, tak som dával hrubšiu vrstvu, aby tam niečo ostalo
- odlupovalo sa to dosť intenzívne, x-krát som obanoval, že som to tam dával :? fotku ale nemám....

Užívateľov profilový obrázok
MartinD
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 92
Dátum registrácie: 14 Máj 2005, 17:54
Tatry, ktoré vlastním: Nemám Tatru/nechcem uviesť, akú Tatru mám
Bydlisko: Klimkovice
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa MartinD » 22 Jan 2006, 17:51

Po prvním testu (ohřev horkovzdušnou pistolí) už asi chápu Ondřeje. Posuďtě sami dle fotek. Vodní sklo po nahřátí vytvořilo bublinky, které by se jistě objevily i uvnitř výfuku. Po důkladném prohřátí klidně i na povrchu výfuku. Vapadalo to tak nějak Ondřeji? Nanášet to šlo skutečně špatně, ale tuto skutečnost jsem přikládal špatnému odmaštění kovu. Na rezavý povrch to chytalo perfektně. Rez krásně všechno vpije a povrch je potom po zaschnutí krásně lesklý a zdá se, že bude i odolný proti dalšímu rezivění.
Co se týká průžnosti nátěru, myslím, že by s tím neměl být problém. Natřené linoleum jsem různě ohýbal a kroutil a vodní sklo se nelámalo. Bohužel od povrchu lina se odlepilo.
Zkoušku odolnosti proti korozi jsem ještě nedokončil. Budu průběžně informovat...
Prílohy
Resize of IMG_2852.JPG
Pozinkovaný plech po nahřátí horkovzdušnou pistolí. Bublinky zdá se stále isolují, ale jsou křehké. Další nahřívání již situaci nemění.
Resize of IMG_2852.JPG (68.08 KiB) 8875 zobrazení
Resize of IMG_2854.JPG
Lesklý rezavý plech po nahřátí...
Resize of IMG_2854.JPG (85.71 KiB) 8876 zobrazení
Resize of IMG_2855.JPG
Sloupnutý nátěr vodního skla z linolea. Šupinka jde krásně ohýbat.
Resize of IMG_2855.JPG (39.85 KiB) 8877 zobrazení
Resize of IMG_2857.JPG
Hadr krásně ztvrdnul, ale ohyb je možný.
Resize of IMG_2857.JPG (48.94 KiB) 8878 zobrazení

Užívateľov profilový obrázok
Zdicho
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 1174
Dátum registrácie: 27 Máj 2004, 00:22
Tatry, ktoré vlastním: Nemám Tatru/nechcem uviesť, akú Tatru mám
Bydlisko: Čórtův hrad
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Zdicho » 22 Jan 2006, 21:22

Co tak to vodní sklo nalít do dutin:D

Napísať odpoveď

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 52 neregistrovaných